přihlásit trvale
Nová registrace
Vzestupy a pády Brocka Lesnara

Vzestupy a pády Brocka Lesnara

přečteno: 22151×
12.01.2012 v 18:50 | Autor: Roman Lukáč
diskuse: 17×
Rubriky: Profily osobností / MMA / Svět

Pátek 30. prosince 2011 znamenal zásadní okamžik v kariéře amerického zápasníka těžké váhy Brocka Lesnara. Bylo to naposledy, kdy se podíval do oktagonu UFC. Poslední zápas jeho kariéry byl stejně jako ty předchozí jednou z největších událostí v těžké váze. Postavil se proti němu obdobně stavěný, téměř 120 kg svalovec Alistair Overeem. Ve hře bylo právo vyzvat šampióna těžké váhy na souboj o titul, který už Lesnar jednou v minulosti držel. V zápase se šampiónem K-1 a bývalým králem těžké váhy organizace Strikeforce však nedokázal uplatnit své hlavní zbraně a v čase 2:26 technickým knokautem po kopu na tělo a sérii úderů. Bezprostředně poté ohlásil konec kariéry. Jaká byla kariéra někdejší světové jedničky těžké váhy? Byl Brock Lesnar skutečně nejlepším zápasníkem nebo měl jen štěstí na správné soupeře ve správnou dobu?

Celým jménem Brock Edward Lesnar se narodil 12. července 1977 ve Websteru v Jižní Dakotě (USA), kde vyrůstal na farmě.  Už jako malý často jezdíval se svým otcem na lov, který je dodnes jednou z jeho největších vášní a koníčků. Brock navštěvoval tam Websterskou střední školu. Lesnar později v jednom z rozhovorů pro magazín Yahoo! Sports přiznal, že maturoval s nejhoršími výsledky, ze všech 54 studentů ve třídě. Nicméně bylo to právě během středoškolských let, kdy našel to pravé, čemu se věnovat. Na Websterské střední se poprvé dostal ke klasickému zápasu (wrestling), který má v americkém tělovýchovném systému stejně jako další sporty (basketbal, americký fotbal,…) silnou tradici. Brzy v sobě objevil talent pro tento sport a na střední škole se stal hvězdou. Všech 33 klání v zápasu, ke kterým nastoupil, vyhrál. V 17 letech vstoupil do Národní Gardy, americké obdobě záložních občanských milic. Díky sportovním úspěchům byl přijat na Minnesotskou státní univerzitu s plně hrazeným studijním stipendiem. Brockovým spolubydlícím na koleji byl Shelton Bejmamin, později další známá wrestlingová hvězda. V roce 1998 startoval Brock na celonárodním juniorském šampiónatu v zápase, kde nenašel přemožitele a stal se celkovým vítězem. O rok později už startoval v seniorské divizi a v nejtěžší váhové kategorii heavyweight se umístil v silné konkurenci na senzačním 2. místě. O rok později to dotáhl ještě dál a celoamerický pohár seniorů vyhrál. V letech 1999 a 2000 vyhrál také nejstarší univerzitní soutěž v zápasu s názvem Big Ten Conference. Když v roce 2000 dostudoval, uzavřel svou amatérskou kariéru v zápase s úctyhodnou bilancí 106 výher a pouhých 5 porážek.

Prakticky ihned po skončení studií dostal nabídku od wrestlingové federace WWF, kam vstoupil spolu se svým spolubydlícím z vysoké, zmiňovaným Sheltonem Bejnaminem. Tak započala jeho kariéra coby profesionálního wrestlera. Jedna z amerických sportovně-kulturních tradic - wrestling se těší i dnes, v době popularity zápasů MMA veliké oblibě. A to i navzdory faktu, že nejde o sport, ale spíše o sportovní show kombinující sportovní, herecké či divadelní a kaskadérské prvky a samotná show pouze simuluje skutečný boj. V USA je pro-wrestling stále považován za velmi prestižní záležitost a největší wrestlingové hvězdy jsou celebritami a díky častému propojení s filmovým průmyslem se zpravidla těší popularitě i mimo USA (například Hulk Hogan, Undertaker, John Cena, The Rock a další). Lesnar začínal v tzv. tréninkovém kempu Valley Wrestling v Ohaiu. V roce 2001 se tam dostal do menších problémů se zákonem. Byl zadržen policií pro podezření z držení nelegálních anabolických steroidů, ale obvinění bylo později staženo, jelikož se ukázalo, že nešlo o domnělé zakázané látky. V březnu roku 2002 dostal první příležitost na zápas vysílaný v televizi. Už o tři měsíce později získal titul King of the ring. Jeho strmá cesta na vrchol pokračovala dál. O další dva měsíce později dostal šanci bojovat o titul těžké váhy WWE, pomyslný vrchol ve světě wrestlingu. Tehdejším šampiónem byl dnes známý herec The Rock. Lesnar zápas vyhrál a v pětadvaceti letech se stal nejmladším šampiónem WWE. Celkově se stal trojnásobným šampiónem. Svět wrestlingu opustil po tříletém působení v roce 2004. Jeho sportovní kariéra se začala ubírat novým směrem. Brock se stal profesionálním americkým fotbalistou.

Díky svým fyzickým parametrům a dobré fyzické kondici se dostal rovnou do nejvyšší soutěže NFL. Po splnění vstupních zátěžových testů, byl přijat do klubu Minnesota Vikings, kde odehrál několik zápasů. Zde na sebe strhával pozornost spíše pro menší potyčky s hráči soupeřova týmu. Po několika odehraných přípravných zápasech byl z týmu propuštěn. Bylo mu nabídnuto působení v evropské lize. Brock nabídku s odůvodněním, že chce být nablízku své rodině, odmítl. V roce 2005 se vrátil do světa wrestlingu. Jelikož se s WWE nerozešel v dobrém, započal novou etapu wrestlingové kariéry v Japonsku, kde se stal už v říjnu téhož roku šampiónem těžké váhy organizace IWGP. Právě v Japonsku se přes různé kontakty poprvé dostal k MMA. Nakonec podepsal smlouvu se slavnou japonskou soutěží K-1. V roce 2006 se na turnaji K-1 Hero´s v Las Vegas objevil v ringu, aby tam oznámil svůj záměr debutovat v MMA. V červnu roku 2007 si měl odbýt premiéru proti 218 cm vysokému a 160 kg vážícímu gigantovi z Jižní Koreje Hong Man Choiovi. Choi byl ovšem z blíže nespecifikovaných důvodů nahrazen svým krajanem Kim Min-Sooem. Zápas Lesnar vs. Soo Kim proběhl 2. června 2007 v Los Angeles. Lesnar záhy po začátku utkání uplatnil své fyzické parametry a předchozí průpravu ze zápasu a vzal Kima na zem, kde jej nakonec udolal sérií úderů.

Brockovu obrovskou popularitu v USA, kterou získal jako wrestlingový šampión, chtěla využít i americká MMA organizace UFC, která nabídla Lesnarovi smlouvu na několik zápasů. Prezident UFC Dana White později přiznal, že to byl Brock, kdo za ním po jednom z turnajů UFC v Las Vegas přišel a požádal ho o zápas v UFC. White se mu prý tehdy vysmál, ale díky jeho marketingovému potenciálu nakonec svolil. První zápas v oktagonu UFC absolvoval 2. února 2008 a to rovnou proti bývalému šampiónovi těžké váhy Franku Mirovi. Lesnar v té době údajně vážil přes 130 kg a musel proto výrazně zredukovat svou váhu, jelikož horní limit nejtěžší váhové kategorie v UFC je stanoven na 120 kg. UFC byla fanoušky ostře kritizována za to, že Brocka hned při prvním zápasu postavila do druhého hlavního zápasu večera. Obvyklý postup totiž po zápasnících vyžaduje, aby si své místo v hlavním programu nejdříve vydobyli několika výhrami v předzápasech. Důvod byl ovšem prostý – Lesnarovo zmiňovaný marketingový potenciál, z kterého profitovala celá UFC. Brock nebyl první wrestlingovou hvězdou, která zkoušela štěstí v MMA. Jeho předchůdci se ovšem ve světě skutečných soubojů zpravidla nedokázali prosadit. Když Lesnar prohrál první souboj s Mirem kvůli páce na koleno po půl druhé minuty 1. kola, byl mu prorokován stejný osud.

Navzdory tomu dostal i ve druhém zápase na UFC 87 v srpnu roku 2008 místo v druhém hlavním zápase. Střetl se krajanem Heathem Herringem. Zatímco pro Lesnara šlo o třetí zápas v MMA, Herring jich měl na kontě už 42 a 28 z nich vyhrál. Jenže tentokrát narazil. Lesnar jej porazil na body po tříkolové bitvě. Herring po tomto zápase ukončil kariéru. Hned v dalším utkání dostal Brock šanci bojovat o titul s tehdejším šampiónem těžké váhy, legendou MMA a členem Síně Slávy UFC Randym Couturem. Lesnar byl stála považován za outsidera s velkou protekcí, jenže k překvapení všech dokázal porazit Coutura technickým knokautem po sérii úderů ve 2. kole a stal se novým šampiónem těžké váhy UFC. Byl novým králem nejsledovanější váhové kategorie a výhrou nad Couturem vzkázal ostatním soupeřům a fanouškům, že je třeba s ním počítat. Do první obhajoby se postavil v odvetném zápase proti svému přemožiteli Franku Mirovi v červenci roku 2009. Lesnar deklasoval Mira sérií úderů a zápas ukončil TKO ve 2. kole, čímž mu oplatil rok starou porážku. Tímto vítězstvím si naplno získal respekt od fanoušků MMA. Byl na vrcholu, ale to ještě netušil, že jej o pár měsíců čeká nejtěžší životní zkouška.

V říjnu roku 2009 byl Brock v Kanadě, kde se věnoval svému oblíbené zálibě – lovu. Jednoho dne ráno se probudil s nesnesitelnými bolestmi břicha, horečkou a zimnicí. Musel být okamžitě hospitalizován. V následujících dnech se jeho stav ještě zhoršil a Brock bojoval o život. Dlouhou dobu se lékařům nedařilo správně diagnostikovat onemocnění. Lesnarův stav byl natolik vážný, že za ním do Kanady přicestoval i prezident UFC Dana White, který po návratu do USA kritizoval tamější přístup nemocnice a požadoval Brockův okamžitý převoz do nemocnice v USA, ke kterému skutečně došlo. V listopadu byla Brockovi diagnostikována infekční mononukleóza. Jednou z variant léčby jeho špatného stavu byla i kolonoskopie (zavedení umělého vývodu tlustého střeva na boku), která by znamenala definitivní konec jeho kariéry a podstatné zhoršení celkové kvality života. Brock odmítl a požádal doktory, aby ještě počkali. Jako zázrakem se začal za pět minut dvanáct postupně uzdravovat. Během nemoci ztratil více než 20 kg váhy, ale během ledna 2010 dokázal nabrat 14 kg zpět. Už na konci února ohlásil návrat k tréninku a UFC začala chystat jeho comeback.

K tomu došlo na začátku července roku 2010. V době jeho nepřítomnosti se dočasným šampiónem UFC stal Američan Shane Carwin, který nastupoval do zápasu s Lenarem s neuvěřitelnou bilancí 12 výher v 1. kole bez jediné porážky. Zápas vyhlášený jako sjednocující duel těžké váhy měl obdobný průběh jako předchozí Carwinovi zápasy. Carwin dominoval celé první kolo a Lesnar se nestačil bránit jeho drtivým výpadům, vysvobodil jej až gong ohlašující konec prvního kola. Lesnar byl prvním, kdo přečkal s Carwinem více než jedno kolo, ale stálo ho to hodně sil a inkasovaných úderů. Po prvních 5 minutách titulového zápasu by si na jeho vítězství vsadil jen málokdo. Ve druhém kole se ovšem karta začala obracet. Carwin fyzicky odešel a Lesnar začal mít navrch. Nakonec Carwina uškrtil a donutil jej zápas vzdát a média začala opěvovat Brockův návrat titulky: „Ze smrtelné postele zpátky na trůn těžké váhy“, „Jediný král těžké váhy“ apod.

Brockovo prvenství ve světovém žebříčku těžké váhy si získalo váhu. Titulu si ovšem dlouho neužil, v říjnu minulého roku jej o něj připravil další neporažený zápasník Cain Velasquez, který jej porazil KO v 1. kole. V zákulisí se poté spekulovalo o Lesnarově návratu k wrestlingu. Od WWE měl údajně dostat nabídku na 2 miliony dolarů za půl hodinové vystoupení. Lesnar odmítl a rozhodl se zůstat v MMA. Jako trenér se účastnil 13 série populární reality show The Utlimate Fighter. Následně se měl utkat s Brazilcem Juniorem Dos Santosem o post vyzyvatele šampióna. Jenže ke slovu se znovu přihlásily zdravotní problémy. Lesnar trpěl divertikulitidou (nemoc zažívacího ústrojí) a musel na konci května na operaci. Do oktagonu se vrátil až na konci prosince ve zmiňovaném souboji s Overeemem. Dos Santos se mezitím stal šampiónem těžké váhy, když porazil Caina Velasqueze KO v 1. kole. Lesnarův sen získat ještě jednou titul UFC už se však nenaplní.

Lesnar má jednu dceru May Lynn se svou bývalou přítelkyní Nicole. Se svou stávající ženou Renou Mero Lesnar má dva syny Turka a Duka, nevlastní dceru Marijah, jejímž otcem je Renin bývalý manžel Wayne Richardson. Lesnar je známý také pro svá tetování, která zdobí jeho tělo. Mezi ty nejznámější patří meč uprostřed jeho hrudi a lebka na zádech. Během působení v UFC byl nejlépe placeným MMA zápasníkem na světě. Jeho příjem za rok 2010, kdy odzápasil dva souboje, se pohybuje podle květnového vydání magazínu ESPN okolo částky 5,3 milionu dolarů. V částce je obsažena odměna za zápasy, podíly na výnosech z televizních přenosů a bonusy od sponzorů. V minulém roce vydal autobiografii pod názvem Smrtelné sevření (Death Clutch), ve kterém otevřeně a bez servítku shrnuje svůj dosavadní život a sportovní kariéru plnou vzestupů a pádů. Nyní se spekuluje o jeho návratu do wrestlingové organizace WWE.


Brock Lesnar - highlight video

 


foto:
ufc.com (Zuffa, LLC.)
mmamania.comSouvisející články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

HaroldLoyd - Čtenář - 12.1.2012 v 20:15
??? - Odpovědět
 

kolik teda má Broček roků?? ví to někdo?

 

R4v0 - Čtenář - 12.1.2012 v 20:37
Re: ??? - Odpovědět
 

34 :)


"Predstavte si dlazdenu cestu. Na jesen na nu napadne listie. To listie je tuk na mojom bruchu."

walo - Čtenář - 12.1.2012 v 21:40
oprava - Odpovědět
 

ja by som ta len opravil, ze vyvod creva nie je kolonoskopia ale kolostomia, inak super clanok..

chalimartines - Čtenář - 13.1.2012 v 08:49
WWF - Odpovědět
 

Jak je to s tím "vyhráváním" ve WWF? To je předem domluvený nebo vyhraje ten kdo má nejlepší odezvu od diváků?

rel7 - Čtenář - 13.1.2012 v 10:28
Re: WWF - Odpovědět
 

tedka už to je WWE, záleží na kreativním týmu WWE jak to všechno naplánuje, kdo bude mít  kým feud (spor), kdo bude face nebo heel (kladný, záporák), pod jaký gimmickem kdo bude vystupovat (Brock nezastavitelný monstrum) atd... je toho moc ;)

Wesley - Čtenář - 13.1.2012 v 22:44
Off-topic - Odpovědět
 

Anthony Johnson navážil 197 liber Laughing

MB - Čtenář - 13.1.2012 v 22:46
Re: Off-topic - Odpovědět
 

Jak je sakra možný, že bojoval v 77kg divizi?

R4v0 - Čtenář - 13.1.2012 v 22:48
Re: Off-topic - Odpovědět
 

Akurad na to kukam Laughing . Jak si to on moze dovolit ist na vazeni o 5kg tazsi? Co mu vlastne na to povedali? Bude ten zapas dufam.


"Predstavte si dlazdenu cestu. Na jesen na nu napadne listie. To listie je tuk na mojom bruchu."

R4v0 - Čtenář - 13.1.2012 v 22:50
Re: Re: Off-topic - Odpovědět
 

"Predstavte si dlazdenu cestu. Na jesen na nu napadne listie. To listie je tuk na mojom bruchu."

MB - Čtenář - 13.1.2012 v 22:50
Re: Re: Off-topic - Odpovědět
 

Vitor by ho rozmlátil, i kdyby navažil víc třeba o deset kilo, ale přece jen UFC je dnes jinde než před deseti lety a takhle Johnsona určitě do zápasu nepustí...

Wesley - Čtenář - 13.1.2012 v 23:09
Re: Re: Re: Off-topic - Odpovědět
 

Zatím to vyřešili tak, že Johnson bude muset jít na váhu ještě v den zápasu a nesmí navážit víc než 205 liber...

R4v0 - Čtenář - 13.1.2012 v 22:51
Re: Re: Off-topic - Odpovědět
 

Sorry za prazdny prispevok. Este som chcel len povedat ze Johnson mal asi piatok 13 Laughing


"Predstavte si dlazdenu cestu. Na jesen na nu napadne listie. To listie je tuk na mojom bruchu."

MB - Čtenář - 13.1.2012 v 22:54
Re: Re: Re: Off-topic - Odpovědět
 

Nemohl bych tě poprosit o nějaký link na to weigh in? Nemůžu nic najít...

R4v0 - Čtenář - 13.1.2012 v 23:07
Re: Re: Re: Re: Off-topic - Odpovědět
 

"Predstavte si dlazdenu cestu. Na jesen na nu napadne listie. To listie je tuk na mojom bruchu."

Wesley - Čtenář - 13.1.2012 v 23:07
Re: Re: Re: Off-topic - Odpovědět
 

http://www.youtube.com/watch?v=lsSNfjFCOMo

MB - Čtenář - 13.1.2012 v 23:09
... - Odpovědět
 

Díky moc chlapi

HungyWolf - Čtenář - 19.1.2012 v 14:06
dobré - Odpovědět
 

Perfektní článek, jenom bych prosil rovnat text do bloku, líp se to čte.