přihlásit trvale
Nová registrace
UFC on FOX 30 - startovní listina

UFC on FOX 30 - startovní listina

přečteno: 1264×
27.07.2018 v 12:15 | Autor: Caidel
diskuse: 5×
Rubriky: Bleskovky / MMA / Svět

Tento víkend nás čekají dva turnaje - především je to sobotní akce UFC on FOX 30: Alvarez vs. Poirier 2, která se koná v kanadské provincii Alberta a pak ještě nedělní turnaj Rizin 11 z Japonska.

 

UFC on FOX 30: Alvarez vs. Poirier 2 

Turnaj se koná v sobotu 28. července v Scotiabank Saddledome v Calgary v kanadské provincii Alberta. Půjde o druhý turnaj konaný v Calgary, tím prvním bylo UFC 149 v červenci 2012. 

Jak už je u turnajů UFC on FOX zvykem, je zde kladen důraz hlavně na akční zápasy a to zejména na hlavní FOX startovce. Turnaj je hodnocen čtyřmi hvězdičkami a ačkoli neuvidíme žádného šampiona, na hlavní startovce se všichni v pohodě vejdou do TOP 20 (hlavní tři zápasy dokonce TOP 10) a dochází zde i k jednomu dost paradoxnímu jevu: FightMatrix má Alvareze jako světovou jedničku, ačkoli nyní není UFC šampionem (McGregor je mimo hru a v elitní trojici Alvarez/Ferguson/Nurmagomedov spolu borci nikdy nebojovali - no a Alvarez nasbíral v kariéře těch bodů momentálně nejvíc :) Turnaj budou komentovat Jon Anik a Daniel Cormier, analytiky budou Dominick Cruz a Michael Bisping a fighter Brandon Moreno bude jedním ze španělských spolukomentátorů.

Hlavním zápasem večera tedy remač mezi (asi trochu kontroverzně) momentální světovou jedničkou avšak ne šampionem Eddie Alvarezem (29-5 MMA) a Dustinem Poirierem (23-5 MMA), světovou pětkou. Oba si to rozdali loni v květnu na UFC 211 a byla to přesně tak akční dvoukolová řežba jak se čekalo - v druhém kole měli pořádně namále oba, ale Alvarez to pak ukončil řekněme jeden a půl ilegálním kolenem (podrobnosti zde) za které ale nebyl diskvalifikován, ale pouze No Contestován. Od té doby je pochopitelně mezi oběma borci zlá krev a teď dojde i na remač, který asi nudit nebude (ale emoce s tím mohou pořádně zamávat). Alvarez od té doby porazil Gaethjeho kolenem v závěru třetího kola v naprosto epické bitvě - a Poirier získal skalp Pettise a pak rovněž Gaethjeho - v neméně epické bitvě (a KO zabodoval až začátkem čtvrtého kola). :) Tipovat si nic netroufám, Alvarez ale ještě na sestupu nejspíš není - a Poirier pořád slibně roste, kdo koho napálí dřív, to je ale otázka na jejíž zodpovězení se dost těším :) Alvarez po výhře hodně touží také s finančních důvodů - má zálusk na novou a lukrativnější smlouvu s UFC a Poirier prozměnu hodlá dražit svůj fight gear aby mohl své bývalé základce věnovat 500 školních batohů (a nové kompjůtry). Borci se jinak celkem respektují: Poirier se nechal slyšet, že Alvarez je skvělý fighter, ale osobně ho prý rád nemá. Alvarez na to reagoval, že je to trochu zvláštní prohlášení, neboť ho osobně vlastně vůbec nezná :) I Alvarez ale uznává Poirierovy kvality, ačkoli také uvedl, že Poirier zatím není úplně main-event kalibr: Myšleno tak, že Alvarez nastupuje v UFC téměř výhradně k pětikolovým zápasům a když jde na tři kola, je to pro něj relax, zatímco u Poiriera to neplatí (což není zrovna přesné, neboť v posledních pěti zápasech byl Poirier také třikrát v main eventu, Alvarez má skóre 2/4). Zajímavost: Alvarezovi je sice jen 34, ale i tak je na startovce nejstarší. Má 23/29 výher stopkou. Poirier je první po Demetriousi Johnsonovi kdo má hlavní zápas na dvou FOX turnajích po sobě a s průměrem 7,25 podstatných zásahů za minutu je největší střelec v lehké váze. 

V co-main eventu ovšem také další superchuťovčička. Exšampion a legenda José Aldo (26-4 MMA) bude chtít ukázat, že ještě nepatří do starého železa, naopak Jeremy Stephens (28-14 MMA) si chce výhrou nad Aldem jasně říct o titulák na který už nějakou dobu marně čeká - po výhře nad Aldem to už prý bude nezpochybnitelné. Aldo v UFC samozřejmě ještě neprohrál s nikým jiným než s McGregorem a Hollowayem (poslední dvě prohry), ale za poslední tři roky čelil právě jen těmhle dvěma a Frankie Edgarovi (kterého Aldo umí), takže forma nynější světové trojky a otázka motivace je trošku zásadní. Stephens je světová pětka a v jeho případě je příběh dost opačný jde o zásadní stálici pérové váhy, ale kariéry byly jeho výkony vcelku vyrovnané - něco prohrál, něco vyhrál, nic extra. V poslední době ale předvádí vynikající výkony a tři výhry v řadě byly všechny dost působivé. Speciálním bonusem by zde mohl být souboj legkicků - Aldo je legendárně tvrdý kopáč který dokázal některým borcům nohy i trvale poškodit, ale v poslední době kvůli zraněním zdaleka tolik nekope. Naopak Stephens do svého repertoáru lowkicky zařadil relativně nedávno, ale teď s nimi řádí jak černá ruka - Melendeze rozkopal na kaši, tak uvidíme, jestli se někdo z nich zkusí prosadit spodem :). U Alda ještě bude drobet otázkou motivace. Nijak se totiž netají tím, že v UFC hodlá končit a smlouvu už prodlužovat nebude. Sám k tomu ale uvedl, že motivační problém to není, protože to že před sebou vidí jasný konec ho naopak motivuje víc - a navíc chce odejít jako šampion a Stephens by měl býr první krok tím správným směrem - pro Alda to bude ale první netitulový tříkolový zápas od roku 2009 a s průměrem 92,3% má nejlepší protiporazovou obranu v historii divize :). Stephens už nastupuje k devětadvacátému UFC zápasu (jako Bisping a Miller). Je to třetí borec který letos nastoupí už k třetímu zápasu (Israel Adesanya, Anthony Smith a Brandon Davis už také bojovali třikrát). Zajímavé také je, že jeho třináct UFC porážek je UFC rekord a deset proher na body je také rekord. 

V dost podobné situaci jako Aldo je také Joanna Jedrzejczyk (14-2 MMA), nyní světová trojka a bývalá nezpochybnitelná královna slámové váhy. Jenže dvojice porážek s Rose Namajunas jí tohoto postu rozhodně zbavila a teď jí poprvé uvidíme v návratovém zápasu proti někomu jinému. Tím někým bude Tecia Torres (10-2 MMA)  nyní světová desítka. Ta by také ráda titulový zápas, ale zatím vždy před cílovou páskou zaškobrtla. V UFC začala třemi výhrami, pak prohrála s Namajunas, pak nabrala další tři výhry a teď jí v únoru ubodovala Jessica Andrade. Torres se připravuje s Rose Namajunas a v minulosti Tecia i Joanna trénovaly v ATT - nikdy ale prý ne spolu. Stylisticky má zde Joanna značnou výhodu - obě jsou to aktivní postojářky, jenže Joanna má obrovskou výškovou převahu. Joanna v posledních osmi zápasech přestřílela soupeřky 1121:448 a přes sto zásahů se dostala už šestkrát (na zásahy drží i UFC rekord v titulových zápasech: 225 proti Jessice Andrade a 220 proti Valerii Letourneau a rekord má i v lowkickách: 75 a 70 proti stejným soupeřkám). Joanna má nejvíc zápasů ve slámové: 11, Tecia je druhá s devíti, na výhry jsou také první dvě - Joanna 8, Tecia 6. Proti působivým útočným statistikám Joanny stojí Teciina obrana: 66,1% je druhá nejlepší obrana v divizi. Čekal bych tu rozhodně zápas končící na body. Joanna moc neukončuje a Tecia má z deseti výher devět bodových. 

Zahajovacím fightem je Olivier Aubin-Mercier (11-2 MMA), trénující v kanadském Tristaru, nyní světová devatenáctka se čtyřmi výhrami v řadě (naposledy TKO Dunhama za necelou minutu) vs. Alexander Hernandez (9-1 MMA). Hernandez je prakticky neznámý borec, ale nyní světová patnáctka - v UFC debutu totiž zaskakoval proti Beneilu Dariushovi a knockoutoval ho za pouhých 42 vteřin (Aubin-Mercier vítězil za 53 vteřin) což vysvětluje zásadní žebříčkový skok. Hernandez jinak jede sérii šesti výher a teď uvidíme, jestli to byla s Dariushem jen náhoda, nebo jestli Hernandez potvrdí své kvality. Aubin-Mercier předpokládá svou výhru v třetím kole, protože sám tvrdí, že atleticky nadaný Hernandez bude v prvním hodně nebezpečný a asi i lepší, takže Aubin-Mercier musí nejprve přežít počáteční nápor. Aubin-Mercier zatím dostal na zem každého soupeře proti kterému to zkusil a s 57,1% je nejpřesnějším postojářem lehké váhy. Zábavné je, že na výhru na UFC FN 74 nad Tony Simsem mu během tří kol stačily jen tři podstatné zásahy (rekordní minimum)

Hlavním předzápasem (rovněž na kanále FOX) je zápas domácího Jordana Meina (30-12 MMA) proti Alexi Moronovi (14-4-1NC). Mein se loni v prosinci vyhrabal ze série tří porážek výhrou nad Erickem Silvou, Morono vyhrál v únoru nad Burkmanem, předtím měl No Contest a porážku. Mein sice v poslední době nemá nikterak skvělou výkonnost, ale přece jen obvykle chodí proti soupeřům o třídu výš než Morono, takže by to asi mohl zvládnout (od návratu k aktivní kariéře má bilanci 1-2. Domácí je také Kajan Johnson (23-11-1 MMA) který se sérií čtyř výher nastoupí proti ruskému bijci Islamu Makhachevovi (15-1 MMA). Ten má nyní tři výhry v řadě a po třech letech to bude poprvé co nastoupí k druhému zápasu během jediného kalendářního roku. Johnson má od porážky s Rory MacDonaldem před deseti lety velmi slušnou bilanci 11-2-1. Makhachev je nejlepší obranář v lehké váze: inkasuje jen 0,74 podstatných zásahů za minutu. Hakeem Dawodu (7-1-1 MMA) nastoupí proti Austinu Arnettovi (15-4 MMA). Dawodu je domácí bijec a zajímavý prospekt, ale UFC debut mu naprosto fatálně nevyšel a prohrál za pouhých 39 vteřin. Arnett neuspěl v DWTCS, ale smlouvu s UFC přesto dostal - v debutu pak ale prohrál, takže má dvě porážky v řadě. Dawodu by tohle měl zvládnout v pohodě, pokud opět neudělá nějakou blbost. Gadzimurad Antigulov (20-4 MMA) si to rozdá s Ionem Cutelabou (13-3 MMA) v polotíze. Oba spolu měli bojovat už na UFC 217, ale Antigulov se tehdy zranil. Antigulov má nyní 14 výher v řadě a neprohrál od dubna 2013. 19/20 výher má stopkou, 17 z toho v prvním kole a i v UFC už si stihl připsat třetí nejrychlejší submisi v historii polotíhy. Tohle by každopádně tři kola trvat nemělo, protože Cutelaba (ve 24 letech nejmladší na startovce) má také 12/13 výher stopkou, deset z toho KO a úplně nejabsurdněji: osm výher pod 30 vteřin (a ten zbytek KOček přišel také v prvním kole, jen jedinkrát to bylo až v druhém). Oba borci jsou tedy orientovaní ryze na bleskové finiše, jediný rozdíl je v tom, že Cutelaba rozdává KOčka, Antigulov naopak končí submisemi.

Hlavním předzápasem na UFC Fight Pass je souboj protřelých veteránů středních kvalit: Johna Makdessiho (15-6 MMA, 8-6 UFC) a Rosse Pearsona (20-14 MMA, 12-11 UFC). Makdessi je druhým nejpřesnějším borcem lehké váhy (51%) - před ním je jen Aubin-Mercier a je zároveň také nejlepším obráncem v lehké (72,2%) a druhý nejlepší obránce porazů (86,1%). Nově se přesunul do Roufusportu kde je mu prý skvěle, předchozí působiště v Tristaru dost pomlouval, že si ho tam nikdo nevšímal a trénoval se spíše sám (zkazky ale říkají, že Makdessi spíš ignoroval trenéry a jel si vždy to svoje). Pearson je od roku 2014 třetí nejaktivnější v UFC - má už 14 zápasů a od návratu do lehké váhy má bilanci 7-7. Speciální talent má na těsné prohry (má už tři) a víc jich tak má jen Jorge Masvidal (4). Pearson se ale nechal slyšet, že si stále myslí, že ještě zvládne zaútočit na titul (což já osobně považuji za prakticky vyloučené).

Zatímco předzápasy na FOX obsadili borci tabulkově od třicítky výš, většinou pak kolem šedesátky, zbývající předzápasy na UFC Fight Pass jsou obsazeny až nebývale kvalitně. Mimo nevyhnutelného pohřbení muší váhy (Ortiz je osmička, Pereira sedmnáctka) jsou tu ale i vysoko nasazené ženy: Davis je trojka, Chookagian čtyřka, Markos třináctka, Ansaroff patnáctka takže tentokrát v tom není pánská muší váha sama a zazděné jsou i ženy.

Zápasy tedy jsou Alexis Davis (19-7 MMA, 6-2 UFC) vs. Katlyn Chookagian (10-1 MMA, 3-1 UFC). Davis je výbornou grapplerkou, ale má dost velké rezervy v zápasení, Chookagian na váhu 125 liber hodně vysoká. Obě dámy se ve svých předchozích zápasech přesunuly do váhy 125 liber a předtím působily jinde. Dustin Ortiz (18-7 MMA, 7-5 UFC) nastoupí k třináctému zápasu a jen jeden mu bude chybět na rekord Demetriouse Johnsona. Ortiz je v knockoutech druhý v divizi (má tři a Lineker čtyři), má na kontě nejrychlejší, patnáctivteřinový, finiš divize a s porazem uspěl aspoň jednou proti deseti z dvanácti soupeřů. Soupeř matheus Nicolau (13-1-1 MMA, 3-0 UFC) má v muší váze bilanci 2-0 a jeho plánem je prý Ortize utahat - což půjde myslím dost špatně.  Souboj domácí Randy Markos (8-5 MMA, 4-4 UFC) a Niny Ansaroff (8-5 MMA, 2-2 UFC) je souboj bojovnic s padesátiprocentní bilancí a jinak vcelku přímočarý souboj zápasnice a postojářky. Markos v posledních jedenácti střídá výhry s prohrami, teď je u ní na řadě prohra. Vysloveně výplňový je zápas Devin Powell (8-3 MMA, 0-2 UFC) vs. Alvaro Herrera (9-5 MMA, 1-2 UFC) - oba borci své poslední dva fighty prohráli, ani jeden z nich není úplně UFC kalibr a poražený půjde z UFC prakticky jistě pryč. 

Hlavní zápasy (FOX)

 • Eddie Alvarez vs. Dustin Poirier - lehká
 • José Aldo vs. Jeremy Stephens - pérová
 • Joanna Jedzrejczyk vs. Tecia Torres - ženská 115
 • Alexander Hernandez vs. Olivier Aubin-Mercier - lehká

Předzápasy (FOX)

 • Jordan Mein vs. Alex Morono - velterová
 • Kajan Johnson vs. Islam Makhachev - lehká
 • Hakeem Dawodu vs. Austin Arnett - pérová
 • Gadzimurad Antigulov vs. Ion Cutelaba

Předzápasy (UFC Fight Pass)

 • John Makdessi vs. Ross Pearson - lehká
 • Alexis Davis vs. Katlyn Chookagian - ženská 125
 • Dustin Ortiz vs. Matheus Nicolau - muší
 • Randa Markos vs. Nina Ansaroff - ženská 115
 • Devin Powell vs. Alvaro Herrera - lehká

 

Rizin 11

Turnaj Rizin 11 se koná v neděli 29. července (našeho času to bude někdy ráno), tradičně v Saitama Super Aréně v japonské Saitamě. PPV je dostupné za 20 dolarů na Fite.tv (a bývá bezproblémové, několikrát jsem ho tam sledoval). Turnaj je na poměry Rizinu standardní, dvouhvězdičkový a mimo několika slušných zápasů nás samozřejmě zaujme hlavně tím, že v ringu letos poprvé uvidíme Jiřího Procházku

Hlavním oficiálním tahákem je zde zápas mezi dvěma elitními ženskými bojovnicemi superatomové váhy: světovou trojkou Kannou Asakurou (12-2 MMA) a světovou osmičkou Renou Kubotou (7-1 MMA). Jde o remač: Kanna porazila Renu na Silvestra ve finále Grand Prix. Obě od té doby už jednou vyhrály: Kanna natáhla svou vítěznou šnůru na sedm výher v řadě a Rena se vypořádala s první porážkou své kariéry výhrou nad Elainou Leal v S-Cupu. 

Také co-main event je remačem. Střetnou se v něm nejlepší japonský bijec současnosti Kyoji Horiguchi (24-2 MMA) s Hiromasou Ogikubo (17-3-2 MMA). Horiguchi v Japonsku kraluje muší i bantamové váze, vyhrál GP a v posledních šesti letech podlehl jen Demetriousi Johnsononvi v dubnu 2015. Teď má devět výher v řadě a naposledy rozdrtil McCalla KOčkem za devět vteřin. Kvůli změně vah je v bantamu jen devítkou. Ogikubo je šampionem organizace Shooto a bez porážky je ještě déle - naposledy prohrál v roce 2013 a to právě s Horiguchim. Od té doby nasbíral sedm výher a konečně se dočká šance na odplatu. 

Třetí místo už připadne Jiřímu Procházkovi (20-3 MMA, 6-1 Rizin). Procházka je momentální světová třiadvacítka a od prohry s King Moem v Grand Prix nasbíral čtyři výhry. V posledních deseti zápasech šel Procházka pouze jednou do druhého kola, jinak vše končilo hned v prvním. Proti němu Brazilec Bruno Cappelozza (10-4 MMA). Procházka by tu rozhodně měl být favoritem, Cappelozza je žebříčkově někde u stočtyřicítky a bojuje hlavně v Brazílii kde je momentálně šampionem Jugnel Fights. Přichází se třemi výhrami v řadě, ale v Rizinu už dostal šanci v roce 2015 na stejném turnaji jako Procházka, ale prohrál s Teodorem Aukstuolisem v prvním kole GP. 

Japonská stárnoucí legenda na sestupu, Takanori Gomi (35-15 MMA) dostává (asi bohužel) další šanci. Gomi, kdysi považován za světovou jedničku má nyní šest porážek v řadě a v žádné z nich nepřežil déle než dvě minuty a 37 vteřin. Původně měl čelit legendárnímu kickboxerovi Andy Souwerovi, ale Souwer podepsal smlouvu s One FC a tak místo toho Gomi nastoupí proti známému Melvinu Guillardovi (32-20 MMA). S tím si vlastně naštěstí oba nemají co vyčítat - žebříčkově jsou teď oba někde kolem třistapadesátky a už dávno bojují hodně pod své bývalé možnosti - Guillard je bez výhry dokonce v posledních osmi zápasech - Na Bellatoru 159 sice Rickelse zvládl, ale měl pozitivní dopingový nález, takže No Contest. Jinak sedm porážek, nejprve WSOF, pak Bellator a teď už třikrát regionálky.

Excentrický leglock specialista Satoru Kitaoka (41-16-9) nastoupí proti UFC veteránovi a vítězi TUF 14 Diego Brandaovi (22-12 MMA). Kitaoka po dvou porážkách v Rizinu naposledy vítězil heel hookem v Pancrase, Brandao po odchodu z UFC působil loňský rok ve Fight Nights Global kde nasbíral bilanci 2-1 (naposledy prohra) a teď přichází do Rizinu. Asi nějaká velká veselost nás čeká v zápase Shoma Shibisai (4-1 MMA) vs. Unurjargal Boldpurev (0-0) z Mongolska, což je vypsáno do otevřené váhy :) v dalších dámských zápasech nastoupí Rin Nakai (20-2-1 MMA) proti Shizuce Sugiyama (16-5 MMA) a Saori Ishioka (15-11 MMA) proti třiačtyřicetileté zápasnické legendě Miyuu Yamamoto (1-3 MMA). Thajský bijec Topnoi Thanongsaklek (5-1 MMA) měl jít proti Kai Asakurovi, ten si ale zranil koleno a tak zaskakuje Tadaaki Yamamoto (15-10 MMA). Startovku otvírá populární Daron Cruicshank (19-10 MMA) který naposledy zapůsobil headkick KO (a fuckováním soupeře) a proti němu Tom Santos (9-5 MMA) z Brazílie v Rizin debutu - má teď dvě výhry v řadě a v poslední době působí v Koreji (Road FC) a v Japonsku (Pancrase).

 

Startovka:

 • Kanna Asakura vs. Rena Kubota - super atomová -49kg
 • Kyoji Horiguchi vs. Hiromasa Ogikubo - smluvní -60 kg
 • Jiří Procházka vs. Bruno Cappelozza - polotěžká
 • Takanori Gomi vs. Melvin Guillard - lehká
 • Satoru Kitaoka vs. Diego Brandao - lehká
 • Shoma Shibisai vs. Unurjargal Boldpurev - otevřená váha
 • Rin Nakai vs. Shizuka Sugiyama - ženská -57kg
 • Saori Ishioka vs. Miyuu Yamamoto - super atomová -49kg
 • Topnoi Thanongsaklek vs. Tadaaki Yamamoto - smluvní -59kg
 • Daron Cruickshank vs. Tom Santos - lehká


Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

E - Čtenář - 30.7.2018 v 17:46
H - Odpovědět
 

Dustin vs Alvarez moc pekny zapas jsem zvedavy skym pujde Dustin 

Aldo me prekvapil vic jsem tedy veril stephensovi skoda ze to skoncilo takhle rychle mohla to byt dobra podívaná

Tecia byla docela bezbranna jsem zvedav kdo dalsi pro Joannu zapas s Rose je blbost a vsechny ostatni predtim porazila celkem jednoznacne

E - Čtenář - 30.7.2018 v 17:58
Re: H - Odpovědět
 

Jinak tenhle turnaj mel pry nejnižší sledovanost na UFC on Fox coz  bych teda necekal

Gabin - Čtenář - 30.7.2018 v 21:41
Gabin - Odpovědět
 

Toš pokud se dočkáme zápasu Khabib vs Tony,tak by si asi počkal na vítěze,což?? 

E - Čtenář - 31.7.2018 v 17:57
Re: Gabin - Odpovědět
 

Rekl bych ze ufc bude spise pracovat na Khabib vs Cmg vse se bude odvijet od toho jestli ten zapas bude tak bych to videl na Dustin v Tony o pristiho vyzivatele i kdyz je jasne ze vyzivatel cislo 1 by mel byt Tony kdyz ziskal interim ale vis jak to chodi...taky se muze stat ze cmg se zatim nevrati a nevim jak je na tom Tony po zraneni kolene takze klidne muze Dustin jit s Khabibem dalsi zapas...

Gabin - Čtenář - 1.8.2018 v 14:07
Re: Re: Gabin - Odpovědět
 

Tak nějak jsem doufal že se už CMG nevrátí a vlastně furt doufám...No ale Khabib vs Dustin je v tom případě nejreálnější budoucí mač,pokud je Tony na tom furt blbě.