přihlásit trvale
Nová registrace
Rousimar Palhares

Rousimar Palhares

přečteno: 9495×
18.01.2012 v 10:17 | Autor: Franta Krejčí
diskuse: 7×
Rubriky: Profily osobností / MMA / Svět

Rousimar Palhares

Výška: 173 cm

Váha: 84 kg

Narozen: 20. února 1980

Země: Brazílie

Statistika:
14 výher
3 porážky

V průběhu posledních let se ve světě MMA často setkáváme s trendem, který nutí většinu zápasníků bojovat převážně ve stoje, ačkoliv jim takový styl nemusí vždy zcela vyhovovat. Boj na zemi se často stává druhořadým a divácky nevděčným. O to více je třeba ocenit bojovníky, kteří dokáží předvést atraktivní a vzrušující podívanou právě v soubojích na zemi. Jedním takovým bojovníkem je bezesporu 31letý Rousimar „Toquinho“ Palhares, kterému je věnován dnešní článek.

Divácky oblíbený brazilský zápasník Palhares vzešel z velmi chudých poměrů. Narodil se do velmi početné brazilské rodiny, čítající celkem 13 dětí. V rodině se údajně často nedostávalo na všechny členy ani s jídlem, díky čemuž začal malý Rousimar pracovat na farmě a vydělávat v těžko uvěřitelném věku 7 let. Celá rodina žila v domě připomínajícím spíše chatrč; zřejmě díky těmto krutým podmínkám se mladý Rousimar rozhodl svůj domov na nějaký čas opustit a raději žít ve stanu, pod mostem jednoho z nejhorších brazilských slumů. Sám Palhares uvádí, že byl fascinován světem bojových sportů již od útlého věku. I přes obtížnou životní situaci se začal věnovat tréninku BJJ, kdykoliv to jen bylo možné.

Jeho nesporný talent a drobné úspěchy na lokální úrovni jej přivedly k profesionálním zápasům v roce 2006. Tehdy 26letý Palhares si během první sezony vytvořil slušnou bilanci, čítající 3 vítězství a 1 porážku (nejednotné rozhodnutí na body). V této době také získal přezdívku Toquinho (v portugalštině se toto slovo používá pro kmen či pařez), která vycházela z jeho tělesných parametrů, na svou váhu byl velmi malý (172cm) a abnormálně svalnatý. Členství v Brazilian Top Team znamenalo kvalitní zázemí, např. Rousimarovým hlavním mentorem byl bývalý šampión UFC, Murilo Bustamante. Ten také Palharesovi udělil černý pás prvního stupně v BJJ (sám Bustamante získal pás od Carlsona Gracieho). Mimo to drží Palhares černý pás také v Luta livre, méně známé brazilské variaci boje na zemi, obohacené o některé prvky z Juda a klasického wrestlingu.

V roce 2007 se Palhares zúčastnil poměrně prestižního brazilského turnaje Fury Fighting Championship, kde bojoval o titul šampióna střední váhy. V celkem 3 zápasech dokázal pokaždé zvítězit na heel hook v prvním kole, v posledním kole dokonce porazil poměrně známého Daniela Acácia, mnohem zkušenějšího zástupce akademie Chute Boxe. Získal tak svůj první velký titul a upozornil na sebe organizaci UFC. Ta přišla s nabídkou zápasu v rámci turnaje UFC 84, přičemž za soupeře byl vybrán zkušený Ivan Salaverry. Palhares v úvodním zápase zvítězil na armbar, kterému předcházela precizní technická práce z nováčkovy strany, v celé UFC jasně nejmenší zápasník stření váhy se uvedl více než znamenitě, hladké vítězství po necelé polovině prvního kola vyneslo Palharesovi prémii za nejlepší podrobení večera.

Bohužel pro Rousimara se v dalším utkání střetl se skutečnou ikonou a jedním z nejlepších zápasníků historie MMA vůbec, Danem Hendersonem. Hvězda zaniklé organizace Pride a bývalý vítěz turnaje střední váhy UFC se tehdy nacházel v nepříliš dobré situaci, po rozpadu Pride se přesunul do UFC, kde byl dvakrát v řadě poražen, nejprve Quintonem Jacksonem a poté Andersonem Silvou. Zápas s Palharesem pro něj tedy znamenal spíše rutinní záležitost, naproti tomu Palhares se katapultoval z pozice úplného nováčka k souboji v hlavním programu významného turnaje (UFC 88, hlavní zápas Liddell vs. Evans). Samotný zápas Palhares prohrál, avšak svým výkonem si rozhodně neudělal ostudu, Henderson byl několikrát ohrožen pákami na nohu, inkasoval jeden velmi tvrdý takedown a v celém zápase musel odolávat nepříjemnému tlaku. Bodoví rozhodčí však přisoudili výhru jednoznačným rozhodnutím Hendersonovi, zejména pro jeho větší úspěšnost co se týče úderů. Úsměvně dnes působí také oficiální čísla, Henderson za svůj výkon inkasoval 250 000 dolarů, Palhares však pouhých 7 000.


Následující sezona 2009 začala pro Palharese slibně. Po prohře s Hendersonem si napravil reputaci vítězstvím nad veteránem Jeremym Hornem, majícím na svém kontě tehdy více než 100 profesionálních MMA zápasů. Palhares předvedl v celém souboji jednoznačnou dominanci a zajistil tak Hornovi udělení výpovědi z UFC. Následovala delší zápasová odmlka, která měla být ukončena na začátku prosince soubojem s méně známým Alessiem Sakarou. Ten se však během přípravy zranil a Palharesovi muselo vedení UFC na poslední chvíli získat náhradního soupeře. Šanci dostal v UFC debutující Lucio Linhares, který však nebyl pro Palharese nijak výraznou hrozbou, Rousimar v tomto zápase zvítězil v druhém kole, a to opět na heel hook.

Rok 2010 byl pro Rousimara nepříliš úspěšný, v prvním zápase s Tomaszem Drwalem (oblíbený turnaj UFC 111) sice zvítězil za pouhých 45 sekund zápasu na již tradiční heel hook, ovšem následně obdržel tříměsíční penalizaci, jelikož páku držel i poté, co soupeř odklepal, čímž mu poranil nohu. Palhares uvedl, že klepání vůbec necítil a omluvil se za způsobené zranění. Následoval známý souboj s hvězdou střední váhy, Nathanem Marquardtem. Po opatrném úvodu prvního kola se Palhares pokusil o strh a útok na nohy, načež se mu Marquardt vysmekl z heel hooku. V následujících několika málo vteřinách se ležící Rousimar podíval nejprve na svou ruku, poté na rozhodčího, čímž se mu pokoušel dát najevo, že Marquardt používá zakázané mazivo. Nate však využil nestřeženého okamžiku a zasypal ležícího Palharese údery, v důsledku čehož ukončil rozhodčí zápas TKO. Palharesův tým vznesl námitku a proběhla okamžitá kontrola, která však prokázala, že Marquardt žádné mazivo nepoužil, tudíž vyhrál zcela v souladu s pravidly. Palhares inkasoval další prohru, navzdory tomu se ale postavil k celé kauze čelem a omluvil se za své nesprávné obvinění.Pro úvod roku 2011 dostal Palhares nejprve snazší zápas proti Davidovi Branchovi. Držitel černého pásu v BJJ a svěřenec Renza Gracieho byl papírově zajímavým oponentem, disponoval kvalitními dovednostmi pro boj na zemi a Palharese značně převyšoval svou velikostí, samotný zápas však ovládl Palhares, který v druhém kole zvítězil na kneebar. Zajímavé je pozadí celého zápasu, původním Palharesovým soupeřem měl být Alexandre Ferreira, svěřenec akademie Chute Boxe. Je známo, že mezi Chute Boxe a Brazilian Top Team panuje silná rivalita, k očekávanému souboji však nedošlo kvůli smutným okolnostem. Tehdejší brazilské záplavy připravily o život několik Ferreirových rodinných příslušníků a přátel, Alexandre tedy nebyl v žádném případě schopen podstoupit zápas a Branch nastupoval coby náhradník. Souboj mezi Palharesem a Ferreirou byl odložen pro UFC 134, tedy pro turnaj konaný po řadě let opět v Brazílii. Ani tentokrát však osud tomuto zápasu nepřál, Ferreira se zranil v přípravě  a byl nahrazen Danem Millerem. Rousimar v souboji s Millerem zvítězil jednoznačně na body, o jeho dominanci nejlépe vypovídá skutečnost, že jeden z bodových rozhodčích dospěl k velmi nevídanému verdiktu 30:25 v Palharesův prospěch.

Dosud poslední zápas podstoupil Rousimar opět v rodné Brazílii. Dne 14. ledna 2012 se coby jasný favorit utkal s Mikem Massenziem, kterého dokázal snadno porazit na heel hook po pouhé minutě zápasu. Skvěle provedenou technikou si vysloužil další prémii za podrobení večera, svým výkonem se navíc posunul mezi užší elitu divize. Mimo UFC je třeba rovněž vyzdvihnout např. Palharesovu stříbrnou medaili ze světového šampionátu ADCC Submission Wrestling pro rok 2011.Téměř samozřejmostí je skutečnost, že i zde dokázal Palhares jednomu ze svých soupeřů způsobit vážnější zranění nohy. Pro Palharese je typické také poněkud neortodoxní chování, např. během zápasu s Danem Millerem se uprostřed boje zvedl ze země, vyskočil na konstrukci klece a začal oslavovat vítězství, ačkoliv rozhodčí nevydal žádný pokyn k ukončení zápasu. Občasné kuriózní chování však Palharesovi přináší zřejmě ještě více popularity mezi diváky. Jaký je váš názor na tohoto nepochybně zajímavého představitele střední váhy? Kdo by se vám zamlouval jako jeho příští oponent? Podělte se o své názory s ostatními v komentářích.


Rousimar Palhares - highlight video
foto:
ufc.com
mmamania.com
bloodyelbow.com


 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Nejlepší příspěvky

+2
loos - Čtenář - 18.1.2012 v 17:42
Rousimar - přejít na příspěvek
super članek Franto...alias Jardine:-)))
 

Všechny příspěvky

seldo - Čtenář - 18.1.2012 v 10:59
Respekt - Odpovědět
 

V casoch, ked sa vacsina zapasnikov snazi predietovat co najnizsie aby ziskali fyzicku vyhodu (resp. aby neboli znevyhodneni) je ochotny stretavat sa s ovela vacsimi borcami a preto si ho vazim. Len tie submissions by nemusel niekedy tak dotahovat.

Cows - Čtenář - 18.1.2012 v 14:14
Re: Respekt - Odpovědět
 

To je ale soucast jeho taktiky, proste souperi pak s nim maji strach, protoze vi, ze kdyz si je chyti, tak je to bude kurva bolet.


"If Sambo was easy, it would be called Jiu Jitsu."

tukan - Čtenář - 18.1.2012 v 17:44
Re: Re: Respekt - Odpovědět
 

on prý chodí k psychiatrovi, který mu teď pomáhá s tím, aby soupeře tak neničil (pustil hned po odplácání)

Tommy - Čtenář - 18.1.2012 v 14:39
zem - Odpovědět
 

Pro mě je boj na zemi mnohem atraktivnější než boj ve stoje pokud není veden stylem např. Tyrona Woodleyho nebo Jona Fitche nejvíc se mi asi líbí Chaelův agresivní wrestling a Rousimarovy submissions fakt respekt před tímhle chlapem kdy někteří při výšce 185 cm zápasí v bantamu tak on se 173 jde klidně i proti o 15-20 cm větším soupeřům.


Ivan Buchinger fan club.

Robban - Čtenář - 18.1.2012 v 22:42
Re: zem - Odpovědět
 

Přesně tak Tommy. Já jsem laik, bojový sport nedělám, jsem tedy pouze fanda. MMA jsem začal žrát právě díky boji na zemi. A Rousimar se mi momentálnmě líbí snad nejvíc ze všech borců v MMA. Jen by to fair play mohl víc ctít a pouštět to včas.

MB - Čtenář - 18.1.2012 v 23:44
Re: Re: zem - Odpovědět
 

Vy toho naděláte, podle mě Rousimar ctí zásady fair play. Utahuje to pořádně, ale co má dělat? Vždyť je v UFC, kam se dostane jen elita. Kdyby to neutáh, tak se mu třeba soupeř vysmekne a za deset sekund může Rousimar ležet na zádech... prostě se jede na 100%

 

loos - Čtenář - 18.1.2012 v 17:42
Rousimar - Odpovědět
 

super članek Franto...alias Jardine:-)))