přihlásit trvale
Nová registrace
Rozhovor s Viktorem Petrlíkem z Lanna Gymu

Rozhovor s Viktorem Petrlíkem z Lanna Gymu

přečteno: 7000×
22.09.2011 v 14:02 | Autor: Dan Dvořák
diskuse: 0×
Rubriky: Rozhovory / Ostatní / ČR

Viktor Petrlík, majitel a hlavní trenér pražského klubu Lanna Gym, vychovává jednoho úspěšného thaiboxera za druhým. Mimojiné je i koučem Petra Vondráčka, který se připravuje na další zápas Fight Code. Přinášíme vám rozhovor s Petrem pro naše stránky.

Jak dlouho funguje Lanna Gym?

 Myšlenka na klub jako takový se zrodila v roce 2003 a o rok později tedy 2004 jsme už měli naší první tělocvičnu na Vinohradské ulici, pak jsme byli chvíli přechodně  v Tesla Aréně u Petra Vondráčka a teď jsme již třetím rokem ve Svatoslavově ulici 7 v Nuslích.

Jak je Lanna Gym vybaven?

V Lanně máme dva sály, jeden je už plně funkční, druhý se právě dodělává. Oba tyto sály jsou přizpůsobeny k tréninku bojových sportů. V obou sálech budou stát ringy nezbytné k profesionální přípravě zavodníků, všelijaká závaží na ruce a na nohy , boxovací pytle atd. Prostě vše potřebné ke kvalitní přípravě.

Kdy jsi začal s bojovými sporty? Jaké jsou Tvoje soutěžní úspěchy? Kdy jsi měl svůj poslední soutěžní zápas?

Bojové sporty mě oslovily někdy ve 13 letech,  asi největší zásluhu na tom měly filmy s Van Dammem, paradoxně jsem neuměl žadné zakladní techniky, ale ovládal jsem snad všechny Van Dammovy otočky. Asi o dva roky později jsem začal chodit na karate, ale nemůžu říci, že by mne příliš oslovilo a na přelomu 16-17 let mého věku jsem objevil thajský box pod vedením Petra Macháčka. To byl rok 1992 a u toho jsem už zůstal. Něco málo z mých úspěchů:  Mistr ČR 1995,  účastník MS v Bangkoku 1996, vícemistr Evropy z Anglie 1996,  účastník ME Portugalsku 2001, to je i můj poslední start v ringu.  Když to sečtu bylo to cca kolem dvaceti zápasů, převážně profesionální , 16 výher.  Jednou jsem startoval i v MMA, kde se mi podařilo vyhrát za 9 vteřin.  Je to paradox, když si představíte kolik měsíců věnujete přípravě a pak se vám zápas povede ukončit takhle brzy, ale určitě mě to potěšilo. Od roku 2007 působím v České Muay Thai Asociaci jako reprezentační trenér. Dále už  to byly  trenérské uspěchy a medaile mých svěřenců, 7 medailí z MS a ME,  1x zlato z MS Luboš Raušer , 10 medailí z evropských šampionátů z toho  3x zlato, 9 mistrů ČR. Je toho dost, z kluků mám radost.

Největší hvězdy Lanna Gymu?

Největší hvězdou, která u nás trénuje je Petr Vondráček, 5-násobný mistr ČR ve full contactu v kick-boxu, vítěz Czech Open v kickboxu, Wienna Open Eurochampion kickbox, stříbro na MS 2000 v Libanonu, mistr světa z Prahy 2002, vítěz K-1 v Itálii, účastník 16 nejlepších v Las Vegas K-1, v K-1 zápasil i v Japonsku. Teď se připravuje na další zápas Fight Code, kam postoupil mezi posledních 8 zápasníků.  Je jediný náš zápasník K-1, který měl smlouvu pod K-1. Dále Luboš Raušer – mistr světa z roku 2010 v thai-boxu, profesionální mistr ČR 2010, v roce 2008 vyhrál evropský šampionát v Singenu. Michal Krčmář  amatérský i profesionální mistr ČR, účastník mnoha mezinárodních akcí IFMA, to je velký talent. Teď je čerstvým vítězem Czech openu do 71 kg.

A co mladí, roste v Lanna Gymu nějaká naděje?

Bráchové Hoppové – Jirka a Robert, sedmnáctiletí talenti. Robert startoval na MČR v lowkicku mezi dospělými ve váhovce do 63,5 kg a zvítězil ještě v šestnácti letech. Letos vyhrál v Olomouci Czech Open v K-1. Tam startoval dokonce ve dvou kategoriích 63,5 a 67 kg, nižší vyhrál a byl třetí v té vyšší.  

Kde vidíš u svých svěřenců jako trenér slabiny a kde jejich přednosti?

Petr Vondráček umí otáčet zápasy  má  tvrdé údery a jde po knokautu. Jeho slabinami jsou zdravotní problémy, které nás limitují v tréninku. Luboš Raušer má dar těla, disponuje od přírody velikou silou a na svých 110 kg je velice ohebný a pružný, bohužel neumí svého daru plně využít. Michal Krčmář přednosti – disciplína v tréninku, dobrý postřeh, je vnímavý v taktické přípravě, touha po vítězství. Ze slabin těžko říci, maximálně že neudělá rozštěp. Hoppové Jirka a Robert v sobě mají rychlost, hravost, touhu po vítězství. Bohužel ještě nemají profesionální přístup k tréninku, ale mají na to věk to vše teprve příjde.

Je možné si zkusit trénování v Lanna Gymu, za jakých podmínek?

Tréninky jsou přístupné všem, otevírací doba je kromě soboty od 9 do 21 hodin,  Vstup je 150 Kč, na permanentku vyjde trénování u nás na 900 Kč na měsíc s neomezeným vstupem. Klient má možnost privátního nebo skupinového tréninku,který vedu přímo já nebo pod vedením jedním z našich trenérů , kterými jsou naši zkušení závodníci. 

Jak dlouhé jsou tréninky, skupinové?

Trvá hodinu a půl, někdy se trénink protáhne na dvě hodiny.

Pořádali jste v létě  tréninkový kemp, bylo to poprvé nebo je to Vaše tradiční letní akce?

Je to už naše tradiční akce, letos to byl už čtvrtý ročník.

Jaký je zájem o tyto kempy?

Zájem je velký, na kempu se sejde kolem 40- 50 lidí, trvá 7-10 dnů. Kemp je zaměřen na zvýšení fyzičky a techniky.  Jezdíme tradičně do Špindlerova Mlýna, kde je pro trénování perfektní prostředí, vedle chaty je postavena hala s ringem a veškerým vybavením, které k tréninku potřebujeme. Výběhy v Krkonoších jsou super. A jelikož už třetím rokem spolupracujeme s Běloruským klubem Chinuk, tak se na vedení tréninku podílí I Andrej Gridin. Chinuk je jeden z nejúspješnějších klubů ve světě drží kolem 30 titulů mistra světa a každý rokem to jen přibývá. Vyhráli mnoho kvalifikačních turnajů K-1. Borce, které by jste mohli z tohoto klubu znát jsou Alexej Ighaschov, Vitalii Achramenko, Chighiz Alazzov, Zabid Samedov a dalši. Tak díky této spolupráci jezdíme 2-3x za rok trénovat k nim do Běloruska a oni zase do Čech, pravidelně jezdí právě i na tyto campy. V loni tu byli např. Chinghiz s Jurou Bezsmertnym a z Francie Freddy Kemayo, letos Chinghiz a Vitalii Achramenko. Je to s nimi vždy veliká zkušenost, vidět jak trénují dlouholetí profesionálové. Snažíme se, aby to bylo pro účastníky přínosné ve všech směrech, proto jsme nově do kempu zařadili I seminář o výživě a načasování formy suplementací s Danem Dvořákem.

Jezdíš často se svými svěřenci na turnaje, kde jste byli naposledy a s kým?

Když je sezona tak jsme po závodech cca tři víkendy v měsíci. Poslední turnaje, kterých jsme se zůčasnili, byly v srpnu v Maďarsku s Petrem Vondráčkem, šlo o kvalifikační turnaj Fight Code, kde Petr postoupil do čtvrtfinale. Další kolo nás čeká 22.10 v Rusku. Co je zajímavé, vítěz celého turnaje bere 80 tisíc dolarů. Poslední byl turnaj v Čechách pod názvem Czech open K-1, mezinárodní  pyramidový turnaj. Přivezli jsme dvě zlata - Michal Krčmář a Robert Hopp, dále dvě stříbra a dvakrát bronz, takže  úspěšný start sezóny.

Co máte teď nejbližšího v plánu?

Určitě se budeme soustředit na ligy pod CMTA, to je celoroční práce. Dále jak už jsem zmínil příprava Petra Vondráčka na zápas v Rusku, a s Michalem Krčmářem by jsme chtěli dát na podzim několik přípravných profesionálních zápasů a po novém roce jsme už Michala nominovali do Tatneft Areny, kde probíhá podobný profesionální turnaj jako je Fight Code.

Jsi také organizátor turnaje v Jesenici, o co přesně jde a jak dlouho to organizuješ?

Je to tak, už třetím rokem pořádáme turnaj v Jesenici pod jménem Večer Bojovníků Thajského Boxu, ten se bude konat letos 17.prosince. Snažíme se to vždy poskládat ze zápasů Muay Thai, tedy plná pravidla tj. neomezené klinče, lokty zkrátka tradiční thajský box. Letos by měl přibýt ještě jeden turnaj v Benešově, jeho plánované datum je 29.10.

Je příprava organizačně náročná?

Určitě jo, každý takový turnaj je finančně náročný a příprava a shánění partnerů a sponzorů probíhá vždy už tak půl roku dopředu a o to se starají převážně Petr Krčmář a Jiří Mejstřík.

Nepřemýšlíš o návratu do ringu?

Už ani ne, už je to spíše takový sen. Čím více se věnuji trenéřině tím více se tato šance vzdaluje.

Proč jsi se rozhodl skončit a kdy to bylo?

Za mě to spíš rozhodla doba. V devadesátých letech nebylo tolik turnajů a už vůbec nebyli kontakty jezdit zápasit ven. V době, kdy už jsem pomalu končil, jsem čekal na zápas třeba rok i dva a to vás vyhodí z rytmu a akorát si nasbíráte prohry, protože takové nabídky chodily třeba týden dopředu a to už zase není čas se připravit. Závidím těm mladým, mají veliké možnosti, jak si splnit ten svůj sen a žít jako profesionální bojovníci. Pro přirovnání co já odboxoval za 6 let, oni mají za rok až rok a půl. 

Co je podle Tebe nejdůležitější pro regeneraci Tvých svěřenců?

Určitě je důležité najít vlastní rytmus té tréninkové přípravy, kde se bude počítat i s aktivní regenerací tj. Sauna, bazén, masáž. A samozřejmě co bývá kolikrát větší problém je ta pasivní regenerace a to je správný jídelníček, který by nezatěžoval zbytečně organismus, ale naopak  pomáhal zvýšit výkon. Při spolupráci s Danem Dvořákem se teď na tuhle oblast dost zaměřujeme, strava podle krevních skupin plus braní doplňků tak, aby to mělo smysl. V Lanna Gymu jsme měli krátkou přednášku pro naše kluky a pak jsme s Danem uspořádali zmiňovaný seminář o výživě na našem tréninkovém kempu. Kluci měli v tomhle směru dost rezervy. Obecně stavíme na první místo BCAA, minerály, vitaminy, antioxidanty a pro starší závodníky má velký vliv na regeneraci L-tryptofan. Kluci si musí uvědomit, že to nejsou jen stavební látky, ale doplňky které jim zvýší imunitu a hlavně koncentraci a spánek.  

Jezdíte trénovat i mimo ČR, do Thajska, můžeš nám popsat vaší přípravu tam?

Jezdíme do Thajska a do Běloruska, letos se chystáme ještě do Holandska. Příprava v Thajsku je specifická, je dobré už něco umět, aby jste si z toho mohli vzít co nejvíc. Thajci nepoužívaji moc metodiku tréninku. Je to dané tím, že tam se začíná s tréninkem v ranném dětství  a ty bojovníci rostou sbíráním zkušeností. Ale kdo ty základy má, tak tam nasaje tu atmosféru a tvrdost pravého Muay Thai, je výborné si zaklinčovat s Thajci. To jsou zkušenosti, které se nedají moc nahradit a proto je důležité do Thajska jezdit.

Jak se podle Tebe vyvíjí popularita bojových sportů u nás a samotného thaiboxu?

Já myslím, že všeobecně bojové sporty zažívají v Čechách a okolních státech boom. Řekl bych, že teď odeznívá poptávka po zápasech v pravidlech K-1 a vrací se na scénu Muay Thai pěkně s lokty. Také MMA zažívá dobré časy, uvidíme jak se to vše bude odebírat dál.


 


 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky