přihlásit trvale
Nová registrace
UFC on ESPN+ 16 - startovní listina

UFC on ESPN+ 16 - startovní listina

přečteno: 437×
13.09.2019 v 10:07 | Autor: Caidel
diskuse: 0×
Rubriky: Bleskovky / MMA / Svět

Tento víkend nás čeká jediný větším turnaj a tím je (vlastně relativně malý) turnaj UFC on ESPN+ 16: Cerrone vs. Gaethje, jinak také označovaný za UFC Fight Night 158. Ten se koná v sobotu 14. září 2019 a UFC si přitom udělá výlet do kanadského Vancouveru - turnaj se koná v Rogers Aréně, ve Vancouveru v provincii Britská Kolumbie v Kanadě.

Na poměry turnajů ESPN+ musím říct, že jde o startovku poměrně nadprůměrnou - turnaj je hodnocen plnými třemi hvězdičkami a při letmém pohledu na startovku vidím v deseti zápasech z dvanácti nějaké známé tváře. V akci zde budou tři borci ze světové desítky a dalších pět patří do světové TOP 25. Špatnou zprávou pro všechny bojovníky na startovce je ale obsazení hlavního zápasu večera: v tom se střetnou populární bývalý titulový vyzyvatel a světová čtyřka, rekordman Donald Cerrone (36-12 MMA, 23-9 UFC) a bývalý šampion WSOF a světová pětka Justin Gaethje (20-2 MMA, 3-2 UFC) v UFC momentálně asi stylisticky nejvíc „must see“ bojovník, takže realisticky vzato, UFC už má nejspíš šek na zápas večera předvyplněný s jmény právě těchto dvou borců. Na jedné straně zde bude zkušenost, muay-thai a podceňovaný zápas i smrtící BJJ Cerroneho, na druhé straně nekompromisně útočný styl, nesmírná odolnost, spodky a brutální lowkicky a vynikající zázemí v zápase na straně Gaethjeho - netřeba to rozebírat dál, nechť vypukne násilí :) K zápasu málem nedošlo - Gaethje během přípravy trpěl oční infekcí (a proto teď také nosí brýle na tiskovky), ale zdravotně už je prý schválen. Cerrone se trochu vysmíval jeho tendenci inkasovat údery - prý jako Homer Simpson, ale Gaethjeho to nerozhodilo. Prý je druhý kdo to na něj zkouší - a je také druhý kdo za to půjde do bezvědomí :) Jinak Gaethje už trochu pošilhává po zápase s McGregorem s kterým se momentálně hádá na sociálních sítích.

K hlavnímu zápasu se váže také řada rekordů a zajímavostí (hlavně na straně Cerroneho), takže napířklad: Cerrone už bojoval na Spike, Versus, Fuel TV, PPV, FOX, Fox Sports 1, UFC Fight Pass, ESPN i ESPN+. S 33 zápasy teď dorovná rekord Jima Millera, v rámci velkých organizací (v jeho případě UFC+WEC, ale počítají se i PRIDE a Strikeforce) už má 43 zápasů, což je absolutní rekord. Cerrone je tradičně vlastně vůbec nejaktivnější - od roku 2014 je jediný kdo stihl 22 zápasů a letos bude první kdo bude v kleci už počtvrté. S 23 výhrami v UFC a 29 ve velké čtyřce drží rekordy. Stejně tak s 16 stopkami v UFC, 20 v UFC/WEC a ve velké čtyřce jich má víc jen o jeden CroCop (21). Přímo v lehké váze (kde je od návratu 2-1), ale rekord ve finiších a výhrách drží Miller, Cerrone totiž skáče z lehké i do velteru. Cerrone drží také rekord v knockdownech (20), je druhý v lowkicích (377) a brání 90% porazů (nejlepší obrana v divizi). S 18 pozápasovými bonusy v UFC drží rekord, s 23 v UFC+WEC zrovna tak. Gaethje má 18/20 výher stopkou, sedmnáct z toho KO. V prvních třech UFC zápasech dal v každém více než 100 zásahů, což se nikomu jinému nepovedlo, zasahuje v průměru 8,5 zásahů za minutu (nejvíc v historii UFC) a historického rekordy drží také v lowkicích za minutu (2,9) a přesnosti zásahů v lehké váze (54,7%). Ve všech pěti zápasech bral alespoň jeden bonus (a je tak jediný kdo bonusoval v prvních pěti UFC fightech) a jednou bral bonusy dokonce dva, takže má v pěti zápasech šest bonusů. Od roku 2017 kdy přišel od UFC tak získal nejvíc bonusů ze všech borců v UFC. 

Ještě než se ale pustíme do dalších zápasů, je třeba zmínit zápas který se naopak konat nebude - tím je Andrew Sanchez vs. Marvin Vettori. Ve čtvrtek totiž Sanchez z turnaje musel odstoupit kvůli nemoci. Nutno poznamenat, že to Vettori nenesl právě nejlépe a označil Sancheze za zbabělce jenž se mu jen snaží vyhnout - a prý už to samé udělal rok a půl zpátky. UFC nejspíš zápas rychle přebookuje na nějaký další turnaj, ale za zmínku tu rozhodně stojí skutečnosti, že sám Vettori tu měl být jako záskok, protože původně měl jít proti Sanchezovi David Branch, jenž se ale zranil. Mimochodem - Sanchez musel odstoupit kvůli virovému zánětu oka, takže vlastně tomu samému co měl Gaethje (ten to ale stihl dostat dřív a dostat se z toho). Zápas prý přebookován na termín za měsíc.

V co-main eventu nastoupí v polotěžké váze veterán Glover Teixeira (29-7 MMA, 12-5 UFC), světová osmička a proti němu o dvanáct let mladší Nikita Krylov (25-6 MMA, 7-4 UFC), světová šestnáctka. Teixeirovi bude za měsíc už čtyřicet, má ale prý radost z toho jak divize sílí a že může stále čelit novým tvářím. Od roku 2012 má v polotěžké váze rekordních deset finišů a se stopkami (10) a submisemi (5) se dělí o rekord s Jonem Jonesem - a je přitom v zásazích na hlavu nejpřesnější v divizi: 86,3%. Krylo se do UFC vrátil nedávno po téměř dvouletém působení v Rusku (odešel kvůil výhodnější smlouvě) a nyní má bilanci 1-1. V polotěžké váze celkem 10-3 (čtyři výhry mimo UFC) a je dokonce ještě větší finišer než Teixeira - Krylov má totiž stopkou všech 25 výher, ještě nikdy nevyhrál na body. Dvacet zápasů ukončil v prvním kole a se čtyřmi submisemi je jen jednu za Teixeirou. Navíc má na kontě nejrychlejší head kick KO v divizi - 25 vteřin. V polotěžké váze pak drží rekord v aktivitě, průměr 5,5 podstatných zásahu za minutu. 

V třetím zápase se po čtyřleté pauze vrací do zápasu těžká váha Todd Duffee (9-3 MMA, 4-2 UFC). Ten byl mimo nejdříve dva roky kvůli finančním sporům s UFC a pak dva roky kvůli zraněním. A teď ho uvidíme zpět, přičemž půjde teprve o jeho třetí zápas od prosince 2012 - nicméně kdo Duffeeho viděl, asi si na něj rychle vzpomene, protože i na poměry těžké váhy byl vizuálně poměrně působivý. Operoval kolem světové třicítky, ale s 3:18 průměrného zápasového času má nejkratší zápasy v těžké váze - a všech devět výher v kariéře KO. Tři výhry v UFC stihl dohromady pod 2:44 a se sedmivteřinovým KO drží rekord těžké váhy. Dvě KO pod minutu navíc mimo něj zvládli jen daleko zkušenější borci: Nelson, Mitrione a Miocic. Duffee také brání 90% porazů. Proti němu nastoupí Jeff Hughes (10-2 MMA, 0-1 UFC), bývalý šampion LFA jenž v LFA porazil třeba Maurice Greena. V UFC premiéře mu ale Greene porážku oplatil těsnou bodovou výhrou. Hughes polovinu zápasů vyhrál na body. Duffee sice dostal od nových mačmejkrů šanci (spor o peníze měl ještě s Joe Silvou), ale s financemi prý není úplně spokojen ani teď - nechápe třeba jak může být Greg Hardy tak skvěle placený i když to prý není ani tak otázka toho, že Hardy bere moc, ale spíš že ostatní berou málo :)

Velterovým zápasem bude souboj dvou relativních UFC nováčků: kickboxerského a pološíleného fenoméně Michela Pereiry (23-9 MMA, 1-0 UFC) jenž má zatím na kontě jedinou UFC výhru a to KO naskočeným kolenem s Danny Robertsem a domácím nováčkem Tristanem Connelym (13-6 MMA) jenž přichází se čtyřmi výhrami v řadě a bere zápas za Sergeye Khandozhka který měl problémy s vízy. Connelly má na přípravu jen pár dní a Pereira by si s ním tedy měl nějakým stylovým způsobem poradit. 

Dále zajímavý souboj: vynikacící grappler Antonio Carlos Junior (10-3 MMA, 7-3 UFC), nyní světová čtyřiadvacítka si to dá s vždy nepředvídatelným Uriahem Hallem (14-9 MMA, 7-7 UFC), světovou čtrnáctkou. Junior má přitom v poslední době mnohem lepší bilanci (sérii čtyř výher mu naposledy pokazil Ian Heinisch) a i v UFC žebříčku je výš než Hall, jenž v něm vlastně není :) Carlos Junior má na kontě už pět submisí, čímž se dělí o rekord střední váhy s Leitesem, Palharesem a Maiou a je specialistou na RNC kterých má už pět. Navíc inkasuje jen 1,66 zásahů za minutu a je tak nejlepší obranář divize. Hall je vždy zcela nepředvídatlený - buď udělá hrozně nudné zápasy a prohraje něco dost nezáživného, nebo soupeře najednou překvapí nějakou parádičkou - své by o tom mohl vědět třeba Gegard Mousasi. Hall je také jedním ze tří borců historie kteří dokázali vyhrát zápas díky otočce na hlavu. Hall jinak předvídá, že šampion Roberet Whittaker se před UFC 243 zraní a už se nabízel jako náhradník proti Adesanyovi :) Jinak má 12/14 výher v kariéře KO, v UFC pak 6/7.

Otvírákem hlavní karty je slibný zápas v polotěžké: Misha Cirkunov (14-4 MMA, 5-3 UFC) byl považován za jednu ze slibnějších tváří divize (a se zápasovým průměrným časem 4:13 což je v polotěžké nejkratší a 12/14 výher stopkami se nebylo čemu divit), nicméně v posledních čtyřech zápasech má problematickou bilanci 1-3. Proti němu borec který je nyní na podobném místě jako Cirkunov dříve - neporažený australan Jim Crute (10-0 MMA, 2-0 UFC) jenž má celkově sedm stopek v deseti výhrách a v polotěžké už si stihl připsat druhý nejpozdější finiš historie (4:51 ve třetím kole nad Paulem Craigem).

Hlavním předzápasem souboj těžké váhy. Na jedné straně pětadvacítka, Polák Marcin Tybura (17-5 MMA, 4-4 UFC) který ale v posledních čtyřech tři prohrál. Proti němu zdaleka ne tak známý Augusto Sakai (13-1-1 MMA, 2-0 UFC) - celkem nenápadný borec který ale musí na limit těžké váhy shazovat, má slušné zkušenosti z Bellatoru (kde utrpěl jedinou prohru kariéry s Cheickem Kongem) a vyhrál poslední čtyři zápasy včetně dvou v UFC - naposledy těsně ubodoval Andreie Arlovskiho.

V bantamu nastoupí neporažený domácí borec Cole Smith (7-0 MMA, 1-0 UFC). A to opravdu domácí - bydlí asi hoďku od Vancouveru a svou případnou výhrou chce upozornit na městečko Squamish z kterého pochází. Proti němu rovněž neporažený Miles Johns (9-0 MMA) který se do UFC dostal přes DWCS. Ve stejné váze pak rovněž domácí Brad Katona (8-1 MMA, 2-1 UFC), vítěz kanadského TUF 27 který naposledy utrpěl první porážku kariéry s Dhvalishvilim. Čeká ho Hunter Azure (7-0 MMA) jenž stejně jako Johns prošel LFA a do UFC se kvalifikoval vítězstvím v DWCS. 

Chas Skelly (17-4 MMA, 6-4 UFC) má v rekordních tabulkách dva typy zářezů. Především jsou to dvě výhry na UFC FN 49 a 50, tzn. 14 dní po sobě což je v moderní době nejkratší doba mezi UFC výhrami - a pak boduje v submisích. Se čtyřmi submisemi v pérové váze je druhý za Charlesem Oliveirou (6) a s devatenáctivteřinovou výhrou nad Maximem Blancem má nejrychlejší submisi v historii divize (UFC/WEC), nejrychlejší technickou submisi v historii UFC vůbec a osmou nejrychlejší submisi napříč vahami. No a proti Seanu Sorianovi na FN 50 vyzkoušel v jediném zápase sedm submisí, což je divizní rekord. Proti němu Jordan Griffin (17-6 MMA, 0-1), DWCS prospekt jenž prohrál v UFC premiéře s Danem Ige.

Louis Smolka (15-6 MMA, 6-6 UFC) má v rámci aktuálního UFC turnusu bilanci 1-1 a stejnou jí má i od přesunu do bantamové váhy. V muší váze zkusil celkem 18 submisí, což je divizní rekord a stejně tak jeho sedm pokusů proti Nguyenovi je divizní zápasový rekord. Soupeřem Ryan McDonald (10-1 MMA, 0-1 UFC), borec který ve své UFC premiéře utrpěl první porážku kariéry s Chrisem Gutierrezem a jenž je jako světová #273 nejníže nasazeným borcem startovky - jediným mimo světovou dvoustovku.

Otvírákem pak Kyle Prepolec (12-6 MMA, 0-1 UFC) vs. Austin Hubbard (10-3 MMA, 0-1 UFC). Oba v UFC po jediném zápase, oba poraženi.

 

Hlavní zápasy (ESPN+)

 • Donald Cerrone vs. Justin Gaethje - lehká váha
 • Glover Teixeira vs. Nikita Krylov - polotěžká
 • Todd Duffee vs. Jeff Hughes - těžká
 • Michel Pereira vs. Tristan Connelly - velterová
 • Uriah Hall vs. Antonio Carlos Junior - střední
 • Misha Cirkunov vs. Jimmy Crute - polotěžká

Předzápasy (ESPN+)

 • Marcin Tybura vs. Augusto Sakai - těžká
 • Cole Smith vs. Miles Johns - bantamová
 • Brad Katona vs. Hunter Azure - bantamová
 • Chas Skelly vs. Jordan Griffin - pérová
 • Louis Smolka vs. Ryan McDonald - bantamová
 • Kyle Prepolec vs. Austin Hubbard - lehká


Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky