přihlásit trvale
Nová registrace
UFC 240, PFL 5, Oktagon 13 a Rizin FF 17 - startovní lístiny

UFC 240, PFL 5, Oktagon 13 a Rizin FF 17 - startovní lístiny

přečteno: 558×
25.07.2019 v 16:32 | Autor: Caidel
diskuse: 0×
Rubriky: Bleskovky / MMA / Svět

Středobodem víkendového programu je samozřejmě především turnaj UFC 240: Holloway vs. Edgar z kanadského Edmontonu což je čtyřhvězdičková záležitost s vynikajícím main eventem. Není to ale jediný turnaj víkendu - už ve čtvrtek je tu PFL 2019, Week 5 - dvouhvězdičkový turnaj posledního kola řádné sezóny pro lehkou a pérovou váhu. A víkend bude zakončen turnajem Rizin FF 17 z Japonska. No a pro úplnost tu máme ještě sobotní Oktagon 13 z pražské Štvanice.

A vezmeme to hezky popořadě:

PFL 2019, týden 5

Tento turnaj zakončuje základní sezónu PFL 2019 pro lehkou a pérovou váhu, takže tu máme celkem po šesti zápasech v každé z těchto vah. Startovka vypadá takhle:

Hlavní zápasy (ESPN 2)

 • Chris Wade (3) vs. Akhmet Aliev (6) - lehká
 • Lance Palmer (3) vs. Luis Rafael Laurentino (6) - pérová
 • Rashid Magomedov (3) vs. Nate Andrews (0) - lehká
 • Gadzhi Rabadanov (3) vs. Daniel Pineda (0) - pérová
 • Loik Radzhabov (0) vs. Ylies Djiroun (0) - lehká

Předzápasy (ESPN+)

 • Natan Schulte (6) vs. Ramsey Nijem (3) - lehká
 • Andre Harrison (3) vs. Movlid Khaibulaev (6) - pérová
 • Islam Mamedov (3) vs. Yincang Bao (0) - lehká
 • Alex Gilpin (0) vs. Freddy Assuncao (0) - pérová
 • Carlos Silva (0) vs. Jesse Ronson (0) - lehká
 • Alexandre de Almeida (0) vs. Peter Petties (0) - pérová
 • Steven Siler (0) vs. Jeremy Kennedy (0) - pérová
 • Natan Schulte (6) vs. Jesse Ronson (0) - lehká, nové

V lehké váze mají nejlépe našlápnuto Akhmet Aliev a Natan Schulte - oba s šesti body za finiš v prvním kole, v pérové pak s šesti body Movlid Khaibulaev a Luis Rafael Laurentino. Z hlediska světového žebříčku jsou v lehké váze tři nejvýše nasazení borci šampion Natan Schulte (#29), Rashid Magomedov (#34) a Akhmed Aliev (#36). V pérové je to samozřejmě šampion Lance Palmer (#10) a Andre Harrison (#26).

Aktualizace: Je po vážení a to se startovkou trochu zamávalo. V lehké nenavážili Ramsey Nijem a Carlos Silva. Nijem měl 157,2 a nějak si prý nechtěl pořádně stoupnout na váhu, tak ho komise vyškrtla. A Silva vážil 159 liber. PFL tak vzalo jejich původní soupeře, Schulteho a Ronsona a postavilo je proti sobě. A rušil se také zápas Gadzhi Rabadanov vs. Daniel Pineda - Rabadanov předem komisi oznámil, že se o váhu ani nepokusí. Pineda tak bere tři automatické body, ale mám dojem, že to na postup stačit nebude.

 

Oktagon 13

V sobotu tu máme na Štvanici turnaj Oktagon 13. Turnaj začíná v 17:30 a lístky jsou dostupné od 590 Kč. TV přenos v 18:30 buď na O2TV sport, nebo lze zakoupit stream za 6,99 euro.

Hlavní startovka (cca 21:10) vypadá takto:

 • Karlos Vémola (26-5) vs. Henrique da Silva (14-9, Brazílie) - polotěžká
 • Makhmud Muradov (20-6) vs. Wendell Marques (31-12, Brazílie) - střední
 • Milan Ďatelinka (6-4) vs. Václav Mikulášek (4-4) - střední
 • Miroslav Brož (7-1) vs. Jakub Běle (4-5) - střední
 • Daniel Dittrich (4-3) vs. -TBA- - těžká
 • Leo Brichta (3-2) vs. Aliston Cordeiro Aguiar (7-5, Brazílie) - lehká

Předzápasy (18:30)

 • Viktor Pešta (14-5) vs. Mike Kyle (23-17, USA) - těžká
 • David Dvořák (16-3) vs. Arsen Taigibov (16-2, Ukrajina) - muší
 • Michal Konrád (4-5) vs. Jakub Bahník (4-3) - velterová
 • Kateřina Klinderová (0-0) vs. Eva Borodáčová (0-0) - bantamová, projekt Y
 • Ivy Hašková (0-0) vs. -TBA- - bantamová, projekt Y
 • Tomáš Kvapil (5-1) vs. David Mora (4-2, Španělsko) - pérová
 • David Hošek (1-1-1) vs. Michal Varchola (2-0, Slovensko) - střední
 • Matouš Kohout (2-2) vs. Matúš Šutka (2-1, Slovensko) - velterová

Kolem světové padesátky jsou momentálně umístěni Vemola, Pešta a Dvořák s tím, že da Silva naposledy porazil Jana Gottvalda a Mike Kyle je známý a prověřený journeyman prakticky.

 

UFC 240: Holloway vs. Edgar

Nejzajímavějším turnajem víkendu je s velkou rezervou UFC 240 které se koná v sobotu v Rogers Place v Edmontonu v kanadské provincii Alberta. Zejména hlavní zápas večera je fantastická záležitost: šampion Max Holloway (20-4 MMA, 16-4 UFC) se vrací do pérové váhy a bude obhajovat svůj titul proti legedně a exšampionovi váhy lehké, Frankie Edgarovi (23-6-1 MMA, 17-6-1 UFC). Snad už to tentokrát konečně vyjde, protože borci spolu mají bojovat už potřetí - z předchozích pokusů na UFC 218 a UFC 222 sešlo kvůli různým zraněním. Edgar půjde o titul v pérové váze už potřetí, dvakrát mu zisk titulu nedovolil José Aldo, jinak ho v pérové váze překvapivě porazil jen Brian Ortega jemuž to tehdy vyneslo titulový zápas. Edgar má od té doby jednu výhru a celkově je v pérové váze 8-3 zatímco Max v této váze vyhrál dvanáct zápasů v řadě. Oba borci jsou neuvěřitelní tempaři známí svou odolností, Max má na svém kontě ale dvě klíčové výhody - výšku a mládí. Je o 13 cm vyšší s mnohem větším dosahem a je také o deset let mladší - Edgar je vlastně v 37 letech nejstarší na startovce. Frankie prohlašuje, že klíčovým faktorem pro jeho výhru bude jeho schopnost mixovat různé fáze zápasu v které se mu prý nikdo (a to dost možná oprávněně) nemůže rovnat. Osobně tipují, že Frankie Maxe dokáže dostat na zem (má zápasnickou výhodu), ale jestli ho tam udrží, to je úplně jiná věc. A zajímavé bude také zda bude Frankie rychlejší - ač bývalý šampion lehké váhy, pohybuje se velikostně spíš někde mezi bantamem a pérovou. Otázkou také je, jestli jednomu z borců nešla dolů odolnost - Holloway se naposledy zůčastnil strašlivé pětikolové bitvy s Poirierem která prostě musela zanechat následky a teď musí s vahou zase dolů (navíc už měl jednou specifický lékařský problém). V případě Edgara je to zase skutečnost, že s Ortegou byl poprvé v kariéře knockoutován a teď se vrací do akce po více než roční pauze (i když spíš není ten typ co by nějak zareznul - ale přece jen už dost stárne a má toho za sebou víc než dost). Max každopádně tvrdí, že si Frankie titulák bezesporu zaslouží, že je legendou a že mu bude ctí proti němu obhajovat (i když teď v posledních čtyřech titulácích prohrál, což je smutný rekord společně s Faberem).

K zápasu je řada zajímavých statistik, Max může atakovat řadu rekordů, Edgar už jich spoustu drží: Má vůbec nejvíc klecového času v historii UFC (6:47:33). S podstatnými údery (1477) je Frankie historicky čtvrtý - Max je první (1808), s porazy (67) Frankie historicky pátý. Max drží rekord pro zápas pérové váhy s 307 zásahy, Edgar je s 259 zásahy druhý (oba to přitom dosáhli ve svých posledních zápasech v pérové váze), má třetí nejposlednější stopku historie (4:56 v pátém kole nad Swansonem) a jako jediný v historii dokázal v jednom kole schytat tři knockdowny a neprohrát zápas. 

Nezvykle vysoká očekávání souvisí také s co-main eventem. V něm až donedávna domintantní Cris Cyborg (20-2 MMA, 5-1 UFC) která nastupuje po své první porážce od roku 2005. A aby to bylo pikantnější, jde o poslední zápas její aktuální UFC smlouvy a Cyborg se nijak netají tím, že má zájem vyzkoušet svou hodnotu na volném trhu (a Bellator už předem deklaroval, že má zájem). Cyborg tu tedy hraje o hodně. Proti ní rovněž bývalá šampionka Invicta FC, neporažená Felicia Spencer (7-0 MMA, 1-0 UFC), světová trojka jenž v UFC zdolala Megan Anderson. Obě velké finišerky, Cyborg výhry KO na 85% (17/20), Spencer spíše grapplerka, ale také finišuje 71% zápasů. Dana White tu dost přilévá olej do ohně, protože neustále tvrdí, že se Cyborg bojí remače s Nunes, Cyborg už jen krčí rameny a připouští, že už by jí překvapilo snad jedině to, kdyby jí Dana White někdy za něco pochválil (ač on tvrdí, že spolu mají přátelský vztah, vzhledem k minulosti to Cyborg vidí asi dost jinak). Snahy udržet Cyborg v UFC tu ale rozhodně jsou - pokud tenhle zápas vyhraje, Dana White naznačil, že je ochoten jí nabídnout i prodloužení smlouvy na jeden jediný zápas s Nunes (což UFC normálně nedělá - tady je ale důvod jasný, UFC věří Nunes a Cyborg by v případě další porážky opouštěla UFC s podstatně menším kreditem). Cyborg šest soupeřek v UFC přestřílela celkem 338-110 a s rozdílovkou +4,76 podstatných zásahů za minutu má nejlepší statistiku v UFC. 

Třetí zápas Geoff Neal (11-2 MMA, 3-0 UFC) vs. Niko Price (13-2-1NC MMA, 5-2-1 UFC) sice není nijak závratně obsazen (oba borci jsou kolem světové padesátky), ale stylisticky je tu značný potenciál na zápas večera - i když ten si pro sebe dost pravdědpodobně zaberou headlineři. Price má 12/13 výher stopkou a s průměrným zápasovým časem 5:48 bojuje ve velteru nejkratší zápasy. Olivier Aubin-Mercier (11-4 MMA, 7-4 UFC) se sice na tento zápas připravoval s samotným Saint-Pierrem a je třetí nejpřesnější borec divize, ale teď poprvé v kariéře prohrál dva zápasy v řadě. Perličkou je, že jednou dokázal vyhrát zápas na body s pouhými třemi zásahy. Proti němu nejmladší borec na startovce, dvaadvacetiletý Arman Tsarukyan (13-2 MMA, 0-1 UFC) kterého naposledy ubodoval Makhachev. Otvírákem pak Marc-André Barriault (11-2 MMA, 0-1 UFC) vs. Krzysztof Jotko (20-4 MMA, 7-4 UFC). Barriault v UFC premiéře poražen Andrewem Sanchezem, Jotko v rekordní krizi tří porážek - je ale druhý nejlepší obranář proti zásahům v divizi (inkasuje 1,73 za minutu) a brání 87% porazů - nejlepší obranář divize. 

Jak je vidno, main a co-main jsou hodně zajímavé, ale zbývající tři zápasy PPV jsou dost výplňové, žádné TOP 10 talenty (a navíc často borci se sériemi porážek). V předzápasech pak ještě bojuje Alexis Davis, světová sedma a elitní muší váhy Pantoja a Figueiredo, oba TOP 5.

Čtyři předzápasy zamíří na ESPN2. Tím hlavním je zápas už zmíněné světové sedmy Alexis Davis (19-9 MMA, 6-4 UFC) která ale jako řada bojovníků nad ním zažívá první dvouzápasovou prohranou sérii v kariéře. V muší váze má teď bilanci 1-2 a čeká jí Viviane Araujo (7-1 MMA, 1-0 UFC), tvrdší ranařka která shazuje z bantamové váhy kde měla premiéru. Davis by měla mít výhodu na zemi, ale zápasí špatně, takže jí dost možná nevyužije. Dvojice zápasů vypsána do pérové váhy: Hakeem Dawodu (9-1-1 MMA, 2-1 UFC) vs. debutující Yoshinori Horie (9-1 MMA) který strávil celou kariéru v Pancrase a Gavin Tucker (10-1 MMA, 1-1 UFC) vs. Seung Woo Choi (7-2 MMA, 0-1 UFC). Oba v posledním zápase poraženi, pro Tuckera první prohra kariéry, ale také už v UFC narozdíl od Choie jednou vyhrál. Skrytým pokladem je pak souboj světové trojky muší váhy Alexandre Pantojy (21-3 MMA, 5-1 UFC) a světové pětky Deivesona Figueireda (15-1 MMA, 4-1 UFC). Figueiredo je hyperagresivní borec  který vyhrál na body jen dva zápasy z patnácti, v posledním zápase ho ale ukontroloval Jussier Formiga. Pantoja teď s třemi výhrami v řadě, všestranný borec s rovnoměrně rozloženými KO, submisemi i bodovými výhrami (7:8:6). Pantoja má stejně jako Benavidez tři výhry v řadě, víc jich v divizi má jen Cejudo (4). Figueiredo nejlepší obranář v divizi - inkasuje jen 1,65 zásahu za minutu.

Na UFC Fight Pass zbývají tři předzápasy. Gillian Robertson (6-3 MMA, 3-1 UFC) by pátým zápasem v muší váze měla dorovnat rekord Roxanne Modafferi (z minulého týdne). S třemi výhrami, třemi stopkami a třemi submisemi se vždy dělí o rekordní pozici s několika dalšími bojovnicemi, takže získat výhru, finiš nebo submisi by vždy znamenalo získat vedení v pomyslném žebříčku. Naposledy vítězila v Praze. Soupeřkou Sarah Frota (9-1 MMA, 0-1 UFC) která těsně prohrála v UFC premiéře a utrpěla tak první prohru kariéry. Žebříčkově je ale o dost výš než Roberson. Dále Erik Koch (15-6 MMA, 4-5 UFC) poprvé v kariéře nabere až do velteru (v UFC začínal na pérové váze). Koch už bojuje dvanáct let a je mu teprve třicet, ale má poměrně málo zápasů - víc než jednou ročně nebojoval od roku 2014 a tohle je jeho první letošní fight - navíc ale po smrti otce, která mu prý paradoxně ale hodně pomohla v soustředění. Soupeřem mariňák Kyle Stewart (11-2 MMA, 0-1 UFC). Otvírákem pak dva nováčci těžké váhy: Kanaďan Tanner Boser (16-5-1 MMA) vs. Brazilec Giacomo Lemos (6-0 MMA). Boser spíše journeyman bojující od roku 2102, Lemos zatím stopro finiš bilance s pěti KO a jednou submisí, kariéru začal 2016. 

Hlavní zápasy (PPV)

 • Max Holloway (šampion) vs. Frankie Edgar - o titul pérové váhy
 • Cris Cyborg vs. Felicia Spencer - ženská 145
 • Geoff Neal vs. Niko Price - velterová
 • Olivier Aubin-Mercier vs. Arman Tsarukyan - lehká
 • Marc-André Barriault vs. Krzystztof Jotko - střední

Předzápasy (ESPN2)

 • Alexis Davis vs. Viviane Araujo - ženská 125
 • Hakeem Dawodu vs. Yoshinori Horie - pérová
 • Gavin Tucker vs. Seung Woo Choi - pérová
 • Alexandre Pantoja vs. Deiveson Figueiredo - muší

Předzápasy (UFC Fight Pass)

 • Gillian Robertson vs. Sarah Frota - ženská 125
 • Erik Koch vs. Kyle Stewart - velterová
 • Tanner Boser vs. Giacomo Lemos - těžká

 

Rizin 17

Závěrečným turnajem víkendu je nedělní Rizin 17 v Saitama Super Aréně. Dostupný stream na FITE.TV za 19,99 dolarů jenž startuje v sedm ráno našeho času. Turnaj nicméně tentokrát orientován hlavně na domácí borce kteří mají zastoupení vlastně v deseti z dvanácti z plánovaných zápasů a čtyři z nich mají čistě japonskou účast. Deset MMA fightů, tři z toho kvalifikací do Grand Prix lehké váhy a dva kickbox zápasy. Nejlepší obsazení má dost utopený ženský zápas Seo Hee Ham vs. Tomo Maesawa ve kterém se světová dvojka superatomové váhy Ham utká s domácí jedenáctkou Maesawou.

V hlavním zápase večera se střetnou Yusuke Yachi který je s dvěma prohranými zápasy v krizi a Mikuru Asakura jenž naopak v Rizinu se čtyřmi výhrami zatím nezaváhal. S kým se bude počítat do budoucna? Shintaro Ishiwatari oprava po prohrané premiéře s Horiguchim. Sasaki v druhém Rizin fightu od propušení z UFC. V polotěžké dva nováčci: Journeyman Kim a nová naděje, „Uralský Hulk“ Shtyrkov z Ruska.

Co se kvalifikačních zápasů na LWGP týče, Rizin na jedné straně dává šanci známým jménům japonské scény, ovšem s již diskutabilní výkonností (Kitaoka, Kawajiri, Hirota) a na druhé straně staví různé světové prospekty (Case, Abdulkhalikov, de Souza).

Startovní listina:

 • Yusuke Yachi (Japonsko) vs. Mikuru Asakura (Japonsko) - MMA, lehká
 • Shintaro Ishiwatari (Japonsko) vs. Ulka Sasaki (Japonsko) - MMA, lehká
 • Hiromasa Ogikubo (Japonsko) vs. Yuki Motoya (Japonsko) - MMA, bantamová
 • Ivan Shtyrkov (Rusko) vs. Hoon Kim (Jižní Korea) - MMA, polotěžká
 • Hikaru Machida (Japonsko) vs. Taiga (Japonsko) - smluvní, kickbox
 • Satoru Kitaoka (Japonsko) vs. Johnny Case (USA) - lehká, kvalifikace na LWGP
 • Tatsuya Kawajiri (Japonsko) vs. Ali Abdulkhalikov (Rusko) - lehká, kvalifikace na LWGP
 • Mizuto Hirota (Japonsko) vs. Roberto de Souza (Brazílie) - lehká, kvalifikace na LWGP
 • Vitaly Shemetov (Rusko) vs. Jake Heun (USA) - MMA, polotěžká
 • Tomo Maesawa (Japonsko) vs. Seo Hee Ham (Jižní Korea) - MMA, ženská superatomová
 • Reina Miura (Japonsko) vs. Stephanie Egger (Švýcarsko) - MMA, ženská smluvní 63
 • Daiki Watabe (Japonsko) vs. Hideki (Bolívie) - kickbox, smluvní


Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky