přihlásit trvale
Nová registrace
UFC 243 a Bellator 229 - startovní listiny

UFC 243 a Bellator 229 - startovní listiny

přečteno: 862×
02.10.2019 v 15:23 | Autor: Caidel
diskuse: 0×
Rubriky: Bleskovky / MMA / Svět

Víkendový MMA program je tentokrát přímočaře nekomplikovaný. V pátek je tu Bellator 229: Koreshkov vs. Larkin, jedenapůlhvězdičkový turnaj z Kalifornie vysílaný na Paramount Network a DAZN a v sobotu je tu tříhvězdičkové PPV UFC 243: Whittaker vs. Adesanya z Austrálie.

 

Bellator 229: Koreshkov vs. Larkin

Turnaj se koná v pátek 4. října v Pechanga Resort and Casino v Temecule v Kalifornii, tedy poměrně obvyklé lokalitě pro Bellator. Turnaj bude vysílán na Paramount Network i DAZN a jde v zásadě o zcela řadový jedenapůlhvězdičkový turnaj Bellatoru v rámci velké šnůry turnajů - v říjnu má totiž Bellator největší šnůru - za čtyři týdny celkem 6 turnajů (UFC jich má za stejné období jen pět).

V hlavním zápase večera největší Bellator stálie velterové váhy, exšampion Andrey Koreshkov (22-3 MMA, 13-3 Bellator) proti UFC veteránovi Lorenzi Larkinovi (20-7 MMA, 2-2 Bellator). Koreshkov nastupuje k rekordnímu sedmnáctému zápasu ve velterové váhy a s třinácti výhrami drží divizní rekord. Je také jedním z největších finišerů divize - sedm stopek (všechno KO) - víc jich mají jen Lima a Page. Koreshkov má v Bellatoru jen tři porážky - jednu prastarou ještě s Benem Askrenem a pak dvě s Douglasem Limou, kterého ale sám také jednou porazil - Lima si na něj ale našel lepší taktiku a poslední dva zápasy už vyhrál. Koreshkov, světová #32 teď tak trochu na území nikoho, co se postupu kariéry týče. Larkin se teď vrátí do akce po 357 dních pauzy, což je nejdelší pauza v jeho kariéře. Ve velteru má bilanci 5-3, v Bellatoru ovšem jen 2-2 - při příchodu z UFC nestačil na Limu a Daleyho s dvěma soupeři nižší kategorie se ale posléze vypořádal. Tabulkově #43, takže na papíře pěkný vyrovnaný zápas pravděpodobně bojovaný v postoji - i když Koreshkov umí i gameplany založené na wrestlingu (což Larkin tedy ne).

K sedmnáctému zápasu nastoupí v co-main eventu také Saad Awad (23-11 MMA, 11-8 Bellator) ačkoli u něj jde o lehkou váhu - kde se bojuje víc a tak je se sedmnácti fighty divizně až třetí za Freirem a Chandlerem. S osmi výhrami je historicky také třetí za zmíněnou dvojkou (oba 14), ale Awad má nyní v posledních deseti bilanci jen 5-5.  Sérii čtyř výher u něj nedávno vystřídala dvojice bodových porážek s Hendersonem a Girtzem. Soupeř Goiti Yamauchi (23-4 MMA, 9-3 Bellator) je v 26 nejmladší na startovce a v lehké váze má nyní bilanci 4-1. Awad spíše přes údery, Yamauchi rozhodně grappler - z 23 výher má 18 submisí a jen jedno KO. V Bellatoru drží sdílený rekord s pěti dalšími borci - všichni na šesti submisích a Yamauchi teď má příležitost jít do trháku. Yamauchi #37, Awad #80.

V dalším zápase populární kickboxer Joe Schilling (4-5 MMA, 3-2 Bellator) jenž se teď už natrvalo věnuje MMA. Schilling nastoupí poprvé v kariéře s dvěma výhrami v řadě. Soupeřem Tony Johnson (8-2 MMA, 1-0 Bellator) - v 36 nejstarší muž na hlavní startovce. V Bellatoru jedna výhra v roce 2017, ale celkem má nyní čtyři výhry v řadě a vyhrál i letos v létě v rámci DWTCS, ačkoli kontrakt nedostal. Manželka Gilberta Melendeze Keri Ann Melendez (3-0 MMA/Bellator) se vrací po roční odmlce proti Mandy Polk (6-4 MMA). Pro tu to bude Bellator premiéra, ale přichází s třemi výhrami v řadě submisí z toho dvě vítězství letos. A zdá se, že návraty jsou obecně tématem turnaje - po 539 dní trvající pauze (nejdelší v kariéře) se vrací také Derek Anderson (15-3 MMA, 6-3 Bellator). Ten poprvé zkusí štěstí ve velteru, předchozích osm zápasů měl v lehké nebo na smluvní váze. V lehké před svým zraněním porazil třeba Patricky Freireho nebo Saada Awada. Proti němu Guilherme Bomba (10-5 MMA, 3-2 Bellator), známý hlavně jako expřítel Demi Lovato. Jinak solidní ranař se 100% finiš bilancí který naopak nikdy neprohrál jinak než na body. Naposledy prohrál s Davidem Rickelsem.

Hlavní zápasy:

 • Andrey Koreshkov vs. Lorenz Larkin - velterová
 • Saad Awad vs. Goiti Yamauchi - lehká
 • Joe Schilling vs. Tony Johnson - střední
 • Keri Ann Melendez vs. Mandy Polk - smluvní 118
 • Derek Anderson vs. Guilherme Bomba - velterová

Několik zajímavostí pak vidím i v předzápasech. Především je to Anatoly Tokov (28-3 MMA, 4-0 Bellator), světová sedmadvacítka a vlastně úplně nejlepší muž startovky který drží společně s Costelo Van Steenisem rekord v délce vítězné série střední váhy (4). V Bellatoru zatím bezchybný, jinak s bilancí 21-1 od roku 2012. Z 28 výher v kariéře má 22 stopek. Proti němu Arménec Hracho Darpinyan (18-7-1 MMA, 0-0-1 Bellator). Ten v Bellatoru remízoval s Geraldem Harrisem kterého Tokov shodou okolností v posledním zápase porazil. Mimo Anatolyho má na startovce zápas i jeho mladší bratr Vladimir Tokov (4-0 MMA, 1-0 Bellator) a to proti Brandonu Hastingsovi (6-3 MMA). Poslední dva zajímavější zápasy jsou zápasnický prospekt Joey Davis (5-0 MMA/Bellator) kterého otestuje Jeffrey Peterson (10-7 MMA) a Adel Altamimi (8-5 MMA, 1-0 Bellator), borec s dobrým vojenským příbehem a přátelstvím s hercem Chrisem Prattem proti Salimu Mukhidinovi (6-3 MMA) z Tádžikistánu.

 

 

UFC 243: Whittaker vs. Adesanya

UFC 243: Whittaker vs. Adesanya se koná v sobotu 6. října na Marvel Stadium v Melbourne v Austrálii a UFC prohlašuje, že půjde o doposud největší turnaj v Austrálii. V Melbourne je to turnaj už čtvrtý a přímo na tomto stadionu druhý - UFC už tu bylo v roce 2015.

Startovka tomu ale tak docela neodpovídá - turnaj je hodnocen třemi hvězdičkami, ale ačkoli je tu na pozici hlavního zápasu večera možná nejočekávanější australský souboj historie, pak už jde kvalita strmě dolů. Z TOP 10 tu jsou pouze čtyři zástupci a z TOP 25 pak jen jeden další borec, od třetího zápasu dál se s výjimkou Megan Anderson a Tai Tuivasy už nevyskytuje ani nikdo ze světové padesátky, devět bijců je mimo světovou stovku a tři dokonce nejsou ani v žebříčku (nepočítám Whittakera jenž formálně v žebříčku také není kvůli délce pauzy, ale jinak je jasnou jedničkou).

Zhruba týden zpátky ze startovky odpadl remač mezi Holly Holm a Raquel Pennington - Holm si poranila stehenní šlachu a zápas se bude posouvat na pozdější termín, protože se nejspíš vyhne operaci.

Hlavní zápas večera je nicméně velká paráda: Zápas o sjednocený titul střední váhy mezi plnohodnotným šampionem Robertem Whittakerem (20-4 MMA, 11-2 UFC) a dočasným šampionem a vyzyvatelem, neporaženým Israelem Adesanyou (17-0 MMA, 6-0 UFC). Whittaker pauzoval od loňského léta kvůli různým zraněním utrpěným především při remači s Yoelem Romerem kterého Whittaker porazil dvakrát po sobě. V UFC Whittakera v letech 2013 a 2014 porazili Court McGee a Stephen Thompson (ještě ve velteru), ale od té doby šel Whittaker o divizi výš a má devět výher v řadě. U Adesanyi je to jednodušší - V UFC zatím zkrátka neprohrál a nyní je světovou dvojkou. (Papírově je teď Whittaker mimo žebříčky, jinak by byl ale jedničkou - statistická perlička pak je, že před Adesanyou je v žebříčcích momentálně Paulo Costa jenž na něj má velkou pifku).

Stylisticky je tenhle zápas relativně těžko čitelný. Zvláště Adesanya rozhodně netrpí přehnanou skromností a rovnou říká, že si Whittakera velice snadno rozebere v postoji, což paradoxně nepovažuji za příliš realistický scénář. I přes Adesanyovy kvality v postoji není úplně jisté, kdo z nich bude v postoji vlastně lepší, protože Whittaker je vynikající boxer i kopáč a pak je tu otázka zápasení: Whittaker má fantastickou obranu proti porazům a ačkoli jsme u něj v poslední době neviděli přímočaře zápasnický plán, jeho trenéři tvrdí, že je Whittaker v tuto chvíli mladší a lepší verzí St-Pierrea a že pokud bude chtít Adesanyu na zemi, tak ho tam prostě bude mít. Teď ještě jestli je to pravda, nebo zda je to vůbec v plánu. Whittaker jinak slibuje, že má natrénováno a „zareznutí“ by u něj prý neměl být vůbec žádný problém. Tak doufejme. Pro zajímavost: Whittaker je v tuto chvíli třináctý nejlepší borec v historii střední váhy, Adesanya číslo 28. Z nějakého relativně-bodového hlediska má ale Whittaker za svou kariéru třikrát tolik bodů. V rámci předzápasového hype toho Adesanya namluvil pochopitelně docela dost, Whittaker je v klidu a většinou ho ignoruje nebo se tomu směje a jen uznává, že Adesanya zatím nepřekročil pomyslnou hranici a neudělal to přehnaně osobní, jen jede hype.

V co-main eventu v lehké váze světová osmička Al Iaquinta (14-5-1 MMA, 9-4 UFC). Prověřený a odolný borec - teď si možná trochu odpočine, protože poslední tři zápasy byl vždy v pětikolových soubojích v hlavních zápasech večera - zaskočil proti Nurmagomedovi, vydržel s ním pět ko a dal mu pořádně zabrat, pak porazil Kevina Lee a naposledy byl ubodován Donaldem Cerronem. Proti němu domácí Dan Hooker (18-8 MMA, 8-4 UFC). Hooker je nekompromisní finišer - v osmnácti výhrách má 17 stopek, jen jednou mu to trvalo víc než dvě kola. Naposledy zdolal Jamese Vicka a pozor - byl posledním kdo porazil Gilberta Burnse než Burns rozjel současnou sérii čtyř výher korunovanou vítězstvím nad Gunnarem Nelsonem minulý víkend.

Populární domácí borec Tai Tuivasa (8-2 MMA, 3-2 UFC) v těžké váze proti Sergeji Spivacovi (9-1 MMA, 0-1 UFC). Tuivasa začal v UFC pěkně třemi výhrami, ale poslední dva zápasy s velkými jmény, tedy JDS a Ivanovem prohrál. Stále je světovou #29, ale tady dostává jeden zápas na pohodu aby si spravil chuť. Moldávec Spivac zatím v UFC jediný zápas s Waltem Harrisem - ten prohrál za 50 vteřin, vůbec nevypadal že by patřil do UFC klece a tak uvidíme, jestli to byla jen nějaká chyba, nebo jestli se z první porážky v kariéře poučil.

Na zbytku PPV uvidíme domácího Luke Jumeau (13-4 MMA, 2-1 UFC) vs. Dhiego Lima (14-7 MMA, 3-5 UFC) a v těžké váze dva debutanty: domácího Justina Tafu (3-0 MMA) a Yorgana de Castro (5-0) z Kapverd.

Vzhledem k času konání turnaje zamíří předzápasy na ESPN2 - předzápasy jsou složeni převážně z místních borců z Oceánie (tedy Austrálie, Nový Zéland a podobně) a z osmi bijců uvidíme čtyři nováčky. Jake Matthews (14-4 MMA, 7-4 UFC) je jediný kdo už se v UFC blýskl řadou pěkných výkonů. Soupeřem Rostem Akman (6-1 MMA, 0-1 UFC) jenž v UFC premiéře ve Švédsku poprvé v kariéře prohrál. Dále Callan Potter (17-8 MMA, 0-1 UFC) vs. Maki Pitolo (11-4 MMA), Jamie Mullarkey (8-2 MMA) jenž přichází po dvou porážkách vs. Brad Riddell (5-1 MMA) a v málo vídaném zápase ženské pérové váhy nejlepší žena startovky, světová pětka Megan Anderson (9-4 MMA, 1-2 UFC) proti debutující Zarah Fairn dos Santos (6-2 MMA)

Dva předzápasy zůstaly na UFC Fight Pass. Jsou to Nadia Kassem (5-1 MMA, 1-1 UFC) vs. Ji Yeon Kim (8-2-2 MMA, 2-2 UFC) a Khalid Taha (13-2 MMA, 1-1 UFC) vs. Bruno Silva (10-3-2 MMA)

 

Hlavní zápasy (PPV)

 • Robert Whittaker (šampion) vs. Israel Adesanya (dočasný šampion) - střední
 • Al Iaquinta vs. Dan Hooker - lehká
 • Tai Tuivasa vs. Sergey Spivac - těžká
 • Luke Jumeau vs. Dhiego Lima - velterová
 • Justin Tafa vs. Yorgan de Castro - těžká

Předzápasy (ESPN2)

 • Jake Matthews vs. Rostem Akman - velterová
 • Callan Potter vs. Maki Pitolo - velterová
 • Jamie Mullarkey vs. Brad Riddell - lehká
 • Megan Anderson vs. Zarah Fairn dos Santos - ženská 145

Předzápasy (UFC Fight Pass)

 • Nadia Kassem vs. Ji Yeon Kim - ženská 125
 • Khalid Taha vs. Bruno Silva - bantamová


Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky