přihlásit trvale
Nová registrace
UFC 222: Cyborg vs. Kunitskaya a Bellator 195: Caldwell vs. Higo - startovní listiny

UFC 222: Cyborg vs. Kunitskaya a Bellator 195: Caldwell vs. Higo - startovní listiny

přečteno: 1012×
01.03.2018 v 14:42 | Autor: Caidel
diskuse: 2×
Rubriky: Bleskovky / MMA / Svět

Mimo pátečního turnaje Fight Nights Global 84: Deak vs. Chupanov v Bratislavě jsou samozřejmě na programu i MMA turnaje na světové scéně. A jsou to konkrétně páteční Bellator 195: Caldwell vs. Higo a sobotní PPV UFC 222: Cyborg vs. Kunitskaya

Bellator 195 se koná v Thackerville v Oklahomě, bude vysílán tradičně na Paramount Network a jde o turnaj řekněme středního kalibru. Hodnocen hvězdičkou a půl, hlavním tahákem je zde titulový zápas bantamové váhy mezi šampionem Darrionem Caldwellem a vyzyvatelem Leandro Higem. V akci jeden TOP 10 borec, dva ze světové TOP 20. 

UFC 222: Cyborg vs. Kunitskaya je PPV z Las Vegas rovněž řekněme středního kalibru. Startovka není špatná a je hodnocená čtyřmi hvězdičkami, ale mohlo to být i o dost lepší - hlavní zápas večera Cyborg vs. Kunitskaya je spíchnut horkou jehlou poté co padl zápas Holloway vs. Edgar. I tak tu ale uvidíme pět borců ze světové desítky a dalších pět ze světové dvacítky. 

Teď už ale konkrétněji.

 

Bellator 195: Caldwell vs. Higo

Hlavním zápasem titulová záležitost v bantamové váze. Historicky první obhajoba čeká světovou šestku, pátého Bellator šampiona bantamové váhy Darriona Caldwella (11-1 MMA, 8-1 Bellator) jenž získal titul před 145 dny výhrou nad Eduardo Dantasem. Caldwell je vynikající zápasník (třeba s Warrenem vytřel klec brutálně) a v kariéře má zatím jedinou prohru: z roku 2016 překvapivě s Joe Taimanglem, což o zápas později pomstil. Vyzyvatelem je napodruhé Leandro Higo (18-3 MMA, 1-1 Bellator), nyní světová sedmnáctka. Higo byl šampionem RFA, LFA a v Bellatoru působí velmi krátce - přišel jako záskok loni rovnou do zápasu se šampionem Dantasem. Ten prohrál těsně na body a prokázal, že se světovou špičkou dokáže držet krok. Později si připsal první výhru s Taimanglem a Bellator ho tedy pouští do titulového zápasu znovu, tentokrát s plnohodnotnou přípravou. Higo se prý těší na "Hollywoodské" zakončení svého příběhu, tedy zisk titulu. Oba borci mají v posledních deseti zápasech shodnou bilanci 9-1.

Když už byla řeč o Taimanglovi a Warrenovi - tyhle dva uvidíme právě v co-main eventu. Joe Taimanglo (24-8-1 MMA, 6-4 Bellator) je světová dvaatřicítka a výhra nad ním zdá se garantuje titulové zápasy :) Před prohrami s Caldwellem a Higem měl čtyři výhry v řadě, v bantamu má teď celkovou bilanci 4-3 a je především nesmírně odolný - v Bellatoru neprohrál jinak než na body. Sám přitom zápasy spíš ukončuje: 17/23 výher má stopkou. Joe Warren (15-6 MMA, 13-5 UFC) je jednou z nejznámějších tváří Bellatoru. Držel jako jediný titul už ve dvou vahách (pérové i bantamové) a na nejvyšší úrovni operuje vlastně už od svého MMA debutu v DREAMu kde v druhém zápase porazil Norifumi Yamamota. Nyní je světovou osmnáctkou a v 41 letech je nejstarším borcem startovky. V posledních sedmi zápasech střídá výhry s prohrami (teď je papírově na řadě prohra), ale Warren zatím v posledních pěti letech prohrál jen s bývalými šampiony: Caldwellem, Dantasem nebo Galvaem. Tohle bude už jeho 19 Bellator zápas čímž dorovná rekord Freireho a Rickelse. V bantamové váze má Warren se 14 fighty rekord a jen jedna výhra mu chybí i do dorovnání rekordního počtu výher (14 - Chandler a Freire). Warren je hlavně zápasník který vyhrává na body skutečně „relentless“ náporem a top kontrolou. Uvidíme jestli Taimanglo porazy ubrání - to je klíčové. 

Třetí místo patří ženám ve váze 125 liber: Kristina Williams (1-0 MMA/Bellator) která na scénu vkráčela parádním debutem ve kterém porazila Heather Hardy v postoji TKO v druhém kole. A proti ní nejmladší bojovnice startovky, exvyzyvatelka Emily Ducote (6-3 MMA, 4-2 UFC). Ducote je sice nejmladší, ale má už sedmý zápas v muší váze Bellatoru, což je rekord a je druhá i v počtu výher, stopek a submisí - v tom všem jí předčí pouze šampionka Ilima MacFarlane s kterou má Ducote obě porážky v Bellatoru. Nejprve jí podlehla na body v roce 2016 a nejnověji také v předchozím fightu o titul kdy Ducote prohrála v pátém kole triangle-armbarem. Ducote nehodlá Williams podcenit, ale prý si z druhého fightu s šampionkou odlesla hodně podnětů ke zlepšení. Tak uvidíme.

Zahajovací pozici obsadili Juan Archuleta (17-1 MMA) a Wiliam Joplin (15-14 MMA). Pro oba to bude Bellator debut, ale zatímco Joplin je vcelku klasický zkušený journeyman se zkušenostmi z mnoha, mnoha menších organizací a téměř 50:50 bilancí a jednou výhrou v posledním fightu, Archuleta přichází s 12 výhrami v řadě, neprohrál od března 2015 (jediná prohra kariéry) a pod hlavičkou King of the Cage držel tituly dokonce ve třech vahách - bantamové, pérové a lehké. Takže je jasné, na koho tu Bellator sází. Zápas bude v pérové váze, pro Archuletu (který trénuje pod Joe Stevensonem) tedy někde mezi. 

Předzápasy jsou tentokrát vcelku výhradně lokálního charakteru a žádné známější jméno v nich nevidím. 

Hlavní zápasy (Paramount Network)

 • Darrion Caldwell (šampion) vs. Leandro Higo - o titul bantamové váhy
 • Joe Warren vs. Joe Taimanglo - bantamová
 • Kristina Williams vs. Emily Ducote - ženská 125
 • Juan Archuleta vs. Wiliam Joplin - pérová

 

UFC 222: Cyborg vs. Kunitskaya

PPV UFC 222 se koná v sobotu večer v T-Mobile Aréně v Las Vegas. Celý turnaj je bohužel trochu zastíněn změnami na pozici headlinerů, jinak startovka není špatná. Původním plánem byl titulový zápas pérové váhy mezi Maxem Hollowayem a Frankie Edgarem. Holloway se ale poprvé v kariéře vážně zranil a musel ze zápasu odstoupi 3. února kvůli zranění nohy (Edgar přitom kvůli zranění oka rušil původní fight na UFC 218 a Holloway místo něj obhájil proti Aldovi). Turnaj budou komentovat Jon Anik, Daniel Cormier a také Joe Rogan. 

UFC tedy začalo zuřivě shánět náhrady. Nate Diaz prohlásil, že záskok klidně vezme, ale UFC se s ním nechtělo moc bavit. Pak se údajně nabídl i Conor McGregor, že si to rozdá s Frankie Edgarem, ale UFC do toho prý nechtělo jít, protože by mělo málo času na pořádné promo. To pak vedlo k mediální přestřelce mezi Edgarem a McGregorem kdy Edgar tvrdil, že si to Conor víceméně vymýšlí, protože jemu ho jako soupeře ofiko nikdo nenabídl.  UFC se také pokoušelo jít cestou bantamového tituláku T.J. Dillashaw vs. Cody Garbrandt, ale Dillashaw zápas odmítl z několika důvodů: Měl za to, že Garbrandt si zápas nezaslouží, navíc vůbec netrénoval a doléčuje zranění a ještě si užíval čas s rodinou, protože se mu narodil první potomek. A UFC ho koneckonců chce do zápasu o titul muší váhy s Demetriousem Johnsonem, takže ho nabídka zkrátka nezaujala. A to přesto, že mu Garbrandt nabízel část svého platu a nebo ho obviňoval ze zbabělosti (zkoušel zkrátka lecos). Garbrandt se pak ještě nabídl na záskok proti Edgarovi, ale ani to se neujalo. No, začínalo to vypadat špatně a vynořily se dokonce zprávy o tom, že se UFC 222 bude rušit, respektive změní se jen na Fight Night, pokud se nepodaří sehnat headlinery. 

Nakonec se ale záchrana přece jen objevila. Obhajobu v ženské pérové váze si střihne Cris Cyborg (19-1 MMA, 4-0 UFC) světová jednička, UFC šampionka a královna ženské MMA. Výzvu takhle narychlo přijala Yana Kunitskaya (10-3-1NC) z Invicta FC, toho času světová čtrnáctka - a potvrdila tak trend, že Cyborg většinu času v UFC nastupuje proti bojovnicím z Invicta FC a často ještě na poslední chvíli. Zápas byl oznámen 7. února a dámy tedy měly na přípravu tři týdny. UFC pro Cyborg původně chtělo superfight se šampionkou váhy 135 liber, Amandou Nunes, ale to takhle narychlo nehrozilo a Nunes předpokládá, že si to s Cyborg rozdá později. Kunitskaya se na svou šanci těší a tvrdí, že Cyborg postrádá tu správnou KO sílu (ničí soupeřky spíš kumulací než jednotlivými ranami - má ale 16 KO v 19 výhrách), na druhou stranu má ale Yana v posledních pěti bilanci jen 2-2-1NC a s předminulou Cyborginou vyzyvatelkou Tonyou Evinger měla nejprve No Contest a pak loni také prohru. Poslední zápas s Raquel Paluhi ale vyhrála, nicméně o favoritce tady nemůže být absolutně žádných pochyb - Kunitskaya je papírově jen další maso do mlýnku (i když má v deseti výhrách 7 KO) a Cyborg vidím i s kurzy -1590. Kunitskaya navíc v Invicta působila o váhu níž, do 145 se teď vrací po šesti letech, bude ale teprve šestou bojovnicí historie která půjde v debutu rovnou o titul (mimo ní to byli Soto, Melendez, Carmouche, Trigg a Sakurai - Evinger formálně ne, ta měla eliminační fight na TUF 18)

Frankie Edgar (22-5-1 MMA, 16-5-1 UFC), skutečný železný muž UFC (má odboucháno už téměř 6 a půl hodiny v oktagonu - UFC rekord) ale nakonec na startovce zůstává. Rozdá si to se skoro-vyzyvatelem Brianem Ortegou (13-0-1NC MMA, 5-0 UFC) který měl po gilotině nad Swansonem titulák tak trochu slíbený, ale načasování je zkrátka proti němu a bude muset svůj nárok ještě obhájit (stejně jako Edgar). Ortega se každopádně na výzvu v podobě Edgara hodně těší a chce být vůbec prvním, kdo Edgara ukončí - ten totiž ještě nikdy v kariéře neprohrál před časovým limitem. Oba borci jsou nesmírně rozdílní: Edgar je kardio mašina, tempař a jeden z největších srdcařů v UFC, ostatně je exšampionem lehké váhy i když byl na divizi vždy strašně malý. Na počet rozdaných úderů je historicky druhý, přes 60 zásahů se dostal v 13/15 posledních zápasů, na porazy je historicky čtvrtý a drží spoustu dalších rekordů (rekord na údery v divizi, druhá nejposlednější submise všech dob a je také jediný borec který v kole stihl obdržet tři knockdowny a neprohrát zápas). Ortega má prozměnu 14 zápasů bez porážky, což je v pérové nejdelší série (i když ne v UFC), ale především je nesmírně oportunistický grappler. Jde po submisích skutečně s obrovskou umíněností a málokdy chybuje. Navíc se s časem zlepšuje: celkově má jen 8/13 výher stopkou, ale v UFC ukončil před limitem všech pět zápasů, což je nyní rekord divize (a v UFC má pět finišů v řadě už jen Taisumov). Ortega je mistrem třetích kol - čtyři zápasy po sobě vyhrál vždy ve třetím kole. Je tu ale jeden problém: všechny čtyři zápasy v okamžiku finiše celkem jasně prohrával na body. Všichni soupeři ho tedy dokázali porážet, ale pak udělali chybu které Ortega využil. V tom je rozhodně unikátní. Takže papírově je to tady prakticky úplně jasné: Buď ho Edgar rozdrtí (protože je ještě o třídu jinde než ti ostatní), nebo někde udělá chybu a máme tu překvápko. Šance že by ho ale Ortega třeba ubodoval jsou mizivé - a to by tedy bylo megapřekvápko :). 

Těžce protekční místo na startovce (a dost vyhratelný zápas) dostává borec z DWTCS Sean O'Malley (9-0 MMA, 1-0 UFC). Ten je ve 24 letech nejmladší na startovce, ale sám prý není překvapen svým raketovým nárůstem popularity - nějak tak si to prý sám představoval :) Proti němu Andre Soukhamthath (12-5 MMA, 1-2 UFC) který má 11/12 výher v kariéře stopkou, ale v UFC vyhrál až na třetí pokus. Naopak všech šest porážek má vždy jen na body. Je-li Edgar jediným borcem, který za kolo obdržel tři knockdowny a zápas vyhrál, tak Soukhamthaht je jediný, kdo si dokázal v UFC připsat tři knockdowny a zápas prohrát na body (Edgar ten svůj s Maynardem vyhrál KO). 

Dále těžké váhy: Nejvyšší borec v UFC Stefan Struve (28-9 MMA, 12-7 UFC) proti nejprověřenějšímu borci v těžké váze, Andrei Arlovskimu (26-15 MMA, 15-9 UFC). Arlovski nyní světová dvacítka, Struve jednadvacítka. Arlovski je exšampionem a v UFC se poprvé představil už v roce 2001. Tohle bude jeho pětadvacátý UFC zápas (v těžké váze měl víc jen Frank Mir: 27). Arlovski je druhý v celé řadě statistik (výhry v těžké váze, stopky, knockouty), má v těžké váze ale nejlepší porazovou obranu. V posledním zápase ubodoval Juniora Albiniho a přerušil tak sérii pěti porážek v řadě (nejlepší časy už jsou v devětatřiceti letech holt za ním). Struve také není zrovna ořezávátko: Pro něj je to 20 UFC zápas (i když přišel až v roce 2009). Se stopkami a výhrami je třetí hned za Arlovskim, druhý je ale v kategorií submisí (po Mirovi) a vysoko je také v tabulce pozápasových bonusů. Zajímavý souboj: Struve je lepší grappler, ale Arlovski se mu bude těžko dostávat na zem. A v postoji je to dost šul-nul. Arlovski je na tom ranařsky a obranou lépe, Struve má ale zase o dost větší dosah. A také hodně mizernou obranu - a Arlovski v současnosti už málo vydrží. Proto také nekompromisní statistika: Arlovski byl knockoutován už desetkrát, Struve sedmkrát, ani jednomu v tomto směru tedy nelze moc věřit, kdo to schytá první, nejspíš prohraje. Ani to tak tedy není o tom kdo je lepší v útoku, jako spíš kdo první vyhoří v obraně. 

V zahajovacím PPV fightu uvidíme neporaženou Ketlen Vieiru (9-0 MMA, 3-0 UFC), nyní světovou trojku proti vracející se Cat Zingano (9-2 MMA, 2-2 UFC). Vieira se žebříčkově vyšvihla poté co arm-trianglem překvapila Saru McMann, něco co je teď o maličko méně působivé, když se Sáře vlastně skoro totéž stalo minulý víkend znovu :) Proti ní se Zingano vrací po 602 dnech pauzy - nejdelší pauze její kariéry. Zingano má 8/9 výher stopkou a považuje se za nejlepší ženu v UFC, výkonnostně to ale bude muset dokázat - devíti výhrami v řadě si vysloužila titulák s Rousey, jenže ho prohrála za 14 vteřin a byl to jediný titulák v historii v UFC ve kterém nepadl ani jeden úder. Po delší pauze navázala prohrou s Juilanou Penou - a po ještě delší pauze jí uvidíme teď (kariéra Cat trvá skoro stejně let, jako má odbojovaných zápasů). 

Nesmírně očekávaný debut máme v předzápasech: BJJ ultra-eso Mackenzie Dern (5-0 MMA) přichází do UFC a nastoupí proti Ashley Yoder (5-3 MMA, 0-2 UFC). Dern se za pouhých 5 zápasů vyšvihla na světovou dvacítku a přes LFA a Invictu rychle dorazila až do UFC. S trochou nadsázky by zde šlo říct, že větší výzva by pro ní měla být váha (kterou už několikrát nezvládla), než soupeřka Ashley - ta je totiž primárně grapplerkou a v této disciplíně nemůže Mackenzie, která má víc světových titulů než Ashley zápasů a porazila v BJJ třeba i Gabi Garciu, v žádném případě konkurovat. Ashley zatím v UFC s dvěma porážkami. 

Beneil Dariush měl zápasit s Bobby Greenem, toho ale kvůli zranění nahradil před dvěma týdny nováček Alexander Hernandez. Teoreticky naprosto jasné: Hernandez má sice šest výher v řadě, ale je někde u světové dvěstěpadesátky, zatímco Dariush je prověřená širší světová špička: toho času #13. Jedinou otázkou může být Dariushova forma, loni překvapivě prohrál s Barbozou a remízoval s Dunhamem, na Hernandeze by to ale mělo stačit v každém případě. Dariush je favoritem kolem -350 (podobně jako Dern).

Solidní fight vypsán v bantamu a to mezi světovou desítkou Johnem Dodsonem (19-9 MMA, 8-4 UFC) a Pedro Munhozem (15-2 MMA, 5-2 UFC), světovou čtrnáctkou. Tihle dva se měli potkat už začátkem měsíce, ale Munhoz nedal váhu a Dodson proti němu odmítl nastoupit. Takže repete. Dodson v posledních šesti střídá výhry s prohrami (prohrál ale jen s veličinami jako jsou Johnson, Lineker nebo Morales), Munhoz má nyní čtyři výhry v řadě - druhá nejdelší sérka v divizi. V této sérii už ale stihl tři submise, což z něj dělá druhého nejnebezpečnějšího grapplera divize. 

C.B. Dollaway (16-8 MMA, 10-8 UFC) má opravdu hroznou smůlu a od výtahového incidentu na UFC 203 trpí trvalým poškozením zad, které mu umožnilo v mezidobí bojovat pouze proti Edu Hermanovi v polotěžké, kterého porazil (a zrušil tak sérii tří porážek). Operaci mu lékaři nedoporučují a tak to má už asi nadobro. Dolloway se připravoval se svým bývalým soupeřem Danielem Sarafianem který mu měl emulovat Lombarda. Hector Lombard (34-8-1 MMA, 3-6 UFC) zažívá největší krizi v kariéře, je už čtyři roky bez výhry a prohrál poslední čtyři fighty. Od návratu do střední váhy má bilanci 0-3 a tohle je zřejmě jeho poslední šance. 

Hlavním předzápasem na UFC Fight Pass bude poslední kariérní zápas veterána Mike Pylea (27-13-1 MMA, 10-8 UFC). Ten už před zápasem potvrdil, že po tomto fightu ukončuje kariéru. Je mu 42 let a je nejstarším mužem startovky i velterové váhy obecně. V posledních pěti má bilanci 1-4 a ačkoli byl kdysi jediným mužem který ve velteru ukončil tři zápasy v řadě KO v prvním kole teď je na tom naopak: z 13 porážek v kariéře jich má 11 stopkou, celkem už nasbíral sedm obdržených knockoutů a úderově prostě už nic neustojí. Vybraný rozlučkový soupeř Zak Ottow (15-5 MMA, 2-2 UFC) ale naštěstí není moc knockoutér, takže by to pro Pylea možná mohlo dopadnout na závěr i dobře. 

Ze zapomění se vrací také Bryan Caraway (21-7 MMA, 6-2 UFC). Ten se vrací po téměř dvou letech a to byl přitom před pauzou po výhře nad Sterlingem téměř v pozici vyzyvatele. V posledních šesti má bilanci 5-1 a je výtečným grapplerem (má stejně submisí jako Munhoz), otázkou ale bude v jaké je psychické pohodě - říkalo se, že Caraway (s kterým se rozešla Miesha Tate) nebyl pryč jen kvůli zraněním, ale prostě kvůli tomu, že na bojování neměl chuť a náladu. Snad se spravil, protože umíněnost byla vždy jeho silnou stránkou. Proti němu prospekt Cody Stamman (16-1 MMA, 2-0 UFC) který na sebe upozornil hlavně předchozí výhrou nad Tomem Duquesnoyem. Caraway nicméně říká, že Stamman je pro něj v návratovém fightu skvělý soupeř, tak uvidíme.

Zahajovací zápas večera je v polotíze: neporažený Jordan Johnson (8-0 MMA, 2-0 UFC) vs. Adam Milstead (8-1-1NC MMA, 0-1-1NC UFC). Milstead se vrací po roční pauze a operaci kolene - a dá si tady debut v polotíze. Prvních deset fightů kariéry totiž strávil v těžké váze, po NC střetu s Blaydesem ale poznal, že je potřeba jít níž. Johnson vyhrál poslední tři zápasy na body, přitom karéru zahájil pěti stopkami v řadě. 

 

Hlavní zápasy (PPV)

 • Cris Cyborg (šampionka) vs. Yana Kunitskaya - o titul ženské 145 lb váhy.
 • Frankie Edgar vs. Brian Ortega - pérová
 • Sean O'Malley vs. Andre Soukhamthath - bantamová
 • Stefan Struve vs. Andrei Arlovski - těžká
 • Cat Zingano vs. Ketlen Vieira - ženská 135

Předzápasy (Fox Sports 1)

 • Ashley Yoder vs. Mackenzie Dern - ženská 115
 • Beneil Dariush vs. Alexander Hernandez - lehká
 • John Dodson vs. Pedro Munhoz - bantamová
 • C.B. Dollaway vs. Hector Lombard - střední

Předzápasy (UFC Fight Pass)

 • Mike Pyle vs. Zak Ottow - velterová
 • Bryan Caraway vs. Cody Stamman - bantamová
 • Jordan Johnson vs. Adam Milstead - polotěžká


Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

Jari - Čtenář - 1.3.2018 v 18:10
Glory 51 - Odpovědět
 

Sleduje tady někdo ještě stand-up? V sobotu na Glory 51 v Rotterdamu bude zápas Tomáš Možny vs Daniel Škvor co na to říkáte podle mě Dan dostane mlatu, hlavní zápas pak bude Hari vs Gerges.

homer - Čtenář - 1.3.2018 v 21:00
Re: Glory 51 - Odpovědět
 

tiež si myslím že to Tomáš vyhrá ale najviac sa teším aj tak na Badra neviete kde by som si to mohol pozrieť ? fightbox nemám