přihlásit trvale
Nová registrace
UFC on ESPN 4 - startovní listina

UFC on ESPN 4 - startovní listina

přečteno: 339×
18.07.2019 v 13:26 | Autor: Caidel
diskuse: 0×
Rubriky: Bleskovky / MMA / Svět

Po velmi akčním předchozím víkendu s turnaji UFC, PFL, ONE i Bellatoru tu máme víkend podstatně klidnější a to jen se sobotním tříhvězdičkovým turnajem UFC on ESPN 4: dos Anjos vs. Edwards. Ten se koná v AT&T Center v San Antoniu ve státě Texas a je to druhý turnaj který UFC v San Antoniu uspořádá - poprvé tu bylo před pěti lety. Vysílán bude celý na ESPN.

Celkově tu není nic extra speciálního, spíše takový běžný turnaj - jeden borec a tři bojovnice ze světové desítky, šest dalších z TOP 25, ale nic úplně klíčového pro vývoj v divizích. Hlavní zápas večera ve velterové váze mezi exšampionem váhy lehké Rafaelem Dos Anjosem (29-11 MMA, 18-9 UFC) a Leonem Edwardsem (17-3 MMA, 9-2 UFC) je sice hodně slibná záležitost, ale i kdyby vyhrál Edwards jenž teď se sedmi výhrami v řadě už rozhodně pomýšlí na titulový zápas, fronta ve velteru už teď zahrnuje Covingtona a Masvidala, takže tyhle dva těžko předběhne - zvlášť když sice má sedm výher v řadě, ale jeho styl je dost zápasnicky orientovaný a v oněch sedmi výhrách jsou jen dva finiše a poslední výhra s Gunnarem Nelsonem byla pouze těsná. Edwards má asi nejlepší zápas ze všech britských borců působících v UFC, jestli to ale bude stačit na Dos Anjose, to je otázka. Na toho silní wrestleři rozhodně platí (jak dokazuje dávná prohra s Nurmagomedovem nebo ty nedávné s Covingtonem a Usmanem), jenže zrovna Covington a Usman jsou myslím ještě o třídu výš než Edwards. Ale uvidíme - naposledy ostatně RDA zlomil sérii dvou porážek a arm trianglem ve čtvrtém kole zdolal Kevina Lee (kterého bych zápasnicky považoval za zhruba na úrovni právě Edwardse).Edwards zatím pět kol absolvoval jednou když ubodoval Cerroneho, u tradičně skvěle připraveného fýzaře RDA se na víc než tři kola šlo v posledních čtyřech zápasech, takže pro něj běžná záležitost. RDA ve velteru již etablovaná světová pětka, Edwards třináctka na cestě vzhůru. Statistika: RDA je zatím jediný brazilský šampion v historii lehké váhy a jeden ze dvou borců v historii UFC kteří vyhráli titul jednoznačně 3x 50-45 (před ním to dokázal ještě Randy Couture). Ve velteru to má 4-2 a průměrný čas zápasu ve velteru má 18:45, což je ve velteru historicky nejvíc, ale na druhou stranu zvládl v lehké obhájit titul za 66 vteřin proti Cerronemu, což byla nejrychlejší obhajoba historie lehké váhy. S osmnácti výhrami je sedmý v historii UFC a se zásahovou přesností 55,6% je ve velteru druhý nejpřesnější (Luque 57,85%). Edwards nastoupí k zápasu v USA teprve podruhé v historii a zatím zde má bilanci 0-1. Sedm výher je druhá nejdelší sérka v divizi a proti šesti z těchto sedmi soupeřů uspěl aspoň jedním porazem. S osmivteřinovým KO Setha Baczynskiho má na kontě třetí nejrychlejší zápas velteru (nový rekord teď pochopitelně Masvidal). Zároveň už Edwards ukončil jeden zápas i v 4:59 třetího kola, což je druhý nejpozdější finiš historie (Ricky Simon to zvládl v 5:00 třetího kola) - vzato kolem a kolem, oba jsou nebezpeční od začátku do konce.

V co-main eventu stylisticky veselý souboj v těžké váze. Na jedné straně muž ověnčený superlativy: Aleksei Oleinik (57-12 MMA, 6-3 UFC), nejlepší škrtič v UFC, asi nejnebezpečnější grappler těžké váhy, král ezekiel choke a vůbec nejzkušenější borec v UFC proti Waltu Harrisovi (12-7-1NC MMA, 5-6-1NC UFC) jenž je pochopitelně hlavně knockoutér - všech dvanáct výher kariéry má KO. Tohle je stylisticky velmi přímočaré - KO nebo submise. Oleinik v postoji proti slabším borcům něco zastane, ale proti knockoutérům se do toho většinou ani nepouští. Harris je v UFC už na druhém turnusu (proto ta záporná bilance), ale poslední tři zápasy formálně vyhrál - nejprve vteřinu před koncem druhého kola knockoutoval Daniela Spitze, pak zvládl tři kola s Arlovskim (v první bodové výhře kariéry), jenže pak měl menší dopingový nález a z výhry nad Arlovskim byla čtyřměsíční stopka a No Contest. A naposledy za 50 vteřin KO nováčka Sergeje Spivaka který ale vypadal, že v kleci vůbec nemá co dělat. Oleinik světová jedenáctka, Harris pětačtyřicítka. Už spolu měli bojovat v květnu, ale Oleinik byl převelen proti bývalému tréninkovému partnerovi Overeemovi na zápas do Ruska (kde ho Overeem knockoutoval v prvním kole poté co bylo jasné že to s Oleinikem na zemi v žádném případě nechce zkoušet). Takže druhý pokus. Oleinik se zatím drží režimu dvě výhry a jedna prohra, teď má na řadě dvě výhry :). Statistika: Oleinik je momentálně nejstarší borec těžké váhy a tedy i nejstarší borec tohoto turnaje. 53/57 výher v kariéře má stopkou. Posledních šestnáct výher vždy finiš, 11 z toho v prvním kole. 45/57 výher má submisí, 37 z toho v prvním kole. Je jediným kdo v UFC předvedl Ezekiel choke a to už dvakrát. Zkouší v průměru 2,4 submisí za 15 minut - rekord těžké váhy. Harris je dobrý obranář proti úderům: obrana na 61,6%, druhá nejlepší v těžké váze (po Miocicovi: 62,5%).

Na kontroverzně prominentní umístění exNFL hráče Grega Hardyho (4-1 UFC, 1-1 MMA) na startovce si budeme muset zvyknout, tentokrát to alespoň není co-main event jako u předchozích dvou turnajů. Proti němu Juan Adams (5-1 MMA, 1-1 UFC). Vzato kolem a kolem, obstojný mačmejking - oba se shodnou UFC bilancí, oba si prošli DWCS a oba se stopro finiš KO bilancí. Adams ovšem prohrál poslední zápas (se zápasníkem Bhullarem), Hardy kvůli diskvalifikaci ten předposlední. Jinak by to mělo být dost vyrovnané - oba musejí na váhu shodně shazovat, oba jsou stejně vysocí (195 cm) - ale ač Adams v posledním zápase nevypadal moc dobře, pořád by měl být asi tím techničtějším borcem s lepší fyzičkou (už dvakrát to dotáhl do třetího kola a jeho KO padají obvykle později v prvním, Hardy finišuje zpravidla hned v první minutě). Hardy se nedávno nechal slyšet, že má potenciál na to být v těžké váze nejlepším všech dob - ale to si upřímně slovy klasika tak maličko zapřeháněl, nic co by se tomu vzdáleně blížilo jsem u něj neviděl - ale v těžké váze není tak složité dostat se třeba do světové dvacítky/padesátky. Teď je Hardy #144, favorizovaný Adams #125. Pro Adamse je zápas celkem osobní - v dětství byl doma přítomen u domácího násilí, takže má s násilnickou minulostí Hardyho dost problém. Hardy se jen ozval, že je příliš bohatý a příliš hezký, než aby si to od Adamse bral nějak osobně.

Souboj o světovou dvacítku je zápas James Vick (13-3 MMA, 9-3 UFC) vs. Dan Hooker (17-8 MMA, 7-4 UFC). Vick se sérií 9-1 v UFC pomýšlel na průnik mezi elitu, jenže rychlé KO od Gaethjeho tomu učinilo ráznou přítrž. Horší je, že ho naposledy ubodoval i Paul Felder, takže teď na tom není zrovna nejlépe. Podobně Hooker předvedl parádní sérii čtyř finišů, ale naposledy podlehl TKO bodyshotem Edsonu Barbozovi ve třetím kole. Hooker věří, že výhra nad Vickem by ho rychle vrátila do závodu o titul (což asi ne, ale do světové dvacítky by ho dostat měla). Vick je se 190 centimetry společně s Jalinem Turnerem nejvyšší velterovou vahou v UFC a dvě porážky v řadě jsou první série porážek v jeho kariéře. Hooker má v lehké bilanci 4-1 a finišuje na 94% - jen jediný zápas v kariéře vyhrál na body a to ještě mimo UFC. V UFC už má na kontě KO údery, kopy, koleny i lokty. 

Už podruhé naplánovaný je také zápas Alexander Hernandez (10-2 MMA, 2-1 UFC) vs. Francisco Trinaldo (23-6 MMA, 13-5 UFC). Původně spolu měli bojovat už v lednu, ale Hernandez místo toho zaskočil proti Cerronemu, což mu přivodilo první porážku v UFC (po dvou solidních výhrách). Trinaldo místo toho nebojoval, takže má desetiměsíční pauzu. Je 40 letech nejstarší lehkou vahou v UFC a jeho specialitou je arm-triangle - má na kontě jediné dva arm-triangly aplikované z half-guardu v historii UFC. Naposledy knockoutoval Evana Dunhama, předtím prohrál s Vickem. Hernandez čtrnáctka, Trinaldo sedmadvacítka.

A otvírákem hlavní startovky opět těžké váhy: ultraveterán Andrei Arlovski (27-18 MMA, 16-12 UFC) nastupuje ke svému třicátému UFC zápasu. Víc jich v UFC mají jen Cerrone a Miller (oba 32) s Arlovski je první v těžké váze kdo se dostane na třicet zápasů. V posledních jedenácti má ale bilanci 2-8-1NC a 6-8-1NC v rámci aktuálního UFC turnusu s tím, že teď čtyři zápasy nevyhrál. S 4:18:13 drží v těžké váze rekord v délce klecového pobytu, s 16 výhrami se dělí o rekord s Frankem Mirem. S 11 finiši se dělí o druhou příčku (Mir 13), s 9 KO je také jen o jedno KO pozadu za vedoucí trojicí Velasquez, Lewis, JDS (všichni 10). Ve skluzu je ale také Ben Rothwell (36-11 MMA, 6-5 UFC) jenž teď poprvé v kariéře prohrál dva zápasy v řadě. Tři roky měl ale dopingovou pauzu, takže od návratu prohrál jen s Ivanovem. Jinak má Rothwell 33/36 výher stopkou.  

Hlavním předzápasem (rovněž na ESPN) je Alex Caceres (14-12 MMA, 9-10 UFC) vs. Steven Peterson (17-8 MMA, 1-2 UFC). Caceres je pro UFC celkem spolehlivý borec který dělá obstojně zajímavé zápasy a s 50/50 bilancí filtruje kvalitu od nekvality. V posledních jedenácti má ale skóre jen 4-7 - od návratu do pérové ovšem o něco lepších 4-4. Peterson je v UFC o dost kratší dobu a v posledních osmi zápasech neustále střídá výhry s prohrami. Naposledy prohrál, takže teď teoreticky výhra - tu ale potřebuje i Caceres aby se nepropadl moc do záporu.

V ženském bantamu Raquel Pennington (9-7 MMA, 6-4 UFC) vs. Irene Aldana (10-4 MMA, 3-2 UFC). Pro Pennington to bude už 11 zápas v bantamu, čímž dorovná rekord Amandy Nunes. Otázkou je ale hlavně její forma - při neúspěšném útoku na titul proti Nunes dostala dost velký klepec a následně proti de Randamie vypadala dost bídně. S dvěma submisemi je v bantamu druhá za Rousey a je také jedním z šesti bojovníků historie se zápasem ukončeným bulldog chokem. Aldana do tohoto fightu prozměnu nastupuje se sérií tří výher - delší sérii v této váze mají jen tři bojovnice a pokud Aldana vyhraje, tak dvě z nich (Vieiru a de Randamie) dorovná. Aldana hlavně technická boxerka, Pennington spíše tank grind styl.

V polotěžké nastoupí Sam Alvey (33-12 MMA, 10-7 UFC), nejaktivnější muž v UFC poslední doby. Od června 2016 nastupuje už ke třináctému zápasu, což se nikomu jinému v UFC nepovedlo. Od přesunu do polotěžké má bilanci 2-2 a jeho specialitou jsou KO (19 KO v 33 výhrách). Jinak jsou ale jeho zápasy často velmi pomalé - do chvíle než padne to KO. Soupeř Klidson Abreu (14-3 MMA, 0-1 UFC) s ním ale v postoji moc bojovat nehodlá a chce využít svou teoretickou BJJ výhodu.  Do UFC přišel s šesti výhrami v řadě, ale v premiéře ho na body dostal Magomed Ankalaev.

Dále je tu zápas Roxanne Modafferi (23-15 MMA, 2-3 UFC) vs. Jennifer Maia (16-5-1 MMA, 1-1 UFC). Modafferi tu měla jít proti Liz Carmouche, ale ta nakonec dostala nabídku na titul proti Schevchenko v Uruguayi, kterou pochopitelně vzala. Místo ní zde tedy zaskakuje Maia v remači z Invicta FC z roku 2016 který vyhrála Maia těsným bodovým rozhodnutím po pěti kolech. Zajímavé je, že ačkoli je Maia světovou pětkou a Modafferi patnáctkou a Maia už Modafferi porazila, hodně znalců tu věří spíš Modafferi. Pravdou totiž je, že v jejich předchozím zápase Maia vyhrála až díky čtvrtému a pátému kolu, což je možnost kterou tu mít nebude (a startuje tradičně dost pomalu), Modafferi navíc v poslední době zaznamenala značné zlepšení hlavně po silové stránce. Maia od té doby bojovala třikrát (2-1, prohra s Carmouche), Modafferi šestkrát (4-2), obě teď mají výhru z posledních zápasů a zvlášť Roxanne se na remač prý hrozně těší. Pro Roxanne to bude pátý zápas v ženské váze 125 liber a bude tak držet divizní rekord. 

Zbývající tři zápasy jsou všechny v bantamové váze. Smůlou sužovaný Ray Borg (11-4 MMA, 5-4 UFC) zde také nastupuje po první sérii porážek v kariéře proti debutujícímu Gabrielu Silvovi (8-0 MMA). Ten je ve 24 letech nejmladší na startovce a jde o bratra Ericka Silvy (dříve UFC, nyní Bellator). Žebříčkově oba těsně pod stovkou. Mario Bautista (6-1 MMA, 0-1 UFC) i Jin Soo Son (9-3 MMA, 0-1 UFC) si budou chtít vylepšit dojem po pokažených debutech, Son ale předvedl dobrý zápas a vydržel tři kola s Peterem Yanem, zatímco Bautista prohrál kneebarem v prvním kole. Otvírákem pak debutující Domingo Pilarte (8-1 MMA) z DWCS a Felipe Corales (8-1 MMA, 0-1 UFC) který v UFC utrpěl první porážku kariéry. Corales a Bautista jsou suverénně nejslabšími na startovce, Bautista je #330, Corales dokonce až #469.

Hlavní zápasy (ESPN)

 • Rafael dos Anjos vs. Leon Edwards - velterová
 • Aleksei Oleinik vs. Walt Harris - těžká
 • Greg Hardy vs. Juan Adams - těžká
 • James Vick vs. Dan Hooker - lehká
 • Alexander Hernandez vs. Francisco Trinaldo - lehká
 • Andrei Arlovski vs. Ben Rothwell - těžká

Předzápasy (ESPN)

 • Alex Caceres vs. Steven Peterson - pérová
 • Raquel Pennington vs. Irene Aldana - ženská 135
 • Sam Alvey vs. Klidson Abreu - polotěžká
 • Roxanne Modafferi vs. Jennifer Maia - ženská 125
 • Ray Borg vs. Gabriel Silva - bantamová
 • Mario Bautista vs. Jin Soo Son - bantamová
 • Domingo Pilarte vs. Felipe Corales - bantamová


Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky