přihlásit trvale
Nová registrace
UFC on ESPN+ 11 a Rizin 16 - startovní listiny

UFC on ESPN+ 11 a Rizin 16 - startovní listiny

přečteno: 531×
29.05.2019 v 15:54 | Autor: Caidel
diskuse: 1×
Rubriky: Bleskovky / MMA / Svět

Tento víkend jsou na programu jen dva menší turnaje. Jednak je to sobotní UFC on ESPN+ 11 (jinak také UFC Fight Night 153): Gustafsson vs. Smith ze Stockholmu a pak také nedělní turnaj Rizin FF 16 z japonského Kobe.

 

UFC on ESPN+ 11: Gustafsson vs. Smith

sobota 1. června, Erisccon Globe, Stockholm, Švédsko (ESPN+)

Jde o menší dvouapůlhvězdičkový turnaj z evropské série ve kterém je kladen zásadní důraz na polotěžkou váhu - v té jsou zde vypsány hned čtyři zápasy z plánovaných třinácti a to včetně tří nejdůležitějších zápasů večera. Právě v polotěžké také uvidíme všechny tři TOP 10 borce na startovce (další tři jsou pak v TOP 25, dva z toho opět v polotěžké). Celý turnaj bude vysílán na ESPN+.

Hlavním zápasem je souboj v polotěžké váze mezi dvěma bývalými vyzyvateli: největší domácí švédskou MMA hvězdou Alexanderem Gustafssonem (18-5 MMA, 10-5 UFC), momentální světovou čtyřkou a Anthony Smithem (31-14 MMA, 7-3 UFC), nynější světovou pětkou. U obou je pozice shodná - oba v posledních zápasech selhali proti Jonu Jonesovi a oba se tedy potřebují vrátit mezi vítěze. Konkrétní podmínky porážky už se ale liší - Gustafsson s Jonesem prohrál loni v prosinci TKO ve třetím kole (GNP), nicméně byl to už jeho druhý zápas s Jonesem - v roce 2013 prohrál na body ve velmi vyrovnaném zápase a dal Jonesovi pořádně zabrat. V předchozím zápase si ale zranil rozkrok a jak sám říká, takovou bolest nikdy v kleci ještě nezažil a od zranění dál prakticky nebyl schopen bojovat - proto také ona TKO porážka - Gustafsson si zakládá na tom, že ho nikdy nedokáže udržet na zemi, ale se zraněním už Jonese shodit nedokázal. Naopak Smith je ze zápasu s Jonesem zdeptaný, protože se prostě nedokázal rozjet - Jones ho vynuloval a Smith nepředvedl vůbec nic ze své typické agresivity. Sám uvádí, že doteď přesně nechápe v čem byl problém, ale je na sebe nesmírně naštvaný. Proti Gustafssonovi prý nemá vůbec žádný konkrétní plán a je mu fuk co se stane, prostě jen potřebuje „ničit“ a útočit tak jako vždy aby si dokázal, že to v něm stále je. Gustafsson do toho jde naopak prý velmi uvolněně, bez tlaku titlového zápasu je velmi v klidu. Vítěz se každopádně uhnízdí v nejvyšších patrech divize, Smith už ale předem upozornil, že jestli Gustafssona porazí, dá si nějakou dobu pauzu.

I další dva zápasy jsou vypsané do polotěžké váhy. V co-main eventu jdeme jen o stupínek níže: rovněž bývalý vyzyvatel Volkan Oezdermir (15-4 MMA, 3-3 UFC), světová desítka proti bývalému týmovému kolegovi, domácí světové jedenáctce Iliru Latifimu (14-6 MMA, 7-4 UFC). Oezdemir se v UFC parádně rychle vyšvihl k titulovému zápasu (ale s Cormierem, ne s Jonesem), ale teď prohrál tři v řadě - mimo Cormiera ještě Smith a Reyes a už tedy nutně potřebuje výhru. Sám ale přiznává, že připravit se proti bývalému tréninkovému partnerovi vyžaduje dost odlišnou psychologickou přípravu. Latifi se zatím v divizi pohybuje celou dobu o stupínek níže, obvykle dva tři zápasy vyhraje a pak jeden prohraje - naposledy ho ubodoval Corey Anderson na stejném turnaji kde Gustafsson prohrál s Jonesem. 

A dalším polotěžkým fightem je Jimi Manuwa (17-5 MMA, 6-5 UFC) vs. Aleksandar Rakic (11-1 MMA, 3-0 UFC). Opět o stupínek níž - Manuwa #21, Rakic #29. Manuwa vždy nebezpečný, ale také velmi nespolehlivý knockoutér - teď tři prohry v řadě, ale hlavně 88% výher ukončeno KO a 80% porážek utrpěno KO. Zkrátka zabij nebo buď zabit. Gustafsson i Oezdemir jsou ale mezi těmi kteří ho dokázali knockoutovat. Rakouský borec Rakic patří mezi nejnovější prospekty divize a ve slibnosti je nejspíš třetí - po Walkerovi a Reyeseovi. Žebříčkem vzhůru zatím stoupá celkem systematicky a postupně přitvrzuje s kvalitou soupeřů - a tak je tomu i tentokrát. Devět z 11 výher stopkou, sedm z toho v prvním kole. Tady bych si na dlouhý fight asi nevsadil.

Pak tu máme další severské zásupce: Mr. Finland Makwan Amirkhani (14-3 MMA, 3-1 UFC) trénující ovšem v Irsku vs. Chris Fishgold z Anglie (18-2-1 MMA, 1-1 UFC) a Bosňák Damir Hadzovič (13-4 MMA, 3-2 UFC) jenž ovšem prozměnu trénuje v Dánsku proti Christosi Giagosovi (16-7 MMA, 1-1 UFC) z USA. A doplňuje to Švéd Daniel Teymur (6-3 MMA, 0-3 UFC), ten méně úspěšný z bratrů Teymurů který dostává poslední šanci a to proti neporaženému nováčkovi Sung Bin Jo (9-0 MMA) z Jižní Koreje se 100% finiš bilancí.

Sedm zápasů je vypsáno do předzápasů. V tom hlavním se představí domácí světové pětadvacítka Lina Lansberg (8-4 MMA, 2-3 UFC) proti dvanáctce Tonye Evinger (19-7 MMA, 0-2 UFC). Lansberg se v UFC příliš nedaří, ale Evinger se zatím nedaří vůbec - nicméně obě prohrály s Cyborg a obě prohrály s Aspen Ladd. Stylisticky má ale Lansberg problém hlavně se zemařkami a to Evinger rozhodně je, takže to bude mít Lansberg dost těžké. Skot Stevie Ray (22-8 MMA, 6-3 UFC) jde proti Leonardo Santosovi z Brazílie (16-3-1 MMA, 5-0-1 UFC). Santos má vynikající UFC bilanci se čtyřmi výhrami v řadě, ale nikdo o něm neví protože se vrací do akce po téměř třech letech pauzy. Záskok za Luigi Vendraminiho vzal proti Nicku Heinovi (14-4 MMA, 4-3 UFC) v půlce dubna Frank Camacho (21-7 MMA, 1-3 UFC), oba teď s dvěma prohrami v řadě a tedy s kariérou v ohrožení - pro Camacha ovšem hraje zkušenost, že díky přímočaře bitkařskému stylu sbírá bonusy i v zápasech které prohraje. Zápas Bea Malecki (2-0 MMA) vs. Eduarda Santana (3-0 MMA) poměrně jasně ukazuje na nedostatek žen ve 145 librové váze. Obě budou v UFC debutovat a dohromady mají jen pět profizápasů - naposledy byl tak nízký fight count vidět snad jen při zápase CM Punka. Santana je svěřenkyní Cowboye Oliveiry a všechny tři výhry má z roku 2017, loni nebojovala, Švédka Malecki má i s amatéry celkem tři výhry stopkou.

A ještě jednou polotěžká, tentokrát o dalších pár schodů níž - oba kolem sedmdesátky: Darko Stosic (13-1 MMA, 1-0 UFC) vs. Devin Clark (9-3 MMA, 3-3 UFC). Stosic teď s devíti výhrami v řadě, Clark zase v UFC daleko prověřenější.

Pak je tu v nejníže obsazeném souboji Joel Alvarez (15-2 MMA, 0-1 UFC) vs. debutující Danilo Belluardo (12-3 MMA) z Itálie přicházející s šesti výhrami v řadě. A nakonec úplně nejnovější zápas na startovce - nováček Rostem Akham (5-0 MMA) ze Švédska se stopro finiš bilancí zaskakuje z týdenní přípravou za zraněného Bartosze Fabinskiho a vezme zápas proti také nováčkovi, ale daleko zkušenějšímu borci Sergeyi Khandozhkovi (25-5 MMA) z Ruska. Khandozhko prohrál třeba s Patrikem Kinclem tři roky zpátky. A Akham si střihne druhý zápas během pouhých tří týdnů, vítězil 11. května na turnaji Superior Challenge.

Hlavní zápasy (ESPN+)

 • Alexander Gustafsson vs. Anthony Smith - polotěžká
 • Volkan Oezdemir vs. Ilir Latifi - polotěžká
 • Jimi Manuwa vs. Aleksandar Rakic - polotěžká
 • Makwan Amirkhani vs. Chris Fishgold - pérová
 • Damir Hadžovic vs. Christos Giagos - lehká
 • Daniel Teymur vs. Sung Bin Jo - pérová

Předzápasy (ESPN+)

 • Tonya Evinger vs. Lina Lansberg - ženská 135
 • Stevie Ray vs. Leonardo Santos - lehká
 • Nick Hein vs. Frank Camacho - lehká
 • Bea Malecki vs. Eduarda Santana - ženská 145
 • Darko Stosic vs. Devin Clark - polotěžká
 • Joel Alvarez vs. Danilo Belluardo - lehká
 • Rostem Akham vs. Sergey Khandozhko - velterová

Rizin FF 16

neděle 2. června, World Memorial Hall, Kobe, Japonsko (fite.tv)

Z hlediska MMA je Rizin 16 rozhodně menším turnajem - je hodnocen pouze hvězdičkou a půl a na tom má lví podíl ženská atomová váha - v té jsou tu totiž vypsané dva klíčové zápasy ve kterých uvidíme světovou jedničku, trojku, čtyřku a deístku této váhy a to včetně jednoho titulového zápasu. Podstatnou roli tu ale tentokrát hraje i kickbox - jednak je tu titulový zápas organizace ISKA ve kterém figuruje Tenshin Nasukawa a jednak je na úvodní zápasy vypsáno hned pět kickbox zápasů výhradně domácích borců. Stream na FITE.TV dostupný za 19,99 dolarů.

Hlavní zápas večera bude kickboxerský zápas o titul ISKA - o ten si to rozdají hvězda Tenshin Nasukawa (31-0) a zaskakující Martin Blanco (8-1) z Argentiny - pozor, ne Maximo Blanco, ale kickboxer Martin Blanco. Ten nahradil šampiona Ahmeda Ferradjiho který ze zápasu odstoupil týden zpátky bez udání důvodu a ISKA mu  za to sebrala titul. Blanco je úřadujícím šampionem bantamové váhy, tady ale vezme zápas o váhu výš (aby to neměl komplikované se shazováním).

V hlavním MMA zápase uvidíme obhajovat domácí šampionku superatomové váhy, světovou jedničku Ayaku Hamasaki (17-2 MMA, 3-0 Rizin) a to proti Invicta šampionce a světové čtyřce Jinh Yu Frey (8-3 MMA) pro kterou to bude Rizin premiéra (a také asi první výpůjčka z Invicty). Hamasaki je zatím jedna ze tří šampionů které Rizin vyhlásil a tohle bude její první obhajoba - titul získala v prosinci. Frey vládne v Invicta FC o půl roku déle a zvládla už jednu obhajobu. Zajímavé je tu především to, že Hamasaki sama v Invicta FC s přestávkami také působila s bilancí 4-2 a utrpěla zde jediné dvě prohry kariéry: S Livií Souzou a s Claudií Gadelhou. Navíc držela i titul který dvakrát obhájila, ale pak se titulu vzdala a přestoupila do Rizinu a titul získala právě Frey. Hamasaki v Invictě bojovala i přímo s Jinh Yu Frey, která má v Invictě bilanci 6-2 a od prohry TKO s Hamasaki v druhém kole (což byla druhá titulová obhajoba pro Hamasaki) v roce 2016 tři zápasy vyhrála a jeden prohrála (v Road FC proti nyní UFC bojovnici Seo Hee Ham). Poslední dva zápasy Frey porazila Minu Grusander (jednou normálně, podruhé těsně).

MMA co-main event je rovněž v superatomové váze. Světová trojka Kanna Asakura (14-3 MMA, 6-2 Rizin) nastoupí proti světové desítce Miyuu Yamamoto (4-3 MMA/Rizin). Asakura je poslední dobou dost úspěšná - v posledních deseti zápasech má bilanci 9-1, prohrála pouze ten předposlední a to právě s Ayakou Hamasaki. Vítězí buď submisí (5x) nebo na body (9x). Tohle bude souboj generací - Asakuře je totiž pouhých 21 let, zatímco olympionička Miyuu z klanu Yamamotů je ve 44 letech více než dvakrát tak stará. Kariéra se jí rozjížděla relativně pomalu (1-3), ale teď tři zápasy v řadě vyhrála. Yamamoto je samozřejmě hlavně zápasnice, žádnou soupeřku ještě neukončila, ale v začátcích kariéry podléhala submisím, což teď už nedělá. Jak dlouho ale v tomto věku zvládne zápasit, toť otázka.

V akci bude ale i opačná strana váhového spektra. V těžké váze Roque Martinez (13-5-2 MMA, 2-1 Rizin) vs. Jake Heun (11-9 MMA, 0-1 Rizin). Martinez zatím v Rizinu rozhodně úspěšnější - vyhrál dva zápasy než v posledním fightu narazil na CroCopa. Heun v Rizinu debutoval proti Procházkovi a prohrál TKO v prvním kole. Poslední tři zápasy prohrál (ten z Rizinu byl prostřední v sérii, Heun teď dost cestuje). Jediný ze dvou fightů na startovce bez domácího borce.

Miyuu Yamamoto nebude jediná členka klanu Yamamotů v akci - uvidíme také dvaadvacetiletého Ersona Yamamota (2-4 MMA, 1-4 Rizin). Ten v Rizinu zatím vyhrál jen jednou, pravdou ale je, že dostává soupeře hodně mimo svou kvalitativní úroveň - samá známá jména japonské scény (Miyata, Tokoro, Kape, Gracie). Tentokrát mu Rizin konečně doveze soupeře na podobné úrovni: Tima Eschtrutha (2-0 MMA) z USA. Eschtruth oba zápasy kariéry vyhrál submisí, ale teď dva roky nebojoval.

Rizin premiéru si po příchodu ze Shoota dá Mamoru Uoi (20-6-4 MMA). Sice v posledních čtyřech vyhrál jen jednou (plus dvě porážky a remíza), ale bylo to zrovna v posledním zápase. Ve světových tabulkách je #133, journeyman Kana Hyatt (16-17 MMA) má zkušenosti i z Japonska, ale v tabulkách vůbec není. V posledních deseti má bilanci 5-5. V tabulce ostatně není ani jeden z dalších dvou borců: Takaki Soya (9-4-1 MMA) rovněž ze Shoota, Namiki Kawahara (5-1-2-1NC) prozměnu z organizace DEEP. V tabulkách ostatně nejsou ani Topnoi Thaongsaklek (6-2 MMA, 1-1 Rizin) a Yusaku Nakamura (14-6-1 MMA, 0-1 Rizin).

Naopak otvírák je obsazený slušně: Daron Cruickshank (21-11 MMA, 5-3 UFC) vs. Tofiq Musaaev (14-3 MMA, 1-0 UFC). Cruickshank je pro Rizin klasický goto USA guy a tohle pro něj bude devátý Rizin fight - naposledy si sérii tří výher pokazil tím že Damienu Brownovi naběhl do gilotiny. To se mu teď asi nestane, protože Musaaev teď vyhrál deset zápasů v řadě - všechny KO/TKO. Cruickshank #87, Musaaev #101.

Zbytek startovky je pak pět kickbox zápasů - všechno různé smluvní váhy, všechno borci z Japonska a jediné jméno které identifikuji ze Kizaemon Saiga. 

 

Startovní listina:

 • Martin Blanco (šampion bantamu, Argentina) vs. Tenshin Nasukawa (Japonsko) - o ISKA titul pérové váhy, kickbox
 • Ayaka Hamasaki (šampoinka, Japonsko) vs. Jinh Yu Frey (USA) - o RIZIN titul superatomové váhy
 • Kanna Asakura (Japonsko) vs. Miyuu Yamamoto (Japonsko) - superatomová
 • Roque Martinez (Guam) vs. Jake Heun (USA) - těžká
 • Erson Yamamoto (Japonsko) vs. Tim Eschtruth (USA) - bantamová
 • Mamoru Uoi (Japonsko) vs. Kana Hayatt (USA) - bantamová
 • Takaki Soya (Japonsko) vs. Namiki Kawahara (Japonsko) - smluvní 59 kg
 • Topnoi Thaongsaklek (Thajsko) vs. Yusaku Nakamura (Japonsko) - muší

Kickbox:

 • Kizaemon Saiga vs. Kunitaka - smluvní 59
 • Yuya vs. Tanaka Strike Yuki - smluvní 69
 • Seiki Ueyama vs. Kengo - smluvní 56
 • Nakamura Ken vs. Itto - smluvní 60
 • Hiroto Yamaguchi vs. Taiju Shiratori - smluvní 63


Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

Caidel - Administrátor - 31.5.2019 v 07:09
Caidel - Odpovědět
 

A co-main event je v pytli. Latifi má zraněná záda, zápas s Oezdemirem se ruší bez náhrady.