přihlásit trvale
Nová registrace
UFC on ESPN+ 5: Till vs. Masvidal - startovní listina

UFC on ESPN+ 5: Till vs. Masvidal - startovní listina

přečteno: 445×
14.03.2019 v 16:24 | Autor: Caidel
diskuse: 0×
Rubriky: Bleskovky / MMA / Svět

Tento víkend je MMA program poměrně jednoduchý: z významných organizací má turnaj pouze UFC a to běžný řadový turnaj UFC on ESPN+ 5: Till vs. Masvidal (jinak také UFC Fight Night 147) z Londýna. Jde o nejnižší kategorii UFC turnajů, je hodnocen dvěma a půl hvězdičkami bude se konat v O2 Aréně a vysílat se bude živě na ESPN+. Živo bude ale na české scéně kde dojde k souběhu XFN 17 v Brně a Oktagonu 11 v Ostravě (samostatný článek).

UFC navštíví Londýn už celkem pojedenácté. Jediným TOP 10 zástupcem bude v main eventu domácí Darren Till, ze světové pětadvacítky bude k vidění ještě šest dalších bijců. Z Británie zde nastoupí celkem třináct zápasníků a pouze dva zápasy na celé startovce nemají domácí zastoupení. Jsou to souboje Oezdermi vs. Reyes a Negumereanu vs. Safarov. Dva zápasy jsou ale naopak čistě v doméně domácích: Marshman vs. Phillips a Narimani vs. Grundi.

A teď už k zápasům. Hlavním zápasem večera je souboj Darren Till (17-1-1 MMA, 5-1-1 UFC) vs. Jorge Masvidal (32-13 MMA, 9-6 UFC). Je to sice pěkný a zajímavý zápas, ale na druhou stranu relativně dost nízkoprofilová záležitost. Pro Tilla je to opravný zápas po první porážce kariéry od šampiona Woodleyho - po zápase ve kterém si doslova ani neškrtl (měl 0 zásahů za 9:19 klecového času, což je UFC rekord). A sám přiznal, že ho ta prohra ještě hodně trápí a Masvidala by tudíž rád vypnul hned v prvním kole :) A pro Masvidala, dlouhodobou stálici velterové váhy je jednak to zápas po 497 dnech pauzy, což je nejdelší pauza v jeho šestnáctileté kariéře a jednak po dvou prohrách v řadě. Till je teď světová čtyřka, Masvidal byl před vyřazením z žebříčků jedenáctka, nad oběma borci jsou ale velké otazníky co se formy týče. Pro Tilla to bude čtvrtý hlavní zápas večera a je hlavně postojář - ve všech svých výhrách přestřílel soupeře a brání 86,4 porazů soupeřů. Masvidal je technicky vynikající borec v postoji i na zemi, ale příliš často nechává tempo určovat soupeře. Ještě nikdy v kariéře neprohrál tři v řadě a určitě by s tím teď nerad začínal. Od návratu do velteru má bilanci 4-4 a z třinácti porážek v kariéře byl pouze třikrát ukončen - v UFC ještě nikdy. Po souboji s Tillem hodně touží Ben Askren který má být přítomen u klece, ale Till mu předem vzkazuje, že to by měl nejdřív v UFC nabrat pár výher. 

Co-main eventem je souboj Leon Edwards (16-3 MMA, 8-3 UFC) vs. Gunnar Nelson (17-3-1 MMA, 8-3 UFC), což je formálně vzato také souboj domácích borců: Nelson je sice z Islandu, ale napůl trénuje v SBG Ireland (a napůl v domovském Mjolniru, kde nedávno natočili toto poněkud úchylné video jak už je jejich každoroční tradicí). Jinak jde o vysokoprofilový zápas ve velteru: Edwards je divizní třináctka, Nelson patnáctka. Edwards vyhrál šest zápasů v řadě, jenže zrovna ve velteru je podobných expertů hodně: Elizeu Zaleski dos Santos a Santiago Ponzinibbio mají sedmizápasové série a šampion Usman dokonce desetizápasovou. Na Edwardsovi je celkem vtipné, že má na kontě druhé nejrychlejší KO v historii divize (osm vteřin), ale také druhé nejpozdější KO v historii divize (4:59 třetího kola). Nelson je pak především špičkový grappler s karatistickým postojem - 16 ze 17 výher má stopkou, v UFC získal 7/8 výher submisí a s šesti submisemi ve velteru drží společně s Chrisem Lytlem divizní rekord. Nelson dostal na zem devět ze svých jedenácti UFC soupeřů.

Třetí zápas parádička v polotěžké váze: Objev roku 2017 Volkan Oezdemir (15-3 MMA, 3-2 UFC) si v polotěžké došel až k titulovému zápasu kde proti Cormierovi ale neuspěl - a pak ho navíc porazil Anthony Smith čímž si sám vysloužil titulový zápas. Volkan je teď světová jedenáctka a výhru už potřebuje. Loňský rok označil za pěkně otravný a vrátil se k tréninku ve Švýcarsku. Jenže proti němu stojí další z objevů, neporažený Dominick Reyes (10-0 MMA, 4-0 UFC). Vyhraje tedy objev předchozí, nebo ten aktuální? Reyes nyní světová patnáctka a se čtyřmi výhrami v řadě má nejdelší vítěznou sérku v divizi. Osm z deseti zápasů vyhrál stopkou v prvním kole, v UFC 3/4 a jeho 29 vteřinový debut je druhý nejrychlejší debut v polotěžké váze.  Oezdemir je ale jedním z šesti borců v moderní historii kteří zvládli dvě KO po sobě, obě pod minutu. V polotěžké váze k nim patří i úplně nejnovější hvězda divize Johnny Walker (který teď Reyese trochu zastínil) a zvládl to v minulosti i Ilir Latifi. Oezdemir je s 5,69 podstatných zásahů za minutu druhým nejaktivnějším bijcem divize (Krylov má 5,89). Reyes fanouškům vzkazuje, že se mají na co těšit - jeho parádní výhra z UFC 229 byla posléze zastíněna bitkou Nurmagomedova a McGregora, teď ho ale prý už nikdo nezastíní.

Zbytek hlavní startovky už tak výrazný ale zdaleka není. Nathaniel Wood (15-3 MMA, 2-0 UFC) vs. José Alberto Quinonez (7-2 MMA, 4-1 UFC), Danny Roberts (16-3 MMA, 5-2 UFC) vs. Claudio Silva (12-1 MMA, 3-0 UFC) a Jack Marshman (22-8 MMA, 2-3 UFC) vs. John Philips (21-8 MMA, 0-2 UFC). Wood nyní se sérií sedmi výher-finišů, Quinonez po nezvládnuté UFC premiéře čtyři výhry v řadě (tři na body), ale zápasí v hodně vlažném tempu - od roku 2013 nikdy nezápasil víc než jednou za rok. Roberts s dvěma výhrami, Silva prohrál jen ve svém MMA debutu a od té doby má dvanáct výher v řadě, sedm z toho submisemi. V šestatřiceti je nestarší na startovce, ale od roku 2014 to bude jeho teprve druhý zápas. Jak Angličan Marshman, tak Velšan Phillips prohráli své dva poslední UFC zápasy - a oba jsou především knockoutéři. Marshman finišuje KO 59% výher, Phillips dokonce 86% přičemž obecně Philips vyhrál před časovým limitem 29 zápasů z 30.

Předzápasů na ESPN+ je sedm. Hlavním je souboj Arnold Allen (13-1 MMA, 4-0 UFC) vs. Jordan Rinaldi (13-7 MMA, 2-2 UFC). Allen je sice v UFC zatím bezchybný, ale žebříčkově je pod Rinaldim, protože ten chodí proti těžším soupeřům (porazili ho Trujillo a Gillespie). Rinaldi v posledním zápase vyhrál nad Jasonem Knightem a poprvé v UFC shodil do pérové váhy. Je také jedním ze tří borců historie kteří vyhráli v UFC zápas Von Flue chokem. 

Pro mě asi nejzajímavějším předzápasem je Marc Diakiese (12-3 MMA, 3-3 UFC) vs. Joseph Duffy (16-3 MMA, 4-2 UFC). Diakiese je velmi atletický borec a byl slibným prospektem jenže teď prohrál tři zápasy v řadě a přešel z ATT do menšího týmu, takže tu vcelku nepochybně bojuje o kariéru. Proti němu Duffy který teď byl 14 měsíců mimo akci. Duffy má 14/16 výher stopkou, třináct soupeřů porazil v prvním kole a osm pod dvě minuty. A pro Diakieseho je to velmi problematický los - Duffy je v postoji techničtější a na zemi velmi dobrý, takže má Diakiese celkem problém. Duffy ale také připouští, že Diakiese bude hlavně ze začátku hodně nebezpečný.

V polotěžké váze Saparbek Safarov (8-2 MMA, 0-2 UFC) vs. Nico Negumereanu (9-0 MMA). Safarov zatím v UFC nezabodoval a tady měl nastoupit proti Gokhanu Sakimu, ten se ale zranil a šanci dostává neporažený čtyřiadvacetiletý mladík z Rumunska. Ten bude na startovce nejmladší a všech devět výher ukončil před časovým limitem. Ještě nikdy nebyl ve třetím kole, ale také pouze tři z jeho soupeřů měli kladnou bilanci, takže je v porovnání se Safarovem daleko méně zkušený. 

V dalším zápase to bylo ještě složitější. Původně šlo o zápas Tom Breese (11-1 MMA, 4-1 UFC) vs. Alessio di Chirico. Di Chirico se ale začátkem ledna zranil a byl nahrazen Cezarem Ferreirou - proti tomu už Breese měl nastoupit v listopadu 2018, ale tehdy se před zápasem zranil Breese. Tentokrát se ale na začátku února zranil Ferreira a byl nahrazen Ianem Heinischem (12-1 MMA, 1-0 UFC). Ten v UFC debutoval právě v listopadu když šel proti Ferreirovi a porazil ho. Takže Heinisch nejdřív zaskočil za Breeseho a teď i za Ferreiru. Veselé. Breese světová třiadvacítka, naposledy úspěšně debutoval ve střední váze.

Ve zbývajících třech zápasech jsou to Danny Henry (12-2 MMA, 2-0 UFC) vs. Dan Ige (10-2 MMA, 2-1 UFC), Molly McCann (7-2 MMA, 0-1 UFC) vs. Priscila Cachoeira (8-1 MMA, 0-1 UFC) a Mike Grundy (11-1 MMA) vs. Nad Narimani (12-2 MMA, 2-0 UFC). Oba mužské zápasy jsou v pérové váze, ženský pak v muší. Henry i Ige vyhráli své poslední dva UFC zápasy a i celkově jsou si bilančně dost podobní. Úplně stejně je na tom i Nad Narimani a podobně i nováček Mike Grundy trénující v Anglii a přicházející do UFC s osmi výhrami v řadě. Domácí bojovnici McCann debut v UFC nevyšel (a ani nenavážila), jenže debut nevyšel ani světové dvacítce Cachoeiře. Ta ale bojovala (v naprosto jednostranném) souboji s Valentinou Shevchenko. 

Hlavní zápasy (ESPN+)

 • Darren Till vs. Jorge Masvidal - velterová
 • Leon Edwards vs. Gunnar Nelson - velterová
 • Volkan Oezdemir vs. Dominick Reyes - polotěžká
 • Nathaniel Wood vs. José Alberto Quinonez - bantamová
 • Danny Roberts vs. Claudio Silva - velterová
 • Jack Marshman vs. John Phillips - střední

Předzápasy (ESPN+)

 • Arnold Allen vs. Jordan Rinaldi - pérová
 • Marc Diakiese vs. Joseph Duffy - lehká
 • Nicolae Negumereanu vs. Saparbek Safarow - polotěžká
 • Tom Breese vs. Ian Heinisch - střední
 • Danny Henry vs. Dan Ige - pérová
 • Molly McCann vs. Priscila Cachoeira - ženská 125
 • Mike Grundy vs. Nad Narimani - pérová


Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky