přihlásit trvale
Nová registrace
UFC se formuje "odborová organizace" zápasníků, chtějí lepší podmínky!

UFC se formuje "odborová organizace" zápasníků, chtějí lepší podmínky!

přečteno: 3453×
01.12.2016 v 09:11 | Autor: redakce ExtraRound.cz
diskuse: 4×
Rubriky: Aktuality / MMA / Svět

zleva: Bjorn Rebney, GSP, Tim Kennedy, Donald Cerrone, TJ Dillashaw a Cain Velasquez

Exšampión těžké váhy Cain Velasquez, exšampión welterové váhy Georges St. Pierre, exšampion bantamové váhy TJ Dillashaw, zápasníci Tim Kennedy, Donald Cerrone a bývalý šéf organizace Bellator Bjorn Rebney. Tato šestice mužů se sešla a spojila síly, aby odstartovala další historický milník v UFC. Společně založili zápasnickou asociaci MMAAA (Mixed Martial Arts Athletes Association) a doufají, že se jim podaří v UFC prosadit zásadní změny, které přinesou zlepšení pro všechny UFC zápasníky.

S růstem a expanzí UFC do celého světa a do domácností běžné populace se UFC etablovala mezi hlavní americké soutěže po bok NHL, NFL či NBA. Ve všech těchto organizacích působí tzv. hráčské asociace neboli odbory vůči šéfům těchto organizací. Jejich smyslem je chránit a prosazovat práva hráčů a zastupovat a reprodukovat "hlas" hráčů při rozhodování o otázkách, které se jich přímo týkají od platů až po zdravotní pojištění.

Není velkým tajemstvím, že UFC ještě pod vlastnictvím ZUFA LLC. se zápasníkům zrovna nerozdala. Údajně z každých 100 vydělaných dolarů šlo pouhých 8 dolarů na platy hračů. Tyto podmínky se zřejmě prozatím nezlepšily ani pod novým majitelem UFC, ačkoliv zisky americké MMA organizace mají stále rostoucí tendenci. O zformování zápasnických odborů v UFC se proto mluvilo již dlouho a zejména v posledních letech stále častěji. V organizaci, kde podstatnou roli ve sportovní kariéře zápasníků hraje skutečnost, jak moc jste nebo nejste za dobře s vedením, ovšem dlouho chyběla vůle či spíše osobní statečnost k založení opozice vůči vedení UFC. Sem tam se objevili revoltující jedinci, jenže osamoceni toho proti kolosu UFC moc nezmohli a jejich hlasy časem upadly v zapomnění.

Založení MMAAA tedy představuje opravdu zásadní milník. Heslem MMAAA je "zápasníci podporují zápasníky". Nutno podotknout, že nejde o odborovou organizaci v pravém slova smyslu ani dle zákonných parametrů dle legislativy USA. Cílem MMAAA navíc není působit celoplošně, ale pouze pro zápasníky UFC. Včera proběhla téměř dvouhodinnová telekonference kde zmiňovaná šestice představila hlavní cíle MMAAA.

"My jsme ti, kteří naplňují arény. My jsme ti, kdo mají na svědomí vysoké prodeje pay-per-view. Chlapi, kteří právě teď sedí vedle mě, ti, kteří krváceli v oktagonu, brali zápasy na poslední chvíli, lidi jako já, kteří se museli připravovat na zápas proti různým soupeřům, jsme to my, kdo mají podíl na milionových investicích od sponzorů, takže si zasloužíme férový podíl," uvedl Tim Kennedy.

Férový podíl podle stávajících představitelů MMAAA je 50% z celkového zisku UFC. Právě taková částka by měla být rozdělena mezi zápasníky. Nejen na jejich platy, ale také k vytvoření tzv. "záchranné sítě" pro zraněné zápasníky, zápasníky, kteří budou odcházet do sportovního důchodu, atd. aby se tak zabránilo situacím, kdy někdo "přesluhuje" nebo chodí zápasit zraněný jen proto, že není dostatečně finančně zabezpečený. Cílem MMAAA není jen zlepšit podmínky pro zápasníky do budoucna, ale revanžovat se i těm, kteří už v UFC skončili.

"Jsme tady proto, aby hlas zápasníků byl konečně slyšet a abychom bojovali za všechny zápasníky, kteří mají stejné problémy. Zápasníky, kteří jsou šikanováni nebo zastrašováni. Zápasníky, kteří se bojí odejít do sportovního důchodu nebo že budou vyhozeni a skončí bez peněz, bez pojištění a péče," uvedl GSP. 

Podle St-Pierra jsou UFC bez zápasníků jen tři písmenka v abecedě a je na čase tento fakt zohlednit. Úspěch či neúspěch MMAAA však bude záležet především na samotních zápasnících. V jednotě je síla a pokud se podaří sdružit pod MMAAA většinu nebo alespoň značnou část zápasníků nebude mít UFC jinou možnost, než zasednout se zástupci MMAAA k jednacímu stolu, v opačném případě však skončí celý projekt fiaskem a lze se jen domnívat nakolik uškodí jejím představitelům v jejich sportovních kariérách.

První reakce zápasníků na sociálních sítích jsou vesměs pozitivní, byť zatím opatrné, a není jich moc. Podporu MMAAA veřejně vyjádřili např. Thiago Alves, Nick Lentz, Cole Miller, Mark Hunt, Ian McCall, Stephen Bonnar či Leslie Smith. Jistou vlnu pochybností vyvolává účast Bjorna Rebneyho, kterého nepředchází zrovna nejlepší promotérská pověst a mnoho zápasníků mu nemůže přijít na jméno. Nad jeho skutečnou motivací se již v médiích nahlas zamýšlel například Randy Couture.

Představitelé MMAAA však ujistili zápasníky, že Rebney působí v MMAAA pouze jako poradní orgán a nebude sedět ve výboru/radě MMAAA, která má nyní 5 členů a je tvořena uvedenými zápasníky. UFC k celé záležitosti zatím vydala strohé nekonflitkní prohlášení: "Respektujeme všechny zápasníky a vždy jsme ochotni a otevřeni všem nápadům, jak zlepšit tento sport," stojí v oficiálním prohlášení.Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Nejlepší příspěvky

+1
Dijkstra - Čtenář - 1.12.2016 v 22:55
sfa - přejít na příspěvek
Tak Cerrone to oko má asi doopravdy v hajzlu. Na instagramu to vyznělo spíš tak, že to má namas...
 

Všechny příspěvky

Caidel - Administrátor - 1.12.2016 v 10:08
Malé upřesnění - Odpovědět
 

Malé upřesnění. O odbory se v tuto chvíli snaží dvě jiné organizace: PFA a MMAFA. MMAAA výslovně uvedlo, že nechce být odborovou organizací, ale pouze asociací zastupující fightery. 

PFA a MMAFA navíc míří na všechny organizace, MMAAA se nyní chce zaměřit výhradně na UFC. 

thor - Čtenář - 1.12.2016 v 13:41
CAIN - Odpovědět
 

Dobry clanek.

Na Cainovi je videt, ze zapasit uz nechce jak mu to jeho manzelka zakazuje. Prosazuje "post career health" a na jednu stranu je to dobre.  GSP v kleci se nedockame?

Dijkstra - Čtenář - 1.12.2016 v 22:55
sfa - Odpovědět
 

Tak Cerrone to oko má asi doopravdy v hajzlu. Na instagramu to vyznělo spíš tak, že to má namaskovaný, ale evidentně to je opravdový zranění když si to donesl i na tiskovku. Na druhou stranu by ho s takovým zraněním snad nemohli nechat zápasit a pořád je tam vypsanej.. nemá k tomu někdo další info?

Dijkstra - Čtenář - 1.12.2016 v 23:03
Re: sfa - Odpovědět
 

Tak točí nějakej western pro Netflix a asi si to nechtěl nechat sundat a pak zase namaskovat jsem se teď dočetl.