přihlásit trvale
Nová registrace
UFC on ESPN+ 4 a One Championship 91 - startovní listiny

UFC on ESPN+ 4 a One Championship 91 - startovní listiny

přečteno: 407×
07.03.2019 v 14:12 | Autor: Caidel
diskuse: 0×
Rubriky: Bleskovky / MMA / Svět

O víkendu nás čeká dvojice MMA turnajů. V pátek to bude One Championship 91 - Reign of Valor z Myanmaru a v sobotu pak UFC on ESPN+ 4: Lewis vs. Dos Santos z Kansasu. Síly jsou relativně vyrovnané, turnaj One bude patřit mezi ty větší turnaje One - dvouhvězdičkový turnaj s titulovým zápasem velterové váhy a v rámci UFC je to zase turnaj z nejnižší kategorie ESPN+, tedy tříhvězdičkový turnaj zajímavý především hlavním zápasem večera a tím, že UFC do Kansasu zavítá vůbec poprvé.

Pojďme se tedy na turnaje podívat blíže:

 

One Championship: Reign of Valor

Turnaj se koná v pátek 8. března v Thuwunna Indoor Stadiuim v Yangonu v Myanmaru a vysílán bude jako obvykle na One App a Youtube - přenos by měl začít v pátek ve 12:00. V plánu je pět kickbox zápasů a deset zápasů MMA, tím nejdůležitějším je přitom pochopitelně titulový zápas velterové váhy mezi novopečeným šampionem Zebeztianem Kadestamem (11-4 MMA, 3-1 ONE) ze Švédska a vyzyvatelem Gergiy Kichiginem (20-5 MMA) z Kazachstánu. Kadestam má deset finišů v jedenácti výhrách, devět z toho KO a v One bilanci 3-1. Prohrál jen v titulovém zápase s Askrenem, ale poté co Askren titul pustil, došel si Kadestam pro titul dvěma výhrami. Jako světová #56 je nejlepším mužem startovky a tohle bude jeho první obhajoba přičemž je nebezpečný hlavně v závěrech zápasů - všechny tři poslední výhry v ONE má KO v posledním kole zápasu. Proti němu nováček Kichigin pro kterého to v One bude premiéra, šanci na titul ale dostává na základě čtrnáctizápasové vítězné série v různých ruských organizacích na které pracuje poslední čtyři roky - a všech 14 soupeřů ukončil před limitem. Kichigin také finišer - z 20 výher jich má 18 stopkou, narozdíl od Kadestama je ale hlavně zemař s šestnácti submisemi. Takže jasný souboj striker vs. grappler, Kichigin teď #74.

V co-main eventu nastoupí domácí Phoe Thaw (6-1 MMA/ONE) jenž strávil celou kariéru v ONE - jedinou prohru má z posledního zápasu kdy ho gilotinou dostal Keanu Subba. Proti němu Yohan Mulia Legowo (8-7 MMA, 1-5 ONE) z Indonésie. Papírově pro domácího - Legowo má v ONE jedinou výhru a prohrál poslední tři. Ale v jeho patnácti zápasech kariéry ještě žádný neřešili bodoví rozhodčí.

Dále nezvykle těžké váhy: Populární a vizuálně velmi působivý Alain Ngalani (4-4-1NC MMA/ONE) z Kamerunu vs. předchozí vyzyvatel na titul těžké váhy Mauro Cerili (12-3 MMA, 0-1 ONE) z Itálie. Třiačtyřicetiletý Ngalani strávil celou kariéru v ONE, má padesátiprocentní bilanci a z osmi zápasů ho rozhodčí řešili jen jednou (vlastně dvakrát, kvůli No contestu s kolenem do rozkroku). Poslední zápas vyhrál. Cerili přišel od ONE loni v listopadu se sérií pěti výher, Brandon Vera ho ale v titulovém zápase knockoutoval po minutě a čtyřech vteřinách, takže opravná šance udělat na publikum lepší dojem. Zkušenější Cerili je #119 a měl by být favoritem.

Také v dalším zápase uvidíme předchozího vyzyvatele - je jím Yoshitaka Naito (13-2 MMA, 2-2 UFC) který v předchozím zápase neuspěl proti Joshua Paciovi. Teď proti němu nastoupí Rene Catalan (5-2-1NC MMA/ONE) z Filipín jenž také strávil celou kariéru v ONE. Favorizovaný Naito kolem světové sedmdesátky. Na hlavní startovku se pak vejdou ještě dva zápasy MMA: Toni Tauru (11-6-1 MMA, 1-4 ONE) z Finska proti Guardshan Mangatovi (13-2 MMA) z Kanady a druhý domácí borec Tial Thang (0-0) proti Rin Saroth (3-6 MMA, 2-3 ONE) z Kambodži. Mangat je sice z Kanady, ale bojoval hlavně v indické Super Fight League. Pro Thanga premiéra, je ale čtyřnásobným státním šampionem v zápase a Rin Saroth má prozměnu na kontě přes 130 zápasů v Kun Khmeru.

V předzápasech pak ženské zápasy Jomary Torres (4-2 MMA, 3-2 ONE) z Filipín vs. Lin Heqin (8-2-1 MMA) a domácí Bozhena Anthoniyar (1-1 MMA/One) vs. Audreylaura Boniface (0-3 MMA, 0-2 ONE) z Malajsie.  Pro zkušenější Heqin ONE premiéra, přichází se pěti výhrami v řadě, čtyři z toho TKO. A na doplnění dva pánské MMA fighty: Roman Alvarez (6-2 MMA, 0-1 ONE) ze Severních Marián proti Chen Rui (6-0 MMA, 2-0 ONE) a Rahul Raju (4-4 MMA, 0-3 ONE) vs. Ahmed Mujtaba (7-2 MMA, 2-2 ONE). Rui pro ONE bojoval s dvěma výhrami v roce 2016, ale pak si připsal tři výhry jinde a teď se do ONE vrací. 

Kickboxy: Phetmorakot Wor Sangprapai (Thajsko) vs. Kenta Yamada (Japonsko), Enriko Kehl (Německo) vs. Liam Nolan (Anglie), v předzápasech Andrei Stoica (Rumunsko) vs. Tarik Khbabez (Maroko), Rui Botelho (Porgutalsko) vs. Yuta Watanabe (Japonsko) a Kenny Tse (Čína) vs. Momotaro (Japonsko).

Hlavní zápasy:

 • Zebeztian Kadestam (šampion, Švédsko) vs. Georgiy Kichigin (Kazachstán) - MMA, o titul velterové váhy
 • Phoe Thaw (Myanmar) vs. Yohan Mulia Legowo (Indonésie) - MMA, pérová
 • Alain Ngalani (Kamerun) vs. Mauro Cerili (Itálie) - MMA, těžká váha
 • Rene Catalan (Filipíny) vs. Yoshitaka Naito (Japonsko) - MMA, slámová váha
 • Toni Tauru (Finsko) vs. Gary Mangat (Kanada) - MMA, muší váha
 • Phetmorakot Wor Sangprapai (Thajsko) vs. Kenta Yamada (Japonsko) - kickbox, pérová váha
 • Tial Thang (Myanmar) vs. Rin Saroth (Kambodža) - MMA, smluvní 68 kg
 • Enriko Kehl (Německo) vs. Liam Nolan (Anglie) - kickbox, pérová váha

Předzápasy:

