přihlásit trvale
Nová registrace
UFC 234 a Bellator Newcastle - startovní listiny

UFC 234 a Bellator Newcastle - startovní listiny

přečteno: 507×
07.02.2019 v 12:50 | Autor: Caidel
diskuse: 0×
Rubriky: Bleskovky / MMA / Svět

Tento víkend nás čeká dvojice sobotních turnajů. Kvalitativně je to ale tentokrát jasné, malý turnaj Bellatoru hodnocený hvězdičkou a půl v rámci letošní evropské série z anglického Newcastlu pochopitelně nemůže konkurovat čtyřhvězdičkovému PPV UFC 234: Whittaker vs. Gastelum z australského Melbourne. Takže si představíme především UFC 234 a Bellator je tu spíš pro kompletnost :)

 

UFC 234: Whittaker vs. Gastelum

Turnaj se koná v sobotu 9. února v Rod Laver Aréně v Melbourne v Austrálii a jde o solidní čtyřhvězdičkové PPV s třemi TOP 10 borci, titulovým zápasem, legendou a třemi TOP 20 bijci. Hlavním tahákem je zde pochopitelně titulový zápas ve střední váze mezi světovou jedničkou, Novozélandským šampionem Robertem Whittakerem (20-4 MMA, 11-2 UFC) a světovou čtyřkou Kelvinem Gastelumem (15-3-1NC, 10-3-1NC UFC). Oba borci mají lecos společného - Whittaker vyhrál TUF: Smashes ve velterové váze, Gastelum vyhrál TUF 17 ve střední váze a oba také v UFC bojovali hlavně ve velteru než se přesunuli o váhu výš - Whittaker šel ale dobrovolněji, Gasteluma donutily problémy na váze. I tak je ale celkem zajímavé že o titul střední váhy teď jdou dva borci původem z velteru. Oba proti sobě také koučovali nedávné TUF 28. Jejich UFC trajektorie jsou ale rozdílné - Whittaker zahájil v UFC dvěma výhrami, pak dva zápasy prohrál - a od té doby nezaváhal a vyhrál devět zápasů v řadě. Headkicky dostal Brunsona a Souzu a na své kvality upozornil především dvojicí tvrdě vydřených výher nad fenoménem Yoelem Romerem. V první výhře nad Romerem získal Whittaker dočasný titul a poté co GSP porazil Bispinga o titul plnohodnotný a titulu se vzdal, byl Whittaker povýšen na plnohodnotného šampiona a obhájil proti Romerovi. Gastelum zahájil pěticí výher, ale od té doby už nikdy nevyhrál víc než dva v řadě (jednou vlastně tři, ale kvůli marihuaně přišel o výhru nad Belfortem). V UFC ho ale zatím porazili jen Woodley, Magny a Weidman, přičemž Woodley a Magny pouze těsně na body. Oba mají skvělou fyzičku a odolnost, Whittaker výtečný postojář a výtečný v obraně proti porazům, Gastelum zase spíše do zápasnicka. Favoritem Whittaker který sám vzkazuje Gastelumovi: Respektuju tě, ale upřímně - já teď absolvoval deset kol s absolutním monstrem a ty mě nemáš čím překvapit. Gastelum ale i tak prorokuje KO výhru v prvním kole. Statistika. Tohle je podruhé co si to v UFC rozdají o titul dva vítězové TUF. Poprvé to byl Forrest Griffin a Rashad Evans. Whittakerových devět výher v řadě je momentálně čtvrtá nejdelší vítězná série v UFC, Whittaker je s pěti zásahy za minutu nejaktivnější postojář divize, s porazovou obranou 84,4% třetí nejlepší obranář a se sedmi bonusy historicky druhý největší sběrač bonusů v divizi (tím prvním je Anderson Silva). Gastelum má z posledních sedmi zápasů na kontě osm knockdownů, ve střední váze sám knockdown ještě neutrpěl. 10 z 15 zápasů vyhrál stopkou a ve střední váze má kariérní bilanci 5-1.

Zajímavý také co-main event. Nová hvězda divize, „Last stylebender“ Israel Adesanya (15-0 MMA, 4-0 UFC) změří síly s legendou a nejlepší střední vahou všech dob, Andersonem Silvou (34-8-1NC MMA, 16-4-1NC UFC). Adesanya má všechny znaky superstar a prakticky se jako superstar už chová - jen s tím, že to ostatní jakoby ještě neví. I tak ale tvrdí, že UFC 234 se vyprodalo hlavně kvůli němu, ne kvůli tituláku :) Za to mu Whittaker na tiskovce poděkoval, ale pak také poznamenal, že on haly v Austrálii vyprodával daleko dřív než byl Adesanya na scéně :) S jeho bilancí se lze ale těžko hádat - světová osmička s patnácti výhrami v řadě, třináct z toho KO a dost unikátní postojářský styl. Na druhou stranu: Brad Tavares s ním ustál pět kol a o zápas dřív ho Marvin Vettori dokázal dotáhnout do těsného bodového rozhodnutí - stylisticky bych ale čekal že na něj budou platit spíš wrestleři a to Silva rozhodně není. Adesanya drtivým favoritem, protože Silvova bilance v posledních letech není nic extra: je mu už 43 let a v posledních šesti má čtyři prohry, jeden NC a jednu výhru když naposledy ubodoval Dereka Brunsona. A navíc teď měl Silva dvouletou pauzu, takže forma bude stěží optimální. I tak ale Silva rázně odmítá jakékoli přirovnávání Adesanyi ke své mladší verzi. UFC ho do tohohle zápasu přemluvilo díky tomu, že mu slíbilo titulový zápas pokud by Adesanyu porazil - a Adesanya teď tvrdí, že by to mělo platit i pro něj (což si tedy nemyslím i když ho UFC očividně drží dál od zápasnicky orientovaných borců). Statistika: Adesanya a Thiago Silva byli jediní dva borci kteří v roce 2018 dokázali v UFC čtyřikrát vyhrát. Silva samozřejmě drží spoustu historických rekordů, většina z nich ale teď není úplně relevantních - je ale nejstarší na startovce a také je vůbec nejpřesnějším mužem v historii divize - zasahuje 61,4% svých úderů. 

Třetí zápas je vcelku vysokoprofilový fight v bantamové váze ač s trochu méně známými borci. Prakticky čistě jednodimenzionální grappler Rani Yahya (26-9-1NC, 11-3-1NC), světová sedmnáctka si to rozdá s nepříliš známým Ricky Simonem (14-1 MMA, 2-0 UFC), světovou čtyřiadvacítkou. Yahya je skutenčně prakticky jednodimenzionální, ale rozhodně mu to funguje. Kontrola, kontrola, kontrola no a bilance 7-1 od roku 2014 a tři výhry v řadě a 20 submisí v 26 výhrách. Simon teď se sedmi výhrami v řadě, poslední dvě už v UFC, ale nad neznámými borci (Dhvalishvili,Jackson). Má v tom ale finiš Dhvalishviliho gilotinou v 5:00 třetího kola, takže v této váze statisticky nejpozději ukončený zápas. 

Na hlavní startovce dále Montana De La Rosa (9-4 MMA, 2-0 UFC) vs. Nadia Kassem (5-0 MMA, 1-0 UFC) a Jim Crute (9-0 MMA, 1-0 UFC) vs. Sam Alvey (33-11 MMA, 10-6 UFC). De La Rosa prošla do UFC díky TUF 26 a zatím vyhrála dva zápasy - oba před časovým limitem, takže v této váze drží sdílený rekord. Kassem je domácí třiadvacetiletá bojovice s jednou UFC výhrou a vrací se po téměř 450 dnech pauzy. Navíc jde o váhu výš, ve svém debutu nenavážila. Veterán Alvey zaskakuje za zraněného Ryana Spanna (původně měl bojovat v Praze) a je světovou osmnáctkou. Alvey má v polotěžké bilanci 2-1 a je také vlastně nejaktivnějším mužem poslední doby v UFC. Od června 2016 nastupuje k 12 zápasu a nikdo jiných jich za tu dobu nedal víc. Vtipné je, že tohle je Alveyho sedmnáctý zápas v UFC, ale bude to jeho první zápas na hlavní startovce PPV - 17 zápasů je tak nejdelší série kterou někdo absolvoval aby se na hlavní startovku dostal. Na přípravu měl cca dva týdny. Domácí Crute je zatím neporažený, ve 22 letech je také nejmladší na startovce a rozhodně bojuje až do konce - svůj debut ukončil až v 4:51 třetího kola. 

Dong Hyun Ma (16-8 MMA, 3-2 UFC) to novinářům konečně trochu usnadnil. „Maestro“ donedávna bojoval pod jménem Dong Hyun Kim a byl tedy známý jako „ten druhý Kim, ne Stun-Gun.“ Teď už má jméno unikátní a nebudeme si je plést. Kim začal v UFC dvěma prohrami, ale poslední tři zápasy už vyhrál, v lehké váze tak má bilanci 3-1. Jeho soupeř Devonte Smith (9-1 MMA, 1-0 UFC) se pyšní 100% finiš bilancí s osmi KO a vzhledem k tomu, že Ma finišuje na 76%, viděl bych to spíše na kratší zápas. Ma má tendenci chodit do přestřelek (ač divácky atraktivních) a to by se proti ranaři Smithova kalibru nemuselo vyplatit. Ma navíc po roční pauze.

Američan Austin Arnett (16-5 MMA, 1-2 UFC) prohrál tři zápasy pod hlavičkou UFC (jeden v DWCS a dva v UFC), ale v posledním fightu ubodoval Humberto Bandenaye a zlomil tak sérii tří porážek. Má 6 KO a 6 submisí v 16 výhrách. Novozélanďan Shane Young (12-4 MMA, 1-1 UFC) v debutu zaskakoval proti Alexi Volkanovskimu a ustál s ním tři kola. Následně knockoutoval Rolanda Dy. V deseti výhrách má šest KO a čtyři submise. 

Nečekaný zápas v muší váze: Novozélanďana Kai Kara-France (18-7 MMA, 1-0 UFC) můžete znát z TUF 24, ale to mu cestu do UFC neotevřelo. Do UFC se nakonec dostal až v prosinci a ubodoval Eliase Garciu v zápase večera, čímž natáhl svou vítěznou sérii na pět fightů s tím že tohle pro něj bude druhý zápas během 70 dnů. Soupeřem nováček z Brazílie Raulian Paiva (18-1 MMA) který se do UFC kvalifikoval výhrou v brazilské verzi DWCS. Má teď 12 výher v řadě, ale 67% zápasů u něj končí na body. Mezi výhrou na DWCS a tímhle zápasem ho srazilo auto, ale zjevně ho to nezastavilo v cestě do UFC :)

Teruto Ishihara (10-6-2 MMA, 3-4-1 UFC) má sice nepochybně charisma, ale stylisticky v MMA docela stagnuje a to i v týmu Alpha Male. Do hry už několik zápasů nepřináší nic moc nového než silnou levačku a slabé porazy takže není divu že má v posledních pěti zápasech bilanci 1-4 a 0-2 od návratu do bantamu. Pravděpodobně tu tedy bojuje o udržení kariéry, jenže Kyung Ho Kang (14-8-1 MMA, 3-2-1 UFC) by proti němu měl být rozhodně favorizován - ač poslední zápas s Ricardo Ramosem těsně prohrál.

A tři zápasy zůstaly na UFC Fight Pass. Jsou to Lando Vannata (9-3-2 MMA, 1-3-2 UFC) vs. Marcos Rosa (6-4 MMA), Callan Potter (17-7 MMA) vs. Jalin Turner (7-4 MMA, 0-1 UFC) a Wuliji Buren (9-5 MMA, 0-2 UFC) vs. Jonathan Martinez (9-2 MMA, 0-1 UFC). Vannata je hodně zvláštní případ. Nejdřív málem v debutu jako záskok porazí Fergusona, aby pak v UFC vyhrál jen jediný zápas (ale zase otočkou), dva prohrál a dva remízoval (čímž dorovnal UFC rekord v počtu remíz). Zkrátka nesmírně těžce čitelný borec s šesti knockdowny v šesti zápasech. Proti němu nováček Rosa vizuálně hodně připomínající Andersona Silvu. Rosa je dost vysoký, ale měl by mít hodně špatnou porazovou obranu, takže Vannata by ho měl hladce ubodovat pokud to pojme chytře. Turner neuspěl v UFC debutu proti Vincente Luquemu a zde měl nastoupit proti Alexi Gorgeesovi. Ten se ale před necelými dvěma týdny zranil a byl nahrazen nováčkem Potterem z Austrálie. Ten ve 24 zápasech kariéry viděl bodové rozhodčí jen jednou jedinkrát. Buren a Martinez si to rozdají o první UFC výhru - Buren už v UFC prohrál dvakrát, Martinez jednou. 

Hlavní zápasy (PPV):

 • Robert Whittaker (šampion) vs. Kelvin Gastelum - o titul střední váhy
 • Israel Adesanya vs. Anderson Silva - střední
 • Rani Yahya vs. Ricky Simon - bantamová
 • Montana De La Rosa vs. Nadia Kassem - ženská 125
 • Jim Crute vs. Sam Alvey - polotěžká

Předzápasy (ESPN):

 • Devonte Smith vs. Dong Hyun Ma - lehká
 • Shane Young vs. Austin Arnett - pérová
 • Kai Kara-France vs. Raulian Paiva - muší
 • Teruto Ishihara vs. Kyung Ho Kang - bantamová

Předzápasy (UFC Fight Pass)

 • Lando Vannata vs. Marcos Rosa - lehká
 • Callan Potter vs. Jalin Turner - lehká
 • Wuliji Buren vs. Jonathan Martinez - bantamová

 

Bellator Newcastle: Pitbull vs. Scope

Zajímavé na tomto turnaji je především to, že jde o začátek takzvané Evropské série - tedy menších turnajů určených především pro evropské diváky - turnaj tedy nemá klasické pořadové číslo a je označován jako Bellator Newcastle - někdy také Bellator Europe 1. Turnaj se koná v sobotu 9. února v Utility Aréně v Newcastlu v Anglii a jestli vůbec půjde do TV v USA, to ani není úplně jisté - v Anglii to má živě vysílat Channel 5 (všechny turnaje v rámci European série kterých má být letos celkem 6). Známí borci jsou tu vlastně jen dva a to ještě jen jeden především v souvislosti s MMA - jinak je celá startovka tvořena domácími borci ve spolupráci s organizací BAMMA.

V hlavním zápase tedy stálice Bellatoru a světová jedenáctka Patricky Freire (20-8 MMA, 13-7 Bellator) proti domácímu Ryanu Scopeovi (10-1 MMA). Freire sice v Bellatoru narozdíl od svého bratra ještě nebyl šampionem, ale dlouhodobě tu operuje na vysoké úrovni - a teď má vyhrané čtyři Bellator fighty v řadě, což je v rámci jeho kariéry v Bellatoru nejlepší sérka. Freire 65% zápasů ukončuje KO. Proti Scopeovi je samozřejmě obrovským favoritem - ten si dá v Bellatoru premiéru. Scope finišuje 80% svých výher, má dva zápasy v BAMMA a teď rok pauzoval - v roce 2017 měl bilanci 1-1 a utrpěl jedinou porážku kariéry.

V co-main eventu známá TV osobnost Aaron Chalmers (4-0 MMA, 1-0 Bellator) - ten ale podle všeho umí i bojovat, má tři výhry v BAMMA a jednu v Bellatoru a žádná mu nezabrala víc než 130 vteřin. Bellator se samozřejmě veze na jeho popularitě, ale Chalmers podle všeho MMA bere vážně. Corey Browning z USA (3-1 MMA, 1-0 Bellator) je docela zábavnou volbou, protože už v Bellatoru zvládl vykolejit hype train Kevina Fergusona Jr. tím že ho loni zrušil TKO v druhém kole. Takže buď to předvede znovu, nebo je Chalmers slibnější materiál. Dále domácí neporažený Fabiana Edwards (5-0 MMA, 1-0 Bellator) který paradoxně zahájil kariéru loni v Bellatoru výhrou a pak si připsal čtyři výhry na turnajích BAMMA. 100% finiš bilance. Proti němu zkušenější Lee Chadwick (24-13 MMA) který přichází s třemi výhrami v řadě na Cage Warriors - loni ale celý rok pauzoval. A ještě Terry Brazier (10-1 MMA) s devíti výhrami v řadě vs. Chris Bungard (11-4 MMA) ze Skotska.

Předzápasy pak vysloveně regionálního charakteru, namátkově tam vidím jen Colina Fletchera známého z UFC - TUF USA vs. UK a veterána UFC i Bellatoru Jima Wallheada.

Hlavní zápasy:

 • Patricky Freire vs. Ryan Scope - lehká
 • Aaron Chalmers vs. Corey Browning - lehká
 • Fabian Edwards vs. Lee Chadwick - střední
 • Terry Brazier vs. Chris Bungard - lehká


Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky