přihlásit trvale
Nová registrace
PFL startuje svou první sezónu

PFL startuje svou první sezónu

přečteno: 480×
07.06.2018 v 11:58 | Autor: Caidel
diskuse: 0×
Rubriky: Aktuality / MMA / Svět

Dnes (čtvrtek 7. června) nás čeká poměrně zajímavá záležitost. Turnajem PFL 1 začíná vůbec první sezóna Professional Fighters League, nového sezónního MMA konceptu rebrandované organizace WSOF a tedy americké trojky.

Sezónní koncept je velká novinka a jsem sám hodně zvědavý, jak to bude v reálu vypadat - jestli to bude fungovat špatně (jako týmový koncept IFL), průměrně (jako dřívější turnaje Bellatoru) nebo třeba skvostně. WSOF byla dříve americká trojka (ač s obrovskou ztrátou na Bellator) a tenhle koncept by jí asi mohl buď dost pozvednout, nebo úplně zabít.

Mělo by to vypadat nějak takhle: V každé váze nastoupí 12 borců k dvěma běžným „sezónním“ zápasům. Za ty získávají body (3 body za výhru, 1 za remízu, 0 za porážku. Výhra finišem: první kolo další 3 body, druhé za dva, a třetí za jeden - vítěz v prvním kole bere tedy šest bodů. Za nenavážení je 0 a soupeř vítězí třemi body.). Po dvou zápasech postupuje osm nejlepších v dané váze do play-off, což už je klasický osmičkový eliminační turnaj (během více večerů) - vítěz turnaje a sezóny pak bere rovný milion dolarů jako hlavní výhru což je velké lákadlo. Finalista 200 tisíc, semifinalista 100 a účastník čtvrtfinále 50. A to celé by mělo trvat „sezónu“ tedy rok (necelý, jsou v tom nějaké pauzy).

Sezóna nám začíná právě dnes, dvouhvězdičkovým turnajem PFL 1, který se koná v Hulu Theater v Madison Square Garden v New Yorku (PFL chce začít stylově). WSOF měla svůj podíl skandálů a podivného financování, teď za PFL stojí noví sponzoři a šéfa fighterské a pravidlové komise jim dělá Brian Stann. PFL má na soupisce minimálně 72 borců (6 vah po 12 bijcích) a na turnaji PFL1 se bude bojovat výhradně v těžké a pérové váze. Borci mají v omezené míře povolené i vlastní sponzory (pravidla pro sponzory vypadají takhle).

 

Dnešní startovka vypadá takto:

Hlavní zápasy (NBCSN)

 • Andre Harrison vs. Jumabieke Tuerxun - pérová
 • Lance Palmer vs. Bekbulat Magomedov - pérová
 • Timur Valiev vs. Max Coga - pérová
 • Alex Nicholson vs. Jake Heun - těžká

Předzápasy (Facebook watch)

 • Jared Rosholt vs. Valdrin Istrefi - těžká
 • Josh Copeland vs. Jack May - těžká
 • Marcos Galvao vs. Nazareno Malegarie - pérová
 • Caio Alencar vs. Kelvin Tiller - těžká
 • Magomed Idrisov vs. Steven Siler - pérová
 • Alexandre Almeida vs. Lee Coville - pérová
 • Francimar Barroso vs. Daniel Gallemore - těžká

Jak je vidno, PFL přilákalo docela slušná jména. V pérové váze (kde je i pár borců z bantamu, aby se jim lépe shazovalo) tu máme tu bývalého WSOF šampiona Palmera, aktuálního šampiona Andre Harrisona, šampiona bantamové váhy Magomedova, Jumabieke Tuerxuna z One Championship, bývalý Bellator šampion Galvao nebo třeba UFC veterán Steven Siler. Žebříčkově je favoritem Harrison, světová sedmnáctka, Idrisov je jednadvacítka a Palmer čtyřiatřicítka. 

V těžké váze jsou známějšími jmény Shawn Jordan, Jared Rosholt, Josh Copeland, Caio Alancar, Francimar Barroso - všechno veteráni větších organizací. V TOP 50 se nachází Rosholt (35), Caio Alencar (37) a Josh Copeland (47).

Nicméně, turnaj se koná v New Yorku a tak se při vážení zase děly veselé a nezvyklé věci. Shawn Jordan nezvládl navážit do těžké váhy a přestřelil o 9 liber. Jeho soupeř Philipe Lins by tak měl automaticky získat tři body a do dnešního večera se ujímá vedení tabulky :) (a proto není zápasů dvanáct ale jen jedenáct).

Bizarnější ovšem bylo vážení k zápasu z hlavní startovky: Alex Nicholson a Kelvin Tiller. Nicholson (polotíha z UFC) navážil 214, Tiller těsně pod limit 265,4. Komise v New Yorku má ale nějaké svoje specifické pravidlo, že od sebe borci nemůžou být víc než 25 liber, takže WSOF muselo být kreativní a prohodit soupeře aby to vyšlo - Alex Nicholson tak teď nastoupí proti Jake Heunovi, Kelvin Tiller  proti Caio Alencarovi. Mimochodem, sám Tiller už je záskok za zraněného Evgeniy Goncharova který nemohl nastoupit - čímž se také dostáváme k nějvětšímu problému „sezónního turnaje“ - je to záležitost která je nesmírně náchylná na různá zranění a může se to celé strašně snadno rozsypat.

Tak uvidíme jak to půjde. PFL by se každopádně mělo starat o celkem pravidelný přísun MMA, myslím že mají čtvrteční turnaje zhruba každé dva týdny. 
Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky