přihlásit trvale
Nová registrace
UFC 228 - startovní listina

UFC 228 - startovní listina

přečteno: 930×
07.09.2018 v 11:17 | Autor: Caidel
diskuse: 5×
Rubriky: Bleskovky / MMA / Svět

O víkendu nás čeká čtyřhvězdičkový PPV turnaj UFC 228: Woodley vs. Till, který se koná v American Airlines Center v Dallasu ve státě Texas - a hlavním tahákem (pokud to dobře dopadne na váze) jsou dva titulové zápasy - ten v mužské velterové váze v podání Tyron Woodley a Darren Till a pak historicky první titulová obhajoba v ženské muší váze a to souboj Nicco Montano vs. Valentina Shevchenko.

Startovka tentokrát obsahuje celkem čtrnáct! zápasů, čtyři předzápasy na kanále FX a pět se jich dostane na UFC Fight Pass.

Pojďme se tedy podívat na startovku a zápasy které nás čekají.

Hlavním tahákem je zde samozřejmě titulový zápas ve velterové váze mezi světovou jedničkou Tyronem Woodleym (18-3)  a vyzyvatelem a světovou trojkou Darrenem Tillem (17-0-1) z Liverpoolu. Než se k zápasu dostaneme, bude potřeba vyřešit váhu: neporažený Till se totiž k titulovému fightu kvalifikoval výhrou nad Stephenem Thompsonem, jenže při té nenavážil a tentokrát to bude mít ještě o libru těžší, protože v titulových zápasech tolerance nejsou. Till pochopitelně slibuje, že váhu dá, nemá v tomhle směru ale největší kredit, je obrovský a výhledově stejně nejspíš skončí ve střední váze. UFC má údajně v záloze připraveného Kamaru Usmana, který má vážit a mít lékařskou prověrku jako náhradník, ale Woodley několikrát prohlásil, že proti Usmanovi zápas takhle narychlo bez přípravy odmítne. Snad ale nebudeme muset zjišťovat, jestli to opravdu myslel vážně. Woodley je po pádu Demetriouse Johnsona nejdéle normálně vládnoucím mužským šampionem (formálně je to Cormier v polotíze, ale tam vláda nebyla nepřetržitá) a i když ve velteru došlo i na vznik dočasného titulu Colby Covingtona, byla to spíše marketinová šaráda UFC (a Covington titulák stejně nedostal, protože je po operaci nosu). Woodley už titul obhájil třikrát, Till na scénu nastoupil relativně nedávno - v druhém UFC fightu ještě remízoval s Dalbym, pak dvě výhry na nižší úrovni a teprve vítězství nad Cerronem a Thompsonem ho posunula mezi elitu. Kursově vyrovnané, ale Woodley by měl být o něco flexibilnější borec který se umí připravit na míru soupeři.

V co-main eventu uvidíme historicky vůbec první titulovou obhajobu ženského titulu ve váze 125 liber. Ten dá do hry vítězka TUF 26, Nicco Montano (4-2), toho času světová čtyřka, která od výhry titulu loni v prosinci kvůli zranění nohy nezápasila (a i teď existují jisté obavy, že jí UFC donutilo k návratu příliš brzy a není stopro doléčená). Proti ní dvojnásobná vyzyvatelka titulu 135 liber, Valentina Shevchenko (15-3) od které se tak nějak všeobecně očekává, že nezkušenou šampionku převálcuje a získá titul pro sebe. Široká veřejnost Montano považuje jen za někoho kdo titul drží právě pro Valentinu, než si k němu dojde, takže Nicco může jen a jen překvapit. Valentina je v tuto chvíli světovou jedničkou a mimo Amandy Nunes (dvakrát) jí v UFC ještě nikdo neporazil - má výhru třeba i nad Holly Holm. Valentina obří favoritkou: -1311, šampionka Nicco +750, což je možná i historický rekord. Netrápí to prý ale ani jednu: Valentina věří tomu že splní očekávání, Nicco zase tvrdí, že předvede daleko lepší výkon než by papírově měla.

V třetím zápase se čekala stylově zábavná bitka mezi Zabitem Magomedsharipovem (15-1) a Yairem Rodriguezem, Rodriguez se ale dva týdny zpátky zranil a bude nahrazen Brandonem Davisem (9-4). Madomedsharipov je ve světové třicítce a jede sérii jedenácti výher (tři z toho v UFC), Davis je realisticky někde kolem stošedesátky s UFC bilancí 1-2, takže by ho Zabit měl hladce převálcovat. Davis je nicméně dost odolný a v UFC oba fighty prohrál na body, takže uvidíme, zda Magomedsharipov bude finišovat nebo ne. Ukončuje v průměru 80% zápasů a sázkově je favorizován dost podobně jako Shevchenko (-1164) takže dva fighty na hlavní startovce by měly být hodně jednostranné.

Čtvrtým fightem je Jessica Andrade (18-6) vs. Karolina Kowalkiewicz (12-2). Andrade je světovou dvojkou a od posledního útoku na titul Joanny už nabrala dvě výhry - to že má nyní titul Rose jí tedy velmi hraje do karet a s výhrou nad Karolinou by už klidně mohla jít o titul. Karolina je světová šestka a je na tom dost podobně i když ještě o krůček dál - prohrála s Joannou a pak ještě s Claudií Gadelhou, ale teď už také nabrala dvě výhry.

Post akčního otvíráku by měl zastat zápas Abdul Razak Alhassan (9-1) vs. Niko Price (12-1). Oba borci mají shodně jedinou prohru v kariéře a oba shodně od té doby vyhráli dva zápasy. Potenciál na finiš obrovský - oba mají v kariéře jen jediný bodovaný zápas: Alhassan ten co prohrál (jinak devět KO výher v prvním kole), Price jedno bodované vítězství dva roky zpátky, jinak osm KO a tři submise, vše první, nejhůře druhé kolo.

Hlavním předzápasem na FX je souboj exšampionky Carly Esparzy (13-5) a neporažené TUF vítězky Tatiany Suarez (6-0). Esparza má bilanci 3-2 od ztráty titulu a je druhou největší mašinou na porazy v divizi - na zem dostala všech sedm soupeřek a porazový průměr má 3,92 porazu na 15 minut. Potíž je v tom, že Tatiana by zápasnicky měla být ještě o třídu jinde - nebýt zranění, nejspíš by se v minulosti kvalifikovala i do olympijského týmu. Jinak jde o souboj světové sedmičky a osmičky a pokud Tatiana vyhraje, bude mít nejdelší vítěznou sérii v divizi. Esparza nicméně v předchozím zápase s Gadelhou předvedla hodně vylepšenou postojařinu, tak uvidíme. 

Slušně obsazený je také další fight. Světová bantamová šestka Aljamain Sterling (15-3) nastoupí proti Cody Stamannovi (17-1), novějšímu talentu a světové devatenáctce. Sterling je zásahově nejpřesnější muž bantamu a druhý nejlepší obranář v divizi, solidní kopáč a dobrý zápasník. Titulové šance mu zhatil Marlon Moraes, ale vrátil se výhrou nad Brettem Johnsem. Stamann má nyní deset výher v řadě, tři z toho v UFC - už zdolal prospekt Duquesnoye a těsně ubodoval prověřeného Carawaye, stylisticky to ale asi bude sedět spíše Sterlingovi.

Vysokoprofilový fight v bantamu je také souboj Jimmie Rivera (21-2) vs. John Dodson (20-9). Dodson sedmička, Rivera desítka. Pro Riveru návratový zápas - v předchozím fightu ho překvapivě knockoutoval Marlon Moraes a připravil ho tak o dvacetizápasovou vítěznou sérii. Riveru ještě v UFC nikdo nedostal na zem, ubránil všech 11 porazů, ale Dodson který sází především na rychlost a jednorázovou levačku porazy bohužel stejně nepoužívá. V posledních sedmi střídá výhry s prohrami, naposledy vyhrál s Munhozem a v bantamu má tak bilanci 4-2. Všech devět proher v kariéře má na body a poslední dobou je bohužel docela předvídatelný.

V porovnání s ostatními FX předzápasy je souboj Charles Byrd (10-4 MMA) vs. Darren Stewart (8-3 MMA) vysloveně výplňový. Byrd má osm z deseti výher v kariéře stopkou, zvládl svůj UFC debut a má nyní čtyři výhry v řadě, Stewart v posledním zápase dokázal překonat krizi a zlomil sérku tří UFC porážek a jednoho NC svou první UFC výhrou. Z osmi výher šest KO.

V hlavním předzápase na Fight Pass uvidíme legendu Diego Sancheze (27-11) a to proti Craigu Whiteovi (14-8). Sanchez je jediný stále aktivní účastník TUF 1, v šestatřiceti letech nejstarší na startovce a nastupuje ke svému osmadvacátému UFC zápasu. V UFC si vystřídal už čtyři váhy (tedy stejně jako Kenny Florian) a tady už je samozřejmě na sklonku kariéry: bilance 3-6 v posledních devíti, celková křehkost a množící se obdržená KO (poslední tři prohry KO v prvním kole) jsou po mnoha bitvách evidentní, jednu věc ale Sanchezovi upřít nikdy nejde - nezlomnou sebedůvěru v sebe sama - Sanchez si prý chce ještě dokráčet na vrchol stejně jako Bisping a pak to zabalit - v jeho případě je to ale už naprosto vyloučené. Sanchez je v této fázi schopen vyhrát zápas už prakticky jen přes kontrolu shora, jestli mu to ale White dovolí, toť otázka. Jde o to, čí tendence převládnou: Sanchez sám vítězí jen na body - nikoho neporazil před časovým limitem od roku 2008 a ještě donedávna vydržel naprosté nesmysly, takže celkem osmnáct zápasů mu v UFC skončilo na body, což je rekord. Naopak White má v 22 kariérních zápasech 21 zápasů skončených před časovým limitem - v UFC debutu zaskakoval proti Neilu Magnymu na poslední chvíli, což samozřejmě nedopadlo dobře ale prvních pár minut měl slušných, než ho Magny umrtvil kolenem. 

Další předzápase má vlastně úplně stejný scénář. Někdo kdo se jmenuje White proti ultraveteránovi. V tomto případě je to o váhu níž a jde o Alexe Whitea (12-4) který nastoupí proti Jimu Millerovi (28-12). Miller nastoupí ke svému třicátému UFC zápasu, což bude nový UFC rekord a pravděpodobně také překoná rekord Gleisona Tibaua v délce klecového pobytu v lehké váze (jestli bude zápas trvat déle než 37 vteřin). I on má ale už slušnou krizi - prohrál čtyři zápasy v řadě, což se mu ještě nikdy nestalo. Miller ale ještě není tak opotřebovaný jako Sanchez, z posledních osmi porážek má jen dvě KO (v té nejstarší a také v té nejnovější), jinak většinou prohrává na body - jeho hra už ale proti novější generaci borců zkrátka nějak nezabírá. Miller je každopádně jeden z nejlepších grapplerů historie této váhy s rekordními 39 pokusy o submise (UFC rekord z čehož mu jich 6 vyšlo). White zatím spíše střídavou bilanci, od přestupu do lehké má stav 1-2 a zápas může dopadnou určitě na obě strany.

Třetí Fight Pass předzápas nás ale zajímá enormně. V něm si to rozdají v ženské bantamové váze světová jedenáctka s dvanáctkou: Jedenáctkou je česká bojovnice Lucie Pudilová (8-2 MMA, 2-1 UFC) která je ve čtyřiadvaceti letech nejmladší na startovce. Proti ní Mexičanka Irene Aldana (8-4 MMA, 1-2 UFC). Pudilová zahájila UFC kariéru diskutabilní prohrou s Linou Lansberg, ale pak nabrala dvě výhry: Ji Yeong Kim a Sarah Moras. Aldana v UFC začátcích prohrála dvakrát: Leslie Smith a Katlyn Chookagian, ale v posledním zápase už také dosáhla na první UFC výhru a ubodovala Talitu Bernando. Aldana má na kontě z osmi výher pět KO a jednu submisi, právě poslední výhra nad Talitou tak byla její jediné bodové vítězství v kariéře. Zápas by měl být vcelku vyrovnaný, ale zahraniční analytici favorizují maličko spíše Aldanu (prý má tvrdší ránu). 

V muší Jarred Brooks (13-2) vs. Roberto Sanchez (8-1). Brooks zaskakuje za Ryana Benoita který byl ze startovky bez udání důvodu stažen koncem srpna. Brooks nutně potřebuje výhru - kariéru zahájil třinácti výhrami, ale teď dva zápasy po sobě prohrál. Ve třech UFC zápasech bodoval celkem 14 porazy. Sanchez má trochu jednotvárné techniky. Z devíti kariérních zápasů mu jeden skončil na body (hned ten první), dvakrát vítězil pákou a šestkrát to bylo RNC - pětkrát on, jednou soupeř. 

Otvírák by měla být pěkná akční podívaná. Frank Camacho (21-6) se po jednom pokusu v lehké váze vrací do velteru kde je zatím bez výhry, ale zase bral ve všech třech UFC zápasech bonus. Soupeř Geof Neall (9-2) má tři výhry v řadě, úspěšný UFC debut na kontě a 7/9 výher v kariéře stopkou.

 

Hlavní zápasy (PPV):

 • Tyron Woodley (šampion) vs. Darren Till - o titul velterové váhy
 • Nicco Montano vs. Valentina Schevchenko - o titul ženské váhy 125 liber
 • Zabit Magomedsharipov vs. Brandon Davis - pérová
 • Jessica Andrade vs. Karolina Kowalkiewicz - ženská 115
 • Abdul Razak Alhassan vs. Niko Price - velterová

Předzápasy (FX)

 • Carla Esparza vs. Tatiana Suarez - ženská 115
 • Aljamain Sterling vs. Cody Stamann - bantamová
 • Jimmie Rivera vs. John Dodson - bantamová
 • Charles Byrd vs. Darren Stewart - střední

Předzápasy (UFC Fight Pass)

 • Diego Sanchez vs. Craig White - velterová
 • Jim Miller vs. Alex White - lehká
 • Irene Aldana vs. Lucie Pudilová - ženská 135
 • Jarred Brooks vs. Roberto Sanchez - muší
 • Geoff Neal vs. Frank Camacho - velterová

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Nejlepší příspěvky

+1
Caidel - Administrátor - 10.9.2018 v 13:20
Turnaj - přejít na příspěvek
Celkově hodně povedený turnaj. Lucka podle mě správně prohrála na body, ale bonus z...
 

Všechny příspěvky

E - Čtenář - 9.9.2018 v 01:15
Lucka - Odpovědět
 

Tak co říkáte na Lucku ?škoda pěkný fight

webfighter - Čtenář - 9.9.2018 v 19:05
Lucka - Odpovědět
 

Tak za me vyhrala ! Zapas koukatelny, ale velka skoda trochu nevim za to co dali souperce ...

E - Čtenář - 10.9.2018 v 05:26
Re: Lucka - Odpovědět
 

Taky jsem.si říkal ale jako Čech to vidíš trošku jinak laughing na signifikantní údery vyhrála soupeřka tuším všechny kola jinak velmi povedený turnaj bylo se na co dívat pěkne KO i Submisse hlavne ta od Zabita ,Andrade je fakt zvíře jsem zvědavý na zápas s Rose no a Till celkem zklamání ani se do zápasu nedostal velká škola ktera mu spíše jen prospěje byl kolem neho až velký hype..každopádně mu fandím sympaťák 

Jarome - Čtenář - 11.9.2018 v 08:28
Re: Lucka - Odpovědět
 

To myslis vazne???Ty vole,neobjektivnost jak svina....Na signifikantne udery ju prestrielala,bola ovela presnejsia ako Lucka...Pudilova mala tvrdsie udery,ale za to jej to dat nemohli a to sa este islo podla starych pravidiel!!!Inac pred Luckou klobuk dole,skvely vykon,skvele srdce,je fakt tvrdak,len ta taktika no....

Caidel - Administrátor - 10.9.2018 v 13:20
Turnaj - Odpovědět
 

Celkově hodně povedený turnaj. Lucka podle mě správně prohrála na body, ale bonus za zápas večera jí to asi vynahradí :) A navíc si opravdu hodně zvedla kredit u amerických fanoušků a komentátorů - teď je dost pěkně zaškatulkovaná jako velmi koukatelná bojovnice jejíž zápasy stojí za to. Což je pěkná škatulka v které se vyplatí být.