přihlásit trvale
Nová registrace
UFC 230: Cormier vs. Lewis - startovní listina

UFC 230: Cormier vs. Lewis - startovní listina

přečteno: 1834×
30.10.2018 v 15:33 | Autor: Caidel
diskuse: 9×
Rubriky: Bleskovky / MMA / Svět

Turnaj UFC 230: Cormier vs. Lewis se koná v sobotu 3. listopadu v Madison Square Garden v New Yorku a jde o turnaj už od začátku poměrně kontroverzní. Startovka je nakonec dost slušná, turnaj hodnocen čtyřmi a půl hvězdičkami, zároveň se ale turnaji drtivá většina fanoušků předem hodně vysmívá a považuje ho za velmi zflikovaný. Důvody to má dva: Tím prvním je to, že ačkoli se turnaje v Madison Square Garden berou jako něco extra, UFC si jaksi na tento turnaj nenaplánovalo žádný titulový zápas. To by samo o sobě možná nebyl až takový problém - protože hlavní startovka byla i tak velmi silná a byly zde zápasy (Diaz vs. Poirier) které by se o hlavní fight večera mohly postarat, jenže UFC se na poslední chvíli rozhodlo, že tu titulový fight být musí, což mělo za následek sekvenci bizarních oznámení a zápasů splácaných narychlo až hanba. 

A druhým důvodem je, že když už se všechno relativně uklidnilo, začaly startovku decimovat zranění a ještě jí celkem překopaly. Jak jsme se tedy dostali k hlavnímu zápasu večera v podobě Daniel Cormier vs. Derrick Lewis o titul těžké váhy?

 1. UFC tedy na tomto turnaji původně nemělo titulový zápas (původně se trochu počítalo s Tyronem Woodleym, ale ten má zraněnou ruku a nestihl to). Nate Diaz a Dustin Poirier se kreativně nabídli, že si to dají na pět kol, pokud jim UFC založí nový titul 165 liber :) UFC nápad razantně zamítlo (a vtipné bude, jestli se k podobnému kroku nakonec přece jen nerozhoupou, kdyby náhodou zrušili muší váhu jak se o tom spekuluje).

 2. UFC poměrně narychlo (cca měsíc před turnajem) z čisté vody vymyslelo titulový zápas o volný titul váhy 125 liber mezi Valentinou Shevchenko a Sijarou Eubanks. Valentina Shevchenko je na titul jasnou kandidátkou, ale už měla ten samý zápas dohodnutý na UFC 231 proti Joanně Jedrzejczyk - Joanna ale přípravu odmítla uspíšit, UFC jí zápas zrušilo a Valentinu posunulo proti Sijaře. Ta má přitom MMA bilanci 3-2 a v UFC vyhrála jen jeden zápas. Paradoxní ale je, že přitom nezvládla váhu, což je stejný důvod proč o titulovou šanci přišla vítězka TUF 26 Montano. UFC to ještě navíc nezvládlo marketingově - Joanna se o zrušeném zápasu dozvěděla z médií a když se o zápase Shevchenko vs. Eubanks dozvěděl UFC komentátor Joe Rogan, posměšně uvedl, že vůbec neví kdo je Sijara Eubanks, čímž to kvalitně pohřbil.

 3. Pak se zranil Dustin Poirier, čímž padl zápas s Diazem a jakákoli šance na to nechat jako headlinery tyhle dva. UFC je pravděpodobně rebookne na později. 

 4. Po UFC 229 ale UFC změnilo své plány a narychlo oznámilo ještě titulový zápas v těžké váze mezi Danielem Cormierem a Derrickem Lewisem (poté co Lewis vyhrál na UFC 229 nad Volkovem). Okolnosti v mnoha směrech velmi bizarní: Cormier doléčuje zranění ruky a rozhodně nebude úplně fit (ale i tak to zkusí risknout, protože Lewise nepovažuje za zas tak nebezpečného soupeře - jak sám říká: proti mě žádné náhodné zásahy, což je asi tak jediná realistická Lewisova šance, nenastanou). A v případě Lewise je to ještě horší: Do titulového zápasu půjde necelý měsíc po UFC 229, přitom sám po výhře na UFC 229 v pozápasovém rozhovoru říkal, že na titulový zápas rozhodně není připraven fyzicky (a během měsíce to nedá). S Volkovem navíc Lewis čtrnáct a půl minuty dostával naloženo, než ho zázračně vypnul 11 vteřin před koncem. Lewis také dostal měsíční lékařskou stopku která mu měla vypršet jen pár dní přes UFC 230, takže ani papírově nemůže sparovat apod. (i když UFC pak zatlačilo na komisi a ta mu lékařskou stopku snížila). No zkrátka máme tu haluz o titul těžké váhy na který nebude ani jeden z borců dvakrát fit.

 5. UFC následně zrušilo zápas Shevchenko vs. Eubanks a Valentinu vrátilo proti Joanně na UFC 231. Bordel. Eubanks na této startovce zůstává, i tak se ale do UFC hodně opřela v médiích, že si hrají s životy borců a takhle dávat a brát titulové šance na základě momentální náledy není zrovna v pořádku. 

 6. No a pak se ještě zranil Luke Rockhold, což si vynutilo pěknou šachovačku, ale to už rozeberu později (navíc ještě dříve odpadli Yoel Romero, Sultan Aliev a Ruslan Magomedov)

Uf Uf. Tak se pojďme podívat, co na startovce vlastně zůstalo. Určitě to není vysokoprofilový zápas Yoel Romero vs. Paulo Costa, protože Romero sice lékařskou prověrku měl, ale lékaři mu stejně doporučili doléčit zranění obličeje ještě další čtyři měsíce a tak se fight rušil. 

Hlavním zápasem je tedy souboj o titul těžké váhy mezi duálním šamionem Danielem Cormierem (21-1 MMA, 10-1 UFC) a Derrickem Lewisem (21-5 MMA, 12-3 UFC). Ani jeden z borců na zápas nebude úplně připraven, ale na jedné straně máme světovou jedničku a nejlepšího wrestlera divize, na druhé straně Lewise, nejvtipnějšího borce v UFC a největšího ranaře a vypínače divize, který ale zároveň nemá pořádnou fyzičku, trénuje tak vlažně, porazy bránit neumí a grappling u něj spočívá v tom, že prostě silově vstane i se soupeřem (což u Cormiera asi fungovat nebude). Cormier jasný favorit, více než -700, ale u Lewise je samozřejmě zásadním faktorem „náhodná pumelice“ kterou může rozhodnout doslova kdykoli cokoli, ač se to tedy pravděpodobně nestane a Cormier už médiím uvedl, že u něj taková náhoda nehrozí :) Lewis už teď plánuje, že se po zápase stylově serve s Lesnarem někde ve Stripclubu, Cormier zase naznačil, že jestli mu Lesnar po zápase zase vleze do klece, dostane pár facek :) Jinak samozřejmě oba tvrdí, že budou připraveni, fit a tak dále, bla bla bla... Tentokrát vážně očividné promo lži :) Což o to, Lewis si jako světová trojka s třemi výhrami v řadě a bilancí 9-1 v posledních deseti titulák rozhodně zaslouží, zaslouží si ale taky pořádný čas na přípravu a dobrý zdravotní stav, což je u něj obojí nesmírně kritické a tím, že to nemá, dělá to z něj poloviční hrozbu než by mohl být. Dobrou zprávou je, že UFC oba borce k téhle šaškárně přesvědčilo hlavně platem, takže oba potvrdili, že si přijdou na slušný balík - což je pro oba rozhodně dobře.

V co-main eventu uvidíme ve vysokoprofilovém fightu střední váhy bývalého šampiona Chrise Weidmana (14-3 MMA, 10-3 UFC) a bývalého šampiona Strikeforce Ronaldo Souzu (25-6 MMA, 8-3 UFC). Původně to měl být souboj Weidman vs. Rockhold, ale Rockhold zhruba dva týdny zpátky ze zápasu odstoupil, protože má zánět v nedávno operované holeni, zraněné koleno a zlomený nos. Weidman zprávu o Rockholdově odstoupení přijal velmi klidně a popřál mu brzké vyléčení. Rockhold pak byl nahrazen právě Souzou, který bude plnohodnotně připraven, protože měl jít v předzápasech s Davidem Branchem (ten také dostal náhradního soupeře). Weidman se v poslední době hodně potýká se zraněními, teď ho uvidíme po téměř rok a půl dlouhé pauze. Sérii tří porážek (Rockhold, Romero, Mousasi) v posledním zápase zlomil arm-trianglem v třetím kole nad Gastelumem. Což je obzvlášť zajímavé, protože Souza Gastelumovi také čelil teď v květnu a prohrál s ním těsné bodové rozhodnutí (grappler Souzova formátu tedy Gasteluma utáhnout nedokázal, Weidman ale ano). Souza v posledních čtyřech střídá výhry s prohrami a je světovou sedmičkou. Zvlášť na zemi bych tyhle dva viděl hodně rád.

O zápas dříve uvidíme tedy i světovou osmu a dvoudivizního exšampiona WSOF Davida Branche (22-4 MMA, 4-3 UFC). Ten má v rámci aktuálního UFC turnusu bilanci 2-1 a v předminulém zápase mu jedenáctizápasovou vítěznou sérku překazil právě Luke Rockhold. Branch pak ale knockoutoval Thiago Santose v půli prvního kola. Místo Souzy který byl odvelen proti Weidmanovi zde Branchovi zaskočí Jared Cannonier (10-4 MMA, 3-4 UFC). Ten je světovou devětašedesátkou polotěžké váhy a zcela realisticky se soupeři Branchova kalibru pravidelně prohrává - teď má dvě porážky v řadě a v záskoku asi hraje o svou UFC kariéru - faktorem může být jeho velikost, protože zkouší shodit o váhu níž. Branch je ale hodně favorizovaný a navíc ve WSOF držel i titul v polotěžké, takže si s většími soupeři asi umí poradit. 

Zápas který se na hlavní startovce vyjímá dost nepatřičně je Karl Roberson (6-1 MMA, 1-1 UFC) vs. Jack Marshman (22-7 MMA, 2-2 UFC). Marshman je světová šestapadesátka, Roberson dokonce jen stošestka. Oba prohráli své poslední zápasy, oba submisí v prvním kole s brazilskými soupeři a časově je od sebe dělilo jen 15 vteřin :)

Skoro celá hlavní startovka je hlavně o střední váze - čtyři z pěti fightů se konají právě ve střední váze a to včetně slibného otvíráku: Derek Brunson (18-6 MMA, 9-4 UFC) vs. Israel Adesanya (14-0 MMA, 3-0 UFC). Brunson je jedním z aktivnějších mužů divize, světová devítka. Jeho zápasy jsou hlavně o KO. Sám tak vyhrává 61% zápasů a z šesti porážek byl čtyřikrát knockoutován on, naposledy ho headkickem překvapil Ronaldo Souza. A to je něco, co určitě bude chtít zopakovat neporažený špičkový kickboxer Adesanya, světová třináctka. Ten ze čtrnácti zápasů ukončil dvanáct v řadě KO a to nejpozději v druhém kole. Poslední dva zápasy (oba v UFC) už ale vyhrál jen na body - nejprve těsně ubodoval Marvina Vettoriho a pak v pěti kolech jasně Brada Tavarese. Adesanya slibuje velké věci a pokud to s ním Brunson zkusí v postoji, bude Adesanya rozhodně ve výhodě. 

Hlavním předzápasem na Fox Sports 1 bude souboj Jason Knight (20-5 MMA, 4-4 UFC) vs. Jordan Rinaldi (13-6 MMA, 1-2 UFC). Knight je zajímavý borec se stylem ne nepodobným bratřím Diazům, ale v posledních dvou či třech zápasech (všechny prohrál) nějak nevypadal ve své kůži a s Benitezem a Amirkhanim prohrál na body. Teď už nutně potřebuje výhru - proti Rinaldimu ale bude jako světová čtyřiačtyřicítka pérové váhy dost favorizovaný - Rinaldi je až #243 i když pravda o váhu výš - teď zkusí shodit do pérové.

Sijara Eubanks (3-2 MMA, 1-0 UFC) tedy nakonec o titul nepůjde, na startovce ale zůstává. Soupeřkou jí bude mnohem zkušenější (a také populárnější) Roxane Modafferi (22-14 MMA, 1-1 UFC). Přesto ale bude Eubanks favoritkou - obě se totiž potkaly už na TUF 26 v semifinále a Eubanks tehdy zvítězila na body. Uvidíme, zda podpora publika Roxane v remači pomůže - kvůli tomu že Sijara nenavážila na finále to Roxane vzala za ní aby prohrála s Nico Montano. Pak se ale vrátila vítězně proti veteránce Barb Honchak. Eubanks si svůj debut dala na FN 131 kde ubodovala veteránku Lauren Murphy. Eubanks světová sedma, Roxanne třináctka.

Julio Arce (15-2 MMA, 2-0 UFC) je produktem první řady DWTCS a má nyní sedm výheř v řadě. Nebýt Briana Kellehera, který ho v ROC porazil ve dvou po sobě jdoucích zápasech, byl by Arce stále neporažen. Proti němu Sheymon Moraes (10-2 MMA, 1-1 UFC). Ten působil ve WSOF, v posledním zápase se mu podařilo urvat první UFC výhru - ubodoval Matta Saylese. Oba žebříčkově kolem osmdesátky. 

Ben Saunders (22-10-2 MMA, 6-4 UFC) zaskakuje za zraněného Sultana Alieva a je návratovým zápasem pro Lymana Gooda (19-4 MMA, 1-1 UFC). O Goodovi asi málokdo ví, že je vůbec v UFC. Je zde sice od půlky roku 2015, ale stihl zatím jen dva zápasy, ten poslední těsná prohra s Elizeu Zaleski dos Santosem rok a půl zpátky. Saunders naopak velmi aktivní - letos půjde už do čtvrtého zápasu i když má zatím letos celkem neslavné výsledky 1-2, v posledním zápase musel navíc vůbec poprvé v kariéře soupeři odklepat - Sergio Moraes ho dostal arm-trianglem. Jinak je Saundersův guard obávanou zbraní, ale Moraes je přece jen grapplerský šampion a o třídu jinde. 

Čtyři zápasy zůstaly na UFC Fight Pass. V nich uvidíme souboje Matt Frevola (6-1 MMA, 0-1 UFC) vs. Lando Vannata (9-3-1 MMA, 1-3-1 UFC), Shane Burgos (10-1 MMA, 3-1 UFC) vs. Kurt Holobaugh (17-5-1 MMA, 0-1 UFC), Brian Kelleher (19-9 MMA, 3-2 UFC) vs. Montel Jackson (6-1 MMA, 0-1 UFC) a Adam Wieczorek (10-1 MMA, 2-0 UFC) vs. Marcos Rogerio de Lima (15-5 MMA, 4-3 UFC). Častým motivem je zde vstup do UFC přes DWTCS a pak neúspěšný UFC debut - týká se Frevoly, Holobaugha a Jacksona. Frevola je ze Serra-Longo týmu, takže bude mít výhodu domácího Newyorksého publika. Vannata je poněkud záhada - v debutu těžce zavařil Tony Fergusonovi, pak otočkou vypnul Makdessiho, v dalším zápase ho naopak přejel další prospekt David Teymur a posléze remízoval s Bobby Greenem a prohrál s Drakkarem Klose - mystika se tedy trochu vytrácí a potřeuje výhru. Burgos začal v UFC třemi výhrami, naposledy ho ale v zápase večera porazil Calvin Kattar. Stejně tak Holobaugh byl naposledy účastníkem zápasu večera a to v UFC debutu s Raoni Barcelosem - taktéž prohra KO třetí kolo stejně jako Burgos. Trochu nepochopitelně je v předzápasech zakopaná světová dvanáctka Kelleher. Naposledy sice v třetím kole podlehl KO Linekerovi, ale už porazil třeba Baraa nebo Alcantaru, nemluvě o tom, že Arceho v normálních předzápasech už porazil dvakrát. Na tomto turnaji měl Kelleher jít s Domingo Pilartem, ale dvacet dní zpátky byl Pilarte nahrazen Montelem Jacksonem (ten prohrál UFC debut na body s Ricky Simonem). Celou kartu pak otvírají těžké váhy: původně Ruslan Magomedov vs. Marcos Rogerio de Lima, ale Magomedov nedostal víza a zaskočí tedy Wieczorek který má na přípravu jen cca týden a půl. Ten je zatím dost zajímavým borcem - jedinou prohru v kariéře má z roku 2011 od Marcina Tybury, od té doby devět výher v řadě včetně těch dvou v UFC. Arjana Bhullara přitom dostal omoplatou! V těžké váze! Brazilec De Lima půjde z polotíhy do těžké váhy a vrací se po rok a půl dlouhé pauze - potíže s dopingem, ale dostal zkrácený trest protože prokázal kontaminované doplňky stravy. Nicméně i tak ho teď USADA dusí a nutí ho mimo náhodných testů dělat i nějaké další testy které si musí platit sám (což se moc nelíbí jeho manažerovi). Na zemi je navíc notoricky slabý, takže by si s ním Wieczorek měl celkem hladce poradit.

 

Hlavní zápasy (PPV)

 • Daniel Cormier (šampion) vs. Derrick Lewis - o titul těžké váhy
 • Chris Weidman vs. Ronaldo Souza - střední
 • David Branch vs. Jared Cannonier - střední
 • Karl Roberson vs. Jack Mashman - střední
 • Derek Brunson vs. Israel Adesanya - střední

Předzápasy (Fox Sports 1)

 • Jason Knight vs. Jordan Rinaldi - pérová
 • Sijara Eubanks vs. Roxane Modafferi - ženská 125
 • Julio Arce vs. Sheymon Moraes - pérová
 • Ben Saunders vs. Lyman Good - velterová

Předzápasy (UFC Fight Pass)

 • Matt Frevola vs. Lando Vannata - lehká
 • Shane Burgos vs. Kurt Holobaugh - pérová
 • Brian Kelleher vs. Montel Jackson - bantamová
 • Adam Wieczorek vs. Marcos Rogerio de Lima - těžká


Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

Palo - Čtenář - 3.11.2018 v 14:14
Jak? - Odpovědět
 

Jaké jsou vaše typy a sázky? 

postif - Čtenář - 4.11.2018 v 12:02
výsledky - Odpovědět
 

Turnaj za mě vydařený, pěkné zápasy i ukončení. Pokud jsem dobře počítal, 6 (5 bez Vannaty) zápasů pro sázkařské outsidery.

Cormier vs. Lewis bez překvapení. Cormier je zasloužený dvoudivizní šampión.

Weidman zklamal. Snad rozhodčího nebudou v USA moc hejtovat. Z opakovaných záběrů mi přišlo, že mu byl Weidman mimo zorné pole a jeho stav viděl až poté, co Souzovi skočil pod nohy.

Cannonierovi si záskok vyplatit a ještě i s pozápasovým bonusem.

Myslel jsem, že Brunson pozastaví hype kolem Israele (zvlášť když poslední dva zápasy vyhrál až na body), ale spletl jsem se. 

Knight pěkná krize. Z 20-2 na 20-6...

Arce vs. Moraes - pěkná přestřelka hlavně díky krve. Ale to bodování? 29-28, 28-29, 26-30??

No a poslední kdo mě napadá je Vannata a jeho statistika. Kdo se může pochlubit z posledních 4 zápasů skórem 0-2-2, ve kterých má dvě ocenění za zápas večera? :D

homer - Čtenář - 4.11.2018 v 12:44
Re: výsledky - Odpovědět
 

Nechápem čo to ten Vannata stvára... Taký obrovský potenciál čo zatopil aj Tonymu a skoro všetky posledné zápasy buď prehral alebo remizoval s priemernými súpermi aj keď v skvelých zápasoch... 

Hescores - Čtenář - 5.11.2018 v 11:41
Nový JJ - Odpovědět
 

Ten Israel je hodně vostrej. Svým přehledem a tvrdostí mi hodně připomíná Jona Jonese. Vycházející superstar. A jde to i bez zbytečných řečí:-)

Gabin - Čtenář - 5.11.2018 v 15:16
Re: Nový JJ - Odpovědět
 

Přesně,hodně velký talent.Jsem zvědavý,koho mu ted přihodí..Myslím si,že je to budoucí champ.Ten jeho klid ja přehled je užasný.Ted by mu mohli předhodit třeba Rockholda :-P

CheesyEagle - Čtenář - 6.11.2018 v 16:27
Re: Re: Nový JJ - Odpovědět
 

Dana se vyjádřil že už pro něj soupeře vymyšlenýho mají, ale Rockhold to neni (což je škoda podle mě). Tim pádem je asi jedinej možnej soupeř Jacare. Costu mu nedají, to by byli sami proti sobě (dva mladý neporažený, divácky atraktivní borci, prostě jeden "hypetrain" by musel vykolejit). Romera chtějí dát právě Costovi, takže ten taky ne. Jinak už tam žebříčkově před nim nikdo neni. Maximálně Weidman, kdyby chtěli udělat zápas Jacare vs Rockhold. 

Gabin - Čtenář - 7.11.2018 v 18:09
Re: Re: Re: Nový JJ - Odpovědět
 

No pak ještě třeba Gastelum,kdyby nebyl fit Whittaker,nebo naopak :-P rovnou titulák :-D  sice utopie,ale u Dany mě nepřekvapí nic :-D

Caidel - Administrátor - 8.11.2018 v 07:19
Re: Re: Re: Nový JJ - Odpovědět
 

Costa se včera zranil a zápas s Romerem padá.

Gabin - Čtenář - 8.11.2018 v 18:37
Re: Re: Re: Re: Nový JJ - Odpovědět
 

To je škooodáááá :-(   Čili Adesanya vs Romero? To si myslím,že Dana neudělá..Romero by na něm asi udělal dost škod