přihlásit trvale
Nová registrace
UFC 236 a One 94 - startovní listiny

UFC 236 a One 94 - startovní listiny

přečteno: 525×
11.04.2019 v 15:39 | Autor: Caidel
diskuse: 0×
Rubriky: Bleskovky / MMA / Svět

Tenhle víkend se dvěma turnaji. Především je to sobotní čtyřhvězdičkové PPV UFC 236 z Atlanty v rámci kterého jsou na programu dva dočasně titulové zápasy (heh), nicméně v pátek se koná také docela slušný dvouhvězdičkový turnaj ONE Championship 94: Roots of Honor na Filipínách - a to s dvěma plnohodnotnými titulovými zápasy (a zbývajícím čtvrtfinále FLWGP).

Vezmeme to chronologicky, takže:

ONE Championship 94: Roots of Honor

12. dubna 2109, Mall Of Asia Arena, Pasay, Filipíny (ONE app / Youtube - start 12:00 / O2TV Sport - start 14:30 hlavní zápasy)

Turnaj ONE je pro Českého fanouška tradičně dostupný zdarma na ONE appce nebo na Youtube - přenos začíná v pátek ve 12:00. Hlavní zápasy pak možno vidět na O2TV Sport kde začíná přenos v 14:30.

Turnaj se koná na jedné z tradičních základen ONE, Mall Of Asia Aréně na Filipínách a turnaj je slušně obsazený - hodnocen dvěma hvězdičkami a budou na něm k vidění dva titulové zápasy, závěrečný čtvrtfinálový zápas Grand Prix muší váhy a celkově pět bojovníků světové stovky.

V hlavním zápase večear čeká australana Martina Nguyena (11-3 MMA, 8-3 ONE) obhajoba pásu pérové váhy a to proti mongolskému exšampionovi Jadamba Narantungalagovi (14-5 MMA, 6-2 ONE). Nguyen je historicky prvním dvoudivizním šampionem ONE, držel pás pérové a lehké váhy a málem porazil i Bibiano Fernandese ve váze bantamové. Bantam už je pro něj obecně asi moc, protože neuspěl s Fernandesem a o dva zápasy později ani o volný titul s Bellingonem takže experimenty s bantamovou vahou u něj můžou za dvě ze tří kariérních porážek. Tou třetí byl Marat Gafurov který ho porazil v souboji o dočasný titul, což ale Nguyen o dva roky později pomstil. Nguyen sice držel dva tituly, ale v kleci ještě o žádný nepřišel - Nguyen se totiž loni v září zranil a raději se tak vzdal titulu lehké váhy, aby neblokoval dvě divize. V pérové teď bude po cca desetiměsíční pauze obhajovat podruhé - poprvé to zvládl proti Christianovi Lee a pokud obhajobu zvládne, dorovná rekord dvou obhajob Gafurova a navíc ho nejspíš předběhne v délce vlády (teď na něj ztrátí jen cca 30 dní). Narantungalag vládl divizi ještě před Gafurovem, ale nikdy kvůli zranění neobhajoval. Po něm získal dočasný titul Gafurov (právě když porazil Nguyena), soubojem o plný titul byl pak Gafurov vs. Narantungalang, ale ten vyhrál Gafurov RNC ve čtvrtém kole. Narantungalag s ním pak šel ještě jednou, ale to už ho Gafurov uškrtil hned v prvním kole. Gafurov je tak zodpovědný za obě porážky Narantungalaga v ONE a ten od té doby vyhrál poslední dva zápasy.

Druhým titulovým zápasem je souboj ve slámové váze mezi šampionem Yosuke Sarutou (19-8-3 MMA, 2-0 ONE) a domácím exšampionem Joshuou Pacio (13-3 MMA, 7-3 ONE). Jde o bezprostřední remač, oba spolu bojovali v lednu a těsně na body vyhrál právě Saruta, takže si dají opáčko, aby nebylo pochyb. Saruta je v ONE relativně nový, vyhrál zde zatím dva zápasy, Pacio je naopak stálice s deseti zápasy na kontě. Celkem vtipné je, že od vzniku titulu v této váze v roce 2015 je Saruta už šestým šampionem (Yoshitaka Naito měl ale titul dvakrát), pouze jediný šampion a to právě Naito v rámci své první vlády nad divizí dokázal titul jedinkrát obhájit - a to právě proti Paciovi. Ten mu ovšem titul o dva roky později v odvetě sebral, aby o něj sám o čtyři měsíce později přišel. Oba borci ve světové padesátce.

Tatsumitsu Wada (20-10-2 MMA, 1-2 ONE) měl nastoupit k čtvrtfinálovému zápasu GP muší váhy už v Japonsku, ale zranil se mu soupeř - a tak ONE narychlo sehnalo Gustavo Balarta (8-1 MMA) z Kuby a dají si to o dva týdny později aby se udržel časový harmonogram. Balart přichází z Titan FC a v osmi zápasech má jediný finiš. 

Další MMA zápasy: Fu Chang Xin (8-1 MMA, 2-0 ONE) vs. Leandro Issa (16-7 MMA, 6-2 ONE) - Issa v ONE působí už podruhé, mezitím bojoval také v UFC kde měl bilanci 2-3. James Nakashima (10-0 MMA, 1-0 UFC) vs. Luis Santos (65-11-1NC MMA, 5-2-1NC ONE). Nakashima je neporažený zápasník amerického MMA Labu, Santos mnohem zkušenější bývalý titulový vyzyvatel s téměř osmdesátkou zápasů na kontě. Sung Jong Lee (2-4 MMA, 0-3 ONE) vs. Edward Kelly (11-6 MMA, 6-6 ONE). Stálice ONE, domácí Kelly nastoupí proti Leemu - Kelly sice nemá nijak skvostnou bilanci, ale zhruba půlku porážek má proti šampionům nebo vyzyvatelům - naproti tomu Lee zatím v ONE ještě nevyhrát a bojuje o zhruba dvě třídy níž. Eric Kelly (12-6 MMA, 5-6 ONE) vs. Kwon Won Il (3-1 MMA, 1-1 ONE) - i druhý Kelly půjde proti Jihokorejci, v tomto případě ale Il zaskakuje za zraněného Tan Kaie. Eric Kelly teď prohrál pět zápasů v řadě. Il bojoval necelé dva měsíce zpátky, ale bleskovým heel hookem podlehl Masakazu Imanarimu. Ahmad Qais Jasoor (5-1 MMA, 1-1 ONE) vs. Xie Bin (6-2 MMA/ONE) - Bin strávil celou kariéru v ONE. V souboji borců ze Singapuru si to rozdají Niko Soe (3-1 MMA, 1-0 ONE) a debutující Roni Saputra. Dámy: Bi Nguyen (4-3 MMA) z Jackson MMA vs. Dwi Ani Retno Wulan (1-0 MMA/ONE) a otvírák pak Akihiro Fujisawa (5-0-1 MMA, 2-0 ONE) vs. Ramon Gonzalez (3-2 MMA, 2-2 ONE).

Kicbox je tu jen jeden: Ibrahim El Bouni z Maroka v polotěžké váze proti Andrei Stoinicovi z Rumunska, dvojice zápasů pak vypsána do muay thai: Ognjen Topic ze Srbska proti Saempetch Fairtexovi z Thajska a Lerdsila Phuket Top Team rovněž z Thajska proti Momotarovi z Japonska. 

 

Hlavní zápasy:

 • Martin Nguyen (šampion, Austrálie) vs. Jadamba Narantungalag (Mongolsko) - o titul pérové váhy
 • Yosuke Saruta (šampion, Japonsko) vs. Joshua Pacio (Filipíny) - o titul slámové váhy
 • Tatsumitsu Wada (Japonsko) vs. Gustavo Balart (Kuba) - čtvrtfinále grand prix muší váhy
 • Fu Chang Xin (Čína) vs. Leandro Issa (Brazílie) - smluvní 68 kg
 • Ibrahim El Bouni (Maroko) vs. Andrei Stoica (Rumunsko) - kickbox, polotěžká
 • James Nakashima (USA) vs. Luis Santos (Brazílie) - velterová
 • Sung Jong Lee (Jižní Korea) vs. Edward Kelly (Filipíny) - pérová

Předzápasy:

 • Kwon Won Il (Jižní Korea) vs. Eric Kelly (Filipíny) - pérová
 • Ognjen Topic (Srbsko) vs. Saemapetch Fairtext (Thajsko) - muaythai, 66 kg
 • Xie Bin (Čína) vs. Ahmad Qais Jasoor (Afghánistán) - bantamová
 • Niko Soe (Singapur) vs. Roni Saputra (Singapur) - muší
 • Momotaro (Japonsko) vs. Lerdsila Phuket Top Team (Thajsko) - muaythai, muší
 • Bi Nguyen (Vietnam) vs. Dwi Ani Retno Wulan (Indonésie) - atomová
 • Akihiro Fujisawa (Japonsko) vs. Ramon Gonzalez (Filipíny) - slámová

UFC 236: Holloway vs. Poirier 2

sobota 13. dubna, State Farm Arena, Atlanta, Georgie, USA (PPV, ESPN, UFC Fight Pass)

UFC 236 je solidním čtyřhvězdičkovým PPV turnajem, ačkoli snaha UFC dostat sem nějaký titulový zápas znamenala, že UFC muselo být dosti kreativní a skončilo to dvěma zápasy o zcela bezcenné dočasné tituly - které ale naštěstí budou dost atraktivní titul netitul.

Na turnaji uvidíme jednoho plnohodnotného šampiona, dalších pět borců ze světové desítky a tři ze světové pětadvacítky. Půjde také o vůbec první turnaj který se v USA bude dát jako PPV zakoupit pouze přes existující předplatné ESPN+.

Teď už ale k zápasům.

Jelikož je Nurmagomedov stále v trestu, rozhodlo se UFC jít cestou dočasného titulu lehké váhy - a dalo šanci ucházet se o tento titul šampionovi váhy pérové. Uvidíme tak remač mezi Maxem Hollowayem (20-3 MMA, 16-3 UFC) a Dustinem Poirierem (24-5-1NC MMA, 16-4-1NC UFC). Tihle dva se poprvé potkali už v roce 2012 na UFC 143 a Poirier tehdy vítězil arm trianglem v prvním kole. Poirier od té doby šel nepochybně nahoru, o Hollowayovi to ovšem platí dvojnásob - zápas s Poirierem pro něj byl totiž zároveň UFC premiérou a bylo mu tehdy pouhých 20 let. Ač mají oba prakticky shodnou UFC bilanci (16-3 vs. 16-4-1NC), Poirier je před Hollowayem tak nějak pořád o krok napřed. Do UFC přišel o rok dříve, takže souboj s Hollowayem pro něj byl už čtvrtá UFC výhra a o dva roky dříve také zamířil do lehké váhy kde teď má velmi slušnou bilanci 8-1 s výhrami nad Alvarezem, Gaethjem a Pettisem, což z něj dělá světovou trojku. Holloway nicméně dorostl do famózní formy a předběhl Poiriera v tom jediném co Poirier zatím nedal a to je zisk titulu. Holloway vyhrál posledních třináct zápasů v řadě - a dvakrát už dokázal obhájit titul pérové váhy. Teď tedy očekávaný remač mezi dvěma výbornými borci - a i stylisticky je to hodně slušně postavené a může se to vyvíjet řadou různých způsobů. Sám Holloway v rámci odkazu na předchozí vzájemný zápas tvrdí, že jeho nynější já by jeho dvacetileté já poslalo na hřbitov :) Holloway bude v tomto zápase atakovat celou řadu zásadních rekordů a ani Poirier si v tomto směru nevede špatně - vtipné je, že tohle je jeho první titulák po 22 zápasech v UFC a jen Michael Bisping na svůj titulový zápas čekal déle - 26 zápasů. Jak Holloway tak Poirier mají od roku 2011 16 výher - víc jich má ve stejném období pouze Donald Cerrone (22) a s 11 stopkami za stejné období je Poirier také druhý po Cerronem. Ačkoli Poirier v lehké váze nepůsobí až tak dlouho, má zde už šest KO a víc jich mají pouze Guillard s Barbozou (7). Poirier je také druhý nejaktivnější střelec: má 7,11 zásahů za minutu, víc jen Gaethje (8,50), Poirier má navíc nejlepší rozdílovku +2,69 za minutu a má na kontě také už dva D'Arce choke (jako jeden ze tří borců v UFC historii).

Co-main event je stylisticky naopak o dost rozdílnější. Když kvůli operaci Whittakera nedošlo na titulový zápas Gastelum vs. Whittaker, rozhodlo se UFC vytěžit popularitu Adesanyi a přikleplo mu dočasný titulák proti Gastelumovi (ač už je Whittaker touhle dobou po operaci, uzdraven a trénuje na návrat). Kelvin Gastelum (15-3-1NC MMA, 10-3-1 UFC) do toho jde se dvěma výhrami v řadě (Bisping a Jacaré) a klíčové zde bude hlavně to, zda se dokáže prosadit zápasnicky. Neporažený Israel Adesanya (16-0 MMA, 5-0 UFC) podle něj totiž není komplexní a vlastně ani pořádný MMA bojovník. Adesanya, který 13 ze 16 soupeřů ukončil KO a naposledy ubodoval Andersona Silvu se ale pochopitelně za všestranného považuje a tvrdí, že na zem se nepůjde. Gastelum může teoreticky vyhrát i v postoji (Adesanya by nebyl první koho Gastelum v postoji překvapil a Gastelum hlásí, že na něj Adesanyova síla úderů v zápase s Andersonem Silvou neudělala vůbec žádný dojem), ale na zemi by jeho výhoda byla nepochybně o dost větší. Gastelum světová 4., Adesanya 7. Gastelum je 14. vítěz TUF co půjde o titul, 10 z 15 výher má stopkou a v posledních sedmi zápasech nabodoval osm knockdownů. Ve střední váze ho k zemi ještě nikdo neposlal. Adesanya by se mohl stát desátým borcem v UFC historii jenž by k titulu dokráčel neporažený, ale vzhledem k tomu, že jde o titul dočasný a nepodstatný, nevím jestli by se mu to mělo počítat :) S pěti výhrami ve střední váze má stejně jako Antonio Carlos Junior, víc jen šampion Whittaker (8). Adesanya má 13/16 výher stopkou, všechno KO, ve střední váze má nejlepší obranu proti úderům (69,1 %) a je jedním ze dvou borců kteří loni dokázali čtyřikrát vyhrát - mimo něj to zvládl ještě Thiago Santos.

Třetí zápas v polotěžké váze je poměrně zvláštní. Na jedné straně Eryk Anders (11-3 MMA, 3-3 UFC), na druhé straně Khalil Rountree Jr. (7-3-1NC MMA, 3-3-1NC UFC). Ač mají oba borci shodnou UFC bilanci, oba k ní došli dost rozdílným způsobem. Relativně nezkušeného Anderse jenž je profíkem necelé čtyři roky UFC v poslední době několikrát použilo jako záskok do hlavních zápasů večera - např. proti Machidovi nebo Thiago Santosovi. Následkem toho má Anders bilanci 1-3 v posledních čtyřech (naposledy dost nečekaně těsně prohrál s Theodorouem ve střední váze), ale vysloveně ostudu si neudělal nikdy a své si zastal i proti takto elitním borcům. Rountree naopak v UFC vypadal jako borec co se neudrží, když první dva fighty v UFC prohrál, pak ale následovala dvojice KO v prvním kole, pak prohra s Oleksiejczukem (ale Oleksiejczuk měl pozitivní dopingový nález) aby následně Rountree získal největší výhru kariéry: v prvním kole vypnul Gokhana Sakiho. Jenže hned o zápas později mu všechny plusové body sebral Johnny Walker když ho loktem sundal za necelé dvě minuty. Rountree se prý poučil a aby poladil svůj klinč, připravoval se tentokrát v Thajsku. 

Ve čtvrtém zápase Alan Jouban (16-6 MMA, 7-4 UFC), v 37 letech nejstarší borec na startovce. Teď se vrací do akce po 413 denní pauze, což je u něj nejdelší pauza kariéry. Jouban v posledním zápase s Benem Saundersem zlomil sérii dvou porážek a je jedním ze dvou borců kteří knockoutovali dva soupeře lokty (Travis Browne je ten druhý). Proti němu Dwigh Grant (9-2 MMA, 1-1 UFC), relativní UFC nováček který naopak nastoupí k druhému zápasu během 49 dní - Na UFC FN 145 knockoutoval Carlo Pedersoliho vteřinu před koncem prvního kola. Vypadá to na slibnou řežbu: Jouban má KO výhry na 69%, Grant dokonce na 78%, papírově je ale Jouban prověřený borec kolem padesátky, Grant zatím někde u stotřicítky.

Otvírákem PPV zajímavý zápas v polotěžké: Jedna z největších stálic divize, Ovince Saint Preux (23-12 MMA, 11-7 UFC) kterému bude chybět jen jeden zápas na to aby dotáhl rekordy Jonese, Badera a Evanse půjde proti Nikitu Krylovovi (24-6 MMA, 6-4 UFC). Ten je v UFC už podruhé (i když odešel kvůli tomu, že dostal lepší nabídku v Rusku, ne kvůli výkonnosti) a specifický je především svým tahem na bránu: všech 30 zápasů Krylova skončilo před časovým limitem, s 5,89 zásahy za minutu je největší střelec divize a 20 z 24 výher má v prvním kole. V návratovém zápase ale prohrál s Blachowiczem. OSP je nejaktivnější borec divize od roku 2013 a s třemi Von Flue choke vítězstvími je největším specialistou na toto škrcení v celé MMA (a už se mluví o tom, že by se to škrcení mělo jmenovat spíš po něm :), protože sám Von Flue tak vyhrál jen jeden zápas. Shodou okolností se tihle dva potkali už v roce 2014 a  Krylov se stal vůbec prvním koho OSP tímhle škrcením dostal - takže obranu teď určitě pořádně natrénoval. OSP má na kontě šest pozápasových bonusů, takže šance na bonus je tu obecně dost vysoká.

Předzápasy budou vysílany na ESPN a také na UFC Fight Pass - a s většími jmény je to tu celkově dost bídné. Skutečného UFC veterána vidím jednoho (Wilsona Reise), jinak několik dalších slušných bijců (Griffin, Millender, Muhammad, Pantoja) a pak už spíše nové tváře které jsou na začátku UFC kariér.

V hlavním předzápase trochu záhadně nejmladší borec startovky, třiadvacetiletý Jalin Turner (8-4 MMA, 1-1 UFC). Jeho hlavní kvalifikací je to, že všech osm výher dosáhl v prvním kole, ale UFC debut s Vincente Luquem mu rozhodně nevyšel. Soupeř Matt Frevola (6-1-1 MMA, 0-1-1 UFC) v UFC zatím bez výhry: nejprve prohrál s Polo Reyesem, pak překvapivě remízoval s Vannatou takže v hlavním předzápase dává ještě menší smysl. Snad jen jako oběť pro nějaké rychlé Turnerovo KO. 

Na postu hlavního předzápasu by dával daleko větší smysl zápas mezi dvěma TOP 10 borci, to by ovšem UFC nesmělo muší váhu záměrně sabotovat. Mimochodem, sám Wilson Reis (23-9 MMA, 7-5 UFC) tvrdí, že podle něj divize nejpozději v červnu skončí. Dříve ale bojoval v bantamové váze, takže přechod výš asi zvládne. Se 43 porazy má druhý nejvyšší počet porazů v divizi po Demetriousi Johnsonovi (58) a s 5,6 porazy na 15 minut boje je tam sází nejčastěji ze všech muších vah. Wilson světová čtyřka a sérii kritických tří porážek (Johnson, Cejudo, ale také Moraga) naposledy zlomil výhrou nad Benem Nguyenem. Proti němu světová sedma Alexandre Pantoja (20-3 MMA, 4-1 UFC) nyní s dvěma výhrami v řadě. 

Max Griffin (14-6 MMA, 2-4 UFC) má sice bilanci 1-3 v posledních čtyřech, ale chodí většinou proti výrazně lepším soupeřům než by jeho statusu v UFC odpovídalo (Covington, Millender, Zaleski dos Santos a další) a je tak kolem světové padesátky. Tentokrát do UFC přivítá neporaženého nováčka z Ruska Zelima Imadaeva (8-0 MMA) který má všech osm výher KO - ale proti většinou dost slabým soupeřům, takže Griffin bude jeho první požádný test. Imadaev suveréně nejslabší na startovce, je teprve ve světové pětistovce.

Boston Salmon (6-1 MMA) se vrací do akce po rekordní téměř dvouleté pauze: po 641 dnech a jde tedy o sakra odložený debut, protože Salmon si smlouvu s UFC zajistil už na první epizodě první sezóny DWCS v roce 2017. S Khalidem Tahou (12-2 MMA, 0-1 UFC) měli bojovat už na finále TUF: Heavy Hitters, ale nějak na do nedošlo. Takže opáčko teď. Taha měl premiéru loni, ale prohrál s Nadem Narimanim. 

Čtyři zápasy zůstávají na UFC Fight Pass. Ten hlavní z nich je dosti zajímavý: devětapadesátka Belal Muhammad (14-3 MMA, 5-3 UFC) naposledy prohrál s Geoffem Nealem, ale předtím měl čtyři výhry v řadě. Proti němu teď šestatřicítka Curtis Millender (17-4 MMA, 3-1 UFC) s podobným příběhem - naposledy prohrál s Elizeu Zaleski dos Santosem RNC v prvním kole, předtím ale tři výhry v UFC a série devíti výher celkem. Millender jde do akce rychle, jeho prohra byla jen 35 dní zpátky - a v plánu je prý Muhammada knockoutovat a pak celé léto pracovat na zemařině o které ví, že v ní má zatím značné rezervy :)

Montel Jackson (7-1 MMA, 1-1 UFC) je světovou dvacítkou poté co v předchozím zápase za přesně 100 vteřin odškrtil Briana Kellehera D'Arce chokem - což byl mimochodem druhý nejrychlejší takový manévr v historii UFC. Proti němu v zápasech strašlivě často chybující Andre Soukhamthath (13-6 MMA, 2-3 UFC), jenž je jediným borcem v historii, který zvládl soupeře v zápase třikrát poslat k zemi a stejně zápas prohrát. Podobně podlehl Seanu O'Malleymu, když ho opakovaně sám bral k zemi, ačkoli mu rozkopal nohu tak, že O'Malley už nemohl stát a Soukhamthath si tak projel další zápas sám. 

Poliana Botelho (7-2 MMA, 2-1 UFC) se zkusí posunout o váhu výš. Původně měla jít s Paige VanZant, ale ta si zase zlomila ruku a tak proti Botelho půjde Lauren Mueller (5-1 MMA, 1-1 UFC). Botelho má ve slámové váze na kontě třiatřicetivteřinovou výhru, což je nejrychlejší finiš v historii divize a ze sedmi výher má šest KO, naopak Mueller vyhrála stopkou jen jednou v kariéře. 

Naopak o váhu níž, tj. do bantamu půjde Brandon Davis (9-6 MMA, 1-3 UFC) který občas bojoval i v lehké váze. Proti němu nováček Randy Costa (4-0 MMA) - Ten bojoval pouze v lokální organizaci Cage Titans, má na kontě čtyři KO výhry z nichž nejdelší trvala 46 vteřin, ale profíkem je jen necelý rok. 

 

Hlavní zápasy (PPV)

 • Max Holloway (šampion pérové váhy) vs. Dustin Poirier - o dočasný titul lehké váhy
 • Kelvin Gastelum vs. Israel Adesanya - o dočasný titul střední váhy.
 • Eryk Anders vs. Khalil Rountree Jr. - polotěžká
 • Alan Jouban vs. Dwight Grant - velterová
 • Ovince Saint Preux vs. Nikita Krylov - polotěžká

Předzápasy (ESPN)

 • Jalin Turner vs. Matt Frevola - lehká
 • Wilson Reis vs. Alexandre Pantoja - muší
 • Max Griffin vs. Zelim Imadaev - velterová
 • Boston Salmon vs. Khalid Taha - bantamová

Předzápasy (UFC Fight Pass)

 • Curtis Millender vs. Belal Muhammad - velterová
 • Montel Jackson vs. Andre Soukhamthath - bantamová
 • Lauren Mueller vs. Poliana Botelho - ženská 125
 • Brandon Davis vs. Randy Costa - bantamová


Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky