přihlásit trvale
Nová registrace
Viktor Pešta: Nehodlám si zlepšovat bilanci se slabšími soupeři

Viktor Pešta: Nehodlám si zlepšovat bilanci se slabšími soupeři

přečteno: 16642×
07.11.2012 v 10:53 | Autor: Petr Maršálek
diskuse: 15×
Rubriky: Rozhovory / MMA / ČR

Viktor Pešta (vpravo) na turnaji GCF v BrněJe mu teprve 22 let, MMA se na závodní úrovni věnuje necelé dva roky, přesto si za tak krátkou dobu minimálně u nás dokázal vybojovat slušnou reputaci a respekt soupeřů. Viktor Pešta pod vedením trenéra Dana Bartáka nastoupil 6 zápasů a všechny vyhrál, v pěti případech před limitem. Polovinu zápasů absolvoval proti soupeřům ze zahraničí. I proto aktuálně najdete jeho jméno na prvním místě v žebříčku českých těžkých vah v MMA. Pokud se zajímaté o domácí scénu MMA, je pravděpodobné, že o Viktorovi ještě uslyšíte, Petr Maršálek se proto rozhodl jej oslovit a trochu vyzpovídat. Jak vypadá jeho příprava, komu fandí, i jak prožívá okamžiky před zápasem - to vše se dozvíte v rozhovoru, který Viktor poskytnul exkluzivně pro Extraround.cz.

Je to takové klišé na začátek, ale nevyhneme se tomu – proč jsi vůbec začal trénovat bojové sporty?

(Smích)To se mně ptají všichni mí kamarádi, když zjistí, že dělám MMA, a já nejsem nikdy schopný odpovědět. Víceméně hlavním impulsem byla v mých 16 asi snaha naučit se sebeobranu, a tak jsem začal chodit na MUSADO. Po zhruba dvou letech mně Musado přestalo naplňovat a chtěl jsem začít dělat box. Shodou okolností se ve vedlejší boxerně zrovna otevíral klub MMA, tak jsem si řekl, že to zkusím. Z dnešního pohledu byla úroveň tréninků nízká, ale MMA mně velmi zaujalo, a věděl jsem, že tenhle sport chci trénovat dál. Po přesunu do Prahy jsem pak už vlastně věděl, že chci pokračovat přímo v Penta gymu, protože Dana Bartáka jsem znal z několika seminářů, a věděl jsem, že MMA bere opravdu jen jako sport.

Viktor se raduje z vítězství TKO v 1. koleŘíkáš, že jsi začal s tréninkem bojových sportů kvůli sebeobraně, kdy ses rozhodnul, že budeš i zápasit?

Jo, je trochu úsměvné, že jsem s tím začal kvůli sebeobraně, ale nikdy v životě jsem se stejně nepral. Jinak když jsem s MMA začal, tak jsem rozhodně zápasit nechtěl. To rozhodnutí ve mně narůstalo postupně, jak jsem se zlepšoval. Chtěl jsem si svoje schopnosti zkusit „naostro“. Po necelém roce tréninku (včetně začátků v Příbrami), když se mě trenér zeptal, jestli bych to nechtěl zkusit, tak jsem byl v podstatě už rozhodnutý do toho jít. To, že se mně zeptal, pro mne byl hlavní impuls, že i on mne považuje za připraveného jít do zápasu.

Jak vypadá tvůj trénink před zápasem?

No, po pravdě žádný „extra“ zápasový režim nemám. Ono to ale také souvisí s tím, že nemusím držet žádné diety kvůli váze. Většinou tedy příprava vypadá tak, že mám více tréninků, nepiju alkohol, a co se týče jídla, tak se naopak spíš dožírám. Respektive dbám na to, abych měl dost živin na zvýšenou tréninkovou zátěž. Spíš mám „extra“ režim po zápase, když se chodím tak dva týdny na tréninky víceméně jen dívat (smích).

Viktor Pešta: 22 let, 194 cm, 108 kg, klub Penta Gym Praha, trenér Dan Barták, váha +93 kg, bilance: 6-0

Chodíš trénovat jednotlivé části MMA i do jiných klubů, třeba někam jen stand up, nebo na sparringy?

Na tréninky do jiných Gymů moc nechodím, i když bych asi měl. Ale musím v rámci pravidelných sparingů poděkovat mým sparingpartnerům, „Mamutovi“, „Šimpimu“ a „Santanovi“ za kvalitní sparingy, i díky jim nemusím „cestovat“. Nicméně do Penty často chodí spárovat borci z jiných klubů, takže nějaká pestrost tam určitě je. Jinak mám v plánu v rámci přípravy na další zápas jet trénovat do Polska.

A co kondice, a celkově fyzička, chodíš třeba i do posilovny?

Do posilovny zajdu tak jednou týdně, ale nikdo mi to nevěří (smích). Poslední dobou mě chytila kalisthenika, dnes známá spíš jako „Ghetto workout“, což jsou cviky s vlastní vahou na různých hrazdách a podobně většinou někde venku. Nejvíc cvičím na Letné na dětských hřištích (smích), ale chodím tam až za tmy, protože přes den jsou plné dětiček a bylo by mi trapný tam mezi nima cvičit. Někdy si k tomu přidám i běhání letenských schodů - to si pak vždycky připadám jak Rocky. Občas si dám i nějaký kruháč s lany, pneumatikou a podobně.

Co aktuální „hit“ cvičení, kettlebels?

K tomu jsem zatím moc neproniknul, možná i proto, že na mně je mají všude moc lehké (smích).

Máš někdy před zápasem strach? A co psychická příprava, pracuješ na ní?

Strach ani moc nemám, nervozitu samozřejmě cítím, ale myslím, že proti jiným zápasníkům jsem na tom ještě celkem dobře. Nedělá mi problém se třeba před zápasem v šatně ještě prospat. Většinou je nervozita nejsilnější v době mezi rozcvičením a nástupem, pak už je mi to docela jedno. Problém mám spíš s tím, že se mi před zápasem vůbec nechce prát a mám takovou pacifistickou náladu. A k té psychické přípravě - myslím, že jí nepotřebuji. Občas si ale říkám, že bych si měl najít nějaký speciální a zajímavý rituál (smích). Spíše možná jako součást psychické přípravy beru rozebrání soupeře s trenérem. Celkově mi samozřejmě pro psychickou stránku vyhovuje atmosféra na trénincích v Penta gymu, že tam nechodí moc rváči, ale že to většinou berou všichni sportovně. Mám takovou teorii, že obecně v klubech, který jsou více zaměřeny na zápas, grapling či BJJ jsou pohodovější lidi než v klubech více zaměřených na thai box a podobně. Nechci se ale nikoho dotknout, rozhodně to není nějaké pravidlo, jen můj osobní pocit.

Jak takový rozbor soupeře s trenérem vypadá, stavíte spíše na taktice přizpůsobení se soupeři, nebo se snažíš jet si svůj styl?

Jak jsem říkal, tohle nechávám spíše na trenérovi, i když o tom samozřejmě přemýšlím. Třeba poslední tři protivníci byli spíše thaiboxeři, takže jsem se je pochopitelně snažil vzít na zem a tam na nich pracovat ať už údery nebo pokusy o submission. To je pro mě asi ideální, bít ze shora, z téčka nebo z krucifixu a čekat až soupeř pod náporem úderů udělá chybu, kterou budu moct využít pro submission. Obecně mám rád kontrolu soupeře seshora, ale nijak zvláště se na to nezaměřuji.

Kolik hodin týdně strávíš tréninkem?

Nevím to přesně, ale něco přes deset hodin týdně, když počítám i posilování a podobně. V tom, že můžu dost času věnovat tréninkové přípravě mi samozřejmě pomáhají i sponzoři, kterým tímto moc děkuju, firmě Progress Aviation, Kavárně Pavilon Grébovka, firmě Papka v.o.s. a Petru Šimůnkovi.

"Je jasné, že mě jednou někdo porazí, ale nijak se toho neděsím." Viktor Pešta

Trochu se teď vrátím – jak vypadal tvůj poslední zápas v Kodani?

Soupeř Christian Colombo byl z Dánska, původně thai boxer, pokud vím tak měl i nějaké tituly z evropské scény. Byl to velice silný soupeř, asi první skutečný „profesionál“ se kterým jsem se setkal. Měl spoustu fanoušků, sponzorů i trenérů. V tomto ohledu to považuji za velmi cenné vítězství. Průběh byl zhruba tak, jak jsem chtěl. V prvním kole jsem s ním šel na zem, a hodně jsem ho tloukl lokty, ale bohužel se mi nepodařilo to ukončit, přestože jsem ho tloukl docela slušně. V druhém kole mě na začátku trochu „nahulil“, ale rychle jsem ho hodil na zem, tam jsem mu nasázel, co šlo, a on se otočil zády, ty jsem rychle vzal a uškrtil ho na RNC.

Staredown se soupeřem během váženíVnímal jsi nějaký rozdíl mezi MMA právě v Dánsku a u nás?

Obecně bylo znát, že měli na turnaj větší rozpočet. Fanoušci byli rozhodně horší, protože mi nikdo nefandil a veškerou podporu měl domácí bojovník (smích).

Ty jsi i díky vítězství právě v Kodani aktuálně nejvýše postavený český bojovník ve světových žebříčkách těžké váhy. Sleduješ i nějaké své potencionální soupeře v rámci Evropy?

Přiznám se, že v žebříčcích se nijak neorientuji, ani svou „váhovku“ nijak nesleduji.

Aktuálně nemáš žádnou porážku, nemáš to trochu v hlavě, že tě někdo jednou porazí?

Je jasný, že mě někdo jednou porazí, nijak zvlášť se toho neděsím, ale samozřejmě bych chtěl mít statistiku jako Dan Barták, deseti zápasů bez porážky (smích). Nicméně, já chci bojovat proti sobě rovným, nebudu si nikdy vědomě zvyšovat tuhle bilanci s horšími bojovníky.

Sleduješ UFC a MMA scénu v ČR?

Nejsem pravidelným divákem, když už tak občas kouknu jen na těžší váhy. V ČR mám o poznání větší přehled. Jednak je naše scéna mnohem menší a jednak se s většinou zápasníků aspoň trochu znám, takže mě jejich zápasy logicky mnohem víc zajímají.

Co jiné aktivity?

Žádný jiný sport bohužel aktivně neprovozuju. Trochu mě to mrzí, ale nezbývá mi na to energie. Co se týče jiných aktivit, tak velmi rekreačně dělám historický a divadelní šerm, poslední dobou se zajímám i o s tím spojené kaskadérství. Jinak rád cestuju stopem a dost koukám na filmy.

Nastupuješ jako profesionál – znamená to, že tě zápasení živí?

Já jsem ještě student, takže mi to aktuálně vystačí, ale je to tak na zaplacení studentského života, výdaje pracujícího člověka bych tím rozhodně nepokryl. Nicméně, to, že někdo nastupuje jako profesionál nic neznamená. V ČR jsou profesionálové vlastně všichni, protože amatérské zápasy už se nějak nedělají. I předzápasy na GCF jsou vykazovány jako profi.

Viktor vs. Christian Colombo na MMA turnaji v KodaniOblíbený zápasník?

V ČR Ondřej Skalník a Tomáš Stehlík. Už jsem zmínil, že zahraniční scénu moc nesleduju, to znamená, že ani nejsem fanoušek žádného světového zápasníka.  Nicméně líbí se mi třeba Chael Sonnen, líbí se mi jednak jeho zápasnický styl, ale i to jak „držkuje“. Nicméně chápu, že ne všem to připadá tak vtipné a neberou to jen jako show a divadlo. Já teda doufám, že to nemyslí úplně vážně a je to opravdu jen pro zvýšení dramatičnosti (smích). Taky na něm oceňuju, že se vůbec neraduje, když vyhraje.

Oblíbená technika

Asi bych to neměl prozrazovat svým soupeřům, ale moje oblíbená technika je „Bába pod kořenem“, to je taková moje vlastní specielní technika i terminologie. (smích)

Oblíbený cvik

Já nevim, třeba Muscle ups mám rád, a nově začínám trénovat „vlajku“ – to je ten cvik, při kterým se držíš tyče a tělo máš ve vodorovný poloze.

Oblíbený zápas

Sonnen vs. Silva, ten úplně první

foto:
fotografie č. 3,4 a 5 - Osobní archiv Viktora Pešty, Fit4fight.dkSouvisející články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Nejlepší příspěvky

+2
wojtaman - Čtenář - 5.1.2013 v 11:04
Re: Re: Re: Re: Re: 10 hodin ? - přejít na příspěvek
Děkuju ti, že ses mě zastal náčelníku =D A pro Jokera takse přijeď podívat do Plzně...
 
+1
Kotilion - Čtenář - 5.1.2013 v 10:25
Re: Re: Re: Re: Re: Re: 10 hodin ? - přejít na příspěvek
O příspěvek výše si psal: "tak to potom bych ty tvoje tréningy chtěl vidět." Z toh...
 

Všechny příspěvky

tukan - Čtenář - 7.11.2012 v 18:43
.. - Odpovědět
 

Hodně štěstí. Ať pomalu, ale jistě stoupáš ;-). Bylo by super vidět dalšího čecha v některé z top mma organizaci.

Jinak 10 hodin týdně se mi nezdá tedy moc

ukrutny medojed - Čtenář - 9.11.2012 v 10:45
Re: .. - Odpovědět
 

Mně to taky přijde celkem málo. Jestli nekecá, tak to je pořádnej talent, což je vlastně určitě. Laughing

Tooom - Čtenář - 12.11.2012 v 21:53
10 hodin ? - Odpovědět
 

Já mám pocit, že než 10 hodin týdně spíš myslel 10 tréninků týdně.

joker - Čtenář - 4.1.2013 v 09:53
Re: 10 hodin ? - Odpovědět
 

proč myslíte, že je 10 hodin málo? Přece jestli trénuji 1,5 hodin / tréning, tak je to 6x týdně. Nesmíte zapomenout, že pravděpodobně pracuje, nebo studuje. Ještě se zřejmě tímto sportem neživí. 

wojtaman - Čtenář - 4.1.2013 v 14:03
Re: Re: 10 hodin ? - Odpovědět
 

tak 10 hodin já mam odtrénováno někdy ve středu odpoledne a to taky studuji a rozhodně mma (zatím) nedělám na úrovni jako mr Pešta


Vyhrávej s pokorou, prohrávej se ctí. Bojuj do konce !

 

joker - Čtenář - 4.1.2013 v 21:10
Re: Re: Re: 10 hodin ? - Odpovědět
 

tak to potom bych ty tvoje tréningy chtěl vidět. Já vím, že to jde zvládnout, ale taky si myslím, že 10 hodin bohatě stačí. Chápu, že před zápasem, pokud bych trénoval dvojfázově, tak by se to mohlo zdát málo, ale jinak musí 10 hodin určitě stačit.

joker - Čtenář - 4.1.2013 v 21:28
Re: Re: Re: 10 hodin ? - Odpovědět
 

a jinak myslíš, že někdy budeš na takové úrovni jako mr Pešta? Podle toho "zatím" to vypadá, jako kdyby sis to myslel.

Kotilion - Čtenář - 5.1.2013 v 07:35
Re: Re: Re: Re: 10 hodin ? - Odpovědět
 

Nevidím důvod, proč by si to nemohl myslet... Každej, kdo tvrdě maká, může bejt dobrej a tobě je beztak hovno po tom, co si kdo myslí, tak si ty demotivující komentáře pro příště nech pro sebe.

joker - Čtenář - 5.1.2013 v 08:35
Re: Re: Re: Re: Re: 10 hodin ? - Odpovědět
 

protože ho znám a vím, jak makáTongue out

Kotilion - Čtenář - 5.1.2013 v 10:25
Re: Re: Re: Re: Re: Re: 10 hodin ? - Odpovědět
 

O příspěvek výše si psal: "tak to potom bych ty tvoje tréningy chtěl vidět." Z toho člověk těžko usoudí, že víš, jak maká....

joker - Čtenář - 5.1.2013 v 20:39
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 10 hodin ? - Odpovědět
 

Ted jsi mě dostal Smile.

wojtaman - Čtenář - 5.1.2013 v 11:04
Re: Re: Re: Re: Re: 10 hodin ? - Odpovědět
 

Děkuju ti, že ses mě zastal náčelníku =D A pro Jokera takse přijeď podívat do Plzně...z Prahy to máš hodinku a uvidíš moje tréninky...a k tomu V. Peštovi, je to borec. to bez debat, ale dostat se na jeho úrověň není nemyslitelné...neříkám přeci, že chci být jako Bones nebo Silva...


Vyhrávej s pokorou, prohrávej se ctí. Bojuj do konce !

 

joker - Čtenář - 5.1.2013 v 20:44
Re: Re: Re: Re: Re: Re: 10 hodin ? - Odpovědět
 

a podle čeho soudíš, že jsem z prahy? Co když jsem z druhé strany republiky? Třeba z ostravy? Wink Ale jo, já jen tak šťouchám. Já mám rád kluky, co dělají nějaký sport a speciálně MMA. A neflákají se po ulicích. Jen tak dále.....přeji hodně úspěchů. Myslím to upřímně faktWink

wojtaman - Čtenář - 6.1.2013 v 21:31
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 10 hodin ? - Odpovědět
 

napíšu ti svoje myšlenkové pochody napsal jsi že ho znáš a víš jak maká    --> Pesta trenuje v Penta gymu --> Penta gym je v Praze --> tudíž znáš jeho makačku z Penty/ Prahy


Vyhrávej s pokorou, prohrávej se ctí. Bojuj do konce !

 

joker - Čtenář - 7.1.2013 v 15:00
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 10 hodin ? - Odpovědět
 

jenže já myslel, že znám Tebe a vím, jak makáš. Samozřejmě, že Tě neznám, ale měl jsem na mysli Tebe