přihlásit trvale
Nová registrace
Quinton "Rampage" Jackson

Quinton "Rampage" Jackson

přečteno: 7189×
01.09.2011 v 09:35 | Autor: Franta Krejčí
diskuse: 5×
Rubriky: Profily osobností / MMA / Svět

Quinton Jackson

Výška: 185 cm
Váha: 93 kg
Narozen: 20. června 1978
Země: USA
Statistika:
32 výher
8 proher

Quinton Ramone "Rampage" Jackson je velmi populární americká osobnost MMA, bývalý držitel titulu UFC LHW Champion, oblíbený zápasník z dob PRIDE FC, pověstný především pro své naprosto neuvěřitelné body slamy, velmi zručný boxer a wrestler. Mimo to je známý také jako vynikající showman mimo ring.

Jackson se narodil dne 20. června 1978. Rodák z Memphisu v Tennessee poprvé okusil chuť zápasů už během studiíí na Raleigh-Egypt High School, kde zápasil jako wrestler. Původně chtěl Rampage zkusit po dokončení školy štěstí jako profesionální wrestler (poté co skončila jeho juniorská kariéra), ale byl natolik ohromen úspěchem jiných wrestlerů ve světě MMA, že se nakonec rozhodl hledat své štěstí zde. V menších organizacích jako Dangerzone, King of the Cage nebo Gladiator Challenge získával své první zkušenosti, jeho vzestup v té době se dá označit jako raketový, od listopadu 1999 do června 2001 stihl odbojovat 11 MMA zápasů, přičemž desetkrát zvítězil, jediný kdo jej byl schopen porazit byl Marvin Eastman (stalo se tak v Quintonově třetím zápase, podlehl debutujícímu borci na body).

Jako většina dobrých bojovníků MMA té doby i Quinton zkusil své štěstí v japonské PRIDE FC. Tehdy ještě celkem neznámý Jackson debutoval na turnaji Pride 15: Raging Rumble (červenec 2001) proti domácí superstar č.1, jeho soupeřem nebyl nikdo menší než Kazushi Sakuraba. Ačkoliv Rampage podlehl v šesté minutě zkušenému veteránovi (podrobení škrcením), jeho výkon dokázal dostatečně zaujmout publikum i organizátory, kteří jej nebrali před zápasem příliš vážně.

Rampage během tohoto roku bojoval ještě dvakrát, poprvé hostoval v Battlarts promotion, jeho soupeřem byl Japonec Alexander Otsuka, Jackson porazil tohoto prowrestlera TKO (zápas v druhém kole přerušil doktor), následoval střet s týmovým kolegou jeho předchozího soupeře, tím byl Yuki Ishikawa, Rampage rychle zvítězil KO (punches). Na turnaji Pride 18 byl bohužel Jackson nešťastně diskvalifikován za koleno na soupeřovy genitálie. Pro zajímavost uveďme, že Rampage stihl v roce 2001 zápasit 9krát, přičemž byl pouze jednou poražen a jednou diskvalifikován.

Od roku 2002 se začalo Quintonovi velice dařit, bojoval se stále atraktivnějšími soupeři a vítězil, dodejme že většinou před limitem. Masaaki Satake, Igor Vovchanchyn, Kevin Randleman, Mikhail Illoukhine ti všichni podlehli mladému Jacksonovi, který prokazoval své vysoké zápasnické kvality různým způsobem, ukázal se jako velmi přizpůsobivý bojovník, který vhodně dokázal využít své wrestlingové schopnosti spolu s kvalitním boxem a GnP, obzvlášť souboje s Randlemanem a Vovchanchynem patří dnes do zlatého fondu MMA z časů PRIDE FC. Rok 2002 byl ovšem pro Quintona zlomový i z jiného důvodu, dvakrát se totiž střetl pod pravidly K-1 s francouzskou kickboxerskou legendou Cyrilem Abidim, mimo jiné přemožitelem Raye Sefa a Petera Aertse. Rampage šokoval celý svět, když dokázal kickboxera dvakrát porazit tzv. na jeho hřišti, jednou dokonce KO, k jejich střetu často ještě dnes odkazují odborné články, které se snaží srovnávat Stand-up s MMA. Během roku a půl se z celkem neznámého a podceňovaného bojovníka stala respektovaná ikona, bojovník hodný obdivu.

V druhé půli roku 2003 se Rampage účastnil pyramidového turnaje o titul šampiona střední váhy Pride. Prvním soupeřem ve čtvrtfinále mu byl Murilo Bustamante, Rampage zvítězil na body. Výsledná finálová čtveřice z eliminačních soubojů se střetla dne 9. listopadu 2003, a to v této sestavě: Jackson vs. Liddell, a W.Silva vs. Yoshida. Jackson dokázal zdolat v pěkném souboji známou hvězdu UFC v druhém kole TKO. V druhé části zvítězil brazilec Wanderlei Silva, který se tedy s Rampagem střetl ve finálové bitvě. Jackson podlehl fenomenálnímu strikerovi po sérii kolen v prvním kole velmi vypjatého zápasu TKO, šampionem se tedy stal Silva.

Jackson dále setrval v Pride, rok 2003 završil vítězstvím nad Japoncem Minowou v turnaji Pride Shockwave 2003, konaném 31. prosince 2003. Rok 2004 zahájil soubojem s Brazilcem Richardo Aronou, tento zápas se stal legendárním, Arona se v průběhu boje pokusil o triangl, na který Rampage odpověděl naprosto drtivým slamem, který mu zajistil vítězství KO, tento knockout bývá často označován jako nejbrutálnější zakončení MMA zápasu vůbec. Následoval odvetný souboj s Wanderleiem Silvou, mezi oběma borci již byly velmi silné antipatie, což se samozřejmě projevilo i v tvrdosti zápasu, oba borci podali kvalitní výkon, v prvním kole dokázal Jackson zasadit několik nepříjemných ran a takedown, nicméně v druhém kole opět podlehl kolenům brazilského strikera.

V roce 2005 následovaly dva souboje s týmovými kolegy Wanderleie Silvy, členy fenomenální brazilské Chute Boxe academy, bratry Ruovými. Prvního z nich, staršího Murila porazil na body, nicméně sám se po zápase jako vítěz necítil, což také přiznal. V druhém zápase se střetl podle jeho vlastních slov s nejlepším soupeřem své kariéry, mladším z bratrů, Mauriciem. Ten Jacksonovi hned v úvodu zlomil několik žeber a vítězství získal svými legendárními soccer kicky.

Sám Rampage cítil svůj úpadek, v posledních 3 zápasech byl dvakrát poražen a jediné vítězství získal přinejmenším velmi nejednoznačně. V tomto období jej kontaktoval trenér boxu a MMA Juanito Ibarra, který měl na Jacksonovu situaci jasný pohled, viděl v něm zručného zápasníka, zároveň si ovšem byl vědom příčin jeho úpadku a po krátkém vzájemném rozhovoru bylo rozhodnuto, Rampage se svěřil do jeho schopných rukou.

V PRIDE FC zápasil Jackson ještě dvakrát, soupeři mu byli Hirotaka Yokoi a Yoon Dong-Sik, oba dva byli poraženi. Po odchodu z PRIDE v roce 2006 podepsal Quinton smlouvu s WFA (World Fighting Aliance), téhož roku se střetl s držitelem stříbrné medaile v Řecko-římském zápase z Olympiády konané roku 2000, Mattem Lindlandem. Rampage v zápase několikrát utekl svému soupeři z gilotiny a předvedl své vynikající slamy, navíc dokázal díky svému ground and pound rozbít soupeři nos, díky čemuž zvítězil na body.

Prosinec 2006 znamenal pro Jacksona díky jeho chytře vytvořené smlouvě s WFA přestup do UFC. V pozdějším rozhovoru Jackson řekl, že je konečně čas zápasit v UFC, čemuž se do té doby vyhýbal, jelikož nechtěl být nucen zápasit se svým blízkým přítelem Tito Ortizem, taktéž bojovníkem divize LHW. Během roku 2007 stihl Rampage odbojovat v UFC 3 zápasy. První soupeř v UFC byl zároveň prvním člověkem, který Jacksona porazil, jednalo se tedy o odvetný zápas s Marvinem Eastmanem (UFC 67). Rampage svou první prohru soupeři vrátil a porazil jej KO v druhém kole. I druhý zápas v UFC byl odvetný, Rampage se znovu střetl s Chuckem Liddellem, kterého dokázal zhruba po 90 vteřinách zápasu poslat k zemi tvrdým pravým hákem na čelist, poté stihl zasadit pouze několik málo ran a rozhodčí ukončil zápas ve prospěch Jacksona.Touto výhrou získal Rampage titul UFC LHW Champion, zároveň vyhrál finanční prémii za KO večera. Posledním soupeřem v roce 2007 byl poslední šampion střední váhy již neexistující PRIDE FC, Dan Henderson. Ze střetu dvou velkých šamionů vyšel vítězně Jackson, po pěkném souboji vyhrál na body.

V prosinci 2007 se stal Jackson coachem pro sedmou sezonu TUF (The Ultimate Fighter), druhý tým vedl talentovaný Forrest Griffin. Rampage několikrát před kamerami povolil uzdu svému temperamentu, poté co jeho svěřenci prohrávali s bojovníky týmu Griffin. Jako vždy, i tentokrát se trenéři obou týmů střetli ve vzájemném souboji, stalo se tak 5. července 2008 na turnaji UFC 86. V prvním kole dokázal Quinton zasadit pár přesných úderů a působil Griffinovi značné potíže svou silovou převahou, nicméně zápas se začal postupně obracet, Griffin bojoval agresivněji a způsobil soupeři velkou újmu pomocí kopů na nohy a dobrého boje v mountu, kde zasadil mnoho úderů a loktů na Jacksonovu hlavu. Vítězem se stal Griffin na body, tímto Rampage přišel o svůj titul šampiona, tento zápas byl tehdy často označován za souboj roku. Bodový výsledek souboje byl poměrně překvapivý, Griffin byl podle sudích zcela jednoznačný vítěz, což po zápase zaskočilo téměř všechny (překvapen byl i Forrestův trenér Couture) a Jacksonův trenér se chtěl původně proti verdiktu odvolat, nicméně později se ukázalo, že i po odvolání by byl vítězem Griffin. Rampage nesl tuto porážku těžce, jednak ukončil spolupráci se svým trenérem Ibarrou a vrcholem všeho byl incident, který vyvrcholil automobilovou honičkou s policií a následným zadržením.

Jacksonův další souboj se měl konat na velice atraktivním turnaji UFC 92, konaném v prosinci 2008. Rampage zahájil spolupráci s doktorem Carlonem Colkerem, tvrdá práce byla nutná, jelikož soupeřem pro psychicky nepříliš stabilního Jacksona měl být jeho dvojnásobný přemožitel a hlavní nepřítel v kariéře, Wanderlei Silva. Před zápasem byla na Jacksonovi jasně znát nervozita, jindy sebevědomý frajírek Rampage měl v očích jasně vepsaný strach a respekt, nicméně předvedl výbornou práci rukou, která mu přinesla vítězství KO v prvním kole po velmi přesném a efektivním úderu na hlavu, tímto opět získal prémii za KO večera.Na další souboj čekal Quinton do března 2009, soupeřem mu byl nevyzpytatelný Keith Jardine, vítěz souboje se měl střetnout s Rashadem Evansem o titul šampiona, Rampage v souboji jasně zvítězil na body, nicméně díky několika dlouho trvajícím zraněním nemohl nastoupit do dalšího zápasu a místo něj se s Evansem střetl (a zvítězil) Lyoto Machida. Jackson sice projevil zájem střetnout se jak s Machidou, tak s Evansem, nicméně okolnosti v té době oběma zápasům zabránily.

 Jackson se následně rozhodl zopakovat si pozici coache v TUF: Heavyweights, soupeřícím trenérem mu byl právě Rashad Evans. Tato sezona zahrnovala 16 bojovníků těžké váhy, včetně známého Kevina "Kimbo Slice" Fergusona nebo Roye Nelsona, premiérový díl byl vysílán 15. září 2009 a finále se konalo 5. prosince téhož roku. Rampage sklidil značnou kritiku za neustálé slovní napadání jednoho bojovníka soupeřícího týmu a za nedostatek trenérských schopností. Tento fakt také zřejmě přispěl k tomu, že jeho tým prohrál prvních 7 zápasů. Odtud také pochází známá scéna, ve které Rampage po porážce svého svěřence ve vzteku rozmlátí jedny dveře na třísky.Souboj mezi coachi týmů v TUF se několikrát odkládal, došlo k němu až 29. května 2010. Vítěz souboje získal právo jako první vyzvat současného šampiona, Shoguna Ruu. Souboj dvou bojovníků, kteří se nemají příliš v lásce (převážně díky Quintonovým provokacím) skončil pro Rampage špatně, Evans jej za pomoci brilantní techniky a větší rychlosti zdolal jednoznačně na body, svůj podíl také určitě sehrála více než roční Jacksonova zápasnická pauza, během které si mimo jiné zahrál jednu z hlavních rolí ve filmu A-Team.

DO oktagonu se znovu vrátil v listopadu roku 2010, kde se střetl v té době již bývalým šampiónem polotěžké váhy UFC Lyotem Machidou, přemožitelem Rashada Evanse. Machida byl podle bookmakerů favorit, nicméně Jackson dokázal vyhrát zápas na body. V květnu 2011 se střetl s hluchým zápasníkem Mattem Hamillem, který byl řazen mezi 10 nejlepších zápasníků polotěžké váhy. Jackson jej porazil 3-0 na body. Díky tomuto vítězství se vrátil do bojů o titul polotěžké váhy. Post vyzyvatel mu díky zamotané situaci v divizi připadl dříve, než zřejmě čekal a 24. září 2011 se utká se šampiónem Jonem Jonesem v hlavním zápase UFC 135.

V současnosti je Rampage vázán šestizápasovou smlouvou s UFC, kterou podepsal 24. března 2010. Jackson drží mnoho ocenění, zmiňme například titul Bojovník roku 2007 dle serveru Sherdog.com nebo dvojnásobnou účast v Souboji roku, a to 2004 (vs. Silva) a 2008 (vs. Griffin) podle Wrestling Observer Newsletter. Quinton v současnosti bojuje za Wolfslair MMA Academy, mimo ring se objevil v několika filmech a mnoha televizních pořadech, kde si vybudoval reputaci zábavného provokatéra. Dokáže se ve svých 33 letech opět získat titul šampiona?


Quinton "Rampage" Jackson - highlight video


foto:
mmamania.com
bloodyeblow.comSouvisející články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Nejlepší příspěvky

+1
Béďa - Čtenář - 2.9.2011 v 13:09
Re: ... - přejít na příspěvek
A on tebe určitě miluje,kluka z ČR co nemá žádný význam pro MMA:)) Každej má mít ...
 

Všechny příspěvky

dark - Čtenář - 1.9.2011 v 20:24
... - Odpovědět
 

Nemam ho rád. Nesedí mi jeho styl a je to typickej velkohubej Amík...

Béďa - Čtenář - 2.9.2011 v 13:09
Re: ... - Odpovědět
 

A on tebe určitě miluje,kluka z ČR co nemá žádný význam pro MMA:)) Každej má mít svůj názor, ale ty evidetně más komplex:D Sympatie Ti fight nevyhrajou kámo a jako člověka ho můžeš těžko soudit, když žije na druhý pulce Země  aty o něm nevíš nic:D Amerika je vekohubej stát, tak co řešíš?:D Rampage je borec o tom myslím není pochyb. Mít svaly jak on, nekomentuješ a balíš holky vole(fakt trapný 1. třída ZŠ) Myslím si že jeho úspěchy v Pride atd. nelze zpochybnit. PS:smích

dark - Čtenář - 2.9.2011 v 17:31
Re: Re: ... - Odpovědět
 

Co blázníš? Vůbec nechápu, na co odpovídáš. Ja přece jeho úspěchy nijak nezpochybňuju, jako člověka ho taky nesoudim... Já jen napsal, že mi neni sympatickej svym stylem a řečma. Toť vše. Jak jsi psal, každej má mít svůj jázor, tohle je ten můj... Ale ty jsi asi psycholog, když jsi poznal, že mám komplex... Dál se asi rozepisovat nebudu, protože tvoje věta " Mít svaly jak on, nekomentuješ a balíš holky vole" mluví za vše...Howgh

GunDee - Čtenář - 26.11.2011 v 23:30
Rampage - Odpovědět
 

Haaaaa úúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúú!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Haaaaa úúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúú!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Hustej fighter, výbornej showman a výbornej boxer a wrestler :) Vždy se těším na jeho zápas. Zatím jedinej zápasník, kterej nedostal od Jonese vyloženej náklep :)


Život je boj, tak bojuj na plno!!!

 

Noris - Čtenář - 27.11.2011 v 09:58
Ramp - Odpovědět
 

To je frajer.Jeden z mojich oblíbených zápasníků :) na každej zápas se těším on umí udělat show.