přihlásit trvale
Nová registrace
Základní výbava pro kickbox/thajský box - I. část

Základní výbava pro kickbox/thajský box - I. část

přečteno: 9881×
01.01.2008 v 21:23 | Autor: Roman Lukáč
diskuse: 0×
Rubriky: Články - trénink

V tomto článku se pokusím shrnout, co obnáší základní výbava kickboxera - začátečníka nebo kondičního cvičence bez soutěžních ambicí podle důležitosti tak, aby článek mohl sloužit i jako návod objasňující, které věci je nutné si pořídit a bez kterých se obejdete a alespoň pro hrubou představu cenových relacích jednotlivých částí výbavy.

(V článku Základní výbava II. část se pak zaměřím na výbavu pro soutěžíci boxery). Při první návštěvě vám bude stačit triko, tepláky nebo kraťasy, pohodlná obuv a ručník, nic víc nepotřebujete. V každém slušném oddílu vás potom trenér obeznámí co budete potřebovat, popřípadě doporučí konkrétní značky. Zároveň je většinou v klubu k dispozici výbava na půjčení, takže ze začátku si vystačíte opravdu s tím nejzákladnějším, ekonomicky nenáročným vybavením.

Bandáže - jedna ze základních věcí, kterou byste si měli opatřit co nejdříve. Bandáže slouží k ochraně kloubů úderové plochy ruky a zároveň ke zpevnění zápěstí, aby nedošlo k jeho poranění. Existují různé druhy bandáží lišící se délkou (nejčastěji v rozmezí 2,5 - 4 metry) a materiálem.

Vyrábějí se z bavlny, polyesteru (elastické) a poloelastické. Zde je v podstatě jedno, jaké si vyberete, jen zmíním že v pravidlech amatérského boxu (avšak ne v pravidlech ČSFU - kickboxu), jsou uvedeny 2,5m dlouhé bandáže pro zápas. Z osobní zkušenosti, bych doporučoval poloelastické 3-4 metry dlouhé. Cenová relace se pohybuje v rozmezí cca 50 - 500Kč.

Rukavice na pytel - "pytlovky" - neboli rukavice určené pro trénink na aparátech (pytlích). Zejména v začátcích budete na pytli trávit spoustu času, abyste si vyzkoušeli jednotlivé údery, které jste si předtím nacvičovali (stínovali), proto pytlovky tvoří základ výbavy.

Liší se zejména materiálem a provedením. Vyrábí se z technické kůže nebo z pravé kůže. Zde rozhodně doporučuji koupit rukavice z pravé kůže, jelikož technická kůže není tak kvalitní, má nižší životnost a při pravidelných trénincích na aparátech se rychle zničí. Rukavice z technické kůže jsou levnější avšak z hlediska dlouhodobé investice je rozhodně výhodnější investovat do pravé kůže. Co se týče provedení, vyrábějí se rukavice tzv. "palčáky" (viz. obrázek vlevo) nebo tzv. prstové (používané zejména ve freefightu) Cenová relace se pohybuje v rozmezí cca 400 - 2000Kč

Chárnič zubů - "zkuska" - Dá se říct, že pro úplného začátečníka tvoří první dvě věci základ výbavy, nicméně poměrně brzy přejde v tréninku k nácvikům a později k volnému boji (sparring), kde už se bez chrániče zubů neobejde.Existují dva druhy zkusek, tzv. single, která chrání pouze horní patro a která se v bojových sportech převážně používá a double - která chrání obě patra a používají jí zejména hokejisti. Cenová relace se pohybuje v rozmezí cca50-300Kč.

Švihadlo - základní pomůcka v bojových sportech, sloužícízejména k uvolnění, zlepšení koordinace pohybu a k rozvoji fyzické kondice. Zde vám nebudou stačit pouze obyčejná švihadla, protože jsou příliš pomalá, je třeba zajít do nějaké sportovní prodejny nebo prodejny specializované na sortiment pro bojové sporty a vybírat mezi koženým švihadlem, švihadly s ložišky nebo švihadli s ocelovým lankem..., které vám umožní adekvátní trénink (co do rychlosti). Cenová relace se pohybuje v rozmezí - 200 - 1200Kč.

Boxerské rukavice - až nyní se dostáváme do fáze, kdy můžete uvažovat o koupi boxerských rukavic. Boxerské rukavice se rozlišují podle váhy - uncí (OZ) na 10OZ, 12OZ, ...až 20OZ. V zápase se boxuje v rukavicích 10 OZ, na trénincích se zpravidla používají rukavice od 12OZ výšše, z důvodů vyšší bezpečnosti, zajišťující větší výplň rukavic. Jako kondiční cvičenec si tedy zjistětě v jakých rukavicích se na trénincíh boxuje a takové si kupte.

Boxerské rukavice stejně jako pytlovky se vyrábějí z technické kůže nebo z pravé kůže. Opět zde platí, že sebelepší technická kůže se kvalitou nevyrovná pravé kůži, ale zde na tom již tolik nezáleží jako u pytlovek. Zejména pokud jste kondiční cvičenci nebo uplní začátečníci klidně si pro začátek kupte koženkové rukavice. Zde už je životnost vyšší než u pytlovek a jejich hlavní výhodou je nižší cena ve srovnání s koženými rukavicemi. Pokud to ovšem s kickboxem myslíte vážně, rozhodně investujte do kvality. Cenová relace se pohybuje v rozmezí cca 600-5000Kč. (Cena kožených rukavic je cca od 1200Kč nahoru.)

Suspenzor - chránič sloužící k ochraně toho nejdůležitějšího co máme. :-) Rozhodně doporučuju koupit, i když se nechystáte závodit. Při sparringu se na tyto místa většinou dává pozor, avšak v zápalu boje se může stát cokoliv a zásahy na intimní partie bývají hodně bolestivé a nepříjemné, proto suspenzor jednoznačně patří do základní výbavy. Suspenzory se vyrábějí z tvrdé umělé hmoty nebo kovového materiálu. Cenová relace se pohybuje v rozmezí cca 150 - 500Kč.


 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky