přihlásit trvale
Nová registrace
Sam Greco, zapomenutá hvězda K-1

Sam Greco, zapomenutá hvězda K-1

přečteno: 4317×
03.02.2011 v 22:47 | Autor: Franta Krejčí
diskuse: 0×
Rubriky: Profily osobností / K-1 / Svět

Sam Greco

Výška: 187 cm
Váha: 112 kg
Narozen: 3. května 1967
Země: Austrálie

Statistika (K-1):
19 výher
12 porážek
2 remízy

Statistika (MMA):
3 výhry
1 porážka
1 remíza

Salvatore "Sam" Greco přišel na svět 3. května 1967 v australském Melbourne. V jeho žilách však koluje italská krev, otec Vittorio je rodilý Ital. Díky němu se mladý Sam také dostal do světa sportu. Během vyrůstání v Melbourne se intenzivně věnoval fotbalu, nutno dodat, že se skvělými výsledky. Hrál mimo jiné za melbournský klub Heidelberg, stal se ale také nejmladším hráčem historie, který podepsal smlouvu s Italským premier league týmem Juventus. Mimo fotbal byl Sam rovněž velice talentovaným Kyokushin karatistou. Na australské půďě si vybudoval v tomto sportu velké jméno, dokázal šestkrát získat titul Australia Full Contact Karate Champion, v roce 1994 dosáhl dokonce na titul Karate World Cup Champion. Kromě toho držel také titul Commonwealth Karate Champion mezi roky 1989 až 1991. V roce 1994 rovněž dosáhl velmi cenného a významného titulu W.K.A. World Muay Thai Super Heavyweight Champion, který mu zajistil účast v nově vzniklé soutěži, K-1.

188 centimetrů vysoký a 112kg vážící svalovec Greco se v K-1 poprvé objevil 10. prosince 1994. Soupeřem mu byl známý japonský bojovník Masaaki Satake, který měl zkušenosti z vůbec prvního turnaje K-1 (kde jej porazil vítěz turnaje, Branko Cikatić). Greco dokázal ve svém K-1 debutu porazit japonského bojovníka velmi tvrdou pravačkou KO v druhém kole. Během roku 1995 absolvoval Sam celkem 6 zápasů, přičemž v 5 z nich zvítězil (3krát KO, 2krát jednoznačně na body) a jednou byl poražen v pětikolové bitvě Peterem Aertsem. Ačkoliv si takto připsal první profesionální porážku, v zápase si rozhodně svým výkonem neudělal ostudu.

Celá sezona 1995 ukázala světu kvality tohoto Australana, velice tvrdé, silné kombinace úderů, nebezpečný lowkick a kvalitní klinč. Se svými 188cm nepatřil Greco mezi nejvyšší bojovníky své doby, ovšem většinou na své oponenty ztrácel pouze několik málo centimetrů (tehdy byla nízká koncentrace kvalitních bojovníků s výškou kolem 2metrů), své soupeře naopak převyšoval značnou muskulaturou, která mu zaručovala silovou převahu proti prakticky každému reálně myslitelnému soupeři. Vrcholem sezony byl zisk titulu The Best of the Best Tournament Champion, který získal v osmičlenné vyřazovací pyramidě na domácí půdě. Finálový souboj zde svedl s dalším Australanem působícím v K-1, Stanem "The Man" Longinidisem, kterého porazil na body.

Rok 1996 nebyl pro Sama statisticky příliš úspěšný, nejprve získal vítězství na turnaji K-1 Grand Prix '96 Opening Battle nad neznámým Perrym Telgtem, na kterého však potřeboval celých 5 kol a nedokázal zápas ukončit před limitem. Tento verdikt mu však zajistil účast na dalším turnaji, K-1 Grand Prix '96 Quarter Finals, kde se střetl s tehdy ještě ne tak známým Japoncem, Musashim. Bohužel pro Greca, zápas musel být po prvním kole ukončen, jelikož si Sam během něj zlomil palec na noze, vítězem se tak stal TKO Musashi. V září téhož roku se uskutečnila mezi Grecem a Musashim odveta, zápas byl však v třetím kole bez výsledku přerušen, jelikož Sam svým úderem vyrazil Musashiho z ringu a ten nebyl schopen v zápase pokračovat. Greco si hned v příštím měsíci "spravil chuť" v menším zápase s neznámým Gerrym Harrisem, kterého smetl v prvním kole TKO. Rok 1996 Sam zakončil dalším nerozhodným soubojem, tentokrát s mladým Jerome Le Bannerem. Zápas však vytvořil mezi fanoušky 2 tábory, jedni přisuzují výhru v tvrdém souboji Grecovi, druzí naopak Le Bannerovi, s remízou však souhlasí málokdo.

Úvod sezony 1997 přinesl Samovi další nerozhodný zápas, tentokrát s šampiónem K-1, Andym Hugem. Zápas těchto dvou skvělých bojovníků byl navíc pomyslným vrcholem celého turnaje K-1 Braves '97 (kde zápasily i takové hvězdy jako Aerts, Hoost, Bernardo, JLB, Sefo, Leko a další), o to horší byl nerozhodný verdikt. V dalším zápase však dokázal Greco porazit prvního vítěze K-1, Branka Cikatiće po sérii pravých háků KO v prvním kole. Dále se účastnil turnaje K-1 Grand Prix '97 1st Round, kde hladce prošel přes neznámého Jean-Claude Leuyera KO. Tímto vybojoval účast na K-1 Grand Prix '97 Final, kde jej však velmi nečekaně porazil po pouhých 15 sekundách brazilský nováček soutěže, Francisco Filho KO pravým hákem (stejným způsobem Filho nečekaně debutoval ve svém předchozím zápase s Andym Hugem).

V úvodu roku 1998 nastoupil Greco do odvety s Le Bannerem. Ačkoliv Sam působil francouzskému bojovníkovi značné potíže a dokázal jej v prvním kole poslat dvakrát do počítání, nakonec v druhém kole prohrál KO po tvrdém zásahu levačkou do tváře. Další tři zápasy Greco vyhrál, obzvláště cenné je vítězství TKO nad Ernestem Hoostem. Koncovka roku se však Samovi ani tento rok nevydařila dle jeho představ, v odvetě prohrál velmi těsně na body s Andym Hugem.

V úvodním zápase z roku 1999 se opakoval podobný scénář, jako při prvním souboji s Musashim. V zápase s Maročanem Samirem Benazzouzem si Greco poranil pravou nohu a nemohl pokračovat, zápas tak byl vyhlášen jako bezvýsledný. Následoval zisk titulu W.A.K.O. Pro World Muay Thai Super Heavyweight Champion, po kterém Greco nastoupil do zápasu s dalším vynikajícím bojovníkem K-1, Mikem Bernardem. Toho dokázal po pěti kolech pěkného zápasu porazit jednotným rozhodnutím na body. Následovala druhá prohra v kariéře s Peterem Aertsem, který Australana trefil svým pověstným pravým highkickem a zvítězit tak v druhém kole KO. I tak se však z pochopitelných důvodů účastnil Sam eventu K-1 World Grand Prix '99 Opening Round, kde se střetl s talentovaným Stefanem Lekem. Ke konci třetího kola nebyl Greco schopný pokračovat v zápase pro zranění, nicméně díky své předcházející převaze v zápase byl boj předčasně ukončen a rozhodnut na body v Australanův prospěch. Tímto si
Greco zajistil účast na prosincovém K-1 Grand Prix '99, zde v úvodu nejprve porazil jednoznačně na body Raye Sefa a postoupil do druhého kola, kde však narazil na chorvatskou hvězdu, Mirka Cro Copa Filipoviče v životní formě, kterému podlehl v druhém kole díky jeho devastujícím lowkickům, směrovaným na Samovu levou nohu.

Greco zápasil v K-1 ještě dvakrát, bohužel se mu již nedařilo tak, jako dříve. V roce 2000 prohrál svou odvetu s Hoostem, po třech kolech v plné délce nebyl schopen dále pokračovat v boji. Naposledy se do K-1 pokusil vrátit v roce 2003, kde si opětovně zranil nohu a prohrál tak TKO se svým krajanem, Peterem Grahamem. I tak však drží velmi slušnou celkovou bilanci 19 vítězství, 9 porážek, přičemž jen 3 z nich byly KO a ani v jednom zápase (vyjma překvapivý souboj s Filhem) nedaroval svou kůži soupeři lacino. Po svém odchodu z hlavních programů na turnajích K-1 však Greco nezahálel a přešel do MMA, kde zaznamenal velmi slušné výsledky.

Debutový MMA zápas svedl Greco shodou okolností se stejným mužem, s kterým začínal i v K-1. Japonec Masaaki Satake tentokrát dokázal s Grecem po třech 5minutových kolech vybojovat alespoň remízu, ovšem vzhledem k tomu, že Sam v MMA debutoval a Satake měl v minulosti několik MMA zápasů i se špičkovými bojovníky, lze tento verdikt považovat za úspěch pro Greca. V roce 2004 se Greco utkal s Američanem Stefanem Gamlinem, kterého dokázal porazit škrcením za pouhých 25 sekund zápasu. Ve stejném roce se Greco postavil tehdy ještě nepříliš známému Brazilcovi s japonskými kořeny, Lyotu Machidovi. Machida byl rovněž velmi úspěšným karatistou, v MMA měl tehdy pět zápasů, přičemž všechny vyhrál a jeho soupeři nebyli žádní amatéři, jmenujme např. Stephana Bonnara a Riche Franklina. Machida nakonec po třech kolech zápasu zvítězil na body, rozhodnutí rozhodčích ovšem nebylo jednotné, což je poměrně překvapivá skutečnost vzhledem k faktu, že Greco je primárně bojovník K-1 a Machida je o 11 let mladší.

Poslední 2 zápasy kariéry absolvoval Greco v roce 2005. Dne 26. března se utkal se zkušeným americkým zápasníkem, Heathem "The Texas Crazy Horse" Herringem, kterého porazil po necelých 3 minutách TKO (Herring nebyl schopen pokračovat v zápase pro zranění kolene), Sam si tak vybojoval na MMA začátečníka cenný skalp zkušeného borce. Poslední zápas Grecovy kariéry se uskutečnil 9. července na turnaji K-1 Hero´s 3, kde mu čelil u nás nepříliš známý Shungo Oyama, Japonec se slušnými zkušenostmi v MMA, mimo jiné pozdější přemožitel Petera Aertse, kterého porazil za 30 sekund na heel hook. Greco si však dokázal se zkušeným Japoncem poradit a vyhrál v půlce prvního kola KO po sérii kolen a úderů. Svou MMA kariéru tak ukončil se slušnou statistikou 3-1-1, kterou vybojoval nad mnohem zkušenějšími soupeři.

Po ukončení aktivní kariéry se Sam věnoval trénování dalších bojovníků, mimo jiné například Boba Sappa, je rovněž trenérem ve vlastním klubu Team Greco. Později se také věnoval herectví, zahrál si například ve filmu The Condemned (u nás známém pod názvem "Zabij, nebo budeš zabit"), kde fungoval jako dablér pro Stevea Austina, hlavního hrdinu filmu, rovněž velmi známého bývalého pro-wrestlera. Objevil se také v několika nám neznámých australských filmech a seriálech, např. Two Fists One Heart, Underbelly, v komdeiláním seriálu Pizza si zahrál římského vojáka. U nás jsme jej mohli vidět například coby maskovaného wrestlera Zarkose ve filmu Scooby Doo. Sam Greco byl ve své době bezesporu špičkový bojovník, na kterého se dnes neprávem zapomíná díky výraznějším statistickým úspěchům jeho tehdejších kolegů, se kterými však dokázal tento talentovaný Australan držet krok a mnohým z nich působil v ringu velké potíže. Připomeňme si tedy bývalou legendu K-1 alespoň tímto článkem.


Sam Greco - highlight video


foto:
oficiální web K-1
sherdog.com
mmamania.com
K-1fans.com


 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky