přihlásit trvale
Nová registrace
UFC 245: Usman vs. Covington - startovní listina

UFC 245: Usman vs. Covington - startovní listina

přečteno: 1177×
11.12.2019 v 16:34 | Autor: Caidel
diskuse: 2×
Rubriky: Bleskovky / MMA / Svět

V sobotu 14. prosince se v T-Mobile Aréně v Las Vegas v Nevadě koná předposlední UFC turnaj pro letošní rok - a zdá se, že si UFC schovávalo to nejlepší na konec. UFC 245: Usman vs. Covington je plnohodnotným pětihvězdičkovým PPV turnajem a čistě papírově jde o nejlepší turnaj roku - hned s třemi titulovými zápasy. O titul velterové váhy si to rozdají šampion Kamaru Usman a dočasný šampion Colby Covington, titul pérové váhy bude obhajovat Max Holloway proti Alexanderu Volkanovskimu a ženský titul bantamové váhy bude obhajovat současná královna ženské MMA Amanda Nunes a to v remači proti bývalé šampionce pérové váhy Germaine de Randamie. Na hlavní startovce dále exšampion WSOF Marlon Moraes, exšampion a nejhlepší borec historie pérové váhy José Aldo a exšampion a člen síně slávy UFC Urijah Faber. Na papíře zkrátka paráda, snad to vyjde i v reálu.

AKTUALIZACE 12.12. - dolů doplněno pár statistických zajímavostí k turnaji UFC 245 a také zahajovací zápasy k Quintet Ultra.

Hlavním zápasem večera bude souboj o titul velterové váhy mezi šampionem Kamaru Usmanem (15-1 MMA, 10-0 UFC) a vyzyvatelem a dočasným šampionem Colby Covingtonem (15-1 MMA, 9-1 UFC). Usman je pochopitelně světová jednička, v UFC zatím bezchybný a nyní se čtrnácti výhrami v řadě. Covington by měl být jeho první titulová obhajoba poté co v březnu jednoznačně převálcoval Tyrona Woodleyho. Zajímavost: Usman dva tři roky zpátky málem ukončil kariéru, protože proti němu prostě nikdo nechtěl brát zápasy a všichni soupeři ze světové desítky ho odmítali. Covington je nyní světovou čtyřkou (mezi ním a Usmanem je ještě exšampion Woodley a nově také Masvidal) a v MMA má shodnou bilanci jako Usman, v UFC už ale nicméně zažil porážku - Warrley Alves ho chytil do gilotiny. Od té doby ale vyhrál sedm zápasů v řadě. Situace mezi oběma borci je dost vyhrocená a to hlavně především kvůli prostořekosti a nevybíravému promostylu Covingtona. Oba borci mají shodně osm výher na body a oba tak shodně vyhrávají hlavně v UFC - finiše měli většinou na začátku kariér. U Usmana to byly většinou KO, u Covingtona submise. Pro průběh fightu tu asi bude klíčové kdo z borců získá zápasnickou výhodu. Oba patří zápasnicky papírově mezi nejlepší borce v divizi a oba v posledních třech zápasech shodně porazili Demiana Maiu a Rafaela dos Anjose. Usman pak ale naposledy přejel Woodleyho, Covington získal dočasný titul a otevřel spoustu očí když si zvádl rozebrat Robbie Lawlera. Ač jsou si statisticky hodně podobní, Covington je naprosto nekompromisní tempař který vydrží pět kol naplno a soupeře ničí svým kardiem a zápasem, Usman spíše silový a ranařsky nebezpečnější borec. Dost otevřený fight i když hlubší zápasnický rozbor od znalců říká, že ačkoli je Usman šampionem II. divize a Covington All-American divize I., Usman by si s ním měl celkem snadno poradit, protože má styl lépe připůsobený MMA. Uvidíme, uvidíme.

V co-main eventu titulový zápas v pérové váze. Šampion Max Holloway (21-4 MMA, 17-4 UFC) bude obhajovat proti vyzyvateli z austrálie, bývalému hráči rugby a nebezpečnému Alexanderu Volkanovskimu (20-1 MMA, 7-0 UFC). Holloway si nedávno vyzkoušel výlet do lehké váhy kde prohrál s Dustinem Poirierem. Pak se vrátil do pérové a obhájil s Frankie Edgarem a tohle bude jeho třetí letošní zápas. V UFC neporažený Volkanovski je světovou dvojkou a má nyní sedmnáct výher v řadě. Hlavní vítězství nasbíral v posledních dvou zápasech - TKO výhra nad Chadem Mendesem a následně bodová výhra nad José Aldem. Volkanovski je především velice přímočarý a velice tvrdý bojovník jenž finišuje 70% zápasů. Hlavní výhodou Hollowaye by měla být především výška a tedy i podstatně větší dosah.

A třetím titulákem je remač mezi nejlepší ženskou bojovnicí současnosti, dvoudivizní šampionkou Amandou Nunes (18-4 MMA, 11-1 UFC) a bývalou šampionkou pérové váhy Germaine de Randamie (9-3 MMA, 6-1 UFC). Obě bojovnice se střetly už v listopadu 2013 a Amanda Nunes pro kterou to byl tehdy druhý UFC zápas zvítězila TKO za dvě minuty a nějaké drobné. Nyní Nunes se sérií devíti výher, naposledy headkickem zrušila Holly Holm. V případě de Randamie je Nunes jediná kdo jí zatím dokázal v UFC porazit a sama de Randamie získala titul pérové váhy za výhru nad Holly Holm v roce 2017, UFC jí ale titul později sebralo protože de Randamie odmítla nastoupit proti Cyborg. De Randamie nyní s pěti výhrami v řadě, ale posledních pět let bojuje pouze jednou ročně, v tomto směru teď dojde ke změně protože poprvé od roku 2013 nastoupí k druhému zápasu v jediném kalendářním roce. Naposledy světová dvojka de Randamie zazářila když za pouhých šestnáct vteřin knockoutovala Aspen Ladd. V tuto chvíli jsou každopádně u sázkovek všichni tři šampioni favorizováni na obhajoby svých titulů, jako největšího favorita vidí právě Amandu Nunes. 

Trochu nečekaný bude souboj José Aldo (28-5 MMA, 10-4 UFC) vs. Marlon Moraes (22-6-1 MMA, 4-2 UFC) a to především kvůli tomu, že půjde o bantamovou váhu. Bývalý šampion Aldo je a ještě asi docela dlouho bude nejlepší pérovou vahou všech dob, ale nejprve Conor McGregor a posléze především Max Holloway ho dvojicí porážek odsunuli tak trochu na druhou kolej. Dlouho to vypadalo, že Aldo v UFC skončí a spekulovalo se také o přesunu do lehké váhy, protože s pérovou měl Aldo celkem problém, ale po porážce od Volkanovskiho ve které vypadal Aldo dost bez zájmu přišel tah naprosto nečekaný - Aldo bude naopak shazovat do bantamu. Živí se teď prý prakticky výhradně saláty a pár dní zpátky se na veřejnost dostaly jeho nové fotky - a nutno poznamenat, že širší MMA veřejnost to tentokrát vidí v nečekané shodě a prakticky všichni mluví o tom, že Aldo nevypadá moc dobře a že tohle nedopadne dobře. Hmm. Moraes, bývalý šampion WSOF je světovou trojkou v bantamu, v UFC premiéře těsně podlehl Raphaelu Assuncaovi, ale pak vyhrál čtyři zápasy v řadě což mu vyneslo titulový fight s Henry Cejudem který ale v třetím kole prohrál TKO. Tohle je jeho návratový zápas. 

A v bantamu zůstaneme i v dalším zahajovacím PPV zápase: Světová pětka, agresivní borec Petr Yan (13-1 MMA, 5-0 UFC) v UFC zatím neporažen a jde přímočaře po titulu. Překážkou mu zde bude legenda Urijah Faber (35-10 MMA, 11-6 UFC). Ten se letos ve čtyřiceti letech vrátil k aktivní kariéře po tříletém zápasnickém důchodu a překvapil šestačtyřicetivteřinovým KO Ricky Simona. Sebevědomý Yan je ale přece jen dosti jiný oříšek. Faber nyní divizní desítka, cíle má ale stejné jako Yan - dojít si k titulovému zápasu (nyní s novou smlouvou s UFC). Nicméně zatímco v případě Yana je většina toho názoru, že je titulák jen otázkou času u stárnoucího Fabera tomu už věří málokdo (na druhou stranu, jméno jako Faber by samozřejmě hypoteticky mohlo mít cestu daleko kratší než Yan a pokud by Yana zvládl, mohly by mu tři výhry v řadě stačit. Jestli zvítězí Yan, bude mít osmé vítězství v řadě. 

V hlavním předzápase na ESPN2 populární bitkař Mike Perry (13-5 MMA, 6-5 UFC), borec zábavný stylisticky, nicméně od té doby co chodí proti velmi dobrým soupeřům (posledních cca 6 zápasů), má bilanci negativní 2-4. Proti němu Geoff Neal (12-2 MMA, 4-0 UFC), borec naopak nenápadný zato úspěšný. 9 finišů v 12 výhrách, nyní šest vítězství v řadě. Oba kolem světové třicítky, šance dosti vyrovnané, ale pravdou je, že v předchozím fightu si Neal poradil se stylisticky velmi podobným soupeřem v osobě Niko Price. 

Papírově nejlépe obsazený předzápas je ženský bantamový souboj Ketlen Vieira (10-0 MMA, 4-0 UFC) vs. Irene Aldana (11-5 MMA, 4-3 UFC). Neporažená Vieira je sice momentálně mimo žebříčky kvůli pauze trvající 21 měsíců, ale naposledy porazila Cat Zingano a byla tehdy světovou dvojkou. Aldana je světová sedmička a pro ní to naopak bude letos už čtvrtý zápas (dosavadní bilance 2-1). Pokud Vieira vyhraje, půjde příště nejspíš o titul, jelikož má v UFC už teď sérii čtyř výher. Aldana lepší boxersky a slušná porazová obrana, Vieira lepší zemařka, ale není jisté zda Aldanu dokáže dostat na zem.

V souboji Ian Heinisch (13-2 MMA, 2-1 UFC) vs. Omari Akhmedov (19-4-1 MMA, 7-3-1 UFC) uvidíme dva TOP 20 borce, širšímu publiku ale rozhodně spíše neznámé. Devatenáctka Heinisch je v UFC teprve rok, ale začal slibnými výhrami nad Ferreirou a Carlosem Jr. Až v posledním souboji s Brunsonem prohrál na body. Šestnáctka Akhmedov je v UFC už něco přes šest let a v posledních pěti zápasech má čtyři výhry a jednu remízu. Letos to bude jeho třetí zápas. Akhmedov především top control wrestler, ale neudrží tempo tři kola - a solidní tempo je naopak doménou Heinische, takže je otázka, jestli Akhmedov naboduje dost než to Heinisch začne otáčet.

V souboji dvou už poněkud polámaných ale divácky velmi populárních veteránů si to rozdají Matt Brown (21-16 MMA, 14-10 UFC) a Ben Saunders (22-12-2 MMA, 5-6 UFC akt.). Brown se tu objevuje dost překvapivě po dvouleté pauze, protože po posledním zápase ve kterém loktem zrušil Diego Sancheze ukončil kariéru (urval si ACL před zápasem s Conditem). Teď to ale přece jen ještě zkusí. Má bilanci 2-5 v posledních sedmi a v postoji si ještě něco přece jen zastane. Saunders má 1-5 v posledních šesti a údery už vůbec nedává - v posledních pěti porážkách utrpěl čtyřikrát KO. Jediné co ho tu zachraňuje je skutečnost, že je na zemi lepší než Brown a pokud by to tam zkusil, má šanci. Také je dobrý s koleny na tělo, což je u Browna slabina, ale na hlavu zase Brown vydrží daleko víc než Saunders.

V hlavním předzápase na UFC Fight Pass nováček z Titan FC Chase Hooper (8-0-1 MMA). Loni vyhrál na DWCS, ale na vstup do UFC to nestačilo, dostal ale development smlouvu. Od té doby jedna remíza a dvě výhry, takže zatím v kariéře bez porážky - to už na vstup do UFC stačilo. Přivítá ho Daniel Teymur (7-3 MMA, 1-3 UFC), podstatně méně úspěšný bratr Davida Teymura o kterém jsem si popravdě myslel, že v UFC už ani není. UFC mu ale dalo šanci i po třech prohrách a Daniel tak naposledy vítězil nad Sung Bin Jo. Na papíře favorizován nováček Hooper s obrovskou převahou v dosahu, nicméně v postoji moc dobrý není a není jisté, jestli Teymura dokáže dostat na zem. 

Málo vídaný a typicky pohřbený zápas muší váhy si dá světová desítka Brandon Moreno (15-5-1 MMA, 4-2-1 UFC) a světová patnáctka Kai Kara-France (20-7-1NC MMA, 3-0 UFC). V UFC bezchybný Kara-France nyní se sérií osmi výher v řadě (prohra z TUF24 se mu nepočítá) měl původně čelit Sergio Pettisovi, ale Pettis nakonec přestoupil do Bellatoru a Karu-France nyní čeká právě Moreno který naposledy při návratu do UFC remízoval s Askerovem (a s Pettisem už prohrál o něco dříve) - v jediném zápase mimo UFC získal titul LFA. Jak Moreno tak Kara-France mají společného soupeře: Alexandra Pantoju s kterým oba prohráli na body. 

Výborně je obsazen také zápas mezi světovou čtyřkou Jessicou Eye (14-7-1NC MMA, 4-6-1NC UFC) a světovou sedmou Viviane Araujo (8-1 MMA, 2-0 UFC). Eye má sice negativní UFC bilanci, ale jakmile změnila váhu, šla po sérii tří výher v předchozím zápase o titul s Valentinou Schevchenko aby prohrála KO v druhém kole. Tohle je její návratový zápas. Araujo nyní se sérií pěti výher, jediná porážka kariéry se Sarah Frota (nedávno byla nebo ještě je v UFC) přičemž v UFC premiéře zaskakovala a vítězila KO o dvě váhy výš než je u ní obvyklé.

A v otvíráku nováček z DWCS Punahele Soriano (6-0 MMA) vs. polský bijec Oskar Piechota (11-2-1 MMA, 2-2 UFC) na kterého přišla krize a teď ve dvou zápasech utrpěl jediné dvě porážky kariér - obojí submisí v druhých kolech. Sám má 10/11 výher stopkou. 

Aktualizace - statistické zajímavosti: 

 • Geoff Neal je první borec ve velteru který v UFC zahájil kariéru 4-0 od té doby co se to povedlo současnému šampionovi Kamaru Usmanovi.
 • Mike Perry má poslední dvě výhry na body, předtím měl jedenáct vítězství stopkou. V posledních pěti střídá výhry s prohrami, naposledy prohrál.
 • Ketlen Vieira se vrací po 651 dnech pauzy - nejdelší pauza v kariéře. Čtyři výhry v řadě má stejně jako ona už jen Germaine de Randamie, víc jen šampionka Nunes (8).
 • Irene Aldana má porazovou obranu 93,5% - nejlepší ze všech žen v UFC a čtvrtou nejlepší v UFC vůbec. 
 • Matt Brown se vrací po nejdelší pauze kariéry, 763 dní. Tohle bude už jeho 25 zápas ve velteru, víc jich má jen Thiago Alves (26). Brown má 19/21 výher stopkou. 12 stopek ve velteru je sdílený rekord s Mattehm Hughesem, 10 KO ve velteru je rekord a 24 pokusů o submisi je druhý nejvyšší počet po Chrisi Lytleovi (31)
 • Ben Saunders prohrál tři v řadě a má největší krizi kariéry. Jinak má tři KO koleny, což má také Anderson Silva a Michael Bisping. Jen Thiago Alves jich má víc (4). Saunders předvedl první omoplatu v historii UFC. 
 • Chase Hooper je ve 20 letech na startovce nejmladší.
 • Jessica Eye nastoupí k pátému zápasu v muší váze, víc jich má jen Gilian Robertson (6). Eye má v UFC už šest porážek, víc mezi ženami jen Angela Hill (7).

 

Hlavní zápasy (PPV)

 • Kamaru Usman (šampion) vs. Colby Covington (dočasný šampion) - o titul velterové váhy
 • Max Holloway (šampion) vs. Alexander Volkanovski - o titul pérové váhy
 • Amanda Nunes (šampionka) vs. Germaine de Randamie - o titul ženské bantamové váhy
 • Marlon Moraes vs. José Aldo - bantamová váha
 • Petr Yan vs. Urijah Faber - bantamová váha

Předzápasy (ESPN2):

 • Geoff Neal vs. Mike Perry - velterová
 • Ketlen Vieira vs. Irene Aldana - ženská 135
 • Ian Heinisch vs. Omari Akhmedov - střední
 • Matt Brown vs. Ben Saunders - velterová

Předzápasy (UFC Fight Pass)

 • Chase Hooper vs. Daniel Teymur - pérová
 • Brandon Moreno vs. Kai-Kara France - muší
 • Jessica Eye vs. Viviane Araujo - ženská 125
 • Punahele Soriano vs. Oskar Piechota - střední

 

Quintet Ultra

A jako malý bonus soupiska na týmový BJJ turnaj Quintet Ultra jenž by se měl vysílat ve čtvrtek na UFC Fight Pass. Quintet je BJJ organizace legendárního Kazushi Sakuraby a specializuje se na týmové zápasy - pět borců různých vah proti sobě nastupuje v dohodnutém pořadí, vítězný borec zůstává na tatami, poražený tým posílá nového. Kdo zůstane vyhrál. Celkem zábavný a neotřelý koncept s jistou mírou taktizování (pošlete nejtěžšího jako prvního, nebo si ho naopak necháte na konec a tak podobně...)

Quintet Ultra je pak koncipován jako souboj UFC vs. WEC vs. PRIDE vs. Strikeforce a vyskytne se na něm spousta veteránů těchto organizací.

UFC budou reprezentovat Anthony Smith (kapitán), Anthony Johnson, Sean O'Malley, Clay Guida a Gilbert Burns.

Tým PRIDE se skládá z Kazushi Sakuraby (kapitán), Takanori Gomiho, Gregora Gracie, Hectora Lombarda a Yvese Edwardse

Tým WEC šéfuje Chad Mendes, dále jsou zde Glover Teixeira, Mark Munoz, Cub Swanson a James Krause

A tým Strikeforce se skládá z Gilberta Melendeze, Jake Shieldse, Muhammeda Lawala, Gesiase Cavalcanteho a Renato Babalu Sobrala

Slušný mix - tak nějak od pérové váhy po polotěžkou, v každém týmu i veteráni co již ukončili kariéru. 

Je tu i několik superfightů: Gordon Ryan vs. Aleksei Oleinik, Cynthia Calvillo vs. Danielle Kelly a Craig Jones vs. Fredson Paixao

 

Aktualizace: borci už mají naváženo. Týmový limit byl 950 liber a vešli se do něj všichni. Tým WEC se trefil nejlépe, 947,2 libry. Strikeforce má 946,6, UFC 942,2 a nejlehčí je tým PRIDE 936,6. V zahajovacím kole si to rozdá UFC a PRIDE a tým WEC nastoupí proti týmu Strikeforce. 

A týmy už si také určily pořadí v kterém budou bojovníci nastupovat (komplet zde). Zahajovacími fighty tak budou Sean O'Malley vs. Takanori Gomi a Chad Mendes vs. Gesias Cavalcante - všichni tedy posílají do akce nejprve lehčí borceSouvisející články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

Suljo - Čtenář - 22.7.2020 v 10:27
Masvidal? - Odpovědět
 

Myslím, že Jorge Masvidal v hlavním zápase docela selhal

Lennox - Čtenář - 27.7.2020 v 15:08
Re: Masvidal? - Odpovědět
 

Nemyslim, spíš celej Masvidal je hype po vítězství nad Diazem. Navíc short notice bez pořádnýho kempu. Nechápu, co kdo čekal. Jinak, co se stalo s tvůrci stránky? Žádný články k posledním UFC. Naposled mi udělal radost Werdum subnutím arogantního Guse. V Bellatoru bude s Werdumem ještě sranda.