přihlásit trvale
Nová registrace
Rozhovor s děčínským boxerem Davidem Pazderou

Rozhovor s děčínským boxerem Davidem Pazderou

přečteno: 2809×
15.07.2012 v 10:18 | Autor: redakce ExtraRound.cz
diskuse: 0×
Rubriky: Rozhovory / Ostatní / ČR

Letošní amatérské mistrovství světa v boxu juniorů bude ve dnech 15 až 23. října letošního roku pořád Thajsko. Země, která je známá především jako kolébka thajského boxu, bude hostit šampiónat v klasickém boxu poprvé. Jedním z reprezentantů české výpravy, který bude usilovat o medaile bude i děčínský boxer David Pazdera. Přečtěte si aktuální rozhovor s ním.

Jaký byl tvůj rok od ME juniorů v Dublinu?(srpen 2011)

Po loňském ME jsem si prošel těžkým boxerským obdobím. Po prázdninách jsem kvapným krokem přicházel o chuť trénovat a boxovat, bojoval jsem v té době sám se sebou a to se podepsalo na mých výkonech.

Umístění na MČR a mezinárodních turnajích, zhodnoť své úspěchy neúspěchy?

V loňském roce jsem vyhrál MČR juniorů ve Svitavách, prošel jsem třemi zápasy a jejich obtížnost byla vzestupná, každopádně jsem byl se svým výkonem hodně spokojený. Další větší turnaje byly v červnu v Třeboni, kde jsem naprosto vyhořel s o dost méně zkušeným, ale bojovným Klimentem ze středočeské oblasti a skončil jsem stříbrný a v ukrajinském Berdičivu, který následoval téměř ihned po MT v Třeboni. Zde jsem si prošel pouze jedním zápasem s gruzínským boxerem, zápas to byl z mého pohledu vyrovnaný, ale díky jeho větší přesnosti a tvrdosti úderů jsem prohrál.

Následovalo ME v Dublinu, kde jsem po losování dostal favorita váhy Kuncaityse z Litvy, na kterého jsem nestačil.

Pak následovalo několik zápasů v 1.lize a turnaj v Sokolově, kde jsem jen díky bojovnosti porazil německého boxera a ve finále opět prohrál s Klimentem. V této době mi vrcholila naprostá nechuť boxovat i trénovat, přesto jsem nevynechal jediný trénink, ale hlavu i tělo jsem měl unavené, box mě přestával bavit.

Nastartovalo tě po matných výkonech vítězství na domácím MČR juniorů v Děčíně? Jak těžké bylo turnajem projít?

Každopádně nastartovalo, vrátila se mi opět chuť k boxu. Tenkrát jsem si říkal: ,, I kdybych měl v tom ringu umřít, chci zlatou medaili a tím jisté místo v reprezentaci.

Turnaj to byl pro mě opravdu těžký. První zápas, jak už to bývá, jsem byl ztuhlý a pocit ze zápasu jsem neměl dobrý. Druhý zápas byl zas velice obtížný a popravdě musím říct, že to pro mě bylo výkonově i pocitově finále, porazit Bulavku bylo velmi obtížné, byla to bitva až do samého konce, ale vyšlo to a postoupil jsem tak do finále. Finálový zápas s téměř stejně stavěným Kočkou již nebyl z mého pohledu dobrý, byl jsem dosti utahaný z předchozího zápasu, ale měl jsem ohromnou chuť po vítězství, která mě poháněla kupředu a vyšlo to. Semifinále a finále pro mě byly nejtěžší vyhrané zápasy, jaké jsem kdy měl.

Na turnaji jsi se prezentoval především skvělou kondicí a neustávajícím útokem, bude to tvoje taktika i do budoucna?

Nevím, jestli bych měl prozrazovat svojí taktiku, ale každý kdo mě zná, ví, že dospět k technikovi, který po ringu lítá či tancuje, je pro mě prozatím neuskutečnitelné. Bez kondice box nejde a já se svou postavou si na ní rozhodně zakládat budu.

Jak došlo k tvému přechodu k mladému trenérovi Martinu Svobodovi který teprve nedávno sundal závodní rukavice? Jak to vzali tvoji původní trenéři?

Jak jsem zmínil, v roce 2011 jsem šel výkonnostně dolů, tento rok nebyl vůbec úspěšný, začínal jsem mít nechuť k boxu, trápil jsem se. Dozvěděl jsem se, že Martin Svoboda plánuje konec své závodní kariéry. Vždycky se mi líbil jeho způsob přípravy i styl boxu a věřil jsem, že mě dokáže výkonnostně zvednout a navrátit ztracenou motivaci, což jsem pocítil už na listopadovém galavečeru v Děčíně, kde mi poprvé stál v rohu a pomáhal s přípravou na zápas, do kterého jsem se po dlouhé době těšil, chtělo se mi opět bojovat.

Po galavečeru se konal raut, na kterém se domluvil můj otec společně s trenérem Václavem Němečkem a Martinem Svobodou na změně v boxerské přípravě na turnaje a zápasy. Od té doby je můj osobní trenér Martin Svoboda, pod kterým nyní trénuji.

Co přinesl Martin nového do tvé přípravy?

Nejdříve řeknu, co odnesl. Zmizel stereotyp z tréninků a rovněž nechuť k tréninkům a k zápasům. Přinesl mi řád do tréninkové přípravy, nepředělává můj boxerský styl,
ale upravil moji techniku tak, abych využil své přednosti.

Dojíždíš každý den do Ústí nad Labem?

Do Ústí nad Labem dojíždím většinou 2x týdně na tréninky do boxovny Uni Sport Club, ale podle potřeby turnajů i častěji. Martin za mnou do Děčína převážně 2x týdně ráno a 1x odpoledne do boxovny, která je součástí posilovny Physic Gym, ráno děláme techniku na lapech. Tímto bych chtěl poděkovat Physic Gym za všestrannou podporu v přípravě.

Jak probíhá soustředění před MSJ v Thajsku?(koná se v říjnu pozn.)

Nyní trénujeme 3x denně, posilujeme, běháme, plaveme, pomalu procvičujeme techniku úderů. Den ode dne dřeme víc a víc.

Jaký máte tréninkový plán?

Potřebný k získání medaile na MS, od začátku roku jsem již na čtvrtém soustředění, další dvě jsou přede mnou, makám naplno.

V jaké váze pojedeš?

Počítáme s váhou do 64kg.

zdroj - foto:
boxevent.cz


 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky