přihlásit trvale
Nová registrace
Světová zápasnická elita mimo UFC

Světová zápasnická elita mimo UFC

přečteno: 18872×
24.11.2011 v 09:21 | Autor: Franta Krejčí
diskuse: 20×
Rubriky: Profily osobností / MMA / Svět

V současné době není nejmenších pochyb o tom, že organizace UFC představuje na poli ultimátních zápasů zcela jednoznačný monopol. Bojovníci UFC dominují všem uznávaným žebříčkům a statistikám, podíl zápasníků z jiných organizací na vrchních pozicích seriozních rankingů je spíše výjimečný. V dnešním článku si však přiblížíme některé kvalitní, avšak méně známé bojovníky, působící mimo UFC.

Nejméně stabilní pozice co se týče zápolení divizí je nepochybně v těžké váze. Důkazem je např. letošní turnaj Strikeforce HW World Grand Prix 2011, zahrnující prakticky nejlepší dostupnou elitu mimo UFC, čítající  např. Joshe Barnetta, Daniela Cormiera, Fedora Emelianenka, Alistaira Overeema, či Antonia Silvu. O kvalitě obsazení svědčí i skutečnost, že se dva již vyřazení bojovníci (Alistair Overeem a Fabricio Werdum) dostali právě do nejvyšší ligy, do UFC. I další váhové kategorie však zahrnují celou řadu vrcholových bojovníků, kteří působí mimo UFC, z těch nejvíce slavných a dobře známých jmenujme např. Muhhameda Lawala, Gegarda Mousasiho či Gilberta Melendeze. Předmětem tohoto článku je však přiblížení některých vysoce kvalitních zápasníků, kteří nejsou většině fanoušků MMA zatím příliš známí.

Pro začátek zůstaňme v těžké váze. Sílící organizace Bellator zná svého vůbec prvního šampióna těžké váhy, kterým se stal 27letý Cole „The Polar Bear“ Konrad. Týmový kolega a sparing partner Brocka Lesnara má bohaté zkušenosti s wrestlingem, v roce 2005 získal zlatou medaili na americkém šampionátu Pan-American, zároveň zvítězil v NCAA šampionátech ve své kategorii do 285liber v letech 2006 a 2007. Profesionálnímu MMA se Konrad věnuje krátce, debutový zápas podstoupil v lednu 2010, dosud absolvoval celkem 8 zápasů a v každém z nich zvítězil, mimo jiné porazil zkušené veterány Paula Buentella a Neila Grovea. Konradovou silnou zbraní jsou mimo jeho skvělého wrestlingu i jeho proporce, svou váhou je vždy blízko vrchnímu limitu těžké váhy, tedy kolem 120kg a měří úctyhodných 196cm.

Welterová váha představuje ,oproti váze těžké, zřejmě nejsilnější divizi organizace UFC, alespoň co se týče dominance zápasníků vůči jiným organizacím. Většina seriozních žebříčků se totiž shoduje na skutečnosti, že celá Top 10 této váhy je kompletně ve složení bojovníků UFC, avšak i zde lze nalézt několik velice kvalitních bojovníků, působících jinde. Pomineme-li z UFC vyloučeného Paula Daleyho, svého času uváděného jako jednoho z nejlepších welterových bojovníků na světě, ihned se nabízí jeho zatím poslední přemožitel, Tyron Woodley.

Tento 29letý americký wrestler a člen American Top Teamu se věnuje profesionálnímu MMA třetím rokem, během svých 9 zápasů rovněž dosud nenašel přemožitele, zároveň dokázal v 6 utkáních zvítězit před limitem. Výčet jeho úspěchů na poli wrestlingu je rovněž působivý, což lze říci i o další vycházející hvězdě, kterou je 27letý Ben Askren, současný welterový šampión Bellatoru a olympionik z roku 2008. Askren si za 2 roky dokázal vytvořit skvělou statistiku 8 vítězství bez porážky, váhu má zejména vítězství nad zkušeným Nickem Thompsonem. Mimo ultimátní zápasy se Askren rovněž věnuje u nás téměř neznámému sportu, tzv. Disc golfu, ve kterém patří mezi nejužší světovou elitu.

Pokud hovoříme o vrcholových zápasnících mimo UFC, nelze opomenout vynikajícího Hectora Lombarda, současného šampióna střední váhy Bellatoru. 33letý Kubánec s australským občanstvím se v roce 2000 dostal jako reprezentant Kuby na Olympijské hry, kde zápasil v Judu. Jeho úspěchy v tomto sportu jsou obdivuhodné, od svých 13 let patřil k nejlepším judistům své země, ve 20 letech začal vítězit i na mezinárodních soutěžích. K MMA se dostal v roce 2004, během 7 následujících let podstoupil 38 profesionálních zápasů, včetně 3 utkání pod odlišnými pravidly, přičemž prohrál pouze dva, souboje a to v úvodních letech kariéry (přemožiteli byli Gegard Mousasi a Akihiro Gono). Svou poslední prohru utržil v roce 2006, od té doby drží neuvěřitelnou sérii 28 zápasů bez porážky. Lombard měří pouhých 175cm, což je pro bojovníka střední a polotěžké váhy velmi málo, výškový deficit však nahrazuje velmi masivní muskulaturou a vynikající komplexní technikou.

Na závěr nesmíme vynechat asijskou školu bojových umění. Pokud budeme chtít najít současného vysoce hodnoceného asijského ultimátního zápasníka mimo UFC, pak je jasnou volbou Japonec Shinya Aoki. Ten představuje v dnešním světě MMA fenomén, drtivá většina jednodimenzionálních zápasníků je odsouzena k neúspěchu, avšak Aoki se svými neuvěřitelnými grapplerskými schopnostmi ne. 28letý Aoki drží v MMA statistiku 29 vítězství v celkem 35 zápasech, přičemž je držitelem černých pásů v BJJ a Judu, zároveň je vítězem dlouhé řady šampionátů v Grapplingu. Celkem 19 vítězství získal podrobením, jeho specialitou je moment překvapení a neuvěřitelné páky, škrcení a chvaty. V Aokiho repertoáru jsou techniky jako naskočený armbar či gogoplata v mountu běžnou rutinou. V mnoha svých zápasech své soupeře nejen poráží, ale zároveň fyzicky vážně zraní a zesměšní před publikem. Paradoxem je, že i přes své úspěchy a atraktivní způsoby zakončení není divácky příliš oblíben (údajně ani v Japonsku), důvodem je jeho chování a vyjadřování. Faktem však zůstává, že jej většina světových žebříčků řadí mezi 5 nejlepších lehkých vah na světě.

Při detailnějším bádání by bylo jistě možné nalézt daleko více skvělých, avšak nepříliš známých bojovníků mimo UFC. Koho mezi těmito velikány postrádáte a co si o uvedených zápasnících myslíte? Jaké by podle vás měli šance v zápasech s nejslavnějšími ikonami svých váhových kategorií? Podělte se o své názory v komentářích.


Hector Lombard - Highlight videoTyron Woodley - Highlight videoSouvisející články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Nejlepší příspěvky

+1
GunDee - Čtenář - 24.11.2011 v 12:32
Re: Werdum - přejít na příspěvek
S tím Shaubem je to spíš taková mediální bublina, ale věřím, že Fabricio chce zpá...
 

Všechny příspěvky

Mayhem - Čtenář - 24.11.2011 v 10:54
Werdum - Odpovědět
 

Zdarec, chválím článek , je pěkně napsanej. Jinak jak to myslíte s tím Werdumem, že se dostal do UFC, jako že už tam bojoval?? Protože teť tam jaště není, furt čtu články jak by se chtěl vrátit do UFC a střihnout si zápas se Schaubem.


█║▌│█│║▌║││█║▌ © OяιgιиαL PяσfιLє ®

GunDee - Čtenář - 24.11.2011 v 12:32
Re: Werdum - Odpovědět
 

S tím Shaubem je to spíš taková mediální bublina, ale věřím, že Fabricio chce zpátky do UFC, Strikeforce je teď "rabována" a divil bych se, kdyby do půl roku Dana nepřivedl Werduma, Cormiera, Big Foot Silvu a Joshe Barnetta, určitě by se ohromně zvýšila konkurence v těžké váze UFC...chtěl bych aby k tomu došlo a věřím, že to dopadne :)


Život je boj, tak bojuj na plno!!!

 

Patriot - Redaktor - 24.11.2011 v 14:59
Re: Re: Werdum - Odpovědět
 

Co vim, tak Werdum už by měl dohadovat podmínky o návratu, vypadá to že se věci držej pod pokličkou, byla snad nějaká snaha realizovat ten zápas se Schaubem (v tomhe žeru UFC, jak je nějaká zlá krev, tak se to hned využije, nechápu proč si třeba Strikeforce nechala utýct potenciál zápasu Diaz vs. Mayhem, mohla to bejt velká událost), mluvilo se o tomhle fightu ve spojitosti s UFC 141, akorát že tam už je tak natřískaná startovka, že by se tam takhle nákladnej zápas nevešel...takže teď je snad vůle protlačit to na další turnaj v Brazílii, což je ale taky papírově asi dost náročný, tudíž se ty informace zatim moc nevypouštěj. Ale jeden nikdy neví, kde je vlastně pravda Wink

Deyw - Čtenář - 24.11.2011 v 12:37
hehe - Odpovědět
 

jojo...jinak Hectora sleduju uz dlouho...doufam ze ho dostanou do ufc aby to tam rozprasil xD :-))

G8 - Čtenář - 25.11.2011 v 09:05
Re: hehe - Odpovědět
 

Lombard je hodně zajímavej borec. Taky by se mi v UFC líbil, ale nějak se mu z Bellatoru moc nechce.

GunDee - Čtenář - 24.11.2011 v 12:40
k článku - Odpovědět
 

článek je skvělý, jen v něm postrádám jména jako Rafael Feijao, Tim Kennedy, Jorge Masvidal, KJ Noons, Mamed Khalidov a nenápadnej zabiják ze Strikeforce těžký váhy Chad Griggs...kterýho jako by si nikdo nevšímal...Tihle borci, možná až na KJ Noonse by v UFC ostudu rozhodně neudělali...


Život je boj, tak bojuj na plno!!!

 

shogun - Čtenář - 24.11.2011 v 13:23
Re: k článku - Odpovědět
 

jo taky se mi zdá, že si nikdo nevšímá Chada Griggse, přitom to je takovej zabiják :-), jinak se mi líbí fighter jménem Chris Barnett, ted měl sice nějaký zápas v boxu, ale snad se do MMA vrátí, neuvěřitelné, takovej Cung le těžké váhy s pupkem :-) http://www.youtube.com/watch?v=KW2p4ra9fPM


"I am too fast" Bob Sapp

mr.perfecto - Čtenář - 24.11.2011 v 23:55
Re: k článku - Odpovědět
 

no neříkám, že Chad je špatnej, ale dosud neměl žádný zvučný jméno ve startovce, proto má bilanci 11-1. Snad jen V. Reema a to zrovna pohledný moc nebylo... Jinak souhlasím, že takovej Masvidal, ten by tu chybět neměl. Uvidíme co předvede s Melendezem.

Wesley - Čtenář - 25.11.2011 v 01:34
Re: Re: k článku - Odpovědět
 

Porazit V. Overeema fakt nic neznamená. Valentijn Overeem má sice několik zajímavejch vítězství, ale má spoustu porážek i s naprosto neznámýma bojovníkama. On je prostě na MMA strašně "měkkej." Masvidal je dobrej, Noonse fakt přejel, ale na Melendeze to podle mě stačit nebude.

Wesley - Čtenář - 25.11.2011 v 01:26
Re: k článku - Odpovědět
 

Chad Griggs je sympaťák, správnej bitkař, ale mezi elitu rozhodně nepatří. Se zbytkem souhlasim.

Frozenstain - Čtenář - 24.11.2011 v 13:34
určitě ... - Odpovědět
 

Určitě bych ještě zmínil Michaela Chandlera

Noris - Čtenář - 24.11.2011 v 14:33
... - Odpovědět
 

Mě se líbí Shinya Aoki. Myslím že by měl na šampiona UFC.

Mayhem - Čtenář - 24.11.2011 v 14:57
Re: ... - Odpovědět
 

Shinya Aoki vs. Satoru Kitaoka na Fight For Japan na novej rok Wink

celá startovka je na wiki

http://en.wikipedia.org/wiki/Fight_For_Japan:_Genki_Desu_Ka_Omisoka_2011


█║▌│█│║▌║││█║▌ © OяιgιиαL PяσfιLє ®

Noris - Čtenář - 24.11.2011 v 16:25
Re: Re: ... - Odpovědět
 

To už se těším na 2 zápasy v ten den :) Snad vyhraje Shinya a Fedot.Smile

Noris - Čtenář - 24.11.2011 v 16:26
Re: Re: ... - Odpovědět
 

Fedor*

Wesley - Čtenář - 25.11.2011 v 01:42
Re: ... - Odpovědět
 

Taky je to můj oblíbenej fighter, fantastický submissions, ale na titul UFC asi nemá. Viděl si jeho zápas s Melendezem? Takhle podobně by ho vybodovalo, případně knockoutovalo v standupu hned několik borců z UFC.

Noris - Čtenář - 25.11.2011 v 13:27
Re: Re: ... - Odpovědět
 

Kdyby zamakal na Boxingu a víc používal kolena tak by byl nebezpečnější.Co se týče lehké váhy v UFC tam se moc neorientuju znám jen šampiona tak nevím jací tam sou borci.Ale myslím že by se tam neztratil :)

Tommy - Čtenář - 24.11.2011 v 15:19
. - Odpovědět
 

Ještě bych doplnil Eddieho Alvareze, který sice minulý týden ztratil titul, ale i tak je to výborný borec a jeho zápas s Chandlerem byl jeden z nej v tomto roce sice to nebyla taková štípaná jako Shogun vs. Hendo ale i tak zápas plný zvratů podle mě jeden z nejkoukatelnějších letos.


Ivan Buchinger fan club.

Rival - Čtenář - 25.11.2011 v 16:15
A - Odpovědět
 

Určitě Mamed Khalidov
Video před zápasem kterej má 26.11.
http://www.youtube.com/watch?v=_F9ONZ6hlbc

 

MMA-9 - Čtenář - 25.11.2011 v 20:24
Hector - Odpovědět
 

Lombard by se v UFC určitě uchytil :)