přihlásit trvale
Nová registrace
UFC on ESPN 3 - startovní listina

UFC on ESPN 3 - startovní listina

přečteno: 416×
28.06.2019 v 10:49 | Autor: Caidel
diskuse: 0×
Rubriky: Bleskovky / MMA / Svět

Poslední červnový víkend je z hlediska MMA poněkud lenivý - koná se jediný významnější turnaj a tím je tříapůlhvězdičkové UFC on ESPN 3: Ngannou vs. Dos Santos, které se koná v sobotu 29. června v Target Center v Minneapolis ve státě Minnesota. 

UFC se tak do Minneapolis vrací po sedmi letech (naposledy zde bylo s turnajem v říjnu 2012) a je to celkově teprve třetí turnaj jenž se zde koná. U turnajů typu ESPN bývá kladen důraz hlavně na zábavní složku věci, tady to ale myslím tak úplně neplatí - dobře obsazené jsou tu vlastně hlavně tři hlavní zápasy večera, zbytek už je převážně výplňový - a navíc docela dost změněný kvůli různým zraněním.

Na turnaji uvidíme čtyři TOP 10 borce - a to právě v hlavním zápase a v co-main eventu. Zbývající TOP 25 bijci pak nastoupí ještě v třetím zápase večera a ve zbytku startovky už se vlastně nikdo (s čestnou výjimkou Emily Whitmire) nevejde ani do světové padesátky.

UFC on ESPN 3: Ngannou vs. Dos Santos

sobota 29. června, Target Center, Minneapolis, Minnesota, USA (ESPN)

Úplně původně to se startovkou mělo být o něco lepší - počítalo se s hlavním zápasem večera Woodley vs. Lawler, ale Woodley má zraněnou ruku a zápas se rušil. UFC sem pak dosadilo hlavní zápas večera zápas Dos Santos vs. Ngannou. 

Junior Dos Santos (21-5 MMA, 15-4 UFC) a Francis Ngannou (13-3 MMA, 6-2 UFC) mají vzájemný zápas naplánovaný už potřetí, zatím k tomu ale nikdy nedošlo - na UFC 215 i UFC 239 se zápas rušil. Oba borci velcí knockoutéři a oba bývalí vyzyvatelé. Zatímco momentální světová čtyřka JDS dává KO hlavně díky boxerské technice, v případě světové trojky Ngannoua je to hlavně drtivá síla. JDS naposledy prohrál s Miocicem v roce 2017, od té doby nabral tři výhry - Ivanov, Tuivasa a Lewis. Ngannou s Miocicem neuspěl v roce 2018, pak následovala otřesná prohra s Lewisem, ale už se snad zase vrátil ke svým základům a teď má dvě drtivé výhry: Blaydese a Velasqueze, oba dohromady jen za 1:11. Jeho tajemstvím prý je, že ho MMA zase začalo bavit. V postoji by to mělo být zajímavé, na zemi má jasnou výhodu černý BJJ pásek JDS, ale když se Ngannou nenechal na zem dostat ani Blaydesem ani Velasquezem, tak od Dos Santose nevím nevím. Navíc se do sebe v médiích trefují právě ohledně toho černého BJJ pásku, Ngannou tvrdí, že je to pěkná blbost a že JDS tak dobrý na zemi ve skutečnosti není :) (submisí pravda vyhrál jednou jedinkrát v kariéře). Snad jim to napotřetí vyjde - vítěz bude mít každopádně hodně slušnou pozici na případný titulový zápas. JDS už se nechal slyšet, že by si ho po případné výhře rozhodně zasloužil (ale čekat na něj prý nebude). Jinak se k tomuto zápasu samozřejmě váže řada výborných statistik: Ngannou má všech 13 výher v kariéře stopkou a je jedním z devíti borců v historii s prvními osmi výhrami v UFC stopkou. Ngannou inkasuje nejméně zásahů ze všech borců těžké váhy. Pro JDS to bude už dvanáctý hlavní zápas večera a v kleci má odbojováno už 3:43:23 (v těžké váze víc jen Arlovski). JDS také chybí jediná výhra aby dotáhl historické rekordy v počtu výher Arlovskiho a Mira (16), s deseti KO sdílí rekord těžké váhy s Lewisem a Velasquezem a se 14 knockdowny drží JDS rekord těžké váhy. Má na kontě také nejvíc podstatných zásahů v historii (1064) a drží rekord v počtu zásahů za zápas (157) a v počtu zásahů na tělo (92) za zápas.

Ještě lepší obsazení má ale co-main event. Jelikož je šampion Cejudo nyní počítán jako bantamová váha, budou tu proti sobě bez titulového zápasu nezvykle stát světová jednička a dvojka - jednička Jussier Formiga (23-5 MMA, 9-4 UFC), dlouhodobá dvojka pak Joseph Benavidez (27-5 MMA, 14-3 UFC). Formiga je vynikající grappler a asi nejlepší batohář v UFC a nyní se čtyřmi výhrami v řadě, jenže tady ho čeká lepší zápasník Benavidez, jenž je pro něj stylisticky problematický - a navíc ho už jednou porazil v roce 2013 a to TKO kolenem na žebra hned v prvním kole. Oba borci si v minulosti vedli dost slušně proti Cejudovi - Formiga s ním sice v roce 2015 prohrál, ale jen těsně na body a Benavidez ho v roce 2016 dokonce těsně ubodoval, což by pro něj určitě hrálo dost důležitou roli kdyby měl šanci jít o titul, s výhrou nad šampionem se to dobře prodává. Po výhře nad Cejudem se ale u Benavideze objevily pochybnosti o ztrátě formy, protože těsně podlehl Sergio Pettisovi a přišel tak o sérii šesti výher - a navíc v UFC poprvé prohrál s někým jiným než Demetriousem Johnsonem. Od té doby ale Benavidez dva zápasy vyhrál a teoreticky tak zase může pomýšlet na titul (mimochodem Formiga sám Pettise ubodoval v předminulém zápase). Formiga rovnou hlásí, že pokud Benavideze porazí, bude vyčkávat na titulový zápas a žádný další fight už nevezme, Benavidez zase hlásí, že Formigu zvládne porazit více způsoby než jen TKO jako posledně. Benavidez nastoupí k rekordnímu šestnáctému zápasu v muší řadě a s dvanácti výhrami mu chybí jen jediná do rekordu Demetriouse Johnsona. S 5 stopkami je druhý (Johnson 7), se čtyřmi KO se dělí o rekord s Linekerem a Ortizem. Pro Formigu čtrnáctý zápas, mezi ním a Benavidezem je jen Johnson (15). S devíti výnrami je Formiga třetí, s třemi submisemi druhý za Johnsonem (5) - a paradoxně má Formiga lepší porazovou obranu (86,2 %) než Benavidez - historicky lepší než Formiga jí měl jen McCall (90%)

Zajímavý je také třetí zápas. Anthony Rocco Martin (16-4 MMA, 8-4 UFC) se považuje za velmi dobrého grapplera, po čtyřech výhrách v řadě proklouzl do světové pětadvacítky, teď ho ovšem čeká prověrka nejpřísnější: elitní grappler Demian Maia (26-9 MMA, 20-9 UFC), světová šestnáctka. Ten po neúspěšném útoku na titul dostal ještě dva další superwrestlery, takže si zabojoval s třemi nejlepšími zápasníky divize: Woodleym, Usmanem i Covingtonem což je pro něj samozřejmě všechno kryptonit a tak také tři zápasy prohrál. Naposledy ale hladce zvládl Lymana Gooda, takže do starého železa ještě nepatří - a Martin rozhodně nezápasí tak dobře jako tři výše jmenovaní. Martin má velkou radost že dostal zápas s takto respektovaným soupeřem a veteránem, ale jak sám říká - nepřišel jsem se jen zúčastnit, přišel jsem to vyhrát. Maia mu ovšem před zápasem přiznává, že je velmi dobrým zemařem. Maia je v 41 letech na startovce nejstarší a tímhle zápasem vkročí do elitního klubu borců s třiceti UFC zápasy. Víc jich mají jen Cerrone a Miller (oba 32). Maia je také čtvrtý v délce celkového pobytu 6:03:12 - víc v kleci strávili jen Stephens, Bisping a rekordman Edgar (6:47:33), přičemž Bisping a Stephens mají víc než Maia jen o dvě minuty, takže je asi překoná. Maia je s 20 výhrami historicky druhý (s Bispingem a GSP) a má nejvíc výher ze všech brazilců v UFC. Ve velteru má nyní bilacni 11-5 a s deseti submisemi je druhý za Charlesem Oliveirou (13). Osm Maiových RNC je také rekord. Maia má bilanci 20-2 v zápasech ve kterých uspěl aspoň jedním porazem. Proti zmíněné elitní trojce měl ale porazovou bilanci 0-49, což je také UFC rekord (ovšem negativní). Když se mu nedaří, tak pořádně - proti Woodleymu neuspěl 21 pokusy (druhý nejhorší výsledek historie) a s 22 pokusy proti Rorymu MacDonaldovi (dva se mu povedly) měl rekord pro zápas velterové váhy. Martin má nyní ve velteru bilanci 4-0, celkově 7-0 a je jedním z šestnácti borců v historii s výhrou anakondou.

Po třech úvodních zápasech jde ale kvalita a proslulost borců poměrně strmě dolů. Čtvrtým je Vinc Pichel (11-2 MMA, 4-2 UFC) vs. neporažený Roosevelt Roberts (8-0 MMA, 2-0 UFC). Pichel má od návratu po tříleté pauze bilanci 2-1 a naposledy přišel o sérii čtyř výher když ho přejel Gregor Gillespie. Nečekané je, že Pichel má třetí nejvyšší úspěšnost porazů v lehké váze (63%). Roberts má sedm finišů v osmi výhrách, pouze poslední zápas nad Giffordem vyhrál na body. V lehké rovněž Marco Polo Reyes (8-5 MMA, 3-2 UFC) vs. více než dvakrát zkušenější Drew Dober (20-9-1NC MMA, 6-5-1 UFC). Reyes patří mezi největší střelce divize s průměrem 6,13 zásahů za minutu (čtvrtý nejvyšší) a má také druhé nejkratší zápasy v divizi (6:53), kratší je má už jen Charles Oliveira (5:08). Oba naposledy s porážkami, Dober se připravoval především s týmovým kolegou Gaethjem. A otvírákem v polotěžké neporažený Alonzo Menifield (8-0 MMA, 1-0 UFC) vs. zázračně trojúhelníkem zápasy otáčející Paul Craig (11-3 MMA, 3-3 UFC) jenž dvě poslední výhry získal obě trojúhelníkem ve třetím kole, s Ankalaevem přitom doslova v poslední vteřině). Menified se stopro finiš bilancí jen dvakrát nakoukl do druhého kola, to však bylo vždy hotovo nejpozději za 32 vteřin. Craig rovněž stoprocentní finišer - zatímco Menified ale rozdává KO (7/8), Craig je hlavně přes submise (10/11).

V hlavním předzápase Ricardo Ramos (12-2 MMA, 3-1 UFC) vs. nováček Journey Newson (7-1 MMA). Ramos je ve třiadvaceti letech nejmladší na startovce, ale už je jedním ze dvou borců UFC historie s KO díky otočce loktem. Tady přivítá do UFC nováčka Newsona který přichází se čtyřmi výhrami a nahrazuje zraněného Sergio Pettise. Na přípravu měl dva týdny a skoro rok a půl teď nezápasil. Celkově solidní zastoupení zde mají polotěžké váhy s celkem třemi zápasy. Tím druhým je Eryk Anders (11-4 MMA, 3-4 UFC) vs. Vinicius Moreira (9-2 MMA, 0-1 UFC). Anders zde zaskakuje za Romana Dolidzeho, ale na přípravu měl přes šest týdnů, takže by to neměl být žádný zvláštní problém. Nutně už ale potřebuje výhru, UFC ho teď hodně používá, ale má bilanci 1-4 v posledních pěti a jeho série tří porážek je nejhorší sérkou v jeho kariéře. V polotěžké má v UFC navíc bilanci 0-2 a je zde bez výhry. To ale platí i pro Moreiru, který v UFC zatím bojoval jednou a podlehl TKO v prvním kole Alonzo Menifieldovi (výše na startovce).

V plánu byl dále zápas Jordan Griffin vs. Vince Murdock, ale ten se podle všeho neuskuteční - Murdock z týmu Alpha Male dnes oznámil, že neprošel lékařskými prověrkami a nepředpokládám, že by UFC takhle narychlo sehnalo za nováčka záskok. Murdock sám byl záskokem za Chase Skellyho který byl z turnaje stažen kvůli zranění dva týdny zpátky.

Jared Gordon (14-3 MMA, 2-2 UFC) zde pravděpodobně bude bojovat o svou kariéru. Dva poslední zápasy prohrál a končí mu smlouva - takže se musí předvést, aby dostal novou a je si toho dobře vědom. Soupeř Dan Moret (13-5 MMA, 0-2 UFC) je na tom ještě o stupínek hůř, protože má v UFC jen dvě prohry, žádnou výhru a poražený v tomto zápase tedy téměř jistě v UFC skončí.

Poslední zápas v polotěžké také poskládán narychlo: Justin Ledet se zranil a jen cca pět dní zpátky se tak na startovce objevil journeyman Dequan Townsend (18-7 MMA) který přichází se čtyřmi výhrami v řadě, ale naposledy bojoval v únoru 2018. Proti němu Dalcha Lungiambula (9-1 MMA), nováček z jihoafrické EFC s pěti výhrami v řadě. Poslední zápas rok zpátky.

Jedinými ženami na turnaji jsou Emily Whitmire (4-2 MMA, 2-1 UFC) vs. debutující Amanda Ribas (6-1 MMA). Whitmire v posledním zápase vyhrála za 61 vteřin submisí a předvedla tak nejrychlejší submisi v historii ženské slámové váhy. Brazilka Ribas má jedinou prohry kariéry proti Polyiane Viana (toho času v UFC).

A celou startovku otevřou dva nejtěžší muži turnaje: Maurice Greene (7-2 MMA, 2-0 UFC) vs. Junior Albini (14-5 MMA, 1-3 UFC). Greene je jedním ze dvou borců v UFC historii těžké váhy s výhrou submisí - mimo něj měl tak dlouhé nohy ještě Stefan Struve :). Albini má s třemi porážkami v řadě nejhorší krizi kariéry - ale taky bojuje proti úplně jinému kalibru borců než Greene.  Oba by měli vážit kolem limitu 265 liber.

Hlavní zápasy (ESPN)

 • Francis Ngannou vs. Junior dos Santos - těžká
 • Jussier Formiga vs. Joseph Benavidez - muší
 • Demian Maia vs. Anthony Rocco Martin - velterová
 • Roosevelt Roberts vs. Vinc Pichel - lehká
 • Drew Dober vs. Marco Polo Reyes - lehká
 • Alonzo Menifield vs. Paul Craig - polotěžká

Předzápasy (ESPN)

 • Ricardo Ramos vs. Journey Newson - bantamová
 • Eryk Anders vs. Vinicius Moreira - polotěžká
 • Jordan Griffin vs. Vince Murdock - pérová
 • Jared Gordon vs. Dan Moret - lehká
 • Dalcha Lungiambula vs. Deguan Townsend - polotěžká
 • Emily Whitmire vs. Amanda Ribas - ženská 115
 • Maurice Greene vs. Junior Albini - těžká


Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky