přihlásit trvale
Nová registrace
Pan Tanikawa se rozhodl promluvil o zákulisí bankrotu K-1

Pan Tanikawa se rozhodl promluvil o zákulisí bankrotu K-1

přečteno: 4771×
06.04.2012 v 13:02 | Autor: Roman Lukáč
diskuse: 6×
Rubriky: Aktuality / K-1 / Svět

Bývalý prezident FEGu, mateřské společnosti pořádající v upylnulých letech turnaje K-1 se rozhodl ukončit dlouhé měsíce mlčení a nyní ve chvíli, kdy už nemá s K-1 nic společného se rozhodl napsat fanouškům otevřený dopis, ve kterém vysvětluje pozadí bankrotu někdější nejsledovanější soutěže v bojových sportech na světě prozradil, co předcházelo krachu v roce 2011.

Delší dobu jsem nevydal žádné prohlášení k situaci v K-1. Ale myslím, že je na čase všechno vysvětlit. V první řadě, společnost FEG byla založena jako mateřská společnost K-1, aby vyřešila nastalou situaci poté, co vypukla kauza zakladatele K-1 pana Ishii s krácením daní.  Po tomto skandálu, nám japonské televizní stanice jako FUJI TV, NIHON TV a TBS daly najevo, že přestanou vysílat naše turnaje. Také mnoho sponzorů se rozhodlo vypovědět smlouvu s K-1. Ale nějakým způsobem se nám podařilo tím projít založením společnosti FEG a podařilo se nám udržet K-1 naživu.

Podporoval jsem pana Ishiiho jako jeden z poradců ještě před začátkem K-1 v roce 1993. Nechtěl jsem K-1 opustit zničenou a chtěl jsem pana Ishiiho chránit. To je důvod, proč jsem vzal místo pořadatele K-1 turnajů. Potom jsme tvrdě pracovali na tom, abychom spláceli daňové pokuty pana Ishiiho, které se blížily ke dvěma miliardám dolarů. Během let jsme se museli vypořádat s daňovými sankcemi a zároveň udržet vysokou kvalitu turnajů K-1. Významným činitelem bylo, že japonský televizní průmysl začal upadat. Nakonec jsme se dostali do ekonomických problémů a nebyli jsme schopní situaci vyřešit půjčkou od kterékoliv banky kvůli předchozímu vyhýbání se placení daní ze strany pana Ishiiho.

Je pravdou, že jsme měli obrovský finanční problém. Rád bych se upřímně omluvil a jsem za to zodpovědný. Před několika lety jsem začal hledat lidi, kteří by se stali novými vlastníky K-1, protože bylo potřeba řešit tento obrovský problém. Vysvětlil jsem to panu Ishiimu a dostal jeho požehnání. Poté jsem strávil hektické časy sháněním nových investorů. Ve skutečnosti se našlo mnoho investorů se zájmem o K-1 jako čínská PUJI, malajská sportovní agentura TSA, korejský investor pan Kim, casíno Macao nebo japonští akcionáři. Ale pravdou je, že pan Ishii nikdy nepodepsal jedinou nabídku. A já jsem nemohl dělat nic, protože vlastníkem K-1 byl pan Ishii. On byl právoplatným majitelem.

Já a lidé z FEGu jsme dělali to nejlepší, abychom udrželi pokračování turnajů a představovali jsme léta panu Ishiimu nové investory, ale kvůli výše zmíněnému se nikdy nic nezměnilo a situace se dále zhoršovala. Nakonec jsme nebyli schopni v roce 2011 uspořádat další turnaje K-1. Tento rok, společnost s názvem EMCOM založila soutěž K-1 Global a převazal od pana Ishii práva ke K-1. Prezident EMCOMu pan Kim je korejský investor. Seznámil jsem se s ním před dvěma lety a představil ho panu Ishiimu. Bas Boon, manažer z Golden Glory se také pokoušel koupit K-1, ale práva ke K-1 nakonec získal pan Kim.

Od teď bude turnaje K-1 pořádat K-1 Global. Jak už bylo oznámeno, jejich první turnaj proběhne v květnu ve Španělsku. Přeji nové K-1 jen to nejlepší, ale zdá se, že před ní stojí několik překážek. Například Bas Boon, který se snažil stát prezidentem K-1, ale nepovedlo se mu to, což jej velmi popudilo, se nyní snaží uzurpovat některé bojovníky z K-1. Ve skutečnosti zápasníci jako Giorgio Petrosyan, Peter Aerts nebo Jerome Le Banner s ním již podepsali smlouvu a budou zápasit na jeho turnajích Glory series. Zdá se, že pan Boon se snaží zruinovat novou K-1. Na druhé straně, pan Simon Rutz z It´s Showtime prohlásil, že bude novou K-1 podporovat. Měli byste vědět, že mezi Boonem a Rutzem odjakživa panovala rivalita. Tento komplikovaný vztah může vyústit v rozdělení kickboxerského světa. To co mi dělá obavy je fakt, že nakonec na tom prodělají oba. Doufám, že se sejdou a budou pracovat společně pro tento sport.

Odstoupil jsem z pozice pořadatele turnajů K-1. A nejsem člověkem z EMCOMu. Takže v tuto chvíli nemám s K-1 v podstatě nic společného. Doslechl jsem se, že profesionální divizi K-1 nyní povede pan Kim a amatérská divize K-1 bude patřit panu Ishiimu. K-1 Global začala splácet velké dluhy K-1 jako například dlužné částky za zápasy. FEG je rovněž stále zodpovědný za některé dluhy. Slibuji, že je dorovnáme.

Myslím, že nyní potřebujeme vytvořit zcela novou sportovní organizaci. Lidé kolem mě už začali pracovat na plánech pro novou organizaci. Rozhodně pomohu vytvořit novou soutěž pro budoucnost tohoto sportu. Budu pracovat na novém projektu a až dosáhneme nějakých cílů, předám jej dalším generacím. Než ukončím tuto zprávu, musím vyjádřit vděčnost lidem z organizace DREAM. Jak zřejmě víte, jsou to lidé z bývalého produkčního týmu organizace PRIDE. Úzce jsem s nimi dlouhá léta spolupracoval. Jsou to opravdu kreativní lidé v tomto průmyslu. Opravdu si vážím jejich pracovitosti.

Konečně bych rád poděkoval všem fanouškům, kteří mě vždycky podporovali. Toto je mé sbohem K-1, ale nadále budu pro vás a všechny fanoušky bojových sportů pracovat."

Sadaharu TanikawaSouvisející články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Nejlepší příspěvky

+3
Roman Lukáč - Administrátor - 6.4.2012 v 15:15
K-1 - přejít na příspěvek
It´s showtime a K-1 proti sobě nepůjdou... konkurovat K-1 se bude snažit Bas Boon s Glory Ser...
 

Všechny příspěvky

eagle - Čtenář - 6.4.2012 v 14:02
Bas Boon - Odpovědět
 

Neni to ten co si na nej stezoval i Overeem ze mu prichystal na prd smlouvy? Myslim ze proto sepsal s UFC vlastni smlouvu a odesel z Golden Glory. 

Ríša Pepica - Čtenář - 6.4.2012 v 14:58
.. - Odpovědět
 

K-1 byla před lety opravdu skvělá, ale jak začala rušit turnaje apod. ztratila hromady fanoušků. Další chyba pro tento sport, že Showtime nevyužila situace a v době pauzy nerozjela vlastní WGP. Teď se nová soutěž bude horko těžko rozjíždět, zvláště když si budou K-1 Global a It's Showtime konkurovat a tahat se o fightery. Navíc hromady fanoušků přešlo radši k funkčnímu MMA potažmo UFC. No uvidíme..

 

Roman Lukáč - Administrátor - 6.4.2012 v 15:15
K-1 - Odpovědět
 

It´s showtime a K-1 proti sobě nepůjdou... konkurovat K-1 se bude snažit Bas Boon s Glory Series. Další faktem je, že bude těžké znovu rozjet K-1. Poslední roky popularita hodně klesela, další věc je, že pro lidi, co K-1 sledujou ztratila na lesku po odchodu Hariho a pár dalších. Navíc rozdělením do dvou soutěží, už ztratí pověst nejlepší stand-upové soutěže světa a pravděpodobně už se nesejde úplná elita K-1 na jednom turnaji, jak tomu bylo v minulosti. Každopádně je dobře, že nenechali K-1 úplně padnout, ten prospekt vypadá zajímavě, v K-1 Global by se měly točit opravdu velké peníze, navíc se nechtějí zavírat v Asii, ale chtějí expandovat do USA, Evropy... to by měl být klíč k úspěchu. Pokud budou dostatečně silní, tak těm nejlepším nezbyde nic jiného, než tam přijít. 


"There isn´t a way things should be, there is just what happen and what we do."

anton.pelec - Čtenář - 6.4.2012 v 15:24
Re: K-1 - Odpovědět
 

expand do evropy a usa by v současný situaci pomoct mohl, ale budou to mít těžký. zvlášť proto, že se organizace budou tahat o fightery a stěží se sejdou ti nejlepší na jednom turnaji...už to holt těžko vrátěj tam, kde to bylo...

Goodridge - Čtenář - 7.4.2012 v 22:30
Re: K-1 - Odpovědět
 

Možná ti odpadlíci z K-1 do profi boxu nebo MMA se vrátí zpět poté, co třeba neuspějí.

G8 - Čtenář - 6.4.2012 v 20:58
K1 - Odpovědět
 

Bude záležet na tom, jak celá věc odstartuje. Na papíře to zatím vypadá moc dobře, ale jak už jsme byli několikrát svědky, realita je často dost jiná. Další věc je, že by měly přestat ty stupidní nacinální tahanice, které zabraňovaly těm skutečně nejlepsším fighterům z nižších divizí (70, 63) ve vstupu. 

Zatím bude zajímavé sledovat, jak dlouho se bude Boonova United Glory držet. Osobně jsem zatím sledoval jen jejich poslední event a moc velký dojem to na mě neudělalo.