přihlásit trvale
Nová registrace
Smutné výročí smrti modrookého samuraje Andy Huga

Smutné výročí smrti modrookého samuraje Andy Huga

přečteno: 2438×
24.08.2010 v 00:13 | Autor: Roman Lukáč
diskuse: 0×
Rubriky: Aktuality / K-1 / Svět

Dnes je to přesně 10 let, co nás navždy opustil jeden z největších bojovníků 90. let Andy Hug. Dne 24. srpna 2000 ve svých 35 letech prohrál svůj poslední boj s leukemií. Andy si během své veleúspěšné sportovní kariéry získal srdce tisíců fanoušků a bolestná zpráva o odchodu švýcarského bojovníka tehdy zaskočila celý svět. Přestože od jeho náhlého odchodu uplynulo už 10 let, lidé na modrookého samuraje, jak Andymu v Japonsku přezdívali, nezapomněli.

Za života se stal legendou a jeho život vábí fanoušky bojových sportů po celém světě dále. Andy nebyl jen skvělý bojovník, ale také úžasný člověk, manžel a otec. Andy svou povahou naplňoval ideály pravého bojovníka. Byl to právě on, díky němuž jsem před léty propadl kouzlu bojových sportů. Navždy bude jedním z mých nejoblíbenějších bojovníků K-1, a tak jsem se při příležitosti smutného výročí jeho odchodu rozhodl napsat tento článek a připomenout jeho velký životní příběh.

Odpočívej v pokoji!


Andy Hug (7. září 1964, Švýcarsko - 24. srpen 2000, Japonsko) byl legendárn karatista, šampion K-1 z roku 1996. Byl prvním nejaponským bojovníkem, který se probojoval do finále mistrovství světa v kyokushinu. Díky své nezdolnosti a odhodlání si v Japonsku vysloužil přezdívku "Modrooký samuraj".

V dětství byl kvůli neutěšeným rodinným poměrům ve škole terčem šikany. Proto se v deseti letech začal věnovat karate. Brzy se tak vypracoval, že mu bylo švýcarskou federací karate dovoleno bojovat na národním šampionátu. Andy turnaj s přehledem vyhrál. V devatenácti letech poprvé bojoval v Japonsku na třetím mistrovství světa v kyokusinkai karate. O čtyři roky později (1987) se mu jako prvnímu cizinci podařilo probojovat až do finále. Velmi se zasloužil o rozvoj kyokushinu v Evropě.

Do K-1 vstoupil roku 1993. Fanoušci si jej pro jeho charisma rychle zamilovali. Po dobu svého působení v K-1 bojoval se všemi nejznámějšími bojovníky K-1 (Peter Aerts, Mike Bernando, Mikro Filipovič, Stefan Leko, Ernesto Hoost atd.) a vysloužil si od nich přezdívku "železný muž".

V srpnu roku 2000 mu lékaři v Japonsku našli na levé straně krku nádor. Andy trpěl leukemií. Nemoc už však byla v pokročilém stádiu a Andy Hug zemřel téhož měsíce.

 


Andy Hug vs. Mike Bernardo - finálový zápas o titul K-1 WGP 1996

foto:
andyhug.com


 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky