přihlásit trvale
Nová registrace
UFC 244: Diaz vs. Masvidal a PFL Playoffs 3 - startovní listiny

UFC 244: Diaz vs. Masvidal a PFL Playoffs 3 - startovní listiny

přečteno: 874×
30.10.2019 v 14:16 | Autor: Caidel
diskuse: 0×
Rubriky: Bleskovky / MMA / Svět

Víkendový program je tentokrát jednoduchý - ve čtvrtek poslední kolo PFL Playoffs pro tento rok v polotěžké a těžké váze - a v sobotu jubilejní pětistý UFC turnaj, konkrétně UFC 244: Diaz vs. Masvidal.

 

UFC 244: Masvidal vs. Diaz

2. listopadu, Madison Square Garden, New York City, New York, USA (PPV, ESPN2, UFC Fight Pass)

UFC 244 je jubilejním pětistým turnajem v historii UFC a koná se symbolicky v nejznámější hale světa, Madison Square Garden v New Yorku. Zajímavé je, že se UFC rozhodlo vsadit čistě na „gimmick“ fight o titul BMF (baddest motherfucker) mezi Nate Diazem a Jorge Masvidalem a ač startovka obsahuje dost solidních jmen a hlavně zábavných zápasů, skutečné titulové zápasy a šampioni tu tak trochu chybí (UFC si je šetří na UFC 245 kde jsou titulové zápasy hned tři) - startovka je tedy hodnocena jen jako třiapůlhvězdičková. Ze světové TOP 10 tu uvidíme šest borců a dvě bojovnice, do TOP 25 se jich pak vejde dalších šest. Startovka by byla o něco silnější kdyby došlo na plánovaný zápas Edgar vs. Sterling, ale Sterling musel na operaci se zápěstím ještě dřív než UFC zápas oficiálně schválilo, takže se s Edgarem nakonec na tomto turnaji vůbec nepočítá.

Hlavní zápas večera byl přitom ale minulý týden v dost zásadním ohrožení. Nate Diaz totiž přišel se zprávou, že měl u USADA prý nález na stopové množství Ligandrolu. Jak je pro Diaze ale charakteristické, naprosto odmítl hrát tradiční dopingovou hru s UFC a USADA. Nález byl na stopové množství, takže žádnou stopku nedostal (a navíc mu to USADA oznámila soukromě, že o tom má pomlčet). Diaz to ale naopak naplno vytroubil do světa a prohlásil, že jim na to sere a pokud nebude jeho jméno očištěno tak se žádný zápas nekoná (jeho pozice je v tomto dost unikátní - prakticky nikdo ve světě MMA nevěřil tomu že by zrovna Diaz bral nějaký doping a to včetně Masvidala který také prohlásil že je to pěkná kravina). UFC i USADA s sebou tak museli dost necharakteristicky hodit - a voilá, jen pár dní poté se podařilo prokázat že to bylo z nějakých přírodních veganských multivitamínů a USADA tak Diaze zcela očistila a zápas platí. Věc má dva rozměry: Tím jedním je, že je fajn, že když se chce, tak to USADA umí vyřešit i během pár dní. Tím druhým je pochopitelně to, že prachy světu vládnou a UFC ani USADA tenhle servis nikdy nikomu jinému nenabídla a většina borců čeká na své očištění třeba i tři čtvrtě roku. Zkrátka z hlediska USADA i UFC totální střet zájmů jaký zase jednou ukázal, že před USADA jsou si všichni v UFC rovni - leč někteří jsou si rovnější. Nezbývá než doufat, že USADA bude takhle rychle řešit i další problematické kauzy.

Teď už ale k zápasům: V hlavním zápase večera tedy Nate Diaz (20-11 MMA, 15-9 UFC) vs. Jorge Masvidal (34-13 MMA, 11-6 UFC) o titul největšího drsňáka v UFC. Diaz je pro tenhle zápas jasná volba a jeho unikátní osobnost je zkrátka proslulá - oba bratři Diazové si dělají věci po svém a když se Nate po dvojici zápasů s McGregorem vrátil po tříleté pauze proti Anthony Pettisovi, byl i Dana White donucen uznat, že anti-establishmentový hrdina Diaz je zkrátka bona-fide hvězdou první kategorie, což mělo za následek právě zápas proti Masvidalovi. Masvidalova kariéra je ještě téměř o rok delší než ta Diazova a je také spletitější - Masvidal začínal jako pouliční boxer společně s Kimbo Slicem a má za sebou zápasy v Sengoku, Bellatoru, Strikeforce. Vynikající box, zápas i BJJ. Diaz má rezervy v zápase a krytí lowkicků, ale zase má dosah, odolnost a kruté kardio. Podobně jako Diaz měl před letošním rokem delší pauzu, po prohrách s Maiou a Thompsonem vynechal celý rok 2018. Letos ale nejprve knockoutoval Darrena Tilla a pak si připsal nejrychlejší KO v historii UFC když za pět vteřin naskočeným kolenem zrušil Askrena, což mu vyneslo právě tenhle zápas. Masvidal světová čtyřka, Diaz devítka. Zajímavost: Leon Edwards prohlašoval, že chtěl být záloha pro tenhle fight a mít natrénováno i naváženo, UFC mu to ale zamítlo. V rámci PR stuntu by měl BMF pás po zápase předávat momentálně nejlépe placený herec světa a bývalý profiwrestler Dwayne „The Rock“ Johnson. Řetězec Buffalo Wild Wings k této příležitosti představil BMF omáčku ke kuřeti a čistě teoreticky by se na turnaji měl objevit i US prezident Donald Trump.

V co-main eventu zkusí Darren Till (17-2-1 MMA, 5-2-1 UFC) jít o váhu výš. Shazování do velteru už mu dělalo velké problémy a dvojice porážek s Woodleym a Masvidalem mu navíc existenci v této váze dost zkomplikovala. Snad mu to půjde lépe než dalším vysokoprofilovým případům z poslední doby (Rockhold, Weidman kteří přestupovali ze střední do polotěžké). Do střední ho přivítá Kelvin Gastelum (15-4-1NC MMA, 10-4-1NC UFC) který v minulosti sám ve velteru působil, ale po potížích s vahou už se tři roky zpátky přesunul do střední váhy. Naposledy prohrál s Adesanyou o dočasný titul, ale předtím zvládl Bispinga a Souzu. Gastelum sedmička, Till čtrnáctka. 

Zálohou místo Edwardse mohl být spíš někdo z třetího zápasu na startovce: Stephen Thompson (14-4-1 MMA, 9-4-1 UFC) vs. Vincente Luque (17-6-1 MMA, 10-2 UFC). Thompson je světová dvanáctka a dvojnásobný titulový vyzyvatel, jenže v posledních pěti zápasech má jedinou výhru (a to nad Masvidalem). Za zmínku ale určitě stojí titulová remíza s Woodleym, kde ale prohrál remač. Nyní se dvěma prohrami v řadě (Till a překvapivě Pettis), přičemž Pettisovo KO vyvolalo obavy o jeho výdrži. Světová devatenáctka Luque na úplně odlišné trajektorii. Šest výher v řadě a 10-1 v posledních jedenácti, z deseti výher v UFC navíc devět stopkou, výjimkou je pouze poslední těsná výhra nad Perrym. Luque zkrátka finišer, poslední dobou ve výborné formě a vzhledem k délce jeho vítězné série už by pomalu mohl pomýšlet i na titulový zápas, jen potřebuje nějaký pořádný jmenný zářez na pažbě. 

V těžké pak mistr knockoutér Derrick Lewis (21-7-1 MMA, 12-5 UFC) vs. Blagoy Ivanov (18-2-1NC MMA, 2-1 UFC). Lewis by teď nutně potřeboval výhru, protože nasbíral dvě porážky - s Cormierem a Dos Santosem, oba ho ukončili v druhém kole. Lewis je ale i tak světová pětka. Ivanov měl premiéru v UFC loni kdy prohrál s Dos Santosem (jedinou další porážku má s Volkovem ještě z Bellatoru a NC s Latifim jedenáct let zpátky protože se s nimi zbořil ring), Rothwella a Tuivasu ale následně ubodoval. Lewis na body vyhrál jen dvakrát v kariéře, světová třináctka Ivanov to má rozmanité - šest bodových výher, šest KO a šest submisí. 

Otvírákem hodně zajímavý zápas v lehké váze - souboj zápasníků. Na jedné straně světová sedma Kevin Lee (17-5 MMA, 10-5 UFC), na druhé neporažený domácí fenomén Gregor Gillespie (13-0 MMA, 6-0 UFC) s šesti UFC výhrami v řadě. Motivem jsou tu zápasy poražených, takže Kevin Lee prohrál poslední dva (Iaquinta a RDA), zatímco Gillespie si nekompromisně klestí cestu divizí vzhůru, teď je světová šestnáctka a v třinácti výhrách to s ním jen dva borci vydrželi tři kola - v UFC pouze Glaico Franca v premiéře tři roky zpátky.

Předzápasy budou tentokrát vysílány na ESPN2. Ten hlavní bude nejspíš dost sledovaný. Zápas polotěžké váhy. Na jedné straně velmi úspěšný Corey Anderson (12-4 MMA, 9-4 UFC), světová osma se třemi výhrami v řadě, ale zároveň borec stylisticky dost nezáživný a tudíž poměrně nepopulární. V UFC v devíti výhrách jen dvakrát soupeře ukončil. Na druhé straně se po oslavném zranění ramene vrací fenomén Johnny Walker (17-3 MMA, 3-0 UFC), nyní s devíti výhrami v řadě včetně tří vítězství v UFC, jedním působivějším než druhým - v UFC kleci ještě dohromady nestrávil ani tři minuty a už má tři KO výhry - jednu loktem, jednu otočkou pěstí a třetí naskočeným kolenem. Dohromady 16/17 výher stopkou. Podpora publika bude jasně na jeho straně, ačkoli je z Brazílie a pokud vyhraje (což není jisté, protože Anderson je nepříjemný a válcovací soupeř s rekordními 52 porazy v polotěžké váze), prý znovu oslaví červem - ale trénoval, tak už se snad nezraní :) 

Shane Burgos (12-1 MMA, 5-1 UFC) v UFC zatím zaváhal jedinkrát s Calvinem Kattarem (KO v třetím kole), ale od té doby zase dva zápasy vyhrál. Proti němu Makwan Amirkhani (15-3 MMA, 5-1 UFC) jenž je na tom vlastně úplně stejně - nejdřív tři výhry v UFC, pak porážka (těsně na body Arnold Allen) a teď dvě výhry. Oba finišují na cca 75% a i v žebříčku jsou na tom vlastně stejně - Burgos #36, Amirkhani #39. Burgos brání 94,4% porazů, nejlepší obrana v historii divize a se 7,06 podstatnými zásahy za minutu je také největší střelec v historii divize. Amirkhani má na kontě nejrychlejší premiéru v historii divize (osm vteřin), což je také druhé nejrychlejší KO v historii divize - a s obranou 1,62 podstatných zásahů za minutu je druhý nejlepší obránce divize - tak uvidíme, jestli vyhraje precizní obrana, nebo aktivní útok.

Neporažený Edmen Shahbazyan (10-0 MMA, 3-0 UFC) je v jednadvaceti letech nejmladší na startovce a jako světová jednačtyřicítka je také neporažený a na cestě hodně rychle vzhůru. 9 z 10 výher v kariéře má stopkou. Zkušený Brad Tavares (17-5 MMA, 12-5 UFC) se naopak vrací po rekordní pauze trvající 485 dní. Nahrazuje zde zraněného Krystzrofa Jotka s téměř měsíčním časem na přípravu a mezi aktivními bojovníky v této váze má momentálně odzápaseno v kleci vůbec nejvíc: 3:50:38 (čtvrtý nejdelší klecový pobyt v historii střední váhy)

V těžké váze pak čtyřicetiletý ultraveterán Andrei Arlovski (28-18 MMA, 17-12 UFC), nejstarší borec startovky jenž nastupuje k rekordnímu 31 UFC zápasu v těžké váze (v těžké rekord, napříč vahami je čtvrtý za Ceronem, Millerem a Stephensem). Arlovski má v rámci aktuálního turnusu bilanci 7-8, samozřejmě rekord v počtu výher v těžké váze (17) a v délce klecového pobytu v těžké váze (4:33:13). Ačkoli měl nedávno ve čtyřech zápasech tři prohry a No Contest, našel si způsob jak i na staré kolena neutralizovat soupeře - všechny zmíněné porážky byly jen na body, jedna dokonce těsná, poslední zápas navíc Arlovski vyhrál na body nad Benem Rothwellem a ještě při tom udělal nový rekord v počtu zásahů na tři kola v těžké váze (152). Uvidíme jak jeho zkušenost zabere proti ranaři kalibru Jaira Rozenstruika (8-0 MMA, 2-0 UFC) jenž má sedm z osmi výher v kariéře KO a jen dvakrát se podíval mimo první kolo. S devíti vteřinami z posledního zápasu má navíc na kontě druhý nejrychlejší fight v historii těžké váhy.

Tři předzápasy zůstávají na UFC FIght Pass. Paradoxně je jeden z nich vlastně vůbec nejlépe obsazený zápas večera - souboj mezi světovou dvojkou Jennifer Maiou (17-5-1 MMA, 2-1 UFC) a světovou čtyřkou Katlyn Chookagian (12-2 MMA, 5-2 UFC). Chookagian bude mít v muší váze už pátý fight, víc jich má jen Gilian Robertson (6). V této váze má Chookagian bilanci 3-1 a devět z 12 výher má jen na body. Maia posledních šest výher získala rovněž jen na body. Další zápasy pak Lyman Good (20-5-1NC MMA, 2-2 UFC) vs. Chance Rencountre (14-3 MMA, 2-1 UFC) a Julio Arce (16-3 MMA, 3-1 UFC) vs. Hakeem Dawodu (10-1-1 MMA, 3-1 UFC)

 

Hlavní zápasy (PPV)

 • Jorge Masvidal vs. Nate Diaz - velterová váha (o titul „BMF“)
 • Kelvin Gastelum vs. Darren Till - střední
 • Stephen Thopmson vs. Vincente Luque - velterová
 • Derrick Lewis vs. Blagoy Ivanov - těžká
 • Kevin Lee vs. Gregor Gillespie - lehká

Předzápasy (ESPN2)

 • Corey Anderson vs. Johnny Walker - polotěžká
 • Shane Burgos vs. Makwan Amirkhani - pérová
 • Brad Tavares vs. Edmen Shahbayzan - střední
 • Andrei Arlovski vs. Jairzinho Rozenstruik - těžká

Předzápasy (UFC Fight Pass)

 • Jennifer Maia vs. Katlyn Chookagian - ženská muší
 • Lyman Good vs. Chance Rencountre - velterová
 • Julio Arce vs. Hakeem Dawodu - pérová

 

 

 

PFL 9 - 2019 Playoffs 3

31. října, Mandalay Bay Events Center, Las Vegas, Nevada, USA (ESPN2 / ESPN+)

PFL 9 je posledním Playoff turnajem letošního roku a bude se zde bojovat ve dvou nejtěžších vahách - v těžké a polotěžké.

Údaje v závorce za jednotlivými bojovníky značí zemi kterou borec reprezentuje, MMA bilanci, PFL bilanci, pořadí v PFL tabulce (body za sezónu) a za lomítkem celosvětový ranking.

V těžké váze si letos nejlépe počíná Denis Goltsov s jedenácti body a dvěma finiši, nyní světová pětadvacítka a favorit těžké váhy. V polotěžké je překvapením Argentinec Emiliano Sordi rovněž s jedenácti body a dvěma finiši, ve světových tabulkách je na tom ale maličko lépe třiadvacítka Maxim Grishin. 

Startovní listina:

 • semifinále těžké váhy 2
 • semifinále těžké váhy 1
 • semifinále polotěžké váhy 2
 • semifinále polotěžké váhy 1
 • Alex Nicholson (USA, 14-8 MMA, 1-1 PFL , #3(6)/65.) vs. Francimar Barroso (Brazílie, 24-7-1 MMA, 2-0 PFL , #6(6)/45.) - těžká
 • Denis Goltsov (RUS, 24-5 MMA, 2-0 PFL , #1(11)/25.) vs. Satoshi Ishii (JAP, 22-9-1 MMA, 1-1 PFL , #8(3)/56.) - těžká
 • Muhammed Dereese (USA, 8-1 MMA, 1-1 PFL , #2(6)/84.) vs. Jared Rosholt  (USA, 18-7 MMA, 1-1 PFL , #7(3)/41.) - těžká
 • Kelvin Tiller (USA, 11-3 MMA, 1-1 PFL , #4(6)/48.)  vs. Ali Isayev (RUS, 6-0 MMA, 2-0 PFL , #5(6)/76.) - těžká
 • Vinny Magalhaes (BRA, 19-11 MMA, 1-1 PFL , #3(6)/38.) vs. Rashid Yusupov (RUS, 11-2 MMA, 1-1 PFL , #6(3)/39.) - polotěžká
 • Maxim Grishin (RUS, 30-7-1 MMA, 2-0 PFL , #2(9)/23.) vs. Jordan Johnson (USA, 11-1 MMA, 1-0 PFL , #7(3)/57.) - polotěžká
 • Bazigit Atajev (RUS, 20-4 MMA, 1-1 PFL , #4(6)/48.) vs. Viktor Nemkov (RUS, 28-7 MMA, 2-0 PFL , #5(3)/36.) - polotěžká
 • Emiliano Sordi (ARG, 19-8 MMA, 2-0 PFL , #1(11)/29.) vs. Sigi Pesaleli (NZ, 3-2 MMA, 1-1 PFL , #8(3) - polotěžká

 

 Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky