přihlásit trvale
Nová registrace
UFC on ESPN+ 2 - startovní listina

UFC on ESPN+ 2 - startovní listina

přečteno: 1066×
29.01.2019 v 16:41 | Autor: Caidel
diskuse: 4×
Rubriky: Bleskovky / MMA / Svět

První víkend v únoru bude z hlediska MMA celkem poklidný. V plánu je jen jediný turnaj a to UFC on ESPN+ 2: Assuncao vs. Moraes, jinak také UFC Fight Night 144. Turnaj se koná v sobotu 2. února v Centro de Formacao Olimpica do Nordeste v brazilském městě Fortaleza. Půjde o třetí turnaj konaný v brazilském státě Ceará - předchozí turnaje se zde konaly v roce 2013 a 2017 a vždy šlo jen o menší turnaje Fight Nights, stejně jako v tomto případě.

I tak ale startovka není úplně zlá - tři a půl hvězdičky z pěti, ale jinak je postavená pochopitelně výhradně na brazilcích. Všech šest zápasů hlavní karty a sedm předzápasů má nějakého zástupce z Brazílie, pět zápasů je vypsaných jako Brazílie vs. Brazílie takže tu z 26 bojovníků uvidíme celkem 17 domácích (pokud dobře počítám). Jeden exšampion (Aldo), pět borců z TOP 10 a další čtyři z TOP 25 (turnaj v Praze je podle všeho tak o hvězdičku níž). Sedm nováčků, čtyři z nich si ale prošli brazilskou nebo americkou verzí DWCS.

Vysílat se to bude celé na ESPN+ (narozdíl od premiéry na ESPN+ tedy tentokrát žádné předzápasy na ESPN) - což souvisí s Brazílií i časem konání turnaje.

Pojďme tedy mrknout přímo na zápasy:

Main eventem je vysokoprofilový remač v bantamové váze. Rozdají si to v něm Raphael Assuncao (27-5 MMA, 11-2 UFC) a Marlon Moraes (21-5 MMA, 3-1 UFC) a velmi pravděpodobně půjde o vyzyvatelský rozstřel. Assuncao je mírný favorit, světová dvojka a dlouhodobá stálice v UFC a v posledních sedmi letech prohrál jen na body s Dillashawem (kterého o tři roky dřív těsně ubodoval). V tuto chvíli má čtyři výhry v řadě a další pokus o titul by si tak určitě zasloužil, potíž je jen v tom, že jeho zápasy nebývají moc zábavné a za těch posledních sedm let má jedenáct výher, ale jen třikrát ukončil soupeře - třikrát naopak vyhrál pouze těsně. Moraes je nyní světová šestka, je bývalým šampoinem WSOF a v UFC měl zatím jen pouze čtyři zápasy. Zatímco Assuncao si ale drží své kvality vcelku dlouhodobě, Moraes jde podle všeho stále nahoru. Dokazuje to i jeho kariérní trajektorie v UFC - debut v UFC si dal na UFC 212 právě s Assuncaem a prohrál těsně na body. Další zápas s Johnem Dodsonem už Moraes na body těsně vyhrál a pak už následovala dvojice působivých KO - Sterlinga vypnul kolenem za minutu a něco, Riveru pak zrušil highkickem už jen za 33 vteřin. Finišuje přes 70% zápasů a uvidíme, jak si povede v odvetě.

V co-main eventu nastoupí exšampion a legenda pérové váhy José Aldo (27-4 MMA, 9-3 UFC) proti Renato Moicanovi (13-1 MMA, 5-1 UFC). Kolem tohoto fightu se lecos namluvilo kvůli jeho umístění na startovce - Aldovi byl původně nabídnut hlavní zápas večera, ale trenér ho přesvědčil, aby už se nehrnul do pětikolových zápasů a dal trochu odpočinout tělu - a Aldo se tak spokojil s co-main eventem. Ostatně, tohle by měl být prý jeho poslední rok v UFC - chce letos stihnout tři zápasy, všechny na brazilské půdě a tím by pro něj smlouva s UFC měla končit. Aldo je stále světová dvojka a zde jde především o to, jestli se proti němu Moicano proslaví nebo ne. Aldo sice už asi není v top formě (lowkicky už skoro nepoužívá), ale pořád platí, že prohrál jen klasickým KO s McGregorem a dvakrát si ho rozebral Holloway - Stephense nebo Edgara Aldo pořád ještě zvládl. Moicano má v UFC slušnou bilanci 5-1, prohrál pouze s Brianem Ortegou (klasický Ortegovský fight kde Moicano vedl a nechal se v třetím chytit do gilotiny) a tváří se, že má našlápnuto na vrchol. Proti Aldovi bude ale hodně znevýhodněn v postoji: Už sice ubodoval třeba Stephense nebo Swansona, ale ještě nemá v kariéře ani jedno KO kterých má Aldo téměř 60%. Na druhou stranu, Moicano se submisemi blíží 50%, zatímco Aldo má jedinou. Sázkaři věří maličko víc Moicanovi.

Pak tu máme dvojici silných grapplerů. Tím prvním je Demian Maia (25-9 MMA, 19-9 UFC) který nastoupí proti prvnímu šampionovi Bellatoru, Lymanu Goodovi (20-4 MMA, 2-1 UFC). Pro Mainu konečně trochu vítaná stylistická změna - je samozřejmě excelentním grapplerem a světovou čtrnáctkou, jenže v posledních třech zápasech šel s třemi nejlepšími wrestlery divize: Woodleym, Covingtonem a Usmanem. Absolvoval s nimi třináct kol a nikdo ho nedokázal ukončit, ale Maia se proti nim samozřejmě zápasnicky neprosadil a nemohl tak rozjet své BJJ. Good sice taky není špatný zápasník, ale kvalit zmíněné trojky to rozhodně nedosahuje, tak uvidíme jak na tom jednačtyřicetiletý Maia ještě je. Good je v UFC sice už od roku 2015, ale stihl jen tři zápasy - dopingová stopka a zranění ho vyřadily na dva roky. Vrátil se loni v listopadu a knockoutoval Bena Saunderse za minutu a půl, takže formu asi nějakou má (i když Saunders už úderů moc nesnese). Obě výhry v UFC tedy Good vyhrál KO.

A tím druhým je Charles Oliveira (25-8-1NC MMA, 13-8-1NC UFC) v zápase s Davidem Teymurem (8-1 MMA, 5-0 UFC). Oliveira sice nemá ani zdaleka tolik pásů a BJJ tiulů jako Maia ze sportovního BJJ, ale zato drží UFC rekord v submisích a je zkrátka reálně nejvíc smrtící a nejvíc oportunistický grappler v UFC. Submisí končí 68% zápasů a jako světová čtrnáctka vyhrál tři zápasy v řadě, nepřekvapivě všechno submise. Švéd Teymur je docela zajímavý případ a . S bilancí profibilancí 8-1 vypadá velmi nenápadně, ale v UFC vyhrál pět zápasů v řadě, je světovou šestadvacítkou a přejel jak slibné prospekty (Vannatta, Klose) tak veterána Lentze - Teymur je výborný kickboxer a velmi dobře pracuje se vzdáleností, takže je ho dost těžké dostat na zem (o čemž se přesvědčil právě Lentz). Pokud by ho Oliveira nedokázal dostat na zem, mohlo by to být dost veselé. Sázkařsky vyrovnaný zápas.

Pak tu máme polotěžké váhy. Domácí Johnny Walker (15-3 MMA, 1-0 UFC) zkusí navázat na svůj luxusní debut ve kterém vypnul loktem Khalila Rountree a přebral tak jeho moment z výhry nad Gokhanem Saki a čeká ho Justin Ledet (9-1 MMA, 3-1 UFC). Sám Ledet je velmi slušný boxer (zvlášť na poměry těžké váhy kde původně působil) a v UFC vyhrál tři zápasy než ho naposledy ubodoval prospekt Aleksandar Rakic. Walker má v patnácti výhrách 14 finišů, dvanáct z toho KO, deset KO v prvním kole. Ledet 7 finišů v devíti výhrách, ale většinou kupodivu submise. Sázkařsky Walker který už je ve světové padesátce, Ledet zatím těsně u stovky.

Hlavní zápasy začnou dámy v celobrazilském souboji: Livia Renata Souza (12-1 MMA, 1-0 UFC) už má svůj UFC debut za sebou - porazila Alex Chambers gilotinou v prvním kole, je světovou šestkou s třemi výhrami v řadě a 10 z 12 výher má stopkou. Soupeřka Sarah Frota (9-0 MMA) je neporažená bojovnice a světová sedmnáctka - do UFC se kvalifikovala výhrou na brazilském DWCS a má 7 stopek v devíti zápasech. Celkem dvakrát ale bojovala dvakrát se stejnými soupeřkami, takže favoritkou Souza.

Hlavním předzápasem souboj Markus Perez (10-2 MMA, 1-2 UFC) vs. Anthony Hernandez (7-0 MMA) původně naplánovaný na zrušené UFC 233. Pro neporaženého Hernandeze UFC premiéra - šest ze sedmi výher má stopkou, do UFC jde čtyřicetivteřinovou KO výhrou z DWCS a vtipné je jeho působení v organizaci GKO, kde vyhrál čtyři zápasy v řadě gilotinou v prvním kole. Domácí Perez v UFC zatím nevýrazných 1-2. V tabulce jsou oba kolem stovky, Perez ale maličko víc - sázkaři ale věří Hernandezovi. 

Veterán Thiago Alves (22-13 MMA, 14-10 UFC) si to rozdá s Maxem Griffinem (14-5 MMA, 2-3 UFC) v souboji borců nedávno poražených Curtisem Millenderem. Alvese čeká už pětadvacátý UFC zápas a má jednu výhru v posledních pěti fightech. Loni v únoru ho Millender dostal kolenem a později ho ještě ubodoval Kunchenko. Griffin má v UFC zatím zápornou bilanci, ale ve většině zápasů dělá docela dobrý dojem (hlavně výhra nad Mike Perrym). Millender ho ubodoval v létě v posledním zápase. Sázkaři věří mladšímu Griffinovi který je v žebříčícch o trochu výš. 

Italská bojovnice Mara Romero Borella (11-5-2NC MMA, 1-1 UFC) která má v Itálii šestadvacetiletou stopku za obchod s kokainem a marihuanou, ale klidně může paradoxně bojovat v UFC (podrobnosti v tomto článku) nastoupí proti domácí neporažené debutance Talii Santos (15-0 MMA) z DWCS. Santos je nekompromisní mašina na knockouty - v patnácti výhrách má 10 KO, devět z toho v prvním kole přičemž disponuje parádně rozmanitým arzenálem. Jsou v tom high kicky, lokty, údery na tělo, doktorské stopky, zkrátka násilí par excellence což jí v tomto zápase pochopitelně favorizuje.

Nejtěžší na startovce budou domácí Junior Albini (14-4 MMA, 1-2 UFC) a Jairzinho Rozenstruik (6-0 MMA) - respektive bude to Albini který do těžké váhy musí shazovat a který je zkušenějším a také favorizovaným borcem. V UFC debutu knockoutoval Timothy Johnsona, pak ale prohrál na body s Arlovskim a stal se obětí dalšího Ezekiela od Oleynika. Takže už zase potřebuje výhru. Rozenstruik pochází ze Surinamu, ale žije a trénuje v Holandsku. Jak už tomu u prospektů bývá, má pět KO v prvním kole a jeden zápas v Rizinu který vyhrál jen těsně na body. Proti Albinimu měl původně jít Sosnovskiy, ale v půlce ledna musel na operaci a nahradil ho právě Rozenstruik.

Dále jsou tu dva úplní nováčci: Geraldo de Freitas Jr. (11-4 MMA) vs. Felipe Colares (8-0 MMA). Freitas přichází s šesti výhrami v řadě a finišuje 81% výher, Colares patří do týmu Nogueira a finišoval v 7 z osmi výher. Čtyřiadvacetiletý Colares teď měl ale skoro rok a půl pauzu. Grappler Ricardo Ramos (12-1 MMA, 3-0 UFC) v UFC zatím překvapuje spíše v postoji (KO otočka loktem nad Aiemannem Zahabim), Said Nurmagomedov (12-1 MMA, 1-0 UFC) v debutu těsně ubodoval Justina Scogginsem. A jako otvírák Rogerio Bontorin (14-1 MMA) vs. Magomed Bibulatov (14-1 MMA, 1-1 UFC). Bontorin je z DWCS, prospekt Bibulatov naopak v předchozím zápase před rokem a něco překvapivě prohrál KO s Johnem Moragou a utrpěl tak první prohru v kariéře. Statistická zajímavost - zápasy Ramos-Nurmagomedov a Bibulatov-Bontorin proti sobě staví borce se shodnými bilancemi. 12-1 respektive 14-1.

 

Hlavní zápasy (ESPN+)

 • Raphael Assuncao vs. Marlon Moraes - bantamová
 • José Aldo vs. Renato Moicano - pérová
 • Demian Maia vs. Lyman Good - velterová
 • Charles Oliveira vs. David Teymur - lehká
 • Johnny Walker vs. Justin Ledet - polotěžká
 • Livia Renata Souza vs. Sarah Fronta - ženská 115

Předzápasy (ESPN+)

 • Markus Perez vs. Anthony Hernandez - střední
 • Thiago Alves vs. Max Griffin - velterová
 • Mara Romero Borella vs. Talia Santos - ženská 125
 • Junior Albini vs. Jairzinho Rozenstruik - těžká
 • Geraldo de Freitas Jr. vs. Felipe Colares - bantamová
 • Ricardo Ramos vs. Said Nurmagomedov - bantamová

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

hellas - Čtenář - 30.1.2019 v 19:37
ESPN+-/* - Odpovědět
 

Dik za článek. Prve sem scel hodit čučku jen na Alda, ale néspiš to sjedu celý ;)

Hescores - Čtenář - 3.2.2019 v 20:50
Johny Walker - Odpovědět
 

Tvl ten Johny Walker to je dobrej blazen. Jde z neho docela strach. Začínají se objevovat docela zajímavé prospekty v polotíze. Walker a Adesanya taky vypadá hodně vostře, i když nevím jesti posledně nešel 84. Ale i tak dobry.

CheesyEagle - Čtenář - 4.2.2019 v 17:10
Re: Johny Walker - Odpovědět
 

Johnny Walker evidentně střelec jako kráva. Vůbec bych se mu nebál dát někoho z TOP 10

Hescores - Čtenář - 5.2.2019 v 11:33
Re: Re: Johny Walker - Odpovědět
 

Přesně. Ideálně JJ. Docela by mě zajímalo, jestli by ho JJ smáznul:-)