přihlásit trvale
Nová registrace
Současná situace boxu v ČR

Současná situace boxu v ČR

přečteno: 1981×
10.02.2008 v 22:44 | Autor: redakce ExtraRound.cz
diskuse: 0×
Rubriky: Články - bojové sporty

Co se amatérů týče vedou se tu trochu žabomyší války Moravy a Čech, nebo spíše Ústí nad Labem proti zbytku. Co se profesionálů týče jde spíše o bídnou situaci celkově. Každý vkládá svůj názor, někdo rozumný někdo méně. Někdo si rád vyslechne odlišný postoj a někdo stojí tvrdošíjně za svým. Já mám však takový pocit, že naši energií trochu plýtváme. Co takhle sepsat své názory, postoje a nápady jak vzniklou situaci řešit či aspoň vylepšit. Každý má nějaký ten nápad, někdo víc někdo jeden, některé budou nesmyslné a jiné jistě k použití, některý by dokonce mohl našemu boxu výrazně prospět. Samozřejmě, ne každý vidí hlouběji do problému a ne každý přemýšlí nad tím jak situaci řešit.

Já však reaguji v podobných slovních přestřelkách často a proto jsem se rozhodl na popud jednoho z přispívatelů své názory a nápady sepsat. Byl bych rád, kdyby se poté nejen diskutovalo pod tímto článkem, ale kdyby i další co mají něco na srdci sepsali podobný pohled. Klidně kritizujte, ale chce to něco konstruktivního. Věřím, že si najde čas Ondra, který má spoustu nápadů a pokud i někdo další … velmi rád článek uveřejním (pište na mail: info@profiboxing.cz). Já osobně totiž vidím do problému trochu zkresleně. Vím co se pro amatérský box dělá či nedělá v Ústí, ale ostatní místa jsou pro mě lehce tabu. Do profesionálního ringu však vidím celkem komplexně a to nejen v ČR. Nemusí to však vůbec znamenat, že mám pravdu či dobré nápady a proto přidejte ruku k dílu!!!

Spolupráce amatérů s profesionály

V současnosti se všude na světě těší většímu zájmu box profesionální. Ale bez amatérského by nikdy nedosahoval takových kvalit. 95% kvalitních profesionálů vzniká z úspěšných amatérů. Pokud nebudou dobří čeští amatéři těžko se prosadí v ringu profesionálním. Mnoho nadějných amatérů odchází k profíkům předčasně. A proto, přestože měli potencionál, díky brzkému přechodu zapadají do průměrnosti. Ano profesionální box je výnosnější, ale tím že přestoupí brzo se okrádají sami o možnost pozdějších dobrých výdělků. Z tohoto hlediska to chce tedy jedno a to je spolupráci amatérského svazu s profesionály. Nápadů bych měl hodně, jejich realizaci však musí posoudit někdo jiný. Co takhle podepsat smlouvu mezi reprezentanty (zastoupené svazem) a nějakou profesionální stájí? Ano, byla by to jistě dlouhá cesta jejíž případné výsledky by se projevili až za nějaký ten rok. Vždyť v současnosti se dá říci, že na českém poli nejsou ani vycházející hvězdy amatérů, ani silná domácí stáj, která by jim něco mohla nabídnout. Ale někdy a nějak se začít musí. Zatím by tedy neměl velké požadavky ani svaz ani amatérští reprezentanti. Ale podpora jako vybavení, lékařská péče, doplňková výživa, možnost kvalitních soustředění, sparingů a podobně by byla reálná asi brzo. Přidalo by se k tomu časem možná i něco peněz a věřím, že za 2 roky budou znatelné pokroky. Výhrou svazu by byly úspěchy v soutěžích a sportovci samotní by kromě úspěchů měly lepší podmínky na přípravu. Profesionální stáj by počkala až takzvaně uzrají a teprve potom by v případě zájmu přestoupili, měla by však jistotu, že pokud přestoupí bude to výhradně k nim. Z jejich případného úspěchu u profíků by pak těžil svaz amatérů zlepšením smluv s profesionální stájí.

Chce to jen málo. Nikdo nesmí mít přemrštěné požadavky a především se musí myslet na dobro sportovců a boxu samotného, z kterého budou těžit i funkcionáři!!!

Amatérský ring

Podle mě tu zbytečně spousta z vás naříká nad nevýhodným postavením Moravy a podobně. Je to pouze věc priorit. Každý si musí určit sám, co je schopen pro kariéru udělat. Cesta úspěchu není nikdy jednoduchá. Můj otec se za úspěchem přestěhoval z Brna do Ústí. Tehdy, a nejspíš je tomu tak stále, byly nejlepší podmínky pro boxerský růst v ÚL a tak šel sem a já i matka s ním. Když jsem já přestupoval k profesionálům vybíral jsem si ze 3 nabídek (Německo, Polsko a USA). Žádná nebyla z ČR a já musel hodně obětovat, protože jsem chtěl bojovat o tituly a věděl jsem, že tehdy u nás nebyla stáj, která by mi zajistila kariérní růst. Podobných případů stěhování za lepšími podmínkami je nespočet a proto tedy neberu ohled na výmluvy o protěžování ÚL a jejich boxerů.

Bohužel je u nás málo kvalitních trenérů, málo dobrých tělocvičen, málo dobrých sparingpartnerů a podobně, o tom je smutně zbytečné diskutovat. Ale je to pouze naše věc, zda s tím budeme bojovat. Každý musí začít u sebe, přidat si dávky, přemýšlet o technice a taktice, spárovat s lepšími, zarytě bojovat sám se svojí vůlí a výsledky se dostaví. Někdo si vás všimne, ujme se vás kvalitní trenér, dostanete možnost angažmá v lepším klubu, pomůže vám sponzor a podobně. Nic není zaručeno, ale podle mě je to ve vašich rukou.

Druhá věc je bohužel práce funkcionářů, ale tam si musí každý sám šáhnout do svědomí. Neříkám, že to dělají špatně, ale proč nejsou výsledky? Nebo mám jen já sám pocit, že box tu upadá? Tělocvičny jsou staré, špatně vybavené. Trenérů je málo a těch co to dělají se zaujetím ještě méně. Kluby zanikají a spousta zájemců tak nemůže boxovat, protože nejbližší trénink je třeba 50km od bydliště. Je jasné, že nemůže být všude parádně vybavená tělocvična nacpaná zájemci k prasknutí. Ale je to opět věc času. Zdokonalit pár středisek ve velkých městech, přijdou výsledky, bude publicita, zájem médií přinese zájem sponzorů a budou se otvírat další tréninkové haly.

Profesionální ring

V současnosti vidím jistě více do této oblasti a bohužel musím konstatovat, že zde je těch problémů minimálně stejně jako u amatérů. A to ať už jde o trénink, podmínky k němu či funkcionářské vedení. Je tu mnoho lidí, kteří tomuto sportu rozumí asi jako já chemii. Každý vidí jen šanci velkého zisku a to se bohužel odráží všude. Vedení, trenéři, rozhodčí, kvalita přípravy i boxerů samotných. Poté je logické, že toto sportovní odvětví, které je všude ve světě na jedné z nejvyšších příček sledovanosti, u nás naprosto živoří. Není zájem médií, klesá zájem diváků a ruku v ruce s tím jsou i sponzoři. Sportovci si myslí, že je to jen hračka a ženou se za vidinou snadných zisků. Jiní zase jezdí ven jen prohrávat a inkasovat finanční odměny a na zápasy se nepřipravují. Dělají tak ostudu nejen sobě, ale našemu boxu celkově. Manažeři a trenéři často své svěřence nehorázně okrádají. Většinou manažer inkasuje 30%, trenér 10% a zbytek je boxera samotného. U nás však znám velmi mnoho případů, kdy boxer či boxerka nedostanou ani 20% gáže a nikdy nevidí zápasové smlouvy.

Manažeři je vozí pro jisté prohry a nejde jim ani o jejich zdraví, ale jen o peníze! Samozřejmě dostat se mimo ČR jako já nebo Ruda Kraj není problém, ale zájem tam o vás bude až když dosáhnete výsledků u amatérů. A to je opět kámen úrazu. Neříkám, že v ČR se to nedá dělat kvalitně, ale zatím je tu takových jen minimum. Přitom podle mého stačí málo. Musí se k tomu postavit člověk, který má pár kontaktů. Sežene sponzory na malou tělocvičnu, nabere pár boxerů, kteří jsou schopni tvrdě trénovat pod kvalitním vedením. Udělá se pár menších večerů a malým rozpočtem. Boxeři získají zkušenosti, bilanci, divákům se bude líbit kvalitní a bojovný box, zájem budou mít i média a sponzoři. Přijde šance na výhry mimo naše území, případné titulové duely a … už jsme tam kde chceme být. Samozřejmě to není jednoduché, pak by se toho ujal každý, ale možnosti tu jsou vždy.

Já osobně pevně věřím, že šance vyzdvihnout náš box tu je a stačí jen chtít. Dokonce poslední dobou nabývám takového dojmu, že cesta je vyšlapaná a je nejvyšší čas to vzít do vlastních rukou. No uvidíme …

A jak to vidíte vy?

zdroj:
profiboxing.cz


 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky