přihlásit trvale
Nová registrace
UFC on ESPN+ 1, One 87 - startovní listiny

UFC on ESPN+ 1, One 87 - startovní listiny

přečteno: 713×
15.01.2019 v 13:49 | Autor: Caidel
diskuse: 3×
Rubriky: Bleskovky / MMA / Svět

Rok 2019 nám z hlediska MMA začne naplno až tento víkend a to dvojicí sobotních turnajů: Nejprve to bude One Championship 87: Eternal Glory z indonéské Džakarty s titulovým zápasem v mužské slámové váze a pak také premiéra UFC na stream službě ESPN+ - UFC on ESPN+ 1: Dillashaw vs. Cejudo z Brooklynu ve státě New York s titulovým superfightem muší váhy mezi Henry Cejudem a T.J. Dillashawem ve kterém se bez přehánění hraje nejspíš o osudu celé divize.

Pojďme se tedy na oba turnaj podívat důkladněji - a vezmeme to chronologicky - One začíná v sobotu v 11:30 středoevropského času, turnaj UFC je až někdy kolem půlnoci.

 

One Championship 87: Eternal Glory

sobota 19. ledna, Istora Senayan, Džakarta, Indonésie (Youtube, One App, 11:30 SEČ)

One 87 bude vůbec prvním letošním turnajem některé z větších organizací a jde o turnaj hodnocený jeden a půl hvězdičkou s jedním titulovým zápasem - výhoda samozřejmě především to, že je dostupný ke shlédnutí zdarma na One app a Youtube a to i živě, jinak jde spíše o slabší turnaj.

Hlavním zápasem večera je titulový souboj v mužské slámové váze mezi šampionem Joshuou Pacio (13-2 MMA, 7-2 One) a vyzyvatelem Yosuke Sarutou (18-8-3 MMA, 1-0 One) z Japonska. Saruta zde nebyl první volba - původně měl Pacio obhajovat v remači proti Hayato Suzukimu, ale nahradil ho právě Saruta. Pacio je relativně nový šampion, titul drží jen něco málo přes sto dní a tohle bude jeho první obhajoba - vyhrál čtyři zápasy v řadě. Souboj se Sarutou bude na papíře hodně vyrovnaný, protože Pacio je v žebříčku #46, zatímco Saruta #45. Saruta poslední tři roky působil v organizaci Shooto kde měl bilanci 8-2-1 a také zde držel titul. V One zatím bojoval jen jednou když v prosinci ubodoval Alexe Silvu takže tu půjde do druhého fightu během měsíce a půl. Video mapující Paciovu cestu k titulu a jeho highlight reel - na borce ve váze 115 liber má působivou finiš bilanci 85% a jen dva z patnácti zápasů v jeho kariéře museli řešit bodoví rozhodčí. 

Známou tvář One Edwarda Kellyho (11-5 MMA, 6-5 One) čeká remač s Christianem Lee (10-3 MMA/One) ze Singapuru - ten v One dokonce strávil celou svou kariéru. Jde o remač jejich zářijového souboje ve kterém byl Lee ve třetím minutě diskvalifikován za ilegální suplex. Kelly od té doby nebojoval, Lee porazil Kazuki Tokudomeho. Papírově celkem vyrovnané, oba kolem světové stovky.

Dále indická bojovnice Puja Tomar (3-3 MMA, 0-2 One), wushu specialistka která ale v One zatím ještě nevyhrála a to proti velmi populární domácí Priscille Gaol (5-3 MMA/One) jenž celou kariéru podobně jako Lee strávila také v One a která teď vyhrála dva zápasy v řadě a měla by být tedy jasnou favoritkou. Zajímavé je, že i Priscille začínala na wushu. 

Filipínský Robin Catalan (8-4 MMA, 3-3 One) půjde proti druhému domácímu borci hlavní startovky, Steferu Rahardianovi (8-2 MMA, 7-2 One). Ten v One strávil skoro celou kariéru, ale po sérii osmi výher v řadě teď poslední dva zápasy prohrál. Sám vyhrává buď RNC (5x) nebo na body (3x) a trénuje BJJ pod Carlsonem Gracie. Catalan, muay-thai specialista v One zatím vyrovnaných 3-3, naposledy podlehl v říjnu Hayato Suzukimu. 

Nejstarší na startovce bude jednačtyřicetiletý veterán z Japonska, Kotetsu Boku (26-12-2 MMA, 6-5 One) který se zatím drží v kladných One číslech a prohrává spíše jen s těmi známějšími jmény (Jadambaa, Folyang, Aoki a také Lee). Teď měl ale roční pauzu. Proti němu Bruno Pucci (6-3 MMA, 4-3 One) z Brazílie který je také jeden zápas v plusu. Pucci ve všech sedmi One fightech střídá výhry s prohrami a zápasí pouze jednou ročně - Boku stihl zápasů o dost víc (i s loňskou pauzou). Pucci naposledy vítězil, jeho zápasy ale nikdy neskončily na body.

Startovku dále doplňují dva muay-thai fighty. Lumpinee šampion Mongkolpetch Petchyindee Academy nastoupí proti Alexi Serepisosovi z Nového Zélandu a Joseph Lasiri z Itálie proti Jonathanu Haggertymu z Anglie.

V předzápasech je pak vypsáno dalších osm zápasů - ve čtyřech z nich uvidíme celkem šest domácích zástupců. Ruský borec Rasul Yakhyaev zaskakuje proti Koji Andovi za Kharuna Atlangarieva s dvoutýdenní přípravou a vidím zde také zápas leglock specialisty Masakazu Imanariho, nejzkušenějšího muže startovky s 57 fighty na kontě. A také jediný zápas vypsaný výš než do lehké váhy, kickbox zápas střední váhy mezi australanem Steve McKinnonem a francouzem Florentem Kaoucachim. 

 

Hlavní zápasy:

 • Joshua Pacio (šampoin, Filipíny) vs. Yosuke Saruta (Japonsko) - o titul slámové váhy
 • Alexi Serepisos (Nový Zéland) vs. Mongkolpetch Petchyindee Academy (Thajsko) - muší váha, muay-thai
 • Edward Kelly (Filipíny) vs. Christian Lee (Singapur) - pérová váha
 • Puja Tomar (Indie) vs. Priscilla Hertati Lumban Gaol (Indonésie) - atomová
 • Joseph Lasiri (Itálie) vs. Jonathan Haggerty (Anglie) - muší váha, muay-thai
 • Robin Catalan (Filipíny) vs. Stefer Rahardian (Indonésie) - slámová váha
 • Kotetsu Boku (Japonsko) vs. Bruno Pucci (Brazílie) - pérová váha

Předzápasy:

 • Won Il Kwon (Jižní Korea) vs. Anthony Engelen (Holandsko) - pérová
 • Steve McKinnon (Austrálie) vs. Florent Kaouachi (Francie) - střední, kickbox
 • Ahmad Quais Jasoor (Afghánistán) vs. Masakazu Imanari (Japonsko) - bantamová
 • Rasul Yakhyaev (Rusko) vs. Koji Ando (Japonsko) - lehká
 • Sunoto Peringat (Indonésie) vs. Niu Kang Kang (Čína) - smluvní 68 kg
 • Yohan Mulia Legowo (Indonésie) vs. AJ Lias Mansor (Malajsie) - pérová
 • Riski Umar (Indonésie) vs. Aziz Calim (Indonésie) - slámová
 • Oscar Yaqut (Indonésie) vs. Andreas Satyawan (Indonésie) - pérová

 

 

 

UFC on ESPN+ 1: Dillashaw vs. Cejudo

19. ledna 2019, Barclays Center, Brooklyn, New York, USA (ESPN+)

První letošní turnaj UFC mi dělá těžkou hlavu svým číslováním - uvidíme k čemu se nakonec UFC oficiálně přikloní. Může to být UFC Fight Night on ESPN+ 1, UFC Fight Night: Cejudo vs. Dillashaw nebo UFC Fight Night 143, koná se ale každopádně v Barclays Center v newyorkském Brooklynu a jde o první turnaj v rámci nového pětiletého UFC kontraktu s ESPN a jejich digitální stream platformou ESPN+ (dostupná pro američany za 5 dolarů měsíčně) a vzhledem k zrušenému UFC 233 je to také vůbec jediný UFC turnaj v lednu.

ESPN+ před tímto turnajem vypustí tři hodiny různých PPV záznamů a upoutávek a to včetně záznamu PPV turnaje UFC 229. Turnaj bude jinak vysílán na ESPN+ (první předzápasy a hlavní zápasy) a také na  ESPN (normální předzápasy) a turnaj je hodnocen čtyřmi hvězdičkami (UFC ho vzhledem k debutu našlapalo jako kdyby šlo o PPV)

Hlavním tahákem je zde samozřejmě titulový superfight: O titul muší váhy si to rozdají šampion muší váhy Henry Cejudo (13-2 MMA, 7-2 UFC), první olympijský zlatý medailista a zároveň UFC šampion a proti němu šampion bantamové váhy T.J. Dillashaw (16-3 MMA, 12-3 UFC), dvojnásobný šampion bantamové váhy. Hlavní obavou je zde samozřejmě váha obou borců - Dillashaw musí shodit o váhu níž než je zvyklý a Cejudo už váhu párkrát také nedal, takže tu panují jisté obavy. V historii UFC je to navíc poprvé, co v souboji dvou šampionů jde někdo o váhu níž (vždy se chodilo o váhu výš). Snad to ale dopadne a my popáté v historii uvidíme souboj dvou šampionů. Čistě zápasově je to paráda - proti sobě dvě světové jedničky. Pro Cejuda první titulová obhajoba, má nyní tři výhry v řadě (včetně diskutabilní titulové nad Demetriousem Johnsonem), pro Dillashawa také první a vyhrál čtyři zápasy v řadě. Nutno ale poznamenat, že když byl šampionem v roce 2014, obhájil dvakrát a držel titul 603 dní. Celý zápas bude zřejmě také rozhodovat o osudu pérové váhy. Ta se má neoficiálně rušit a už je zpola vyklizená (ale na druhou stranu třeba Benavidez dostal novou smlouvu na zápasy právě v této váze) a Dillashaw se netají tím, že je najmutý vlastně na to, aby Cejuda porazil a celou váhu tak efektivně zrušil. Pokud by ale Cejudo zvítězil, mohlo by to celou věc dost zkomplikovat - asi by tím získal právo na to vyzvat Dillashawa i o titul bantamové váhy a celé by se to dost znepřehlednilo. Cejudo a Dillashaw měli původně bojovat na UFC 233, pak se ale zápas přesunul sem (a UFC 233 už se nepodařilo kvalitně obsadit a tak se rušilo). Cejudo teď vypadá nějak takhle, Dillashaw takto - ale změn váhy se očividně nebojí, protože prý chce být nejlepší všech dob a až zmákne Cejuda, dělá si zálusk na Maxe Hollowaye v pérové váze.

Co-main eventem bude dosti kontroverzní zápas a UFC debut Grega Hardyho (3-0 MMA) a to proti Allenu Crowderovi (9-3 MMA, 0-1 UFC). Hardy je bývalý hráč amerického fotbalu vyhozený z NFL za domácí násilí (a posléze i celkovou lenost a špatný vliv na ostatní v týmu jakožto i zatčení za kokain v post-NFL éře) - v MMA našel svou druhou šanci na sportovní kariéru. UFC se zcela zjevně rozhodlo jeho morální škraloup ignorovat a extrémně sází na jeho atletický a marketingový potenciál. Zásadním PR problémem je, že UFC Hardyho postavilo na tenhle turnaj na kterém bojuje také Rachel Ostovich, sama nedávná oběť domácího násilí. UFC je ale pevně v táboře Hardyho a už pro něj pěkně ohýbají pravidla. Pozice co-main eventu v UFC debutu je dost neobvyklá. Do jisté míry ale lze pochopit co na něm UFC vidí. Hardy má na kontě za rok a dva měsíce zatím šest zápasů, tři profi, tři amatérské. Všech šest ukončil KO a jeho nejdelší zápas (a také jediný který trval déle než minutu) zabral 96 vteřin. Smlouvu s UFC měl vlastně už od profidebutu - dva zápasy absolvoval na DWCS a pak dostal ještě jeden přípravný v regionálkách (ale stále pod smlouvou s UFC). Proti němu jako očividná oběť nastupuje Crowder který v UFC debutu podlehl Justinu Willisovi KO - a všeobecně má všechny tři prohry v kariéře KO. Takže je to jasné. Papírově je to sice slušné (oba jsou žebříčkově u 160.), ale o tom koho si UFC přeje za vítěze nemůže být absolutně žádných pochyb. UFC navíc úmyslně Hardyho tak trochu zatajuje - je na pozici co-main eventu, ale není na plakátech, neúčastní se tiskovek a novináři dokonce dostali zákaz se na něj v určitých situacích ptát.

Neporažený Newyorský zápasník Gregor Gillespie (12-0 MMA, 5-0 UFC) si zkusí dojít pro šestou výhru v řadě proti zajímavému testu: odolnému, všestrannému a velmi koukatelnému Yancy Medeirosovi (15-5-1NC, 6-5-1NC) z Havaje. Gillespie je teď kolem čtyřicítky a finišuje 84% zápasů, Medeiros finišuje na 80% a poslední dobou dost často sbírá pozápasové bonusy. Před prohrou s Cerronem měl také pěknou sérii tří výher a je světovou devatenáctkou (sázkaři přesto ale celkem drtivě věří Gillespiemu).

Čtvrtý zápas je parádní vysokoprofilová záležitost v muší váze. Joseph Benavidez (26-5 MMA, 13-3 UFC), světová čtyřka v remači se světovou šestkou Dustinem Ortizem (19-7 MMA, 8-5 UFC). Benavidez měl teoreticky jít s Deivesonem Figueiredoem, ale ten se prý několikrát rozmyslel a zápas se rušil, takže Benavidez dostal jako záskok Ortize. Ještě předtím ale bylo oznámeno, že Benavidez je na tomhle turnaji oficiálně jako záskok do hlavního zápasu večera kdyby Cejudo nebo Dillashaw nedali váhu a nemohli nastoupit. Z pěti kariérních porážek Benavideze jsou dvě s Cruzem, dvě s Demetriousem Johnsonem a jen jedna jediná, ta nejčerstvější a překvapivá se Sergio Pettisem, což Benavidezovi zrušilo sérii šesti výher ve kterých porazil právě Ortize ale třeba už také i Henry Cejuda (a je poslední kdo Cejuda porazil). Benavidez by tak byl naprosto logický záskok - má na to kvality a má i příběh na obě strany: Cejuda už porazil no a mezí týmem Alpha Male a Dillashawem je velká řevnivost, takže i tady by další fight dával smysl. Trochu opomenutý je v tomto příběhu ale Dustin Ortiz. Ten má od prohry s Benavidezem v roce 2014 bilanci 5-3, nyní s třemi výhrami v řadě. 

Další zápas již zmíněná Rachel Ostovich (4-4 MMA, 1-1 UFC) a to proti Paige VanZant (7-4 MMA, 4-3 UFC). Původně šlo o vůbec první oznámený zápas na tento turnaj, ale 20. listopadu na Ostovich zaútočil její manžel a mimo jiné jí zlomil lícní kost. Ostovich nejprve ze zápasu odstoupila, ale po konzultacích s dalšími lékaři se stihla doléčit a do zápasu se vrátit. Silný příběh, ale výkonnostně jde zatím spíše o slabší bojovnici s kterou by si populární VanZant měla poradit. Jsou tu vlastně jen dvě otázky: Jak na tom bude Ostovich psychicky a jak se čtyřiadvacetiletá VanZant vypořádá s tím, že poslední dva zápasy prohrála a měla teď roční pauzu. 

Otvírákem měl být souboj v polotěžké váze mezi světovou osmou a bývalým vyzyvatelem Gloverem Teixeirou (27-7 MMA, 10-5 UFC) a Ionem Cutelabou, ale pár dní zpátky měl Cutelaba nějaké osobní rodinné potíže a musel ze zápasu odstoupit (a doufá v rychlý rebooking tak za měsíc). Místo Cutelaby to vzal podstatně méně zkušený Karl Roberson (7-1 MMA, 2-1 UFC). Teixeira už ale každopádně slibuje trochu taktičtější zápasy - už si prý uvědomuje že ve svém věku (39) nemůže s borci jako je Cutelaba chodit do divokých přestřelek. Roberson naposledy ubodoval Jacka Marshmana a byl to teprve druhý zápas v kariéře který vyhrál na body, jinak vždy finišoval v prvním kole. 

Předzápasy na ESPN jsou tentokrát enormně důležité. Struktura galavečera je totiž trochu zvláštní: Nejprve předzápasy na streamu ESPN+, pak předzápasy na ESPN a na konci přenosu ESPN tradiční „sales pitch“ s tím, že pokud chcete hlavní startovku, musíte si koupit ESPN+, takže cílem bude co nejvíc lidí přesvědčit právě k tomuto nákupu. Skalní fandové jsou ale opět nešťastní, protože vidět všechno znamená nejméně dvakrát během večera přepínat mezi kanály a přenosovými platformami.

V hlavním ESPN předzápase populární ultraveterán Donald Cerrone (34-11-1NC, 21-8 UFC), tradičně jeden z nejaktivnějších borců v UFC nastupující ke svému třicátému UFC fightu. Cerrone poslední dobou působil hlavně ve velteru, ale s bilancí 2-4 v posledních šesti (a pákou nad Mike Perrym) se vrací do lehké jako světová čtrnáctka z velteru. Proti němu relativní nováček, ale zároveň už také světová patnáctka lehké váhy, Alexander Hernandez (10-1 MMA, 2-0 UFC). Ten teď vyhrál osm zápasů v řadě a překvapil hlavně v UFC debutu kdy knockoutoval Beneila Dariushe za 42 vteřin. Cerronemu slibuje, že ho naprosto smázne, tak uvidíme (Hernandez je sázkovým favoritem). 

Pak tu máme Joanne Calderwood (12-3 MMA, 4-3 UFC) a debutující Ariane Lipski (11-3 MMA). Zápas původně vypsán na UFC 233 - a není až tak časté, aby debutant byl sázkovým favoritem. Tak tomu ale je právě zde: Brazilka Lipski je totiž šampionkou KSW a přichází do UFC s devíti výhrami v řadě (čtyřmi právě v KSW) a je světovou jedenáctkou. Skotská bojovnice Calderwood je přitom dvaadvacítka - a na jejích výkonech se podepisovala hlavně snaha shazovat do váhy 115 liber kde nemá zdaleka takovou výkonnost jako v domovské 125.

Pak je tu souboj který by určitě neměl trvat moc dlouho. Jde o bitvu mezi dvěma nováčky z DWCS v polotěžké váze. Na jedné straně Alonzo Menifield (7-0 MMA) z USA, na druhé Vinicius Moreira (9-1 MMA) z Brazílie. Oba mají přitom 100% finiš bilanci: Menified šest KO a jednu submisi, nejdelší zápas 5:32, Moreira osm submisí, jedno KO, nejdelší zápas 9:39 takže ani jeden nikdy nebyl ve třetím kole.

V dalším zápase proti sobě nastoupí Cory Sandhagen (9-1 MMA, 2-0 UFC) a nováček Mario Bautista (6-0 MMA) z Combate Americas. Bautista je přitom pro Sandhagena už třetí soupeř - původně měl jít s Thomasem Almeidou, ale ještě v prosinci to bylo změněno na Johna Linekera. Ten ale pět dní zpátky (ve stejný den jako Ion Cutelaba) ze startovky odpadl a Bautista tak má na přípravu jen týden. Papírově by neměl mít šanci: Sandhagen teď vyhrál čtyři zápasy v řadě KO a je světovou jednadvacítkou, Bautista je někde ve světové třístovce. Ze šesti výher má pět finišů. Lineker se Sandhagenovi a fanouškům omluvil, ale podle všeho se do akce vrátí poměrně brzy.

