přihlásit trvale
Nová registrace
Standa Futera: "V zápase myslím na to, že chci vyhrát."

Standa Futera: "V zápase myslím na to, že chci vyhrát."

přečteno: 2746×
13.03.2015 v 07:07 | Autor: redakce ExtraRound.cz
diskuse: 0×
Rubriky: Rozhovory / MMA / ČR

Stanislav Futera byl ještě před pár lety redaktorem na webu ultimatni-zapasy.cz. Právě tam započala jeho cesta k MMA. Dnes je českou pětkou velterové váhy, má na kontě 10 zápasů s bilancí 7 výher a 3 porážky. Posledních 5 zápasů v řadě vyhrál. Loni v říjnu vybojoval titul Young Blood Night nad německým zápasníkem Mariem Wittmannem, kterého porazil TKO v 1. kole. Další zápas jej čeká už příští čtvrtek na Bitvě roku 2015, kde se utká s neporaženým slovenským zápasníkem Františkem Fodorem.

Jelikož to bude tvůj první rozhovor u nás, začal bych trochu ze široka. Zhruba před čtyřmi (pěti) lety jsme seděli spolu mezi novináři, nyní si na „druhé straně barikády“. Co tě motivovalo k tomu začít?

Jsem rád, že jsi tohle téma otevřel, protože takhle se vlastně dají vysledovat moje začátky s bojovými sporty. Jezdil jsem tehdy jako novinář téměř na každý turnaj, co se konal a tak jsem měl tu bojovou atmosféru a její zákulisí z první ruky. Po nějaké době jsem se začal říkat, že bych to zvládl taky a tak jsem se odhodlal k prvním návštěvám boxeren a MMA klubů.

Začínal jsi s MMA tzv. na zelené louce, nebo jsi měl nějakou předchozí průpravu v nějakém jiném bojovém sportu?

Zhruba od 8 do 12 let jsem dělal Judo. Potom jsem ale přesedlal na basketbal, který jsem závodně hrál do 24 let. Když jsem pak začal s MMA, přišel jsem na to, že už si z Juda téměř nic nepamatuju, nebo to v MMA nejde moc použít.

Šel jsi do toho od začátku s tím, že chceš nejen trénovat, ale i zápasit nebo to je něco co přišlo až po cestě?

Rozhodně jsem si chtěl zkusit alespoň zápas, nebo dva. Že mě to ale dovede až sem, to jsem nečekal.

Co děláš za práci? Jak se ti daří skloubit přípravu s prací?

Pracuji ve firmě Expedia, v oddělení podpory pro hotely a tímto zdravím kolegy, co mi fandí.

Když jsem v přípravě na zápas, tak to moc lehké není. V podstatě nemám jiný život, než trénink a práci. Můj den pak vypadá tak, že ráno jdu na trénink z něj do práce, z práce opět na trénink a pak se domů vyspat. 

Trénuješ kromě mateřského klubu Penta gym Praha ještě jinde?

Tréninky v Pentě tvoří cca 98% z celého rozvrhu tréninků bojových sportů. Sporadicky se ještě ukážu v MMA Chomutov, kde jsem také začínal.

Penta gym Praha je aktuálně náš nejúspěšnější MMA klub, v čem je podle tebe jeho hlavní síla?

Já jí vidím hlavně v tom, že jsme dobrá parta lidí. Lidí, co na sobě makají, přemýšlí o zápasení dnem i nocí a tím rostou a pomáhají druhým růst. Na svědomí to má hlavně náš trenér Dan Barták, který je také právem trenérem roku. Jeho výsadou je, že sám má zápasnickou minulost, ale vedle toho sleduje trendy ve světovém MMA a tak nám nic neuniká.  

Slyšel jsem, že ti u Vás v klubu přezdívají „muž s cejchou smrti“, mohl bys to trochu osvětlit?

Už si nepamatuju, jestli mi to vymysleli kluci, nebo jsem s tím přišel sám. Nicméně „muž s cejchou smrti“ je částečně odkaz na Seagalův film a částečně odkaz na můj ne zcela vyrýsovaný trup. Jde o to, že razím zásadu, že vyrýsované břišní svalstvo ještě neznamená, že má člověk silný střed těla. Může, ale nemusí.

Já se přiznám, že jsem tu přezdívku pochopil tak, že jsi v poslední době chodil do zápasu proti „papírově“ silnějším soupeřům, kde se asi tolik nečekalo, že vyhraješ, ale vyhrál jsi. Hodně lidí by s faktem, že jdou proti silnějším či zkušenějším soupeřům mělo problém, ale ty si s tím zřejmě moc hlavu neděláš?

Ne ne, Muž s cejchem smrti je opravdu jen o mém břichu. To, že jdu proti zkušenějšímu soupeři vliv na psychiku sice má, ale já se snažím soustředit hlavně na sebe a myslet na to, že chci vyhrát. Zatím se to vyplácelo, takže s tímhle přístupem hodlám pokračovat.

Další zápas tě čeká na Bitvě roku se slovenským zápasníkem Františkem Fodorem. Co o svém nadcházejícím soupeři víš?

Vím, že je z jednoho z nejkvalitnějších, ne-li nejkvalitnějšího slovenského klubu OFA Bratislava. Oficiálně je neporažen. Bude o něco nižší, ale za to svalnatější než já. Co se týče stylu boje, tak vypadá celkem všestranně, což je samo o sobě nebezpečné.

Cítíš to tak, že vzhledem k větším zkušenostem i aktuální vítězné sérii, bys měl být favoritem tohoto zápasu?

Ano, asi by to tak mělo být. Nicméně sám se do té pozice pasovat nebudu, protože mi moc nevyhovuje. Vím, že soupeř je kvalitní bojovník a já se budu muset ukázat ve špičkové formě, abych mohl vyhrát.

Jde-li o tvou formu, měl by ses v tomto zápase představit opět ve welteru, jak zvládáš shazování?

Na tenhle zápas jsme dohodli smluvenou váhu 79kg a zatím vypadá, že jde vše lépe, než podle plánu, takže zatím spokojenost. Kolik shazuji, si s dovolením nechám pro sebe.

Nějaký závěrečný vzkaz soupeři, do klubu nebo lidem, co tě podporují?

Tímto chci poděkovat všem fanouškům, kamarádům, přítelkyni Martě a velký dík patří sponzorům Fightsport.cz, Up bar, Hero-shop.cz a rashguard.cz. Díky!Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky