přihlásit trvale
Nová registrace
UFC Fight Night 119: Brunson vs. Mahida - startovní listina

UFC Fight Night 119: Brunson vs. Mahida - startovní listina

přečteno: 418×
26.10.2017 v 17:39 | Autor: Caidel
diskuse: 0×
Rubriky: Bleskovky / MMA / Svět

Startovní listina k turnaji UFC Fight Night 119: Brunson vs. Machida, který se bude konat v sobotu 28. října v Sao Paulo v Brazílii. Hlavní šestizápasová startovka bude vysílána na Fox Sports 1, čtyři předzápasy pak na Fox Sports 2 a dva budou k vidění na UFC Fight Pass. Turnaj je obsazen poměrně solidně a je hodnocen třemi a půl hvězdičkami.

Hlavní taháky jsou zde dva a to jednak souboj světové desítky Dereka Brunsona a exšampiona polotěžké váhy Lyoto Machidy který se vrací z diskutabilního dopingového trestu a pak také vysokoprofilový velterový zápas mezi Demianem Maiou a Colby Covingtonem.

V původním plánu byl ještě zápas Glover Teixeira vs. Misha Cirkunov, ale ten byl přesunut na UFC on FOX 26 poté, co se Teixeirovi pomalu hojila ruka po operaci a rušil se také zápas Augusto Mendes vs. Boston Salmon - nejprve se zranil Mendes a byl nahrazen nováčkem Raoni Barcelosem, pak se ale minulý týden zranil i Salmon a fight se rušil úplně. Mačmejkři se ale tentokrát předvedli a všech 12 zápasů na startovce by mělo mít obsazení Brazílie vs. svět. 

Hlavním zápasem večera tedy souboj mezi Derekem Brunsonem (17-5 MMA) a exšampionem polotěžké váhy Lyoto Machidou (22-7 MMA). Oba pochopitelně ve velmi odlišných pozicích: Brunson je nyní světová desítka s výhrou nad Danielem Kellym v posledním zápase (po prohrách s Whittakerem a Andersonem Silvou) a jde o jednoho z dlouhodoběji nejaktivnějších borců v divizi. Navíc je to finišer a startuje hodně rychle - drží rekord v šesti stopkách v prvním kole a pod minutu už dokázal vyhrát zápas jak KO, tak submisí. Potíž by ale mohla být v tom, že proti borcům kteří mají UFC nebo Strikeforce zkušenost s titulovými zápasy má Brunson bilanci 0-4, nedaří se mu tedy postoupit mezi úplnou elitu. A právě Machida bude jeho další příležitost. Machida se vrací do klece po 854 dnech, což je maximum jeho kariéry, take zareznutí může hrát obrovskou roli, zvlášť v jeho případě když hodně hraje na načasování a postřeh. Navíc poslední dva zápasy před stopkou s Romerem a Rockholdem prohrál. Má ale dost zkušeností - Brunson byl v hlavním zápase večera jednou, pro Machidu bude tohle už dvanáctý main event (dosavadní bilance 5-6). Proti různým šampionům má Machida devět výher a známý je hlavně jako vynikající obranář - už dvakrát nastoupil k zápasu ve kterém neinkasoval ani jeden úder. V posledních čtyřech z šesti zápasů bral pozápasové bonusy. Mírným sázkovým favoritem je Brunson, hlavní otázkou ale bude hlavně Machidova forma - s ohledem na délku pauzy a také na to, že už je mu 39 let. 

Ostatně ještě o trochu starší je ale rovněž v 39 letech nejstarší muž startovky, Demian Maia (25-7 MMA, 19-7 UFC) v co-main eventu. Maia je obecně považován za nejlepšího BJJ specialistu v MMA - a jeho soupeř, nastupující hvězda Colby Covington (12-1 MMA, 7-1 UFC) je dlouhodobě toho názoru, že nejlepším grapplerem divize je právě on. Tak uvidíme. Půjde samozřejmě hlavně o souboj BJJ vs. zápas - Maia je v BJJ nedostižný, ale špičkoví zápasníci (Woodley, Shields) se dokáží ubránit jeho pokusům o porazy. Maia je každopádně jednou z největších stálic v UFC. S devatenácti výhrami mu chybí jen jedna do dorovnání Bispingova rekordu, k rekordu se blíží také v submisích. Je ovšem otázkou, zda Covington dokáže Maiův chain-wrestling bránit tak dobře jako Woodley, nebo zda už je jeho grappling na úrovni Jake Shieldse. Covington do tohoto zápasu jde po čtyřech výhrách v řadě, Maia naopak jen tři měsíce po neúspěšném útoku na Woodleyho titul. Covington sám je mašina na porazy - 41 porazů v osmi zápasech a průměr 7 porazů na 15 minut a má také vynikající obranu - za minutu dostává jen 1,4 zásahu (asi proto, že je soupeř většinou na zemi). Jestli to ale zkusí s porazy i proti Maiovi, to je otázka. V přípravě na zápas samozřejmě Covington trousí hlášky, narážky a slibuje destrukci, stoický Maia krčí rameny a říká: Když se potřebuje nabudit řečmi, tak je to jeho věc :)

Souboj Pedro Munhoz (14-2 MMA, 4-2 UFC) vs. Rob Font (14-2 MMA, 4-1 UFC) je soubojem dvou mladších nadějí v bantamu. Borci mají prakticky totožnou bilanci a oba jsou mezi top 15 - top 25 ve své divizi. Munhoz vyhrál poslední tři zápasy, Font dva. Fonta v UFC ubodoval jen Lineker, Munhoze Assuncao a Rivera (těsně). Oba mají ve 14 výhrách deset finišů, Fontovi se ale víc daří ukončovat v UFC - všechny čtyři UFC výhry má stopkou. Papírově je mírným favoritem právě Font.

Další zápas je naopak fight mezi zkušenými veterány: Francisco Trinaldo (21-5 MMA, 11-4 UFC) nastoupí už ke svému šestnáctému UFC zápasu, univerzál a stálice Jim Miller (28-10 MMA, 17-9 UFC) pak už dokonce k osmadvacátému fightu - v tomto směru drží UFC rekord a v lehké váze se mu může rovnat jen Gleison Tibau (má o zápas méně, ale déle pobytu v kleci). Miller bude útočit na několik rekordů souvisejících hlavně s dlouhověkostí a vysokými čísly, zápas by ale měl být hodně vyrovnaný - Trinaldo bude mít zřejmě menší výhodu v postoji, Miller zase v grapplingu, ale Trinaldo je zase jeden z mála UFC specialistů na arm triangly (vyhrál tak už dvakrát). Žebříčkově jsou oba hned vedle sebe - Miller 20, Trinaldo 21 a oba jdou do zápasu po porážkách. Trinaldo má sázky trochu vyšší - rád by postoupil mezi elitu, Miller je nezpochybnitelně ukotven jako gatekeeper.

Ve střední váze dále souboj dvou finišerů. Thiago Marreta Santos (15-5 MMA, 7-4 UFC) má šest ze sedmi UFC výher KO, Jack Hermansson (16-3 MMA, 3-1 UFC) tak má 2 ze tří UFC výher. Santos preferuje KO v postoji, Hermansson je spíše na TKO díky GNP. Zápas by asi neměl trvat moc dlouho - Santos má už dvě KO pod minutu, Hermansson má obě KO v UFC v prvním kole. 

Hlavní startovku otevírá zápas v bantamu John Lineker (29-8 MMA, 10-3 UFC) vs. Marlon Vera (10-3-1 MMA, 4-2 UFC). Lineker je světovou sedmou a možná vůbec největší silový ranař nižsích vah, o sérii šesti výher ale přišel v posledním zápase s TJ Dillashawem. Na kontě má deset knockdownů, sám ale k zemi ještě nikdy nešel. Stabilním problémem je u něj ale váha, už pětkrát na váze selhal a drží tak nelichotivý UFC rekord. Vera je naopak jedno z největších překvápek divize poslední doby. Jako světová třináctka na sebe upozornil výhrou nad Bradem Pickettem na což navázal výhrou nad Brianem Kelleherem. Linekera možná tak trochu přehlíží, protože mluví hlavně o budoucím zápase s Jimmie Riverou, je ale slušná pravděpodobnost, že mu zde nepomůže ani výšková převaha, protože Lineker je menším borcem vlastně pokaždé a umí s tím pracovat. 

Náhradník Vincente Luque (11-6-1 MMA, 4-2 UFC) který zaskakuje za Luana Chagase, který si zlomil nohu, půjde proti neporaženému Niko Price (10-0 MMA, 2-0 UFC). Luque poslední zápas s Leonem Edwardsem prohrál, jinak má ale 10/11 výher v kariéře stopkou a v UFC zatím ukončil před časovým limitem každou výhru. Navíc má na kontě i jeden anakonda choke. Finišer je i Price, který má 9/10 výher stopkou. Slibný zápas. 

V dalším zápase špičkový grappler Antonio Carlos Junior (8-2 MMA, 5-2 UFC) který má výbornou obranu a smrtící grappling. Proti němu zkušenější Jack Marshman (22-6 MMA, 2-1 UFC) z Walesu. Hacran Dias (23-4-1 MMA, 3-4 UFC) nutně potřebuje výhru, protože poslední dva zápasy prohrál, zároveň je u něj ale prakticky jistota dlouhého zápasu - všech sedm fightů v UFC u něj skončilo na body. Soupeřem Jared Gordon (13-1 MMA, 1-0 UFC) jenž má za sebou úspěšný UFC debut. Elizeu Zaleski dos Santos (17-5 MMA, 3-0 UFC) jde do fightu s Maxem Griffinem (13-3 MMA, 1-1 UFC) po třech výhrách, Griffin to má v UFC zatím 1:1.

V předzápasech na UFC Fight Pass pak uvidíme slibný souboj mezi dvěma neporaženými: Deivesonem Figuereidou (12-0 MMA, 1-0 UFC) a Jarredem Brooksem (13-0 MMA, 1-0 UFC). Oba své UFC debuty zvládli. Figuereido je finišer - v dvanácti zápasech má 11 stopek, Brooks má na body šest výher, je ale také ve 24 letech nejmladším borcem startovky. Celé gala pak odpálí zápas Cristian Colombo vs. Marcelo Golm v těžké váze. Nováček Golm přitom zaskakuje za Carlose Felipa, který měl pozitivní dopingový nález. 

 

Hlavní zápasy (Fox Sports 1)

 • Derek Brunson vs. Lyoto Machida - střední
 • Demian Maia vs. Colby Covington - velterová
 • Pedro Munhoz vs. Rob Font - bantamová
 • Francisco Trinaldo vs. Jim Miller - lehká
 • Thiago Santos vs. Jack Hermansson - střední
 • John Lineker vs. Marlon Vera - bantamová

Předzápasy (Fox Sports 2)

 • Vincente Luque vs. Niko Price - velterová
 • Antonio Carlos Junior vs. Jack Marshman - střední
 • Hacran Dias vs. Jared Gordon - lehká
 • Elizeu Zaleski dos Santos vs. Max Griffin - velterová

Předzápasy (UFC Fight Pass)

 • Deiveson Figuereido vs. Jarred Brooks - muší
 • Cristian Colombo vs. Marcelo Golm - těžká


Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky