přihlásit trvale
Nová registrace
Vzpomínka na Františka Smetánku

Vzpomínka na Františka Smetánku

přečteno: 9477×
11.07.2012 v 18:53 | Autor: redakce ExtraRound.cz
diskuse: 3×
Rubriky: Články - ostatní / MMA / ČR

Jak jste jistě mnozí z vás na našich stránkách zaregistrovali, v květnu jsme přinesli smutnou zprávu o náhlém odchodu českého MMA zápasníka a šampióna ve váze do 93 kg Františka Smetánky. Trenér a závodník Pretorian gymu navždy odešel 19. května letošního roku. S ohledem na soukromý rodiny jsme bližší okolnosti nespecifikovali, pouze jsme vyloučili kvůli případným spekulacím násilnou smrt či dopravní nehodu. Tak jako tak je odchod mladého člověka vždy velkou tragédií. František byl nejen skvělý zápasník, ale také člověk a jeho odchod zasáhl mnoho lidí. Jeho sestra Lenka Smetánková nás požádala o zveřejnění vzpomínkového článku, který o svém bratrovi sama napsala.


 

František se narodil 20. června roku 1984 v Chrudimi, a už jako malý chlapec se zajímal o bojové sporty a umění. Jeho prvním trenérem byl Zbyněk Šubert (amatérský mistr světa v kickboxu), který mu ukázal základy kickboxu. Od roku 1999 se pak začal aktivně věnovat kickboxingu pod vedením Dušana Macáka (Macak’s gym) v Pardubicích. Jeho další cesta vedla do Fit-centra Chrudim, kde zdokonaloval toto bojové umění pod Patrikem Vicanem v letech 2003-2006. Když vzpomínal sám na svoje začátky, neubránil se úsměvu, neboť začínal v disciplínách jako je kickbox-lightcontact, což oproti zápasům v MMA je veliký rozdíl! Zde také spolupracoval s majitelem Fit-centra a dlouholetým kamarádem Pavlem Novákem, který ho podpořil v jeho začínající kariéře nejen závodníka, ale i trenéra. Fanda zde začal vést hodiny thajského boxu a také tu oficiálně zaregistroval náš klub pod názvem Pretorian gym. Vybojoval pro Chrudim několik cenných kovů, a okusil zde i prvně thajský box v zápase.  Jak praví jedno přísloví (Fandy oblíbené): ,,Cesta k úspěchu bolí.“ A to byl i Fandy přístup k sobě samému. Chceš-li něco dokázat, tak proto ale něco musíš udělat a mnohdy i obětovat.

Mixed Martial Arts (MMA) byla nová cesta, která Franca oslovila a umožnila mu tak výstup na vrchol tohoto bojového umění. Styl, jehož počátek sahá až do starověké Antiky, boj jako stvořený pro pretoriana. Počáteční neúspěchy ho neodradily, a ještě intenzivněji se zaměřil na přípravu, v podobě polských návštěv, seminářů, soutěží a sparingů. Franco nelenil a jezdil sbírat zkušenosti i do Prahy, trénoval s Petrem Ondrušem, Michalem Hamršmídem a mnoha dalšími. Polský trenér Lubomir Grochoski si vzal Fandu do parády zejména co se MMA týče, stejně tak i trenér Juda Aleš Hrubý, který ho připravoval na titulový zápas v ultimátech. Do Polska posléze jezdil trénovat pravidelně. Naskytla se mu tam možnost zatrénovat si s borci, jakými jsou Mamed Khalidov či Piotr Baginski, polské i evropské hvězdy první velikosti.

Česko-polská spolupráce utužila přátelské vztahy, stejně tak zlepšila sportovní výkony v Pretorian gymu. František piloval také klasický box, v amatérech si zkusil pár zápasů pod vedením Jiřího Štauda - Skp box Pardubice, s bilancí za kterou se nemusí rozhodně stydět -  11 zápasů z toho 8 výher.

Nezalekl se ani výzvy v podobě Ivana Seratiho. Byl 31. květen 2008 a v Londýně právě probíhal turnaj v MMA, UWC 7: Redemption. V hlavním zápase večera o pás mistra světa se utkal Ivan Serati a František Smetánka. Ostřílený, italský veterán UFC a Cage Rage Ivan Serati proti tehdy ještě v MMA začínajícímu Francovi. Pamatuji si, jak mnozí nechápavě kroutili hlavou a nejčastěji používali věty typu: ,,Ten kluk je sebevrah!“ Nechápali však, že to byla jedna z mnoha Fandovo silných vlastností - nebojácnost. A přesto, že ho tento 93 kg "medvěd," (jak ho Fanda nazval) zmačká, nevzdal to! Prohrál, ale díky tomu pochopil, že tento sport vyžaduje hodně dřiny a potu v tělocvičně, než si bude moci připnout pás s titulem šampiona v  MMA. Byl také prozatím jediný Čech, který oficiálně okusil barmský box v Rakousku na Ettl bros gala proti Bergerovi.

Obdivovala jsem vždy, jak perfektně zvládal svoji přípravu. O tom svědčí i mnohá významná ocenění a výhry, které si na své konto bojovníka připsal. Utkal se i s řadou výborných bojovníků jako je:  André Reinders, Jiří Bursa, Roman  Kracík,Avril Agujev,Rico Malt,Tomáš  Majdloch,Patrik Berger, Luboš Velecký a mnoha dalšími. Nejosudovějším zápasem se však stal vítězný zápas o titul mistra v MMA, váha do 93kg s Danem Macháčkem, Franco si splnil svůj sen a dokázal všem, že se to dá dotáhnout daleko. Přesto však zůstal „nohama na zemi“ jako správný bojovník se srdcem na pravém místě a člověk se smyslem pro humor, člověk, jenž svůj život zasvětil sportu, který miloval.

Dokázal vybudovat vlastní, úspěšný klub a vychovat čestné bojovníky. Jeho pravidlo znělo: „Na tréninku trenér, po tréninku kamarád." Pořádek dělá přátelé a na tom on si velmi zakládal! Ani já jsem neunikla jeho někdy až moc upřímné kritice.  Kolikrát jsem se sama ocitla za dveřmi tělocvičny, s tím že až se uklidním, tak se mám vrátit!:) Jako trenér byl nekompromisní a rozhodně nikomu nenadržoval. Pokaždé, když vedu trénink použiju jeho nesmrtelnou hlášku: „přestaň se pozorovat“, tato hláška vždy odrovnala každého přehnaného hypochondra! Dokázal vás pochválit, ale stejně tak i vás vrátit zpět do reálu, že se svět netočí jen kolem vás. O tom, že jako trenér měl 100% respekt, nebylo pochyb. Mnohokrát svým svěřencům obětovat svůj soukromý čas, aby je důkladně připravil na zápasy. Staral se o své bojovníky ve všech směrech, nezanedbával ani psychickou přípravu. Napadá mě jedna věta, kterou o něm pronesl nedávno jeden z jeho dobrých kamarádů:  „Kdyby Fanda dělal něco špatně, tak by to nedotáhl tak daleko!“

Jeho hlavními trenérskými úspěchy jsou: 

  • Marek „Tarantulič“ Pilař (zlato full-contact czech open 2011, aktivní zápasník MMA s převahou výher)

  • Jakub,,Háďa,, Stejskal (v MMA neporažen, vicemistr republiky combat sambo do 90kg)

  • Lukáš Ťupa (1. místo Gracie cup 2011, zápasí v MMA)

  • Jan Dalecký (3. místo czech open k-1 2011, aktivní zápasník MMA)

  • Tomáš Jeníček (mistr republiky v sambo-combat)

  • Josef Říha (neporažen v MMA).

Mezi další pilíře patří Adam Audy (amatérský šampión K-1), Lenka Smetánková (reprezentace na mistrovství muay- thai Polsko), Vratislav Kopecký, Pavel Hvězda a mnoho dalších nemalých úspěchů…to jenom díky své neuvěřitelné píli, odhodlanosti, vytrvalosti a férovosti, to byl, je a bude Fanda, obyčejný kluk z Pardubic. Pro nás však úspěšný sportovec, jedinečný kamarád a jeden z nejlepších koučů, co kdy byl!!!  

Dne 19. 5. 2012 se však bohužel jeho čas naplnil, Franco „dobojoval“ vydal se svoji vlastní cestou, cestou bojovníka, která pro něj nikdy neskončí…

Čas, který tu s námi strávil, byť byl krátký, využil do poslední vteřiny a je mi osobně velkou ctí, že tento člověk byl velkou součástí mého života, jako bratr, kamarád a především úžasný, nenahraditelný trenér!

Pokaždé když slyším hrát AC/DC, odemykám dveře do tělocvičny, vždy když trénuji nebo vidím jeho svěřence, jak se zdokonalují, si vzpomenu na Fandu a vím, že je neustále se mnou. Stále na mě dohlíží, a proto můj první zápas v MMA bude věnovaný jeho památce, jsem totiž přesvědčena, že on si ho nenechá ujít!                                         

                                                                                                                                                                             Lenka Smetánková


 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

HungyWolf - Čtenář - 12.7.2012 v 10:24
... - Odpovědět
 

Čest jeho památce.

 

danda - Čtenář - 13.7.2012 v 16:15
poklona - Odpovědět
 

Slecno Lenko..hodně pěkně napsané...poklona...je pěkne že jste tohle napsala,protože určitě mnoho lidí změní nazor,a da jiný pohled na svět MMA(za nas Vale tuda:))než jen nasilí a vybite hlavy..jak sposta lidi reaguje a vím z osobní zkušenosti že ten kdo je opravdu gladiatorem je i uctivym gentlemanem se vším všudy...hodně štěsti do first fightu:)

tominson - Čtenář - 21.7.2012 v 09:50
F.S. - Odpovědět
 

R.I.P.