 • Andrei Stoica (Rumunsko) vs. Tarik Khbabez (Maroko) - kickbox, střední
 • Jomary Torres (Filipíny) vs. Lin Heqin (Čína) - MMA, ženská atomová
 • Roman Alvarez (Severní Mariany) vs. Chen Rui (Čína) - MMA, bantamová
 • Bozhena Anthoniyar (Myanmar) vs. Audreylaura Boniface (Malajsie) - MMA, ženská atomová
 • Rui Botelho (Portugalsko) vs. Yuta Watanabe (Japonsko) - kickbox, muší
 • Kenny Tse (Čína) vs. Momotaro (Japonsko) - kickbox, muší
 • Rahul Raju (Indie) vs. Ahmed Mujtaba (Pákistán) - MMA, lehká

 

 

UFC on ESPN+ 4: Lewis vs. Dos Santos

Tříhvězdičkový turnaj UFC on ESPN+ 4 (jinak také Fight Night 146) se koná v sobotu 9. března v Intrust Bank Aréně ve Wichitě v Kansasu - a celkem překvapivě je to vůbec první návštěva UFC v Kansasu, ačkoli je jinak Kansas běžnou a známou MMA destinací - Bellator zde měl už asi osm turnajů a Invicta FC spadající pod UFC má Kansas dokonce jako svou základnu.

Zajímavý je tady hlavně main event s dvěma TOP 10 borci těžké váhy, v předzápasech je zakopán ještě další TOP 10 souboj ženské bantamové váhy mezi Marion Reneau a Yanou Kunitskayou a tak porůznu po startovce se nachází ještě dalších pět borců mezi světovou dvacítkou a pětadvacítkou. Celý turnaj bude vysílán na ESPN+

Co přesně nás tedy čeká?

V hlavním zápase těžké váhy souboj bývalého šampiona Juniora Dos Santose (20-5 MMA, 14-4), světové sedmičky a ranaře a bývalého vyzyvatele Derricka Lewise (21-6 MMA, 12-4 UFC). JDS je populární borec který v UFC začal devíti výhrami v řadě, výhrou nad Velasquezem a ziskem titulu. Pak ho ale Velasquez ve dvou odvetách zničil a JDS se pět let nemohl chytit - sedm zápasů jen střídal výhry s prohrami (dvakrát prohrál s Velasquezem, jednou s Overeemem a jednou s Miocicem). Loni se ale podle všeho chytil a po velmi dlouhé době porazil dva soupeře po sobě - Blagoie Ivanova a Tai Tuivasu. JDS vítězí 70% KO. Lewis ovšem KO vítězí 86% a má pravděpodobně největší ránu v divizi (u JDS je to vybroušenější boxerskáý technika). A pokud největší ránu nemá, tak je to mezi ním a Ngannouem kterého ale ostatně Lewis v otřesném zápase loni porazil na body. V posledních 11 má Lewis devět výher - Hunta a Cormiera, když v předchozím zápase šel o titul a předvídatelně padl za oběť Cormierovu zápasení. Od té doby pauzoval a dával dohromady svá záda. Lewis je také hodně populární, protože má dost specifický smysl pro humor a je to značný samorost a navíc v posledních letech rozdává nejvíc KO v UFC, což fanoušky vždycky potěší. Co se fyzičky týče, pětikolový zápas hraje určitě pro Santose který ho absolvoval relativně v pohodě už asi pětkrát, Lewis který musí do těžké shazovat je na tom samozřejmě o něco hůř a zatím to dvakrát dotáhl jen do čtvrtého kola. Na druhou stranu - zvládl knockoutoval Volkova ačkoli byl o 82 zásahů pozadu a byl to tak největší comeback historie.

K výkonům obou borců se jinak váže řada zajímavých statistik: Lewis nastupuje k 17 zápasu od roku 2014 a je tak nejaktivnějším borcem divize a vůbec drzhým nejaktivnějším borcem v UFC (jen Cerrone má za stejné období zápasů 19). Lewis má 19/21 výher v kariéře stopkou, v UFC 10/12 a s knockouty se dělí o rekord s Velasquezem - celkově má v UFC za srovnatelné období víc KO jen Thiago Santos a to pouze o jeden. Pro JDS to bude v UFC jedenáctý hlavní zápas večera a v délce klecového pobytu je s 3:36:25 druhý v divizi (Arlovski má něco přes 14 hodiny). Se 14 výhrami je také třetí za Arlovskim a Mirem (oba 716) a KO má devět, tedy jen o jedno méně než Lewis - rekord naopak drží s 13 knockdowny a nasázel soupeřům už 1035 zásahů - rovněž rekord. A vtipné je, že zatímco Lewis a Ngannou zvládli v těžké váze zápas s nejméně zásahy (jen asi 34), Santos s Rothwellem s 234 zásahy je naopak druhá největší přestřelka historie a JDS má se 157 zásahy zápasový rekord. 

V co-main eventu parádní souboj mezi dvěma rozjetými borci na vzestupu. Na jedné straně capoeira stylista Elizeu Zaleski dos Santos (20-5 MMA, 6-1 UFC) který prohrál ve svém UFC debutu, ale od té doby šest zápasů vyhrál a má tak třetí nejdelší sérku v divizi po Usmanovi (10) a Ponzinibbiovi (7). V poslední době navíc stylově s bonusy - poslední dvě výhry má otočkou a naskočeným kolenem. A na druhé Curtis Millender (17-3 MMA, 3-0 UFC), borec s devíti výhrami v řadě, neporažen od října 2015. Oba zdolali Maxe Griffina, Millender má ale jinak lepší skalpy - Thiago Alvese a Siyara Bahadurzadu, což z něj také dělá světovou dvacítku, zatímco EZDS je #32. Hlavní rozdíl je v tom, že EZDS finišuje 80% zápasů (16 z 20), Millender hodně zápasí a finiše TKO má jen na 35%, submise žádné. 

Asi primárně zábavný má být velterový souboj mezi Timem Meansem (28-10-1NC MMA, 10-7-1NC UFC) a Niko Pricem (12-2-1NC MMA, 4-2-1NC UFC). Means má v rámci aktuálního UFC turnusu bilanci 8-5, vcelku střídá výhry a prohry a finišuje 82% zápasů, Price má 11/12 výher stopkou a v UFC má stopkou všechny čtyři výhry - navíc je jedním ze dvou borců historie kteří dokázali někoho knockoutovat zády na zemi. 

V rámci těžké váhy se po nejdelší pauze kariéry (1063 dní) vrací Ben Rothwell (36-10 MMA, 6-4 UFC) který má jinak 33 z 36 výher stopkou. Před pauzou měl slušnou sérii čtyř finišů, pak ho ale porazil JDS. Proti němu Blagoy Ivanov (16-2 MMA, 0-1 UFC), bývalý šampion PFL který je na tom dost podobně - do UFC přišel s pěti výhrami v řadě, ale v debutu ho v pěti kolech přebodoval JDS. Ivanov teď jednadvacítka, Rothwell kvůli pauze mimo tabulky, ale když ho porazil JDS, pohyboval se v top ten někde mezi šestým a osmým místem.

Drew Dober (20-8-1NC, 6-4-1NC) i podle svých vlastních slov dostává životní příležitost proti Beneilu Dariushovi (15-4-1 MMA, 9-4-1 UFC), světové dvacítce. A prý za to vděčí především svému novému manažmentu :) Dober se každopádně první tři roky potácel kolem 50% bilance, ale teď vyhrál tři zápasy v řadě. Stačí to ale jen na pozici #47, takže útok na dvacítku je pro něj opravdu velký skok vzhůru. Dariush měl teď těžší období - KO prohra s Barbozou se dala čekat, remíza s Dunhamem už méně a 48 vteřinová KO prohra s Hernandezem už se čekat vůbec nedala. Naposledy ale Dariush ubodoval nováčka Thiago Moisese. 

V zápase Tim Boetsch (21-12 MMA, 12-11 UFC) vs. Omari Akhmedov (16-4-1 MMA, 5-3-1 UFC) nastoupí oba borci po rekordních pauzách. Boetsch teď pauzoval 329 dní, Akhmedov dokonce 434 dní. Boetsch má od návratu do střední váhy bilanci 3-2 a mimo byl hlavně proto, že už se v osmatřiceti pomalu připravuje na konec kariéry - rozjel rodinný business se „shaved ice“ (určitý druh nanuků/zmrzlin, co jsem tak pochopil) a neměl úplně čas na přípravu na top úrovni. Když mu ale UFC nabídlo Akhmedova, vzal to protože je to pro něj prý ideální stylistický soupeř. Akhmedov naposledy remízoval s Vettorim, jinak ho ale porazili třeba Elizeu Zaleski dos Santos nebo Sergio Moraes kteří na tomto turnaji také zápasí. Akhmedov finišuje 29 % zápasů submisí a 41 % KO - zvlášť ty submise můžou být zajímavé, protože Boetsch tak prohrál v UFC už pětkrát a to je skoro rekord - jen Melvin Guillard tak v UFC prohrál už šestkrát. Boetsch ještě končit úplně nehodlá, ale přiznává, že konec už nejspíš není úplně daleko.

Hlavním předzápasem souboj Anthony Rocco Martin (15-4 MMA, 7-4 UFC) vs. Sergio Moraes (14-3-1 MMA, 8-2-1 UFC). Od té doby co se Martin vrátil do velterové váhy má bilanci 3-0 (a celkově má v této váze bilanci 6-0), je také psychicky ve skvělé pohodě od té doby co se přejmenoval na Rocca a je jeden z patnácti borců v historii s anakondou na kontě. Tvrdí, že souboj s Moraesem v pohodě zvládne, pokud se s ním ale hloupě nepustí do nějakého poměřování pindíků v grapplingu (jeho slova :) Moraes je zajímavý případ, neboť jde o mnohonásobného BJJ šampiona, v UFC se ale protlouká prakticky výhradně díky přiměřeně obstojné postojařině - v posledních deseti má přitom parádní bilanci 8-1-1. V posledním souboji s Benem Saundersem si ale najednou asi po šesti letech vzpomněl, že je vlastně i grappler a zvítězil krásným arm trianglem - takže možná oprášil své grapplerské kořeny. I on má jeden zářez z patnácti - v jeho případě je to ale jeden z patnácti trojúhelníků historie aplikovaných z posedu. Martin jednadvacítka, Moraes třiatřicítka.

Zápas Marion Reneau (9-4-1 MMA, 5-3-1 UFC) vs. Yana Kunitskaya (11-4 MMA, 1-1 UFC) sem byl přesunut ze zrušeného turnaje UFC 233. Reneau nastoupí k rekordním desátému zápasu v bantamové váze a ve 41 letech je jednak nejstarší na startovce a jednak je i nejstarší ženou v UFC - a je také nejstarší ženou která v UFC vyhrála zápas (to jí bylo 40). Naposledy prohrála s Cat Zingano na body, ale s 67,6% má nejlepší úderovou obranu v divizi a rozhodně je velmi odolnou soupeřkou - zvládl ukončit zápas i šest vteřin před koncem zápasu a má na kontě i první remízu ženské historie. Kunitskaya je bývalou šampionkou Invicta a poté co se v roce 2016 vrátila po čtyřleté pauze k aktivní kariéře má bilanci 3-3-1NC, v UFC pak 1-1. Nutno však poznamenat, že v UFC premiéře šla o váhu výš proti Cyborg, takže je prohra dosti pochopitelná. Tohle je druhý nejlépe obsazený fight večera - Reneau je světová sedma, Kunitskaya devítka. 

Granta Dawsona (12-1 MMA) z DWCS čeká UFC premiéra. V 23 je nejmladší na startovce a všech 12 výher má stopkou, sedm z toho v prvním kole. Julian Erosa (22-6 MMA, 1-2) je v UFC už podruhé, poprvé měl po TUF 22 bilanci 1-1, teď se vrátil přes DWCS a návratový zápas prohrál KO za necelou minutu. 

Maurice Greene (6-2 MMA, 1-0 UFC) byl rozhodně nejvýraznější osobností TUF 28, do finále se ale nedostal. Na finálovém večeru ale překvapil Michela Bautistu trojúhelníkem (přesto, že není úplně grappler) a stal se tak teprve druhou těžkou vahou v UFC s touto výhrou. Dlouhonohý a nedávno kariéru ukončivší Struve tak vyhrál už dvakrát. Jeho soupeřem je nováček Jeff Hughes (10-1 MMA) který přichází se čtyřmi výhrami v řadě a původně měl bojovat proti Danielu Spitzovi kterého ale nahradil právě Greene. Vtipné na tom je, že Hughes a Greene spolu bojovali už loni v dubnu v LFA - a zvítězil Hughes na body po pěti kolech. Takže po necelém roce odveta v UFC - Greene měl na TUF špičkové trenéry, tak uvidíme jestli se posunul víc.

V bantamové pak zápas Louis Smolka (15-5 MMA, 6-5 UFC). Ten je v UFC podruhé a zatím zde vyhrál jeden zápas, celkově byl ale mimo UFC jen asi tři čtvrtě roku - i tak ale za rok 2018 stihl vyhrát čtyři zápasy (jeden už zpátky v UFC). Právě návrat do UFC pro něj byla také premiéra v bantamu ve které uspěl. 13 z 15 výher má stopkou a s 18 pokusy o submisi v muší váze drží divizní rekord - dost tomu pomohlo sedm pokusů proti Benu Nguyenovi, což je rekord muší váhy na jeden zápas. Proti němu Matt Schnell (12-4 MMA, 2-2 UFC). Ten první dva fighty v UFC prohrál, ale dostal ještě šanci a teď dva vyhrál, takže si vyrovnal bilanci.

Ve zbývajících dvou zápasech pak dva Alexové: Alex Morono (15-5-1NC MMA, 4-2-1NC UFC) proti Zaku Ottowovi (17-6 MMA, 4-3 UFC) ve velteru a Alex White (12-5 MMA, 3-5 UFC) proti Danu Moretovi (13-4 MMA, 0-1 UFC) v lehké. Morono v posledních čtyřech střídá výhry s prohrami (a s výše uvedeným Niko Pricem má No Contest), Ottow je střídá v celé své sedmizápasové UFC kariéře - naposledy vyhrál a tak je jeden zápas v plusu. Zato White je celkově v UFC v  záporu a je v záporu i od přesunu do lehké, kde to má za 1-3 s dvěma prohrami v řadě. Nutno ale poznamenat, že chodí i se „jmennými soupeři“ jako jsou Jim Miller nebo James Krause. Moret v UFC premiéře KO prohra, ale s Gilbertem Burnsem, což dává dost smysl, když je Moret hlavně grappler (což na Burnse pochopitelně nemohlo fungovat).

Hlavní zápasy (ESPN+)

 • Derrick Lewis vs. Junior dos Santos - těžká váha
 • Elizeu Zaleski dos Santos vs. Curtis Millender - velterová
 • Tim Means vs. Niko Price - velterová
 • Blagoy Ivanov vs. Ben Rothwell - těžká
 • Beneil Dariush vs. Drew Dober - lehká
 • Tim Boetsch vs. Omari Akhmedov - střední

Předzápasy (ESPN+)

 • Anthony Rocco Martin vs. Sergio Moraes - velterová
 • Marion Reneau vs. Yana Kunitskaya - ženská bantamová
 • Grant Dawson vs. Julian Erosa - pérová
 • Maurice Greene vs. Jeff Hughes - těžká
 • Louis Smolka vs. Matt Schnell - bantamová
 • Alex Morono vs. Zak Ottow - velterová
 • Alex White vs. Dan Moret - lehká


Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky