přihlásit trvale
Nová registrace
UFC on ESPN+ 10: Dos Anjos vs. Lee a ONE: Enter the Dragon - startovní listiny

UFC on ESPN+ 10: Dos Anjos vs. Lee a ONE: Enter the Dragon - startovní listiny

přečteno: 503×
15.05.2019 v 13:45 | Autor: Caidel
diskuse: 0×
Rubriky: Bleskovky / MMA / Svět

Tento víkend se dvěma silově dosti vyrovnanými turnaji. V pátek je to ONE Championship: Enter the Dragon ze Singapuru - na poměry ONE hodně silná dvouhvězdičková startovka (a pro příznivce kickboxu ještě daleko silnější) na které jsou hlavními taháky v MMA titulový zápas lehké váhy Aoki vs. Lee, semifinále LWGP Arslanaliev vs. Khan a One debut Sage Northcutta a v kickboxu pak titulový zápas lehké váhy Holzken vs. Eersel a celé zahajovací kolo grand prix pérové váhy v kickboxu se jmény jako jsou Yodsanklai, Petrosyan, Pehtmorakot, Nattawut a další). A v sobotu je to pak menší, dvouapůlhvězdičkový turnaj UFC on ESPN+ 10: Dos Anjos vs. Lee z kterého ale zrovna včera odpadl slibný co-main event Magny vs. Luque. Celkem šest borců ze světové desítky, ale žádný zápas pravděpodobně nemá titulové implikace, takže vcelku řadová Fight Night. A teď ke startovkám podrobněji.

 

ONE Championship: Enter the Dragon

17. května 2019, Singapore Indoor Stadium, Kallang, Singapur (Youtube, One App, start 11:00)

Turnaj ONE Championship: Enter the Dragon (číslovaný myslím jako ONE 97 +/- 1) je na poměry ONE jedním ze slibnějších turnajů. Dvě hvězdičky čistě za MMA zápasy, ale k tomu hodně solidní kickbox startovka s jedním titulovým zápasem a zahajovacím čtvrtfinálovým kolem FWGP.

Hlavním zápasem večera je souboj o titul lehké váhy. Titul bude obhajovat novopečený dvojnásobný šampion Shinya Aoki (43-8 MMA, 9-2 ONE) - Aoki je historicky nejúspějšnější šampion v lehké váze - poprvé držel titul nejdéle ze všech, tj. 1316 dní a je také jediný kdo dal dvě obhajoby (Shalorus, Ando). Aoki je samozřejmě především smrtící grappler a titul získal pouhých 41 dní zpátky arm trianglem nad Eduardem Folyangem čímž pomstil svou porážku z roku 2016. Aoki v ONE prohrál právě jen s Folyangem a pak s Askrenem o váhu výš a teď má čtyři výhry v řadě a chce se držet pěkně v tempu - o obhajobu za necelé dva měsíce po zisku titulu si řekl sám. Soupeřem mu bude jedna z novějších nadějí divize, týmový kolega z Evolve MMA a domácí borec Christian Lee (11-3 MMA/ONE) jenž strávil celou kariéru v ONE. Lee má 100% finiš bilanci, z jedenácti výher jen dvě neukončil hned v prvním kole a poslední dva zápasy vyhrál TKO v prvním kole. Dvě z jeho tří porážek má na svědomí rovněž bývalý šampion Martin Nguyen (v roce 2016 porazil Leeho arm trianglem v remači o dva roky později už jen těsně na body) a ta třetí je diskvalifikace za ilegální slam :) Jak ukázala Jessica Andrade minulý víkend, i slamy se musí umět aby byly legální, nemůžete se soupeřem třísknout o zem jen tak. 

Co-main event je rovněž titulový zápas v lehké váze, tentokrát však v lehké váze. O volný titul se budou ucházet Nieky Holzken (92-14) a jeho krajan Regian Eersel (53-4) (původem ze Surinamu). Holzken je samozřejmě zkušenější (a také starší).

Velkým kickbox tahákem je také zahajovací čtvrtfinálové kolo grand prix v pérové váze. Do toho nastoupí osmička velmi dobrých borců. Dva ze zápasů budou v hlavních zápasech, dva i s rezervním fightem pak v předzápasech. Sestava pro čtvrtfinále vypadá takto: Phetmorakot Petchyindee Academy (158-34-2) vs. světová jednička Giorgio Petrosyan (99-2-2), nejzkušenější Yodsanklai Fairtex (202-71-4) vs. Samy Sana (133-9-1), Jo Nattawut (69-7-2) vs. nejméně zkušený Sasha Moisa (39-7) a Dzhabar Askerov (107-35-2) vs. Enriko Kehl (48-14-2). Nattawut měl jít proti Andy Souwerovi, ale ten byl nakonec nahrazen právě Moisou (s kterým se původně počítalo do rezervního fightu). Rezervním fightem je Daniel Dawson (53-14) vs. Brown Pinas (26-9-1)

Dále je tu poměrně očekávaný ONE debut bývalého UFC fightera Sage Northcutta (11-2 MMA). Ten je nyní ve velteru světovou stotrojkou a UFC opustil s třemi výhrami v řadě, což z něj automaticky v ONE dělá jednoho z papírově lepších mužů divize (zhruba čtvrtého nejlepšího). Tak uvidíme jak to půjde v premiéře před novým publikem. Soupeř je zajímavou volbou - je to Cosmo Alexandre (7-1 MMA), brazilský kickboxer který si MMA naposledy střihl před třemi lety a většinu času se velmi úspěšně věnuje kickboxu. V MMA prohrál jen ve své premiéře, takže teď má sedm výher v řadě, pět z toho KO/TKO. Northcutt by měl asi takticky raději zkusit zápasit. Jinak si ale Northcutt situaci před svým debutem hodně užívá a je z poměrů v ONE (a v asii obecně) velmi nadšen.

V semifinálovém zápase LWGP se střetnou Saygid Guseyn Arslanaliev (7-1 MMA, 6-1 ONE) a domácí Amir Khan (11-5 MMA, 10-5 ONE). Arslanaliev zatím vlastně neporažen - jedinou porážku v kariéře má diskvalifikací za ilegální kop na zemi, jinak se sedmi výhrami 100% finiš bilance s šesti finiši v prvním kole. Postup do semifinále mu zabral jen 25 vteřin než knockoutoval Ev Tinga a pozor, o zápas dříve za necelé dvě minuty knockoutoval i Timofeye Nastyukhina který se naposledy blýskl knockoutem Eddieho Alvareze. Arslanaliev v tuto chvíli čtvrtý nejlépe postavený borec v ONE. V případě domácího Amira Khana to bylo do semifinále trochu složitější - Khan je jednou z velkých stálic ONE, ale svůj čtvrtfinálový zápas s Arielem Sextonem prohrál RNC v třetím kole. Tři týdny zpátky si ale Sexton zranil ruku a musel z turnaje odstoupit, takže ho nahradí právě Khan který o zápas dříve prohrál v pětikolové titulové bitvě s Folyangem. Khan měl na tomto turnaji stejně bojovat v předzápasech, takže měl plnohodnotnou přípravu.

Na hlavní startovku se vešly ještě MMA zápasy Geje Eustaquio (11-7 MMA, 8-6 ONE) vs. Kim Kyu Sung (9-2 MMA) a Dejdamrong Sor Amnuaysirichoke (10-4 MMA/ONE) vs. Miao Li Tao (1-1 MMA). Eustaquio měl poslední čtyři zápasy jen s Adriano Martinsem a Kairatem Akhmedovem (s každým skončil 1-1 i když s Martinsem má celkem negativní bilanci 1-2 protože s ním bojoval i o čtyři roky dříve) a jinak se drží jen mírně nad 50% hranicí. Pro Sunga ONE premiéra, přichází s dvěma výhrami. Čtyřicetiletý exšampion Dejdamrong strávil celou kariéru v ONE, finišuje na 80%, vyhrál poslední dva zápasy z toho jeden už letos - a prý by ještě jednou rád titul. Nováček Li Tao z Číny má papírově na Sherdogu bilanci pouze 1-1, ONE uvádí 10-3.

Předzápasový souboj Yoshitaka Naito (13-3 MMA, 3-3 ONE) vs. Alex Silva (7-3 MMA, 6-3 ONE) je vlastně druhý nejlépe obsazený zápas večera. Oba borci jsou ve slámové váze ve světové stovce, oba jsou bývalými šampiony ONE (Naito dokonce dvojnásobný) a oba se spolu střetnou už potřetí. Na přelomu roku 2017/2018 spolu v kleci strávili už deset kol ve dvou titulových zápasech. Nejprve vyhrál na body Silva (a sebral Naitovi titul), následně Naito získal titul zpět těsnou bodovou výhrou. Pak mu ale titul sebral Joshua Pacio a dva měsíce zpátky ho ještě navíc knockoutoval René Catalan, takže teď nemá k titulu úplně blízko. Také Silva po porážce od Naita prohrál na body ještě se Sarutou, takže i on by teď potřeboval nasbírat nějaké výhry aby se dostal zpět do titulového obrazu. Zjevně to ale bude dovoleno jen jednomu z nich.

Zatím nekompromisní 100% finiš bilanci si drží neporažený elitní grappler Garry Tonon (4-0 MMA/ONE), navíc už s dvěma TKO výhrami. Tentokrát ho čeká zkušenější Yoshiki Nakahara (12-4 MMA, 1-0 ONE) jenž zápasil převážně v Pancrase a teď v únoru uspěl v ONE debutu. Nyní se sedmi výhrami v řadě a papírově asi o dvě stě příček výš než Tonon.

Jeden zápas zde mají i ženy: vlastně nejlepší fighterka na startovce, světová dvaadvacítka Mei Yamaguchi (19-11-1 MMA, 4-3 ONE) proti Lauře Balin (10-4 MMA, 0-2 ONE). Yamaguchi má z tří ONE porážek dvě s šampionkou Angelou Lee, z posledních pěti fightů čtyři výhry. Balin zaskakuje za číňanku Meng Bo a má tak třetí pokus na to aby urvala svou první ONE výhru - favoritkou ale rozhodně není.

Debut si zde má střihnout také neporažený moldávec Iuri Lapicus (12-0 MMA) se stoprocentní finiš bilancí - navíc všechno ukončeno v prvním kole. Původně měl jít proti Amiru Khanovi, ale když Khan zaskakuje do GP, Lapicus dostává za soupeře v ONE prověřeného Shannona Wiratchaie (9-4-1 MMA, 7-4-1 ONE). Ten ale v posledních čtyřech tři zápasy prohrál, výhru má jen nad Rahulem Raju (4-4 MMA, 0-3 ONE) který nastupuje v zahajovacím zápase večera proti Richardu Corminalovi (4-4 MMA, 0-3 UFC) z Filipín. Oba borci mají dost nezvyklé a shodné bilance 4-4 MMA, 0-3 ONE a shodných je v jejich bilancí víc věcí - oba měli ONE premiéru proti Wiratchaiovi a oba jí prohráli KO v prvním kole. Oba mají také porážku s Garry Tononem (ač už se liší způsobem prohry a délkou trvání) a hlavním rozdílem je u obou ta třetí prohra: Raju byl naposledy ubodován Honorio Banariem, Corminala v předminulém zápase rychle odklepal armtrianglem Arnaud Lepont. No, jeden z nich každopádně získá první ONE výhru :)

 

Hlavní zápasy:

 • Shinya Aoki (šampion, Japonsko) vs. Christian Lee (Singapur) - MMA, o titul lehké váhy
 • Nieky Holzken (Holandsko) vs. Regian Eersel (Holandsko/Surinam) - kickbox, o volný titul lehké váhy
 • Phetmorakot Petchyindee Academy (Thajsko) vs. Giorgio Petrosyan (Arménie/Itálie) - kickbox, čtvrtfinále FWGP
 • Yodsanklai Fairtex (Thajsko) vs. Samy Sana (Francie) - kickbox, čtvrtfinále FWGP
 • Sage Northcutt (USA) vs. Cosmo Alexandre (Brazílie) - MMA, velterová
 • Saygid Guseyn Arslanaliev (Turecko) vs. Amir Khan (Singapur) - MMA, semifinále LWGP
 • Geje Eustaquio (Filipíny) vs. Kim Kyu Sung (Jižní Korea) - MMA, muší
 • Dejdamrong Sor Amnuaysirichoke (Thajsko) vs. Miao Li Tao (Čína) - MMA, slámová

Předzápasy

 • Jo Nattawut (Thajsko) vs. Sasha Moisa (Ukrajina) - kickbox, čtvrtfinále FWGP
 • Yoshitaka Naito (Japonsko) vs. Alex Silva (Brazílie) - MMA, slámová
 • Yoshiki Nakahara (Japonsko) vs. Garry Tonon (USA) - MMA, pérová
 • Dzhabar Askerov (Rusko) vs. Enriko Kehl (Německo) - kickbox, čtvrtfinále FWGP
 • Mei Yamaguchi (Japonsko) vs. Laura Balin (Argentina) - MMA, ženská atomová
 • Shannon Wiratchai (Thajsko) vs. Iuri Lapicus (Moldávie) - MMA, lehká
 • Daniel Dawson (Austrálie) vs. Brown Pinas (Holandsko) - kickbox, rezervní zápas FWGP
 • Rahul Raju (Indie) vs. Richard Corminal (Filipíny) - MMA, lehká

 

 

UFC on ESPN+ 10: Dos Anjos vs. Lee

18. května, Blue Cross Arena, Rochester, New York, USA (ESPN+)

V sobotu tu pak máme klasickou Fight Night ESPN+, vůbec poprvé z Rochesteru ve státě New York. Dvouapůlhvězdičková startovka poněkud poznamenaná včerejší ztrátou co-main eventu Magny vs. Luque kvůli zranění Magnyho. Zda se pro Luqueho najde náhrada, toť otázka. Zápasy tu nejsou úplně nejhorší, šest borců ze světové desítky a tři další z TOP 25, ale nějak tu vlastně skoro v žádném zápase o nic nejde. Všech 12 zápasů půjde na ESPN+.

Hlavním zápasem večera souboj ve velteru mezi exšampionem lehké váhy Rafaelem dos Anjosem (28-11 MMA, 17-9 UFC) a Kevinem Lee (17-4 MMA, 10-4 UFC). RDA se po ztrátě titulu přesunul do velteru kde se díky své všestrannosti etabloval třemi výhrami jako možný vyzyvatel. Pak ale narazil na dvojici elitních grapplerů, Colby Covingtona a Kamaru Usmana a oba ho dokázali ukontrolovat - a RDA teď zase potřebuje začít vyhrávat. Proti němu ale Lee, který sám sebe také označoval za nejlepšího grapplera divize - ovšem v lehké váze. V posledních třech ale Lee dvakrát prohrál (Ferguson a Iaquinta) a jelikož už měl problémy udělat váhu, zkusí to teď podobně jako RDA o váhu výš - tak uvidíme, jestli se objeví třetí borec který dos Anjose uválí, nebo ne. RDA je na novou váhu zvyklejší, ale oba patří mezi velké zastánce hypotetické nové váhovky na 165 librách. RDA ve velteru světová šestka, Lee devítka v lehké.

A jak to s Magnym a Luquem už víme. Magny byl z turnaje stažen kvůli mimozápasovému dopingovému nálezu - měl nález na metabolity Di-Hydroxy-LGD-4033. Magny vinu popírá a spolupracuje s USADA aby prokázal závadný potravinový doplněk - což asi vyjde, protože nedávno měl stejný nález Walt Harris a skončil jen s čtyřměsíčním trestem. Vincent Luque (15-6-1 MMA, 8-2 UFC) na startovce zůstává, záskok proti němu vzal LFA veterán Derrick Krantz (22-10) jenž měl slíbený zápas na letní DWCS ačkoli tak úplně nesplňuje profil prospektu - a to ani bilancí, ani věkem. Každopádně to bude mít těžké - Luque je smrtící finišer. Všech osm výher v UFC má stopkou a celkem finišuje 93% výher. Krantz má v LFA paradoxně stejnou bilanci 8-2 jako Luque v UFC, ty dvě porážky mu uštědřili Alex Morono (nyní UFC) a James Nakashima (nyní úspěšný v ONE). Z 22 výher 20 finišů. Kde přesně Luque vs. Krantz skončí na startovce se nyní neví.

Co-main eventem souboj Aspen Ladd (7-0 MMA, 2-0 UFC) a Sijara Eubanks (4-2 MMA, 2-0 UFC). Jde o vysokoprofilový remač mezi oběma bojovnicemi - neporažená Ladd je světovou šestkou a ukončila šest ze sedmi soupeřek, Eubanks je nyní třináctka a s Ladd prohrála na body v roce 2017 v Invicta FC. Pro obě to byl poslední zápas v Invicta před přestupem do UFC kde obě zatím dvakrát vyhrály a Eubanks je právě jedinou bojovnicí kterou Ladd nedokázala ukončit. Zápas vypsán do bantamu, což by mělo vyřešit Sijařiny problémy při shazování do muší váhy.

Antonio Carlos Junior (10-2-1NC MMA, 7-2-1NC UFC) by jistě rád navázal na svou pětizápasovou vítěznou sérii ve které čtyři soupeře odškrtil RNC a která z něj udělala světovou třináctku ačkoli ještě nešel proti nikomu ze širší špičky. Ani tentokrát ale nedostane elitního soupeře, tím pro něj tentokrát bude Ian Heinisch (12-1 MMA, 1-0 UFC), borec který má čtyři výhry v řadě a ve své UFC premiéře ubodoval Cezara Ferreiru.

Charles Oliveira (26-8-1NC MMA, 14-8-1NC UFC) a Nik Lentz (30-9-2-1NC MMA, 14-6-1-1NC UFC) mají velmi podobné UFC bilance (14-8 vs. 14-6) a spolu se utkají už potřetí. Mají to jako takovou tradici zhruba každé čtyři roky. Poprvé bojovali v roce 2011, byl to tehdy No Contest kvůli ilegálnímu kolenu. Podruhé v roce 2015, to už vítězil Oliveira gilotinou ve třetím kole - no a teď to bude potřetí. Papírově by to ale mělo být dost jasné. Oliveira je sice hodně glass cannon, ale výkonnostně jde stále ještě nahoru a je možná vůbec nejnebezpečnějším a nejoportunističtějším grapplerem v UFC. Lentz sice stále drží poměr svých výher někde mírně nad 2:1, ale výkonnostně už nikam neroste a víceméně si drží svou úroveň. Loni ho navíc ubodoval David Teymur kterého Oliveira letos odškrtil anakondou. Takže já bych tu sázel na Oliveiru, a ač Lentz umí být nepříjemný soupeř, není to nic co by Oliveira neviděl (druhý zápas došel až do třetího kola, takže s Lentzem v kleci strávil víc než 11 minut). Jinak je tu slušný potenciál na bonus - borci ho brali v obou předchozích zápasech.

A když už jsme u těch grapplerů - jeden z těch nejvíce dekorovaných otvírá hlavní startovku: Davi Ramos (9-2 MMA, 3-1 UFC). V UFC ho zatím porazil jen podobně ověnčený Sergio Moraes, tři další soupeře pak Ramos zrušil různými škrceními (má tam i jeden face crank). Proti němu Austin Hubbard (10-2 MMA), debutující šampion LFA.

Nejlepší na celé startovce je v hlavním předzápase světová trojka, australanka Megan Anderson (9-3 MMA, 1-1 UFC) bojující v ženské pérové váze. S Holly Holm v UFC premiéře prohrála, ale pak porazila Cat Zingano za minutu a nějaké drobné (highkick do oka). Proti ní světová devítka z Kanady Felicia Spencer (6-0 MMA). Jak Anderson tak Spencer jsou šampionkami Invicta a obě se titulu vzdaly kvůli přestupu do UFC stejně jako Cyborg před nimi. Ani jedna v Invicta FC neobhajovala, Spencer ovšem formálně vládla o 40 dní déle :) Vítězka by mohla pomýšlet na titulový zápas v řídce osídlené pérové váze. Spencer nicméně není plnohodnotnou bojovnicí pérové váhy, na vážení bývá trochu pod limitem a neshazuje.

Desmond Green (22-8 MMA, 3-3 UFC) přivítá do UFC kanadského nováčka Charlese Jourdaina (9-1 MMA). Greenova UFC bilance 3-3 sice není nic extra, ale chodí proti výrazně lepším soupeřům než je Jourdain (mj. Khabilov, Taisumov) a ačkoli je Jourdain 100% finišer se čtyřmi výhrami v řadě, když Greena nesestřelil ani Taisumov, tak to bude mít Jourdain těžké. Proto je také Green společně s Julio Arcem největším favoritem startovky - pohybuje se kolem -550.

Nováčkem v UFC je také brazilec Michel Pereira (21-9-2NC MMA). Toho přivítá spolehlivý Danny Roberts (16-4 MMA, 5-3 UFC). Pereira je ten šílený borec kterého si můžete pamatovat z videí z korejské Road FC zhruba dva měsíce zpátky a upozornil na sebe třeba hlavně pokusy dostat se do guardu saltem, skoky z klece a podobnými šílenostmi. Nesmírně neortodoxní borec a ačkoli se většinou svými excentrickými technikami spíš vyčerpá, doufám že něco zkusí i v UFC, aby bylo veselo. Robertsovy zápasy většinou končí před časovými limitem - sám finišuje na 75%, prohry má před limitem všechny čtyři.

Neporažený vítěz TUF 27, Michael Trizano (8-0 MMA, 2-0 UFC) se v UFC zatím v obou případech celkem zapotil - obě výhry má jen těsně na body a soupeři mu na zemi docela zatápěli. A to by rozhodně mohl být i případ Granta Dawsona (13-1 MMA, 1-0 UFC) který má na kontě devět submisí v třinácti výhrách (a před příchodem do UFC také rok a půl dlouhý dopingový trest).

Patrick Cummins (10-6 MMA, 6-6 UFC) se střetne s veteránem Edem Hermanem (23-14-1NC MMA, 10-11-1NC). U Cumminse záleží prakticky výhradně na tom, zda dokáže svého soupeře uzápasit - pokud ano, zpravidla vítězí, pokud ne, končí často knockoutován. Poslední dva zápasy prohrál, ale na Hermana, který prohrál poslední tři a má v UFC mírně negativní bilanci by Cummins zápasnicky stačit měl, navíc Herman někoho pěstmi knockoutoval naposledy někdy v roce 2011.

A aby se ty jména nepletly, máme tu i Zaka Cummingse (22-6 MMA, 7-3 UFC) který v UFC celkem rovnoměrně vždy dva vyhraje a jeden prohraje. Naposledy vyhrál, takže by teď měl mít ještě jednu výhru. Teorii si vyzkouší proti „problému,“ neporaženému Trevoru Gilesovi (11-0 MMA, 2-0 UFC) jenž má v jedenácti výhrách hezky pět KO a pět submisí. Nebezpečnější je Giles (Cummings zase velmi odolný), ale Giles nebojoval od prosince 2017, takže bude drobet zarezlý.

A otvírákem pak Julio Arce (15-3 MMA, 2-1 UFC) vs. Julian Erosa (22-7 MMA, 1-3 UFC). Arce je obrovským favoritem a to zejména proto, že ač má Erosa hodně nestandardní styl, nikdy se pořádně nenaučil pracovat se svou výškovou převahou nebo obranou. Erosa je v UFC podruhé, v rámci aktuálního turnusu oba zápasy prohrál.

 

Hlavní zápasy (ESPN+)

 • Rafael dos Anjos vs. Kevin Lee - velter
 • Aspen Ladd vs. Sijara Eubanks - ženská 135
 • Antonio Carlos Junior vs. Ian Heinisch - střední
 • Charles Oliveira vs. Nik Lentz - lehká
 • Davi Ramos vs. Austin Hubbard - lehká

Předzápasy (ESPN+)

 • Megan Anderson vs. Felicia Spencer - ženská 145
 • Desmond Green vs. Charles Jourdain - lehká
 • Danny Roberts vs. Michel Pereira - velterová
 • Michael Trizano vs. Grant Dawson - pérová
 • Patrick Cummins vs. Ed Herman - polotěžká
 • Zak Cummings vs. Trevin Giles - střední
 • Julio Arce vs. Julian Erosa - pérová

Neurčeno:

 • Vincent Luque vs. Derrick Krantz - velterová


Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky