přihlásit trvale
Nová registrace
Terminologie kickboxerských technik

Terminologie kickboxerských technik

přečteno: 3056×
25.01.2008 v 01:06 | Autor: Roman Lukáč
diskuse: 0×
Rubriky: Články - bojové sporty

V tomto článků věnovaném laikům a začátečníkům uvedu názvy základních technik,kopů a úderů používáných v kickboxu, včetně jejich stručného popisu.

Základní postoj -klasický postoj na šíři ramen se špičkami chodidel směrem dopředu nebo mírně dovnitř. Postoj je frontální, obě nohy jsou ve stejné úrovni. Ruce jsou v krytu, lokty jsou opřené o tělo. Základní postoj slouží, zejména k nácviku základních technik, v ringu se nepoužívá.

Střeh -nebo také garde. Přední ruka a přední noha je mírně vysunutá vpřed. Brada schovaná za ramenem. Zadní ruka je u brady, loket u těla. Rozkročení je zhruba na šíři ramen. Pravé nebo levé garde se určuje podle zadní ruky.

Kryt - V boxerské hantýrce se tomuto způsobu obrany říká zabalení, schovat se do krytu - zabalit se. Jedná se o pasivní obranu, kdy jsou lokty opřené o tělo (slouží k blokování útoků vedených na žebra) a hlava je schovaná za rukavicemi.

Direkt/Přímý úder- Základní, rovný, boxerský úder. Rozlišujeme levý a pravý,nebo také přední a zadní direkt.

Hák -Úder je veden v oblouku, začíná se tzv. vystřelením lotku od těla. Rozlišujeme několik druhu háků - klasický hák vedený na hlavu soupeře, spodní hák a dále je rozdělujeme na přední, zadní, levý,pravý,…

Zvedák -Úder používaný v boji na blízko, zpravidla vedený na bradu soupeře.

Side step -tzv. krok stranou. Tato technika se používá při výpadu soupeře, kdy se společně s předním hákem otáčíte na přední noze tak, aby ste se dostali ze směru útoku soupeře.

Ducking -tzv. "kachní ponor".Mírně se zhoupnete v kolenou pod soupeřovým úderem-hákem, v jeho protisměru.

Povolování -je způsob obrany, kdy se vyhnete ráně, odskočením zpět nebo jen mírným zapružením na zadní noze (směrem vzad).)

Úhyb do strany - Při úhybech se narozdíl od povolování boxer vyhýbá útoku směrem do strany, za soupeřův úder, směrem k jeho tělu. Technika se používá zejména proti rovným úderům-direktům.

Bloky - Zde se rozlišuje bloky proti úderům - sem patří kryt obecně, obrana proti hákům, zvedákům i tzv. "sklepávání úderů" (tato technika se používá jako obrana proti rovným úderům, kdy se sklepává direkt směrem z těla ven, čímž se stane soupeř na zlomek sekundy nekrytým a je zde prostor pro odvetný útok.) A pak sem patří také bloky proti kopům -lowkickům, pushkickům,atd.

Přímý kop/front kick/Mae Geri - přímý kop vedený zpravidla na střed těla soupeře. Nejúčinnější je zásah na solar plexus soupeře. Někdy se používá pro tento kop i název push kick (někteří tyto dva názvy rozlišují jako dva trochu odlišné kopy). Tento kop slouží nejčastěji k udržení distance (soupeře od těla).

Obloukový boční kop/Roundhouse kick/Mawaši geri - klasický boční kop, který se dále dělí podle úrovně, kam je veden na:
Lowkick/nízký kop - vedený na stehna soupeře.
Střední kop - vedený na tělo soupeře.
Highkick/vysoký kop- vedený na hlavu soupeře.

Další používané kopy:
Přímý boční kop/Side kick/Joko geri
Obloukový kop patou/Hook kick/Ura mavaši geri
Kop patou/ Axe kick/Kakato geri

foto:
life123.com


 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky