přihlásit trvale
Nová registrace
UFC Fight Night 124: Stephens vs. Choi - startovní listina

UFC Fight Night 124: Stephens vs. Choi - startovní listina

přečteno: 1258×
10.01.2018 v 16:58 | Autor: Caidel
diskuse: 8×
Rubriky: Bleskovky / MMA / Svět

Prvním UFC turnajem pro rok 2018 bude UFC Fight Night 124: Stephens vs. Choi, která se koná v sobotu 14. ledna v Scottrade Center v Saint Louis ve státě Missouri. UFC do St. Louis zavítá poprvé, ale Strikeforce tu měla celkem tři turnaje.

Hlavní zápasy i předzápasy budou vysílány na Fox Sports 1 a turnaj není obsazen úplně nejhůř - je hodnocen třemi a půl hvězdičkami a představí se na něm dva borci ze světové TOP 10 (ačkoli byste asi na první dobrou netrefili kdo je ten druhý) a další čtyři bijci ze šiřší špičky - TOP 20. 

V plánu je tentokrát celých 13 zápasů - čtyři na hlavní startovce, čtyři v předzápasech a pět fightů na UFC Fight Pass. Hlavně UFC Fight Pass pak patří hlavně ženskému MMA - z pěti zápasů budou tři ženské. Turnaj by měli komentaovat Brendan Fitzgerald a Paul Felder. 

V hlavním zápase večera uvidíme prověřeného veterána Jeremy Stephense (26-14 MMA, 13-13 UFC), světovou osmičku proti čtyřiadvacetileté naději, Doo Ho Choiovi (14-2 MMA, 3-1 UFC) z jižní Koreje. Pro Stephense už třetí hlavní zápas večera, v předchozích dvou ale ještě nezvítězil (prohry s Lauzonem a Swansonem ale řadu let zpátky). Ač je jedním z nejzkušenějších bijců v UFC (s největším počtem proher :), formu má pořád ještě velmi dobrou - jak doložil jeho poslední zápas s Gilbertem Melendezem ve kterém Stephens předvedl skvělé lowkicky. Mladičký Choi je nicméně považován za mírného favorita ač naposledy bojoval před rokem v prosinci 2016. Byla to ale famózní bitva s Cubem Swansonem (dle mnohých zápas roku) kterou tedy nakonec Choi prohrál a utrpěl tak první UFC prohru, ale rozhodně na sebe hodně upozornil. Choi má každopádně smělý cíl - dokráčet si k titulovému zápasu ještě předtím, než bude v Koreji muset na vojnu - takže tenhle zápas je pro něj must-win.

V co-main eventu nejzasloužilejší legenda startovky: Vitor Belfort (26-13 MMA, 15-10 UFC) a to proti nečitelnému Urijahu Hallovi (13-8 MMA, 6-6 UFC) který pokračuje svou seniorskou tour :) poté co nevyšel fight s Andersonem Silvou. Oba borci mají jedno společné - v posledních třech zápasech oba podlehli Mousasimu. Belfort pak prohrál s Gastelumem, ale byl z toho kvůli marihuaně Gasteluma No Contest a naposledy zdolal Nate Marquardta - který ale letos po porážce od Belfortova svěžence Ferreiry ukončil kariéru. Hall se po sérii tří porážek od elitních borců (Whittaker, Brunson, Mousasi) letos vrátil mezi vítěze výhrou nad Krzyzstofem Jotkem. Oba borci vcelku shodně své zápasy vyhrávají hlavně KO/TKO - a porážky většinou inkasují na body, nebo rovněž KO/TKO, pokud narazí na lepšího postojáře. Zápas celkově dost nečitelný - oba schopni hodně překvapivých věcí, ale Hall je notoricky nespolehlivý a je vždy otázkou jak namotivovaný dorazí a Belfortovi už je přece jen 40 a jde kvalitativně dolů. Zajímavost: Jde o nejtěžší borce na startovce - všechny ostatní zápasy na tomto turnaji jsou od velteru níž. 

Třetí fight na startovce má poněkud protěžovaná Paige VanZant (7-3 MMA, 4-2 UFC) proti Jessice Rose-Clark (8-4 MMA, 1-0 UFC). VanZant má v posledních čtyřech bilanci 2-2, naposledy podlehla v hlavním zápase večera Michelle Waterson. Tohle je pro ní ale první zápas ve 125 librách, protože 115 jí už nedělala dobře. Ve 115 nyní byla #38. Rose-Clark debutovala na FN 121 kde těsně ubodovala Bec Rawlings. Pro Rose-Clark je tohle její přirozená váha a je světovou #22 - tohle bude její druhý fight během necelých dvou měsíců a je zde malou papírovou favoritkou. 

Sportovně jeden z nejzajímavějších fightů mezi dvěma TOP 20 borci otevírá hlavní startovku. Zápas mezi Emilem Weberem Meekem (9-2 MMA, 1-0 UFC) a Kamaru Usmanem (11-1 MMA, 6-0 UFC) už se dvakrát trochu posouval (původně na UFC 219), protože norský bijec Meek měl problém s vízy. „Valhalla“ Meek je každopádně světovou čtrnáctkou, kam ho vynesla ne-UFC výhra nad Rousimarem Palharesem. Svou pozici pak v UFC debutu potvrdil výhrou nad Jordanem Meinem na UFC 206 před rokem - což je jediná bodová výhra v jeho kariéře. Meek se těžkých výzev ale rozhodně nebojí - proti Usmanovi, v UFC zatím neporaženému vítězi TUF: ATT vs. Blackzilians totiž prý vlastně nikdo nechce nastoupit. Usman je zápasnická mašina s deseti výhrami v řadě a občas se označuje za nejlepšího wrestlera divize (chtěl bych ho vidět s Covingtonem :). TUF vyhrál arm trianglem, pak následovaly čtyři bodové výhry, ale v posledním zápase předvedl působivé schopnosti v postoji a přímočaře si došel pro knockout Sergia Moraese za necelé tři minuty. 

Tím druhým TOP 10 borcem celé startovky je asi nečekaně Darren Elkins (23-5 MMA, 13-5 UFC), světová devítka pérové váhy, který nastoupí proti Michaelu Johnsonovi (17-12 MMA, 9-8 UFC).  Válcovač Elkins v naprosté tichosti vyhrál posledních pět zápasů v řadě a ačkoli není příliš pravděpodobné, že by zmákl někoho z úplné špičky, na Johnsona by mít mohl. Pro Johnsona bude tohle debut v pérové váze, takže by nemusel mít dost sil odrážet neustálý Elkinsův tlak a navíc byl Johnson vždy hodně nevyzpytatelný borec (tzv. glass cannon) schopný porazit kde koho, ale zároveň prohrát co by prohrát neměl. V posledních šesti má bilanci 2-4 a ačkoli prohrál třeba s Nurmagomedovem, zvládl koncem roku 2016 knockoutovat Poiriera a v 2015 ubodovat Barbozu. A především naposledy sice v létě podlehl Justinovi Gaethje, ale bylo to ve fightu, který byl posléze vyhlášen zápasem roku. Johnson je nyní světovou dvaadvacítkou - a je velmi nespokojen se svým umístěním na startovce. Je totiž domácí - ze St. Louis a tak čekal, že se dostane na hlavní startovku, což se mu nesplnilo. Takže twitter plnil naštvanými výkřiky typu  „Co to je za vtipy? Ani netuším, kdo je ten druhý v hlavním zápase večera a důchodce v co-main eventu? No skvěle. To vážně dává smysl. Já mám za sebou zápas roku a tohle je krásná hlavní startovka. A to v mém městě!“ Mimochodem, Elkins má z loňského zápasu s Mirsadem Bekticem vyhraný Comeback roku. 

James Krause (24-7 MMA, 5-3 UFC) se prozměnu z velteru po delší době vrací do své domovské lehké váhy a střetne se s Alexem Whitem (12-3 MMA, 3-3 UFC). Neporažený nováček z DWTCS Matt Frevola (6-0 MMA) si to rozdá s Marco Polo Reyesem (7-4 MMA, 3-1 UFC) v zápase který by mohl být dosti koukatelný a menším klenotem by mohl být také zápas velterové váhy mezi Thiago Alvesem (22-11 MMA, 14-8 UFC) a Zakem Cummingsem (21-5 MMA, 6-2 UFC). Oba borci jsou těsně kolem třicítky ve velteru - a oba naposledy vítězili v dubnu (týden od sebe). 

Předzápasy na UFC Fight Pass opanují ženské fighty. Jessica Eye (11-6 MMA, 1-5 UFC) konečně po několika zrušených zápasech dostane šanci na debut v muší váze - už ale nutně musí vyhrát, protože čtyři porážky v řadě a souhrná bilance 1-5-1NC v posledních sedmi je dosti tristní. Soupeřkou jí bude Kalindra Faria (18-6-1 MMA, 0-1 UFC) kterou v UFC debutu odškrtila Mara Romero Borella v prvním kole. Talita Bernardo (5-2 MMA, 0-1 UFC) za sebou má také pouze neúspěšný debut, v jejím případě ale vydržela dvě a půl kola s Marion Renau než jí došla energie Proti ní Mexičanka Irene Aldana (7-4 MMA, 0-2 UFC) která přišla se solidním hypem, ale zatím v UFC prohrála oba zápasy (Leslie Smith a Katlyn Chookagian). A do třetice možná nejmenší žena v UFC Danielle Taylor (9-2 MMA, 2-1 UFC) která prozměnu poslední dva zápasy vyhrála na body, ačkoli v obou případech poněkud nepochopitelně. Proti ní J.J. Aldrich (5-2 MMA, 1-1 UFC). A k doplnění startovky pak fighty Mike Santiago (19-10 MMA, 0-1 UFC) vs. Mads Burnell (8-2 MMA, 0-1 UFC)  a Kyung Ho Kang (13-7 MMA, 2-1 UFC) vs. Guido Canetti (7-2 MMA, 1-1 UFC). Santiago je produktem DWTCS a v UFC dostal nezáviděníhodnou povinnost přivítat Zabita Magomedsharipova (takže prohrál RNC v druhém kole), Dán Burnell prozměnu debutoval proti Michelu Prazeresovi (a prohrál RNC až ve třetím). Souboj Canetti vs. Kang by pak mohl být soubojem nejvíce odleželých borců v historii: Canetti se vrací po zraněních a naposledy bojoval v létě 2015 a Kang byl na vojně (která headlinera Choie teprve čeká) a naposledy tedy bojoval dokonce v září 2014. Takže borec který pauzoval tři a čtvrt roku proti borci, který pauzoval dva a půl roku :) To opravdu možná bude nějaký rekord. 

 

Hlavní zápasy (Fox Sports 1)

 • Jeremy Stephens vs. Doo Ho Choi - pérová váha
 • Uriah Hall vs. Vitor Belfort - střední váha
 • Paige VanZant vs. Jessica Rose-Clark - ženská 125
 • Kamaru Usman vs. Emil Webek Meek - velterová

Předzápasy (Fox Sports 1)

 • Darren Elkins vs. Michael Johnson - pérová
 • James Krause vs. Alex White - lehká
 • Matt Frevola vs. Marco Polo Reyes - lehká
 • Thiago Alves vs. Zak Cummings - velterová

Předzápasy (UFC Fight Pass)

 • Kalindra Faria vs. Jessica Eye - ženská 125
 • Talita Bernardo vs. Irene Aldana - ženská 135
 • Danielle Taylor vs. JJ Aldrich - ženská 115
 • Mike Santiago vs. Mads Burnell - pérová
 • Kyung Ho Kang vs. Guido Canetti - bantamová

 

Statistické zajímavosti:

 • Jeremy Stephens nastoupí k 27 UFC fightu. To je třetí nejvyšší počet po Bispingovi (29) a Jimu Millerovi (28).

 • Stephens je v UFC druhý s knockdowny - má jich 16. Anderson Silva 18. V pérové váze má Stephens knockdownový rekord (9), hodně tomu ovšem pomohlo pět knockdownů na UFC 215, což je UFC rekord na jediný fight (sdíleno se zápasem Petz vs. Morgan z roku 2006). V pérové váze je jeden ze tří bijců kteří vyhráli zápas headkickem. 

 • Stephens má vůbec největší počet UFC proher (13) ze všech UFC fighterů a má také nejvíc proher na body (10).

 • Choi se vrací po 400 denní pauze - nejdelší v jeho kariéře. 12/14 výher má stopkou a v UFC vyhrál všechny tři zápasy KO v prvním kole - dohromady za necelých pět minut. Výhru z FN 57 (18 vteřin) má jako druhý nejrychlejší debut v historii pérové váhy (Amirkhaniho debut trval jen 8 vteřin)

 • Vitor Belfort je nejstarší na startovce a je desátý borec v historii, který se dostal na 26 a víc UFC zápasů. Je také jediný v historii s pěti a více zápasy ve třech různých vahách. 

 • Belfort historicky prohrál pouze s borci kteří vyhráli turnaj nebo drželi titul v UFC, Pride či Strikeforce.

 • Belfort má na kontě 14 stopek, stejně jako Anderson Silva - a má tedy možnost stát se jediným rekordmanem.

 • Rekord už má ale ve stopkách v prvním kole - těch má 13 a má také nejvíc KO výher ze všech UFC borců: 12. Je také výborný headkicker, má už 4 headkick KO. Víc jen Cerrone (6). 

 • Uriah Hall má 11/13 výher stopkou a je jedním ze dvou borců v historii kteří vyhráli KO otočkou na hlavu. 

 • Paige VanZant je na startovce nejmladší. Byla druhou největší finišerkou v slámové váze (a byla také vůbec první, kdo ve slámové váze finišoval - na FN 57).

 • Jessica Rose-Clark si dá druhý zápas během 57 dní. 

 • Usman má šest výher v řadě - stejně jako Ponzinibbio, což je momentálně nejdelší vítězná série v divizi. 

 • Usman má v šesti zápasech 20 porazů a přestřeluje své soupeře o +2.59 úderu za minutu - nejlepší výsledek ve velterové váze.

 • Meek se vrací po 400 denní pauze - nejdelší v jeho kariéře. 

 • Elkins má historicky druhý největší počet fightů v pérové váze (16). Víc jich má jen šampion Holloway (17). V počtu výher v divizi je Elkins (12) rovněž druhý za Hollowayem (14). 

 • Elkins drží rekord v počtu zásahů v pérové váze (1511), je druhý v porazech (35, Bermudez 39) a má nejvíc pokusů o submisi (20). 

 • Elkins dokázal otočit zápas s Bekticem i když byl o 91 zásahů pozadu - třetí největší otočení v historii UFC.

 • Michael Johnson byl v lehké váze společně s Barbozou (9) druhým největším knockdownerem po Guillardovi (13).

 • Thiago Alves půjde do 22 zápasu ve velteru. Víc jich mají jen Koscheck a Brown (24) a Hughes (23).

 • Alves je největším knockdownerem ve velterové váze - 13 knockdownů. Celkově v UFC je pátý. Je také druhým největším knockoutérem (8 KO, Brown má 10) v divizi a je nejlepší na KO koleny - má čtyři s čímž drží UFC rekord.

 • Alves je druhým největším kopáčem v UFC - má na kontě 280 kopů. Cerrone 314. Proti Baczynskimu si připsal 52 lowkicků, lepší byl jen Benson Henderson, který proti (paradoxně) Cerronemu zaskóroval ještě o jeden víc.

 • Jessica Eye má v UFC pět porážek - v ženských divizích má víc proher jen Kailin Curran (6).

 • Kalindra Faria bude první bojovnicí v UFC, která bude mít na kontě dva zápasy v muší váze. 

 • Kyung Ho Kang se vrací po 1212 dnech pauzy, Guido Cannetti po 897 dnech. Cannetti má 6/7 výher v kariéře KO v prvním kole. Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

Caidel - Administrátor - 11.1.2018 v 13:38
Aktualizace - Odpovědět
 

Zaktualizováno o vybrané statistiky.

Gabin - Čtenář - 14.1.2018 v 01:13
Gabin - Odpovědět
 

Tak Hall neudělal váhu a zápas je zrušen ...Kurváááá,těšil jsem se na Victora..:-/

malylada87 - Čtenář - 14.1.2018 v 19:48
Re: Gabin - Odpovědět
 

Hlavne na ni vubec neprisel...

CheesyEagle - Čtenář - 14.1.2018 v 20:33
Re: Re: Gabin - Odpovědět
 

Hlavně byl hospitalizovanej. Údajně mu už chybělo něco kolem libry a pak dostal záchvat. Prý to bylo docela drsný

Gabin - Čtenář - 14.1.2018 v 20:53
Re: Re: Re: Gabin - Odpovědět
 

Škoda,že nemají nějaký záskok...Každopádně doufám,že  bude Hall ok...

machina - Čtenář - 16.1.2018 v 11:12
Re: Re: Gabin - Odpovědět
 

Hall údajne odpadol cestou na váhu a týždeň pred zápasom paril v LA.

Paige VanZant písla na twitteri, že to bolo dosť drsné.

Gabin - Čtenář - 20.1.2018 v 09:19
Gabin - Odpovědět
 

Toš bando jak to vidíte v noci..Já mám rád oba,ale Stipe je s Jds moje srdcovka..Takže budu fandit..Ale mám li být objektivní,tak se bojím,že tam Stipemu v prvním nĕjaká projde..Spoléham na to,že teda nee a Nganouovi odejde kardio..;-).ale to je jenom moje přání....U Cormiera to vidím na 5 kol a jasné vítĕztví na body pro Daniela..

Lennox - Čtenář - 20.1.2018 v 12:29
Re: Gabin - Odpovědět
 

Fandím Chorvatovi, co neumí slovo chorvatsky, ale obávám se, že ten nasypanej neandrtálec ho rozbije. Cormier TKO/KO/Submission v 1. kole. Easy peasy. A v Bellatoru fandím Chaelovi, ale bohužel pro Rampage hraje 14 kilo rozdíl.