A zbývají tři předzápasy na ESPN+. V jednom z nich bude o svou kariéru bojovat Dennis Bermudez (16-9 MMA, 9-7 UFC) a to proti Te Edwardsovi (6-2 MMA, 0-1 UFC). Bermudez teď prohrál čtyři v řadě a výhru nutně potřebuje - a zkusí to o váhu výš než je u něj obvyklé. Proti němu podstatně méně zkušený Te Edwards který neuspěl v UFC debutu - takže pro Bermudeze zvládnutelný fight. Papírově je pořád někde ve čtyřicítce, Edwards až někde v pětistovce, takže by to nemělo být příliš kompetetivní, jestli ovšem Bermudez nemá nějakou extra krizi. Ale zase je pravdou, že ze čtyř porážek měl pouze jednu jasnou, tři zápasy prohrál těsně na body a novináři to často bodovali pro něj.

Dále Belal Muhammad (14-2 MMA, 5-2 UFC) vs. Geoff Neal (10-2 MMA, 2-0 UFC). Muhammad se po rozpačitém UFC startu celkem rozjel a vyhrál teď čtyři zápasy v řadě - všechno na body. Neal má také čtyři výhry, ale jen dvě z toho v UFC. Rozdíl je hlavně ve finiších: Muhammad finišuje 29% zápasů, Neal 80%. 

A s otvíracím zápasem Chance Recountre (12-3 MMA, 0-1 UFC) vs. Kyle Stewart (11-1 MMA) je to podobně dramatické jako v případě Sandhagen - Bautista. Stewart je prot Recountreho třetí soupeř. Nejprve jím měl být Randy Brown, ale ten byl z turnaje před pár dny stažen (Brown tvrdí, že je stopro zdráv, ale komisi v New Yorku se něco nezdálo a tak je z turnaje venku), pak za něj naskočil Dwight Grant, ale ten také neprošel přes komisi (něco s okem) a jako záskok uspěl až právě Kyle Stewart. Recountre měl v UFC zatím jediný fight - prohru právě s Muhammadem, Stewart je nováček z LFA a jedinou prohru kariéry utrpěl loni v předminulém zápase (od té doby jeden vyhrál). 

A na závěr malá perlička: UFC údajně stálo ještě o zápas Stipe Miocic vs. Derrick Lewis, ale Lewis zápas odmítl, že prý je příliš unavený z předchozího titulového fightu s Cormierem :)

Hlavní zápasy (ESPN+)

 • Henry Cejudo (šampion muší váhy) vs. T.J. Dillashaw (šampion bantamové váhy) - o titul muší váhy
 • Greg Hardy vs. Allen Crowder - těžká
 • Gregor Gillespie vs. Yancy Medeiros - lehká
 • Joseph Benavidez vs. Dustin Ortiz - muší
 • Paige VanZant vs. Rachel Ostovich - ženská 125
 • Glover Teixeira vs. Karl Roberson - polotěžká

Předzápasy (ESPN)

 • Donald Cerrone vs. Alexander Hernandez - lehká
 • Joanne Calderwood vs. Ariane Lipski - ženská 125
 • Alonzo Menifield vs. Vinicius Moreira - polotěžká
 • Mario Bautista vs. Cory Sandhagen - bantamová

Předzápasy (ESPN+)

 • Dennis Bermudez vs. Te Edwards - lehká
 • Belal Muhammad vs. Geoff Neal - velterová
 • Chance Recountre vs. Kyle Stewart - velterová


Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

Caidel - Administrátor - 18.1.2019 v 10:38
One Championship na O2 - Odpovědět
 

A helemese, dneska mi do schránky přistála zajímavá novinka: O2 TV Sport uzavřela smlouvu s One Championship a bude letos vysílat turnaje One. Začínají už tím zítřejším turnajem. Dobré!

Palo - Čtenář - 22.1.2019 v 07:31
T.J. - Odpovědět
 

Tak jak to hodnotíte? Myslím zápas, ale hlavně výsledek T.J. - Cejudo?

Caidel - Administrátor - 22.1.2019 v 10:49
Re: T.J. - Odpovědět
 

Na článku už se pracuje :) Cejudo hodně dobře (a stopka v pohodě), ale vždycky mě dost mrzí, když něco skončí takhle rychle po velké chybě hned na začátku (alá Aldo vs. McGregor) protože těžko říct, jak by to vypadalo kdyby se tam omlacovali třeba ještě deset minut :) Nestihlo se zjistit jestli Dillashaw zvládne Cejudovu rychlost, kdo má zápasnickou výhodu a tak podobně.