přihlásit trvale
Nová registrace
Vitor Belfort

Vitor Belfort

přečteno: 5949×
05.09.2011 v 14:43 | Autor: Franta Krejčí
diskuse: 2×
Rubriky: Profily osobností / MMA / Svět

Vitor Belfort

Výška: 183 cm
Váha: 84 kg
Narozen: 1. duna 1977
Země: Brazílie
Statistika:
20 výher
9 porážek

Vítor Vieira Belfort je dlouhodobě považován za jednoho z nejlepších MMA zápasníků současnosti. Brazilský bojovník ve své kariéře dosáhl mnoha úspěchů, je bývalým LHW šampiónem UFC, držitelem černého pásku v BJJ, které studoval u legendární rodiny Gracieů, zároveň za svou kariéru s úspěchem prošel 3 různými váhovými kategoriemi. Téměř všechny seriozní statistiky jej řadí mezi nejužší špičku bojovníků jeho váhové kategorie.

Vitor se narodil 1. dubna 1977 v Rio de Janeiru. S bojovými sporty začínal jako většina brazilských chlapců velmi časně, konkrétně v 8 letech. V 16 letech byl považován za největší objev BJJ své doby, o rok později získal černý pás pod legendárním Carlsonem Graciem. Tím se stal jeho nejmladším držitelem v historii. Ve stejném roce se i s Graciem přestěhoval za novým působením do USA. Kariéru profesionálního MMA zápasníka zahájil v pouhých 19 letech.

Již první Belfortův zápas jasně projevil jeho ohromný talent. Na turnaji Super Bowl, konaném na Hawaii, se mu postavil John Hess, výrazně vyšší bojovník, který údajně nastupoval do zápasu s váhou 150 kg. Belfort dokázal tohoto obra porazit KO, přičemž zápas netrval ani 20 sekund. Díky své věhlasné reputaci si po jediném profesionálním zápase otevřel dveře do UFC. Debutoval zde v roce 1997, v turnaji těžké váhy, konaném na turnaji UFC 12. Jednalo se o čtyřčlennou pyramidu, Belfort dokázal zvítězit TKO v obou zápasech, čímž vyhrál celý turnaj, oba zápasy dokázal ukončit velice rychle. Pro úplnost uveďme, že soupeřem ve finále mu byl Scott Ferrozzo, který vážil těžko uvěřitelných 160 kilo.

Po vítězném turnaji získal Vitor přezdívku "Phenom". Ta byla zcela pochopitelná, dokázal porážet mnohem mohutnější a zkušenější soupeře rozdílem několika tříd. Talentovaný mladík byl obsazen hned do příštího konaného turnaje, UFC 13. Střetl se s tehdy velmi uznávaným a oblíbeným bojovníkem těžké váhy, Davidem Abbottem. Známý Tank Abbott rovněž podlehl Belfortovi TKO v prvním kole, a to za méně než minutu. Po zápase se z Vitora stala skutečná hvězda, všichni jej viděli jako budoucího šampióna a uznávali jeho neskutečně rychlý a nebezpečný boxing jako naprosto dominantní zbraň v divizi těžké váhy.

Ještě v roce 1997 nastupoval Belfort v roli jasného favorita do souboje s tehdy prakticky neznámým začínajícím MMA bojovníkem (ovšem s bohatými wrestlerskými zkušenostmi) Randym Couturem. Pro všechny bylo ohromným překvapením, když výrazně starší (tehdy 34 let) a méně zkušený Couture dokázal svým klinčem efektivně smazat Belfortův špičkový striking a dominovat v zápase. Belfort byl poprvé ve své kariéře MMA poražen, TKO po 8 minutách prvního kola.

V tomto období se Belfort objevil v UFC ještě dvakrát, nejprve se mu v turnaji konaném v Japonsku postavil neznámý Joe Charles, kterého Vitor porazil bez jediného úderu na armbar, poté bojoval až v říjnu roku 1998 ve své domovině s vynikajícím krajanem Wanderleiem Silvou. Tento souboj byl pro Belforta debutem ve váze do 200 liber, opět dokázal zvítězit za necelou minutu boje TKO. Tato porážka je dosud zřejmě tou nejdrtivější v celé Silvově kariéře. V roce 1999 se Vitor vydal novým směrem, když vstoupil do japonské organizace Pride.Pro hvězdu americké UFC byl hned při debutovém zápase připraven hvězdný soupeř, domácí Kazushi Sakuraba. Vitor dokázal dominovat v prvních minutách zápasu, bohužel pro něj si zlomil ruku, díky čemuž se dostal do výhody Sakuraba, který nakonec zvítězil na body. Přesto patří Belfortovi obdiv za to, že dokázal dokončit zápas i přes toto zranění. Jejich zápas byl posledním, na který se Belfort připravoval jako svěřenec Gracieho, jelikož přestoupil do organizace Brazilian Top Team.

Do roku 2001 absolvoval Belfort v Pride úspěšně ještě 4 další zápasy, (zajímavostí je, že po změně trenéra vyhrál 3 souboje na body a jeden podrobením, už tedy nevítězil dominantními TKO jako v počátcích kariéry), podlehli mu známí a kvalitní bojovníci, Gilbert Yvel, Daijiro Matsui, Bobby Southworth a Heath Herring. V roce 2002 se na nějakou dobu opět vrátil do UFC. Původně se měl střetnout s Tito Ortizem, souboj měl být hlavním zápasem eventu UFC 33, nicméně vzhledem ke zranění ze zápasu sešlo.Belfort se tedy utkal po více než roční pauze s americkou hvězdou Chuckem Liddellem. Tehdy prakticky nezastavitelný Liddell získal vítězství na body pro sebe. Tím Belfort poněkud klesl na pomyslném žebříčku bojovníků své váhy, další souboj svedl s tehdy v UFC debutujícím vynikajícím zápasníkem, Marvinem Eastmanem. Jejich souboj se stal díky Belfortovi legendárním, smetl svého soupeře za zhruba minutu boje TKO, přičemž mu způsobil obří tržnou ránu nad okem po zásahu kolenem.

Příští souboj v UFC znamenal odvetu s prvním přemožitelem, Randym Couturem. V souboji konaném na konci ledna 2004 šlo o titul UFC LHW champion, a ačkoliv byl Belfort zdrcen událostí, která postihla jeho rodinu (zmizení jeho sestry, viz níže), dokázal v zápase zvítězit díky tržné ráně, kterou Randymu způsobil hned v úvodu zápasu. Tímto tedy dosáhl k titulu šampióna. Z titulu se ovšem neradoval příliš dlouho, přišel o něj po půl roce při své první obhajobě, a to znovu s Couturem. Zápas byl přerušen lékařem po třetím kole.

Do příštího boje byl proti Belfortovi postaven další skvělý americký wrestler, Tito Ortiz. Ačkoliv Belfort dokázal svému soupeři v prvním kole zlomit nos, a v druhém kole téměř ukončit zápas, rozhodčí nakonec přiřkli výhru domácímu Ortizovi. Jejich rozhodnutí však nebylo jednotné. Následoval návrat do Pride, dalším soupeřem byl pro Belforta tehdy ještě ne tak známý Alistair Overeem. Ten dokázal překvapivě porazit drobnějšího Vitora podrobením, povedla se mu jeho specialita - gilotina. Belfortův výkon v zápase je zřejmě jeho nejslabším vůbec, naopak pro Overeema se dosud jedná o jeden z největších úspěchů v MMA. Souboj byl tehdy konán ve střední váze.

V roce 2006, přibližně rok po prohře s Overeemem, se konala jejich vzájemná odveta. Tentokrát se již nebojovalo na půdě Pride, zápas se konal v těžké váze pod organizací Strikeforce, boj sice trval plnou délku, Vitor však nedokázal zvítězit ani tentokrát a podlehl Overeemovi jednoznačně na body. Ve stejném roce si Belfort také odbyl svůj debut v profesionálním boxu, jeho soupeř, Josemario Neves šel v souboji s ním hned v prvním kole třikrát k zemi, tento zápas je dosud jediným profesionálním boxerským utkáním v Belfortově kariéře.

V roce 2006 svedl Belfort ještě 2 zápasy MMA, oba dva pod organizací Pride. Nejprve mu v menším souboji velmi rychle podlehl KO Japonec Takahashi (36 sekund), Poté se utkal s vynikajícím Danem Hendersonem v polotěžké váze. Belfort prohrál zápas na body, ovšem skutečný problém se objevil až po zápase. Belfort byl pozitivně testován na zakázané látky, konkrétně na Hydroxytestosteron. Před sportovní komisí se hájil tím, že mu látku do těla vpravil jeho lékař bez jeho souhlasu či vědomí, a to v injekcích, které měly pomoct při léčbě jeho zraněného kolena. I přes tento fakt byl Belfort na čas suspendován a zaplatil pokutu 10 000 dolarů.

V roce 2007, po rozpadu Pride, se dvakrát úspěšně objevil v organizaci Cage Rage. Nejprve mu podlehl Ivan Serati TKO v prvím kole, následoval souboj o titul šampióna LHW divize s Jamesem Zikicem. Belfort v zápase zvítězil na body, ale jeho výkon diváky příliš neoslnil, Belfort používal minimum technik a úderů, bojoval zdrženlivě. Po zápase se objasnil důvod jeho počínání, v přípravě utrpěl zranění a do zápasu nastoupil se zlomenou rukou. Omluvil se divákům za svůj slabý výkon a slíbil, že v příštím zápase předvede lepší podívanou.

V roce 2008 se Vitor upsal dnes již neexistující organizaci Affliction, na svého prvního soupeře, kterým byl Terry Martin, se připravoval částečně i ve známé Chute Boxe Academy v Brazílii, nicméně svou přípravu dokončil již pod Xtreme Couture, kde trénuje dodnes. Svůj zápas vyhrál v druhém kole KO po naskočeném koleni a dobré kombinaci úderů. Po zápase se již naplno svěřil do rukou trenérů z Xtreme Couture. Pro úplnost doplňme, že pro Belforta to byl první zápas ve střední váze. Příštím soupeřem měl být známý Matt Lindland, zápas se měl uskutečnit hned na druhém eventu Affliction, ale sešlo z něj kvůli zranění. V té době kolovaly zvěsti o možném souboji Belforta s vycházející hvězdou Gegardem Mousashim, bohužel se jejich zápas nikdy neuskutečnil. Místo toho se Vitor po odkladu nakonec střetl s Lindladem na eventu Affliction: Day of Reckoning, konaném v lednu minuého roku. Lindland měl původně zápasit v křížové váze se Sobralem, nakonec se však promotéři rozhodli postavit jej proti Belfortovi, a to ve střední váze. Belfort ukončil zápas po pouhých 37 vteřinách silnou levačkou (jedna z jeho strikerských výhod, má levý gard) na čelist, kterou ještě doprovodila sprška ran na zemi.

V roce 2009 obnovil Vitor svou smlouvu s UFC, jakožto vynikající bojovník dostal příležitost utkat se s jedním z nejlepších bojovníků střední váhy (samotný zápas ovšem proběhl ve váze křížové), Richem Franklinem. Jejich utkání bylo hlavním soubojem eventu UFC 103. Ačkoliv je Franklin výtečný bojovník, Belfort si s ním velice efektivně poradil v pouhých 3 minutách prvního kola a zvítězil KO. Svým výkonem si vysloužil právo vyzvat šampióna, tato pozice patřil Andersonu Silvovi, zápas se musel kvůli zraněním na obou stranách třikrát odkládat. Nakonec k němu došlo až na začátku února 2011 na turnaji UFC 126. Belfort byl před zápasem označován za jednoho z nejsilnějších protivníků, kterým se Silva v oktagonu postavil. Fanoušci viděli šance obou brazilských zápasníků poměrně vyrovnané. Mezi oběma to velmi jiskřilo už během oficiální vážení a focení, kdy se do sebe během pózování málem pustili. Belfort totiž v jednom z předzápasovým rozhovororů Silvu nařknul, že se při vystupování v médiích nechová přirozeně a "nosí masku", za kterou se schovává. Silva přišel na vážení v bíle masce a následně věnoval Belfortovi zlověstný pohled z několika centimetrů.

Samotný zápas přinesl rozuzlení, které by tipoval málokdo. Opatrný začátek plný respektu na obou stranách rozhodl Silva nepříliš obvyklou technikou. Belforta knokautoval jediným frontkickem na bradu. Belfort byl z prohry KO v 1. kole velmi zklamán. Hned v dašlím zápase si však spravil chuť. Na UFC 133 se utkal s oblíbeným japonským zápasníkem Yoshihirem Akiyamou. Belfort šel do zápasu velmi namotivovaný a od začátku byl agresivnější. Po několika výměnách Akiyamu knokautoval a ukonči zápas KO v 1. kole. Za svůj výkon si posléze vysloužil zápasový bonus za KO večera.

Vitor je ženatý s modelkou Joanou Prado, společně mají 3 malé děti, zajímavostí je že nejstarší z nich, syn Davi se narodil ve stejný den, kdy bojoval Vitor s Ortizem. Mimo to je velmi zbožný, ovšem dokáže žít i pestrým životem celebrity, zmiňme zde například jeho asistenci své ženě při focení pro brazilskou verzi Playboye. Je také velmi inteligentní, kvalitně hovoří anglicky, španělsky a portugalsky. Vitorův život bohužel poznamenala jedna velká tragedie. Dne 9. ledna 2004 byla unesena Vitorova sestra Priscila, o které dlouhou dobu nikdo nic nevěděl. Smutná událost se táhla až do roku 2007, kdy byla zadržena žena, důvodně podezřelá z její vraždy. Zdroje informací se často různí, nejpravděpodobnější scénář je, že Priscila byla zavražděna při loupežném přepadení, a její tělo následně ukryto. Zadržená žena se údajně přiznala k činu a poskytla policii potřebné informace k nalezení těla. Belfortova rodina tak alespoň mohla Priscilu důstojně pohřbít a uzavřít tak tuto smutnou životní kapitolu. Fakt, že i přes tuto osobní tragédii dokázal Vitor udržet funkční rodinu a přitom zároveň vrcholově zápasit, je skutečně obdivuhodný. Doufejme, že předvede ještě mnoho dobrých zápasů a prožije celý svůj život s kvalitou a silou, jakou dosud projevoval.


 

Vitor Belfort - Highlight video

 


foto:
mmamania.com

 Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

klema - Čtenář - 6.9.2011 v 08:49
super - Odpovědět
 

skvěle napsanej profil Cool

GunDee - Čtenář - 26.11.2011 v 23:33
Vitor - Odpovědět
 

Velkej sympaťák a výbornej fighter, jedna z největších legend MMA a Franto....výborná práce, jen tak dál :)


Život je boj, tak bojuj na plno!!!