přihlásit trvale
Nová registrace
UFC 231: Holloway vs. Ortega - startovní listina

UFC 231: Holloway vs. Ortega - startovní listina

přečteno: 924×
05.12.2018 v 16:00 | Autor: Caidel
diskuse: 1×
Rubriky: Bleskovky / MMA / Svět

Narozdíl od minulého týdne nás tento víkend čeká jen dvě MMA akce, zejména ta od UFC ale bude stát za to: Jde o čtyři a půl hvězdičkové PPV UFC 231: Holloway vs. Ortega z kanadského Toronta s dvěma titulovými zápasy. Na doplnění pak páteční turnaj One Championship: Destiny of Champions z Kuala Lumpuru.

 

UFC 231: Holloway vs. Ortega

sobota 8. prosince, Scotiabank Aréna, Toronto, Ontario, Kanada (PPV, Fox Sports 1, UFC Fight Pass)

UFC se vrací do kanady solidním čtyři a půl hvězdičkovým PPV které budou komentovat Joe Rogan, Joe Anik a Paul Felder.

A hlavním tahákem celého víkendu budou pochopitelně dva titulové zápasy na tomto turnaji.

Především jde o velmi očekávaný zápas Max Holloway (19-3 MMA, 15-3 UFC) vs. Brian Ortega (14-0 MMA, 6-0 UFC). Oba se samozřejmě měli střetnout už na UFC 226, ale Holloway tehdy těsně před zápasem z neznámého důvodu působil jako po otřesu mozku a zápas byl na poslední chvíli odvolán. Vzhledem k tomu, že se na příčinu problému nepřišlo, panuje nad zdravotním stavem šampiona Hollowaye jistá obava a údajně je v záloze připraven Renato Moicano vzít záskok o titul, kdyby Holloway nastoupit nemohl. Moicano měl původně bojovat s Bekticem, ale před třemi týdny se Bektic zranil a proto Moicano zůstává jako volná záloha kdyby se s Hollowazem nebo Ortegou něco stalo. Ale doufejme, že zápas proběhne bez problémů - je opravdu hodně očekávaný. Holloway je samozřejmě světovou jedničkou, má nyní dvanáct výher v řadě a ačkoli je mu teprve sedmadvacet, díky dvojici přesvědčivých výher nad José Aldem je už teď třetí nejlepší pérovou vahou všech dob. Letos jsme ho ale v kleci ještě bohužel neviděli a loni jen dvakrát bojoval s Aldem (oba zápasy vyhrál TKO v třetím kole). Ortega je zatím neporažená světová trojka s šesti UFC výhrami. Jeho specialitou jsou hlavně finiše a smrtící a oportunistický grappling a celou kariéru v UFC se vlastně jen zlepšuje. Začal No Contestem, pak následovaly čtyři výhry v řadě - všechno ve třetím kole ale prakticky vždy šlo o zápasy které prohrával - jenže mu soupeř vždy dal nějakou šanci a Ortega finišoval. Swansona už pak porazil v druhém kole a nečekané kvality prokázal hlavně když knockoutoval Frankie Edgara v prvním kole. No a teď už ho čeká samotný šampion. 

V co-main eventu se bude vůbec poprvé bojovat o doposud neobsazený titul ženské muší 125 librové váhy. Rozdají si to zde nekorunovaná královna a světová jednička této váhy Valentina Shevchenko (15-3 MMA, 4-2 UFC) která je všeobecně považována za nejlepší bojovnici v této váze v UFC a teď jen musí oficiálně potvrdit svůj nárok. Dříve totiž bojovala ve váze 135 liber kde také dvakrát prohrála s Amandou Nunes tak šla o váhu níž. Proti ní naopak bývalá světová jednička váhy 115 liber, exšampionka Joanna Jedrzejczyk (15-2 MMA, 9-2 UFC) která jde naopak o váhu výš poté co dvakrát prohrála s Rose Namajunas a má cestu k titulu 115 liber na nějakou dobu zavřenou. Joanna a Valentina se znají, už třikrát spolu bojovaly v muay-thai a kickboxu přičemž Shevchenko zatím vyhrála všechny tři zápasy a určitě bude chtít i navázat na výhru své sestry z předchozího víkendu. Kolem souboje Valentina vs. Joanna panoval zmatek, UFC se pokoušelo kvůli UFC 230 zápas přesunout, nakonec z něj vykoplo Joannu a chtělo dát šanci Sijaře Eubanks, ale pak došlo k další změně a zápas se vrátil do původního stavu - s čímž mělo UFC obrovské štěstí, protože Sijara nedala váhu a o titul by stejně jít nemohla. Vzhledem k jejich předchozí bilanci a váhové převaze je pochopitelně favoritkou Valentina která v UFC zdánlivě zatím příliš nemá v této váze konkurenci.

Po rok a půl dlouhé pauze se vrací islandský grappler Gunnar Nelson (16-3-1 MMA, 7-3 UFC) a to proti kovbojovi Alexi Oliveirovi (19-5-1NC, 9-3-1NC). Oliveira je světová šestnáctka a v poslední době zapůsobil hlavně výhrou nad Carlosem Conditem. Oliveira umí i submise, ale proti Nelsonovi se mu bude víc hodit schopnost rozdávat KO, kterou využil už dvanáctkrát. Nelson má v posledních šest bilanci 3-3 a naposledy podlehl KO Santiago Ponzinibbiovi - který má dost podobných parametrů jako právě Oliveira.  

Bohužel již poněkud tradiční roli zápasu „Co to dělá uprostřed PPV?“ tentokrát bere souboj Hakeem Dawodu (8-1-1 MMA, 1-1 UFC) vs. Kyle Bochniak (8-3 MMA, 2-3 UFC) v pérové váze. Oba jsou žebříčkově někde kolem stotřicítky, Dawodu v UFC zatím 1-1 a Bochniak dokonce jen 2-3 s tím, že poslední zápas prohrál. Dawodu má alespoň solidních 75% KO výher, ale Bochniak finišuje jen na 50%.

Otvírákem PPV je pak naopak velmi pochopitelně souboj dvou z nejtrvrdších ranařů polotěžké váhy a to fight Jimi Manuwa (17-4 MMA, 6-4 UFC) vs. Thiago Santos (19-6 MMA, 11-5 UFC). Manuwa má v 17 výhrách 15 KO (a ze čtyř porážek byl třikrát také knockoutován), Santos má 13 KO v 19 výhrách a rovněž třikrát KO prohrál (ač v šesti porážkách). Manuwa 3-4 v posledních sedmi a dva zápasy v řadě prohrál, Santos 6-1 v posledních sedmi, ale je pravda, že mívá trochu slabší soupeře. Manuwa světová dvanáctka, Santos čtrnáctka a tady bych si vsadil na nějaké to KO. Klíčový rozdíl může být v aktivitě - pro Manuwu druhý letošní zápas, Santos naopak už pátý (což tipuji, že by mohl být letošní rekord). Oba proti sobě měli bojovat už v září na UFC FN 137, ale Manuwa se zranil a Santos místo něj lokty zrušil Eryka Anderse. 

Hlavním předzápasem je vysokoprofilový ženský fight ve váze 115 liber: světová šestka Claudia Gadelha (16-3 MMA, 5-3 UFC) proti světové devítce Nině Ansaroff (9-5 MMA, 3-2 UFC). Gadelha je známá především pro dva neúspěšné pokusy o titul proti Joanně, od poslední prohry s Joannou má bilanci 3-1. Nina Ansaroff zahájila v UFC dvěma prohrami, ale dostala další šanci a teď tři zápasy v řadě vyhrála. Také další fight je vysokoprofilový a ženský, ale o váhu výše. Přehlížená světová dvojka Katlyn Chookagian (11-1 MMA, 4-1 UFC) půjde proti veteránce a devítce Jessice Eye (13-6-1NC, 3-5-1NC). Chookagian prohrála jen těsně s Liz Carmouche, od té doby nabrala tři bodové výhry.  Eye už se snad dostala ze své krize ve které prohrála pět zápasů ze šesti a dva letošní zápasy vyhrála. Posledních šest zápasů u ní vždy končilo na body, Chookagian tak má posledních pět, takže bych tu čekal tříkolovou záležitost.

Pak tu máme ultimálního zaskakovače Eryka Anderse (11-2 MMA, 3-2 UFC) který bere další záskok, tentokrát proti domácímu Eliasi Theodorouovi (15-2 MMA, 7-2 UFC). Anders v UFC zatím prohrává jen když zaskakuje proti elitě v hlavních zápasech večera jako tomu bylo proti Machidovi nebo naposledy proti Thiago Santosovi. Což tenhle zápas tak docela nesplňuje - Anders sice zase zaskakuje za Antonio Carlose Juniora který musel na operaci (a rušil tak záps s Theodorouem už podruhé), ale osmnáctka Theodorou je přece jen o stupínek níž na škále nebezpečnosti než Machida nebo Santos - a navíc to není hlavní zápas večera a ani polotěžká váha. Takže Andersovy šance nejsou úplně marné. Mimochodem, Theodorou se Santosem tři roky zpátky také prohrál, od té doby má ale bilanci 4-1 nyní s dvěma výhrami v řadě. Pro Anderse už letošní čtvrtý zápas. 

Domácí judista Olivier Aubin-Mercier (11-3 MMA, 7-3 UFC) si to rozdá s grapplerským šampionem Gilbertem Burnsem (13-3 MMA, 6-3 UFC). Jde o souboj výborných grapplerů s velmi podobnými UFC bilancemi a oba své poslední zápasy prohráli (po vítězných sériích) takže to pravděpodobně skončí kickboxem ve kterém bude mít Burns rozhodně silovou převahu protože v sobě poslední dobou objevil talent na rozdávání KOček. Aubin-Mercier je ale zase solidní technicky. Oba už spolu měli bojovat v únoru, ale Burns měl potíže s vahou a lékaři mu start zakázali.

Čtyři, respektive teď už možná jen tři předzápasy zbývají na UFC Fight Pass. Jsou to v polotěžké váze Devin Clark (9-2 MMA, 3-2 UFC) vs. Alexandar Rakic (10-1 MMA, 2-0 UFC), v bantamu Brad Katona (7-0 MMA, 1-0 UFC) vs. Matthew Lopez (10-3 MMA, 2-3 UFC) a ve velteru Chad Laprise (13-3 MMA, 6-3 UFC) vs. Dhiego Lima (12-7 MMA, 3-6 UFC). V plánu byl ještě zápas John Makdessi vs. Carlos Diego Ferreira, ale Makdessi ze zápasu před týdnem odstoupil a byl nahrazen vracejícím se Jesse Ronsonem. Jenže ve středu se zjistilo že Ronson je příliš těžký a nezvládne shodit a lékaři mu start zakázali. Jestli zaskočí někdo jiný se zatím neví. Obzvlášť Rakušan Rakic zatím v UFC vypadá jako dost slibný prospekt a jde do zápasu s deseti výhrami v řadě. Domácí a neporažený Katona je vítězem posledního TUF a tohle bude jeho první UFC fight od výhry TUF, Lopez poslední dva zápasy prohrál. Domácí Chad Laprise v UFC zatím střídá tři prohry a dvojici porážek - třikrát vyhrál, pak dvakrát prohrál, pak zase třikrát vyhrál - a teď má jednu porážku, takže pokud by se držel vzorce, musí teď prohrát ještě jednou. Proti Dhiego Limovi bude ale favorizovaný. Zatímco Dhiegův bratr Douglas je možná nejobávanější velterovou vahou mimo UFC, Dhiego jeho kvalit zdaleka nedosahuje - v UFC má bilanci 3-6 a teď tři zápasy v řadě prohrál, takže tu hraje o všechno. Jeho slabinou je tradičně obrana proti úderům.

Hlavní zápasy (PPV):

 • Max Holloway (šampion) vs. Brian Ortega - o titul pérové váhy
 • Valentina Shevchenko vs. Joanna Jedrzejczyk - o volný titul váhy 125 liber
 • Alex Oliveira vs. Gunnar Nelson - velterová
 • Hakeem Dawodu vs. Kyle Bochniak - pérová
 • Jimi Manuwa vs. Thiago Santos - polotěžká

Předzápasy (Fox Sports 1)

 • Claudia Gadelha vs. Nina Ansaroff - ženská 115
 • Katlyn Chookagian vs. Jessica Eye - ženská 125
 • Eryk Anders vs. Elias Theodorou - střední
 • Olivier Aubin-Mercier vs. Gilbert Burns - lehká

Předzápasy (UFC Fight Pass)

 • Devin Clark vs. Aleksandar Rakic - polotěžká
 • Brad Katona vs. Matthew Lopez - bantamová
 • Chad Laprise vs. Dhiego Lima - velterová
 • Carlos Diego Ferreira vs. Jesse Ronson - lehká

 

One Championship 86: Destiny of Champion

pátek 7. prosince, Axiata Arena, Kuala Lumpur, Malajsie (Youtube.com / One App) start 11:30

A pro doplnění tu máme ještě páteční turnaj One Championship 86 z Malajsie jehož přenos začíná v 11:30 na Youtube.

Titulové zápasy na startovce tentokrát nejsou a největším tahákem je muay-thai zápas legendárního Yodsanklaie Iwe Fairtexe.

 

Hlavní zápasy:

 • Yodsanklai Iwe Fairtex (Thajsko) vs. Luis Regis (Austrálie) - pérová, super série muay-thai
 • Agilan Thani (Malajsie) vs. Kiamrian Abbasov (Kyrgyzstán) - vlterová, MMA
 • Daichi Takenaka (Japonsko) vs. Kevin Chung (Jižní Korea) - bantamová, MMA
 • Jihin Radzuan (Malajsie) vs. Jenny Huang (Čína, Taipei) - atomová, MMA
 • Petchmorrakot Petchyindee Academy (Thajsko) vs. Liam Harrison (UK) - pérová, super série muay-thai
 • Gianni Subba (Malajsie) vs. Ma hao Bin (Čína) - muší, MMA
 • Yuki Niimura (Japonsko) vs. Vitaly Bigdash (Rusko) - střední, MMA
 • Yosuke Saruta (Japonsko) vs. Alex Silva (Brazílie) - slámová, MMA

Předzápasy:

 • Mohammed Bin Mahmoud (Malajsie) vs. Stergos Mikkios (Řecko) - bantamová, super série muay-thai
 • Mei Yamaguchi (Japonsko) vs. Jomary Torres (Filipíny) - atomová, MMA
 • Panpayak Jitmuangnon (Thajsko) vs. Rui Botelho (Portugalsko) - muší, super série muay-thai
 • Abro Fernandes (Indonésie) vs. Chan Rothana (Kambodža) - muší, MMA
 • Sovannahry Em (Kambodža) vs. Iryna Kyselová (Ukrajina) - muší, MMA


Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

Caidel - Administrátor - 6.12.2018 v 11:25
Záskok - Odpovědět
 

Tak za Jesse Ronsona zaskočí nováček Kyle Nelson (12-1 MMA)