přihlásit trvale
Nová registrace
Thiago Alves

Thiago Alves

přečteno: 5891×
04.10.2011 v 09:53 | Autor: Franta Krejčí
diskuse: 1×
Rubriky: Profily osobností / MMA / Svět

Thiago Alves

Výška: 177 cm
Váha: 77 kg
Narozen: 3. října 1983
Země: Brazílie
Statistika:
23 výher
7 porážek

Thiago se narodil 3. října 1983 v brazilském městě Fortaleza. Zde se také začal věnovat bojovým sportům, ve věku 14 let učinil první kroky do světa Muay Thai (které je i v současnosti jeho největší dominantou), kde začal brzy prokazovat ohromný talent. Jasným důkazem byl jeho první zápas, který absolvoval v pouhých 15 letech, přičemž dokázal na body jednoznačně porazit soupeře, který byl o 10 let starší. Ve věku 17 let rozšířil svou působnost o MMA, zhruba po roce tréninku již podstoupil v brazilském městě Natal několik zápasů coby profesionál. Zde také mladý Alves poprvé okusil chuť porážky, na armbar jej porazil tehdy rovněž začínající krajan, Gleison Tibau, v současnosti rovněž působící v UFC. Do konce první poloviny roku 2003 zde Thiago zápasil ještě několikrát a v žádném dalším zápase již neprohrál, čímž si vytvořil kvalitní počáteční bilanci a vzbudil kolem sebe zájem o svou osobu.

Ve věku 19 let se Alves přestěhoval z Brazílie na Floridu, a to s jasnou prioritou: na plný úvazek trénovat pod křídly American Top Team. Americká půda znamenala pro Thiaga šanci utkávat se v prestižnějších turnajích proti výše hodnoceným soupeřům, v říjnu 2003 např. porazil na body známého Marcuse Davise (ten byl tehdy v MMA rovněž nováčkem, ovšem měl již značné zkušenosti z profesionálního boxu). Na konci roku 2003 přišla druhá prohra v kariéře, zkušenější Derrick Noble si Alvese (tehdy ještě nepříliš zběhlého v oblasti BJJ) podrobil škrcením v druhém kole. Až na tuto porážku se však Thiagovi veskrze dařilo, za zmínění stojí např. zápas pod známou organizací King Of The Cage proti Jeffrey Coxovi, kterého Alves knockoutoval za pouhých 15 sekund zápasu. Stalo se tak v úvodu roku 2005 a tento výkon otevřel Alvesovi dveře do nejvyšší ligy, tedy do organizace UFC.

Svůj debut v UFC podstoupil Thiago symbolicky v den svých 22. narozenin, 3. října 2005. Účastnil se turnaje Ultimate Fight Night 2, na kterém se objevily i další, tehdy ještě neznámé, budoucí hvězdy MMA, jmenovitě např. Brandon Vera či Jon Fitch. Alvesovým soupeřem byl tehdy v UFC rovněž debutující Spencer Fischer, který jej porazil na triangl v druhém kole. Paradoxně se jedná o Fischerův zřejmě nejcennější skalp v celé kariéře; ačkoliv dosud v UFC aktivně zápasí, jeho výsledky proti elitním soupeřům nejsou příliš valné. I přes počáteční neúspěch dostal Thiago za pouhý měsíc od svého debutu šanci na další souboj, a to s tehdy neporaženým Rusem, Ansarem Chalangovem. Toho dokázal porazit TKO v prvním kole, stejně jako svého dalšího soupeře a dřívějšího přemožitele, Derricka Noblea. Ten dostal z počátku mladého Pitbulla pod tlak, Alves ovšem zaznamenal úspěch s perfektně načasovaným protiúderem pravačkou, kterým poslal soupeře k zemi a získal výhru pro sebe. Vítězství mu zajistilo pozici v souboji o budoucnost welterové váhy, poprvé v kariéře se utkal se svou pomyslnou nemesis, Jonem Fitchem. Ve známem souboji zvítězil Fitch v druhém kole TKO, proslulost zápasu tkví v Jonově upkicku, kterým celou vítěznou sérii započal.

Prohra s Fitchem srazila Thiaga opět do nižšího postavení v divizi, do konce roku 2006 podstoupil další 2 menší zápasy, nejprve porazil Johna Alessia na body, poté knockoutoval o 14 let staršího Peruánce, Tonyho DeSouzu. Zápas však doprovázela první Alvesova aféra, související s jeho tělesnými proporcemi. Ačkoliv je v divizi jedním z výškově nejmenším bojovníků, masivní muskulatura jej činí naopak dost možná tím vůbec nejmohutnějším. Díky tomu musí podstupovat poměrně drastické odlehčovací procedury pro splnění váhového limitu, k čemuž si v zmíněném zápase s DeSouzou pomohl zakázanými diuretiky. Odhalení v dopingových testech mu zajistilo pokutu a suspendaci v trvání 8 měsíců. Penalizace znamenala návrat na bojiště až v druhé půli roku 2007, konkrétněji na méně významný turnaj UFC

Fight Night 11, Alvesovým soupeřem byl tehdy celkem úspěšný zástupce japonského MMA, Kuniyoshi Hironaka (mimo jiné přemožitel Nicka Diaze), ten s Thiagem poměrně očekávaně prohrál TKO v druhém kole, což znamenalo opětovný posun na lepší pozici v divizi. Tato skutečnost se odrazila v dalším zápase, konaném pouhé 2 měsíce od souboje s Hironakou. Řeč je o známém vzrušujícím souboji s Chrisem Lytlem. Jejich střet po druhém kole ukončil lékař, důvodem byla rozsáhlá tržná rána nad Chrisovým okem, pro kterou již nebyl schopen pokračovat v zápase. Vítězství tedy získal Alves, zápas byl rovněž oceněn prémií za nejlepší utkání turnaje UFC 78.

Sezonu 2008 zahájil Thiago soubojem se známým a tehdy vysoce hodnoceným Karo Parisyanem. Karo byl v té době již 5 let stálicí UFC, během 10 zápasů prohrál pouze s GSP a Diegem Sanchezem (souboj roku 2006), Thiago Alves však znamenal pro Kara pravděpodobně nejdrtivější porážku jeho kariéry. Pitbull se v průběhu prvního kola kvalitně bránil, ovšem v útoku nezaznamenal přespřílišný úspěch, v úvodu druhého kola ovšem znamenitě zasáhl arménského soupeře kolenem do hlavy, čímž jej omráčil a s ukončením zápasu již neměl větší problém. Parisyan si tak připsal svou první velkou prohru před limitem, naopak Alves světu MMA jasně dokázal, že patří mezi elitu své váhy. Toto tvrzení měl potvrdit v následujícím střetu se zřejmě největší ikonou divize welterweight, Mattem Hughesem. Jejich zápas byl hlavním soubojem turnaje UFC 85 (původně měl toto postavení odvolaný zápas Chuck Liddell vs. Rashad Evans), nutno dodat, že bývalý šampión Hughes byl silně favorizován. První šok spojený s tímto zápasem nastal během vážení, Alves nesplnil stanovený limit, který překročil o celé 4libry, Hughes následně souhlasil s křížovou váhou. Další šok byl samotný průběh zápasu, favorizovaný Hughes byl drtivě poražen TKO v druhém kole po naskočeném koleni, kterému předcházela jasná dominance z Thiagovy strany.

Překvapivé vítězství nad Hughesem znamenalo další posun v žebřících divize, a to mezi naprostou elitu této váhy. Pro UFC 90 (25.říjen 2008) byl ohlášen souboj mezi Alvesem a znamenitým Diegem Sanchezem, vítězem první sezony TUF. Ten se však v přípravě zranil a byl nahrazen typově podobným soupeřem, Joshem Koscheckem. Alves do tohoto zápasu opět zlepšil svou obranu proti takedownům, čímž donutil Joshe bojovat na nohách coby striker. V této oblasti je Alves nesporným mistrem své divize, což v zápase jasně předvedl. Drtivými kopy narušil soupeři jeho mobilitu a zvítězil jednoznačným rozhodnutím na body. Výhra nad Koscheckem byla již sedmým vítězstvím v řadě, z velké části proti elitním soupeřům. Tento fakt znamenal jediné: šanci vyzvat šampióna.

Samotný šampión, Georges St. Pierre, vyjádřil již v minulosti zájem o utkání s Thiagem. Po požehnání od vedení UFC byly vyjednány podmínky, zápas se stal hlavní atrakcí jubilejní UFC 100 (tento post však sdílel se zápasem Brock Lesnar vs. Frank Mir 2), místem konání bylo Mandalay Bay v Las Vegas, datum ustanovilo vedení UFC na 11. červenec 2009. Průběh zápasu ovšem nepřinesl žádný neočekávaný šok, Alves podle předpokladů ukázal kvalitní striking, rovněž houževnatost v boji na zemi, avšak na šampióna značně ztrácel co se týče wrestlingu, během 5 kol inkasoval 10 takedownů a prohrál jednoznačně na body. Dodejme, že během turnaje zastínily bezesporu kvalitní souboj mezi GSP a Alvesem dvě další události. Tou první byla skutečnost, že Brock Lesnar dokázal obhájit svůj nový titul šampióna těžké váhy proti dřívějšímu přemožiteli, Franku Mirovi, tou druhou byl velice tvrdý knockout, který Dan Henderson uštědřil Michaelu Bispingovi.

Prohra s GSP znamenala pro Alvese několik nepříjemností, předně byl poprvé zastaven ve svém tříletém tažení bez porážky, dále pak byl nucen k velmi dlouhé přestávce mezi zápasy, důvodem byly značné zdravotní komplikace, zejména nález útvaru v mozku (ten byl Thiagovi operativně úspěšně odstraněn), dále se v tomto obdobní vypořádával se zraněním kolene. Do oktagonu se od souboje s šampiónem postavil déle než za rok, konkrétněji dne 7. srpna 2010, a to na akci UFC 117. Šlo o odvetu s dřívějším přemožitelem, Jonem Fitchem, ten se v UFC potýkal s podobnou situací, jako Alves, oba poráželi dlouhou dobu všechny své soupeře, dokud nenarazili na titulový zápas s GSP, jejich střet byl tedy logickou volbou. Z prvního zápasu si Alves odnesl svou dosud jedinou prohru TKO, tentokrát však předvedl kvalitnější obranu a zápas dokončil v plné délce. Jeho výkon však na fenomenálního wrestlera Fitche ani tentokrát nestačil, prohrál na body jednoznačně u všech rozhodčích, navíc ani v tomto zápase nedokázal splnit váhový limit, navážil 171,5liber. Tato skutečnost jej stála 20% výdělku za zápas, Dana White v důsledku této skutečnosti nastínil řešení Thiagových nepříjemností ohledně váhových limitů, a to v možnosti přesunu do střední váhy.

Sám Alves věděl, že díky své malé výšce a rozpětí paží by pro něj znamenal přesun do vyšší kategorie obrovský problém, do dalšího zápasu tedy zredukoval svou hmotnost na únosnou mez, což se ukázalo jako velmi moudrý tah. V prosincovém souboji s Johnem Howardem předvedl vynikající formu, lepší kardio, výtečnou techniku a svého soupeře porazil jednoznačně na body v jednom z nejpůsobivějších zápasů své kariéry. Skvělý výkon mu zajistil setrvání ve welterové váze, kde mu jako další soupeř byl vybrán tehdy nepříliš známý a podceňovaný, nicméně výtečný Rick Story. Ten během zápasu dokázal svým wrestlingem zatlačit Alvese do nevýhodné pozice a získat tak dvě kola ve svůj prospěch, načež již nebyl favorizovaný Thiago schopen přesvědčivě zvrátit vývoj zápasu ve svůj prospěch. Pro mnoho diváků by tento výsledek šokující, někteří odborníci však označují Storyho jako možného budoucího přemožitele současného šampióna, GSP, tudíž Rickovu výhru nad Alvesem očekávali.

Pitbull se momentálně nachází v problematické situaci, prohrál 3 ze 4 posledních zápasů a přišel tak o svůj cenný kredit. První krok k jeho znovuzískání učiní na začátku letošního listopadu, v rámci UFC 138 bude zápasit s v UFC debutujícím Afričanem, reprezentujícím Švédsko, Papym Abedim. Ten je českým divákům známý z loňské Hell Cage 5, na které porazil TKO v prvním kole Bohumila Lungrika. Dosud nebylo uvedeno, zda by pro Thiaga znamenala prohra vyhazov z UFC, avšak vzhledem k předešlé bilanci si nemůže dovolit v  zápase pochybit. Jaký je váš názor na tohoto rozdílně vnímaného bojovníka? Podělte se o něj s ostatními čtenáři v komentářích.


Thiago Alves - highlight video


foto:
MMAjunkie.com
mmamania.com
bloodyelbow.comSouvisející články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

Nikolai - Čtenář - 4.10.2011 v 11:20
Těžko říci.... - Odpovědět
 

Já si myslím,že Alves má co ukázat...jednou přijde doba,kdy se nedaří a po šňůře vítězství přijde prohra....určitě bych jej neodepisoval....druhá věc je otázka,kde budou moci "propuštění" fighteři dále zápasit....PRIDE  a teď i Strikeforce jsou v prdeli....Jak to už dříve řekl Mirko Filipovič...po odchodu z UFC bych rád ještě zápasil,ale není kde.....Undecided