přihlásit trvale
Nová registrace
Ohlédnutí za UFC on FOX 30

Ohlédnutí za UFC on FOX 30

přečteno: 749×
02.08.2018 v 16:21 | Autor: Caidel
diskuse: 4×
Rubriky: Články - bojové sporty / MMA / Svět

Turnaj UFC on FOX 30: Alvarez vs. Poirier 2 se konal v sobotu 28. července v hale Scotiabank Saddledome v Calgary v kanadské provincii Alberta. Šlo o historicky druhý turnaj konaný v Calgary - tím prvním bylo UFC 149 v roce 2012 a narozdíl od UFC 149 tenhle turnaj fanoušky určitě nenudil. 

Možná i o to větší škoda je, že podle všech zpráv měl tento turnaj rekordně špatnou sledovanost. Na velkém kanále FOX udělal jen 1,46 milionu diváků což je ze všech FOX turnajů nejméně - a je tak trochu příznačné, že se UFC s tímto formátem loučí právě tímto způsobem. Při pohledu do kalendáře to totiž vypadá, že tohle je vůbec poslední turnaj ze série FOX, neboť letos už v plánu žádný není a od příštího roku se UFC stěhuje na ESPN. Přímo na místě se na turnaj přišlo podívat 10 603 diváků kteří na vstupném zaplatili 1,3 milionu dolarů. Předzápasy sledovalo 939 tisíc diváků, což je také minimum (ale jen o trochu, takže tohle takový problém není).

Hlavním tahákem večera byl remač kontroverzního no-contest souboje mezi bývalým UFC a Bellator šampionem Eddie Alvarezem (29-6 MMA, 4-3 UFC) a Dustinem Poirierem (24-5 MMA, 16-4 UFC). Stejně jako v předchozím případě i tentokrát to byla parádní řežba a ani tentokrát se tomu nevyhnula menší kontroverze. Zápas trval o sedm vteřin méně než jejich předchozí střetnutí, ale tentokrát to přece jen má jasný výstup a tím je TKO výhra Dustina Poiriera. Ta přišla v závěru druhého kola - Alvarez měl Poiriera natlačeného na zemi na kleci když mu kouč Mark Henry vyslal poněkud matoucí instrukci aby ho vzal shora loktem. Alvarez sedícího Poiriera trefil loktem do ramene, jenže přitom použil zakázaný 12-to-6 loket, tedy loket přímo shora dolů, což se nesmí. Rozhodčí Marc Goddard tedy zápas postavil (svou roli v tom ale prý hrálo i Alvarezovo chytání se pletiva a útok na Poirierovo ucho) a Poirier chvilku potom Alvareze načal, srazil k zemi a domlátil, takže by se dalo říct, že si Alvarez zápas pokazil tím loktem sám. Poirier za to navíc dostal bonus za výkon večera. Za špatnou radu přijal plnou zodpovědnost Alvarezův trenér který to označil za svou chybu (pochopitelně nechtěl aby Alvarez dal loket shora dolů, ale vyslal špatný signál a uznal to jako svou hloupost). Do Goddarda se v médiích opřel Kamaru Usman s tím že Goddard udělal chybu a Usman už nikdy nechce aby mu Goddard pískal zápas, ale Goddard ho přísnou reakcí rychle usměrnil a Usman se mu druhý den, poté co vychladl, veřejně omluvil. Alvarez s Poirierem po zápase podle všeho zakopali svou válečnou sekeru a usmířili se. Oba se teď nachází v dost odlišných pozicích: Alvarezovi teď vypršela smlouva a s čerstvou porážkou bude mít asi vyjednávání o nové smlouvě (kterou chtěl značně vyšší) těžší i když je stále světovou čtyřkou. Poirier sice není šampionem, ale atypicky poskočil na pozici světové jedničky (Nurmagomedov a Ferguson jsou až pod ním) - takhle to vypadá, když se titul nezískává výhrou nad šampionem :) Ani pět zápasů bez porážky a skalpy tří šampionů různých organizací (Pettis, Gaethje, Alvarez čímž má Poirier výhru nad bývalými šampiony Bellatoru, WSOF i UFC) mu ale pravděpodobně nevynese titulový zápas - ten se asi bude točit kolem dua McGregor a Nurmagomedov, takže na Poiriera nejspíš zbyde Tony Ferguson. Pokud se ovšem bude McGregor k MMA vracet, kdyby ne, může Poirier klidně o titul s Nurmagomedovem. Poirierův osud tedy hodně záleží na McGregorovi, Poirier si to ale moc nepřipouští a nechal se slyšet, že pokud nepůjde o nabídku k titulovému zápasu, tak vůbec nebude zvedat telefon :) A klidně si to prý může dát Nurmagomedov s McGregorem a on si počká na vítěze začátkem příštího roku.

V co-main eventu se v návratovém zápase představila legenda José Aldo (27-4 MMA, 9-3 UFC), borec který nastoupil k obyčejnému tříkolovému zápasu poprvé od roku 2009, neboť jeho posledních 15 zápasů bylo titulových. Proti němu jeden z nejzkšenějších borců v UFC, Jeremy Stephens (28-15 MMA, 15-4 UFC). Zápas trval jen něco přes čtyři minuty, ale oba do těch čtyř minut zvládli natlačit masivní porci akce. Zpočátku se to vyvíjelo lépe pro Stephense který Alda v půli kola nahulil - Aldo se pak sice pustil netakticky do přebíjené, ale zároveň i v krizi u klece předváděl výborné úhybné manévry. Když Aldo překonal krizi, rázně odpověděl - strašlivou pravačkou na žebra, která Stephense v křeči totálně zalomila a doražení několika GNP údery už pak bylo jen formalitou. Emocionální Aldo hodně slavil a zahajuje tak cestu zpátky k titulu - chce sice v UFC končit, ale chce končit jako šampion (což je myslím hlavně důvod, proč třetí šanci proti Hollowayovi už asi nedostane, protože od UFC by nebylo moc chytré nechat ho odejít i s titulem). Aldo za parádní zásah bral bonus za výkon večera - A Stephensovi se k titulu cesta zase na nějakou dobu zavřela ač doufal, že tentokrát už to opravdu vyjde. Žebříčkově se ale pro ani jednoho nic nemění, Aldo je světovou trojkou, Stephens pětkou. 

Návratový zápas čekal také bývalou šampionku Joannu Jedrzejczyk (15-2 MMA, 9-2 UFC) i když v jejím případě trvala série titulových zápasů jen osm kousků od roku 2015. Proti ní světová desítka Tecia Torres (10-3 MMA, 6-3 UFC) která se na tento zápas připravovala s dvojnásobnou přemožitelkou Joanny, Rose Namajunas. Tecia přišla s plánem založeným na klinčích což bylo trochu dvousečné - většinu zápasu se sice v tomto směru prosazovala a opravdu se hodně klinčovalo, problém je ale v tom, že Joanna v tom byla prostě lepší a tak pohodlně Tecii přestřílela a přebodovala na jasnou výhru 3x 30-27 když jí nedovolila ani jeden poraz v deseti pokusech. Po zápase se Joanna opět označovala za královnu divize, odmítla přijmout nadvládu Rose Namajunas a mluví o třetím zápase trilogie. Má to ovšem i své stinné stránky: K trilogiím se sahá většinou v případě že je vzájemná bilance 1-1, ne jasných 2-0 a navíc Joanně tyhle řeči u fanoušků příliš nepomáhají. Co jsem tak odpozoroval v různých fórech, pokaždé když Joanna označí za královnu divize sebe a odmítne respektovat Rose přijde o další početnou skupinu fanoušků. Maličko vtipné pak je, že Joanna v tuto chvíli není ani světovou dvojkou, tou je Jessica Andrade a Joanna je až trojka. Torres, která k titulu podobně jako Stephens zase nějakou dobu nedojde je teď světovou jedenáctkou. 

Alexander Hernandez (10-1 MMA, 2-0 UFC) se během pouhých dvou zápasů v UFC stal jménem které se určitě vyplatí sledovat - a také světovou desítkou. Ve svém UFC debutu knockoutoval Beneila Dariushe za 42 vteřin a teď na to navázal solidní bodovou výhrou 2x 29-28, 30-27 nad TOP 20 talentem Olivierem Aubin-Mercierem (11-3 MMA, 7-3 UFC). Hernandez tedy poskočil na světovou desítku a to hlavně díky porazům a top control, sám ale kupodivu se svým výkonem vůbec spokojený nebyl a prý dokáže být ještě mnohem lepší. Uvidíme v budoucnu. Aubin-Mercier se může utěšovat alespoň tím, že ho žádný ze tří soupeřů co ho porazili nedokázal ukončit - a také že uspěl porazem proti každému z osmi UFC soupeřů na které poraz zkusil. Prohra s Hernandezem ho ale stála umístění ve světové dvacítce a je teď dvaadvácou.

V hlavním předzápase domácí Jordan Mein (31-12 MMA, 5-4 UFC) ubodoval Alexe Morono (14-5 MMA, 3-2 UFC) 3x 29-28 a překlopil tak svou UFC bilanci do kladných čísel. Mein si nabodoval první dvě kola porazy a přesností v postoji a ve třetím ubránil Moronovu snahu o otočení. Od návratu k aktivní kariéře má Mein bilanci 2-2 a tahle výhra by byla docela slušná, kdyby se ale sám před zápasem nevytahoval - tvrdil, že Morona ukončí do dvou minut a to pak nedominantní bodová výhra působí trochu smutně. Mein teď #37, Morono #75.

Domácí Hakeem Dawodu (8-1-1 MMA, 1-1 UFC) ve svém druhém UFC zápase ukázal, že by se nad ním ještě nemusela lámat hůl (slibný prospekt prohrál UFC debut za 39 vteřin a utrpěl první porážku kariéry). Teď šel s Austinem Arnettem (15-5 MMA, 0-2 UFC) který obraně moc nedal a tak Dawodu svým neustálým okopáváním pohodlně dokráčel k výhře 3x 30-27 v zápase ve kterém mu nikdy nic moc dramatického nehrozilo. Dawodu, nyní světová #133 by se prý rád stal tváří kanadského MMA, k tomu ale ještě bude celkem dlouhá cesta. Po šesti finiších kterými začal kariéru totiž poslední dva zápasy vyhrál už jen na body. Navíc Arnett je jen světovou #438 a byl tak nejslabším žebříčkovým borcem celého turnaje (navíc se propadl o 78 míst, takže je i padákem turnaje) a s dvěma UFC prohrami není jisté, zda dostane další šanci - celkem totiž prohrál tři v řadě a je bez výhry už celý rok. 

Parádní jednokolovou výhru si připsal Islam Makhachev (16-1 MMA, 5-1 UFC) nad domácím Kajanem Johnsonem (23-12-1 MMA, 4-2 UFC). V závěru prvního kola vzal Johnsona na zem, došel si do plného posedu - a jakožto sambista se toho nebál a hodil páku, kterou Johnsona donutil odklepat. Makhachev teď má čtyři výhry v řadě a neudělat chybu s Martinsem, byl by stále neporažen. Teď se posunul na světovou jednadvacítku - a je asi čas na nějakého soupeře z patnáctky. Sám Makhachev se ozval, že by klidně změřil síly s novou tváří divize, Alexanderem Hernandezem. Situace kolem Johnsona teď bude zajímavá. Je světovou jednapadesátkou a tohle byla první porážka po sérii čtyř výher, přesto se všeobecně předpokládá, že dostane padáka - je totiž veřejným zastáncem a činovníkem odborů a tak se očekává, že se ho UFC legálně zbaví při první příležitosti (kterou prohraný zápas rozhodně je). Čímž si ale možná řeknou o žalobu (podobně jako v případě Leslie Smith). Tak uvidíme jakou cestou se UFC rozhodne jít. 

Někdy je hezké, když předpoklady prostě vyjdou. Zápas Ion Cutelaba (14-3 MMA, 3-2 UFC) vs. Gadzimurad Antigulov (20-5 MMA, 2-1 UFC) měl papírově skončit v prvním kole, protože oba borci drtivou většinu svých zápasů vyhrávají v prvním kole - a také v prvním kole skončil. Antigulov jako grappler několikrát stáhl Cutelabu na zem, ale ten se dobře bránil a Antigulova tím zvládl dokonale vyčerpat - aby pak Cutelaba mohl nastoupit svým typicky agresivním útokem v postoji a vynutit si údery a lokty stopku v 4:25 prvního kola. Cutelaba tak má 13/14 výher v kariéře stopkou a jedenáct z toho KO - a 12/14 výher u něj přišlo v prvním kole. Cutelaba se posunul na třiatřicítku a rozhodně rozumí umění selfproma - po zápase vyzval Cormiera (ale s úsměvem, protože věděl že taková výzva nemá šanci na úspěch) a při nástupovce napodoboval legendárního profiwrestlera Bretta Harta z Calgary. Prý měl něco hezkého připraveného i na vážení, ale Reebok mu to zatrhl (v minulosti třeba přišel celý zelený jako Hulk). Antigulov teď přišel o sérii čtrnácti výher v řadě a prohrál poprvé od dubna 2013 - všech pět porážek v kariéře má stopkou a touhle prohrou vypadl ze světové padesátky.  

Hlavním předzápasem na UFC Fight Pass byl souboj prověřených veteránů, domácího Johna Makdessiho (16-6 MMA, 9-6 UFC) a Rosse Pearsona (20-15 MMA, 12-12 UFC). Oba se s taktikou moc nepárali a byl z toho zápas večera - tříkolová přebíjená v postoji ve které byl ale rozhodně lepší Makdessi který si tak připsal výhru 30-26, 29-27 a 29-28 a navíc si dal nový osobák v podstatných zásazích: Připsal si 131 zásahů, jeho dosavadní rekord byl 114. Makdessi nedávno přestoupil s Tristaru do Roufusportu a změnu týmu považuje za klíčový faktor své výhry která ho posunula do světové padeástky (#44). Pearson před zápasem mluvil o tom, že by rád zkusil útok na titul, ale u borce s bilancí 7-8 v lehké váze to není zrovna pravděpodobné :)

Vysokoprofilovým ženským fightem byl souboj mezi Katlyn Chookagian (11-1 MMA, 4-1 UFC) a Alexis Davis (19-9 MMA, 6-3 UFC).  Davis sice chtěla zápas na zemi, ale Chookagian dobře bránila porazy takže se prakticky výhradně bojovalo v postoji - Davis pak sice vedla 39-2 na lowkicky, ale Katlyn zase lépe boxovala (26 zásahů na hlavu), takže si nakonec odnesla výhru 2x 29-28, 30-27 v zápase který jí posunul na post světové dvojky. Má teď tři výhry v řadě (dvě v této váze) a doufá, že už by jít o mohlo vynést titulový zápas (osobně bych tipnul možná ještě jeden fight, protože není moc známá, ale pokud nebudou lidi, může to padnou i rovnou na ní). Naopak Davis teď má v muší váze bilanci jen 1-1, je ale světovou pětkou a to také není zlé. 

V hodně podobné situaci jako Katlyn se ocitl také Dustin Ortiz (19-7 MMA, 8-5 UFC). Ten v prvním kole překvapil Matheuse Nicolaua (13-2 MMA, 3-1 UFC) headkickem který Nicolau sice jednou rukou kryl, ale zdaleka to nestačilo. Takže Ortiz vzápětí otřeseného Nicolaua dorazil a uštědřil mu tak první UFC porážku. Ortiz je teď světovou šestkou s třemi výhrami v řadě a také se v pozápasovém rozhovoru ozval, že by rád titulový zápas. Mimo šampiona Johnsona nikdo delší sérii v divizi nemá (Deiveseon Figueiredo má také tři), s osmi výhrami celkem se Ortiz posunul na třetí příčku v počtu celkových výher a se čtyřmi KO dorovnal divizní rekord Johna Linekera. Nicolau se propadl na sedmadvacítku a obě poráky v kariéře utrpěl KO. 

Randa Markos (8-6 MMA, 4-5 UFC) pokračuje ve svém dvanáctizápasovém trendu a střídá výhry s prohrami - tentokrát u ní byla na řadě porážka a tak prohrála s Ninou Ansaroff (9-5 MMA, 3-2 UFC) na body 3x 29-28. Průběh byl jasný, Randa sice zpočátku dostala Ninu na zem, ale ta už jí dalších deset porazů ubránila a přestřílela jí 49-23 na podstatné zásahy. Nině se tak otevřela cesta do TOP 10 kde skončila na devátém místě. Žádné přehnané ambice ale nemá - jak sama uvedla, mentálně je prý zcela v klidu především proto, že po každém zápase v duchu ukončí kariéru a zcela se tak vyhybá jakémukoli stresu dokud jí UFC nezavolá, že by chtěli aby ještě pokračovala. Nina nicméně vyhrála třetí fight v řadě a dorovnala tak aktivní rekord Rose Namajunas a Tatiany Suarez. Markos je světovou sedmnáctkou, posledních osm soupeřek z devíti dostala na zem alespoň jednou a pět z šesti porážek má na body. A pak je tu ta záležitost s dvanácti střídavými výsledky - Markos vyhrála první tři fighty kariéry a od té doby (od roku 2013) už střídá výhry s prohrami. 

Zahajovacím zápasem večera byl eliminační fight mezi Devinem Powellem (9-3 MMA, 1-2 UFC) a Alvarem Herrerou (9-6 MMA, 1-3 UFC). Herrera začal s útoky na tělo, ale byl to Powell kdo nakonec trefil parádní roundhouse na játra čímž Herreru úplně paralyzoval hned  v 1:52 prvního kola. Powell to označil za svou oblíbenou techniku, polepšil si o 86 míst a stal se skokanem turnaje - zlepšil se na #335 a především zachránil svou UFC kariéru. Herrera nejspíš v UFC končí, v lehké váze tu prohrál dvakrát, všech šest porážek má stopkou a dokonce ani není v žebříčku (takže formálně je nejslabším borcem turnaje, i když nejslabší v žebříčku umístěný byl Arnett). 

 

Zajímavé statistiky:

 • Sledovanost: 1,461 milionu, nejnižší ze všech FOX turnajů.

 • Návštěvnost: 10 603. Vstupné: 1,302 milionu dolarů.

 • Sázkoví favorité: 9-3. Třináct zápasů. Čistý zápasový čas: 2:13:13.

 • Zápasové bonusy: Dustin Poirier (TKO), José Aldo (TKO), John Makdessi a Ross Pearson (zápas večera)

 • Slow motion záběry z turnaje

 • Poirier má od návratu do lehké váhy bilanci 8-1-1NC. Všech pět stopek od návratu KO a s 16 výhrami od roku 2011 je v počtu UFC výher druhý za Donaldem Cerronem (20). Druhý je také ve stopkách (11 od roku 2011, Cerrone 14).

 • Poirier se dotahuje na rekord v počtu KO v lehké váze. Poirier jich má 6, rekord má Guillard se sedmi.

 • Eddie Alvarez má v posledncíh čtyřech bilanci 1-2-1NC. Pět z šesti porážek má stopkou a v UFC obě stopky KO.

 • José Aldo má už 17 UFC/WEC výher v pérové váze - historický rekord. Rekord je také jeho deset KO. Aldo má celkově 15/17 stopek díky KO.

 • Jeremy Stephens má nyní v pérové váze bilanci 8-6. 

 • Stephensových 14 porážek je UFC rekord.

 • Stephens byl knockoutován v kariéře jen dvakrát - poprvé 14 zápasů a pět let zpátky. 

 • Joanna Jedrzejczyk si připsala devátou výhru v UFC a dorovnala tak ženský rekord Jessicy Andrade a Amandy Nunes. Ve slámové váze má ale Joanna rekord - Amanda to má v bantamu a Andrade napříč divizemi. 

 • Joanna má 10/15 výher na body, v UFC pak 7/9.

 • Joanna v posledních osmi zápasech přestřílela soupeřky 1183:481 v podstatných zásazích

 • Tecia Torres prohrála poprvé v kariéře dva v řadě - a všechny tři prohry má jen bodové. 

 • Reebok vyplácel 197 500. 20 tisíc bral Poirier, Stephens a Pearson, patnáct Aldo a deset Joanna, Mein, Makdessi, Davis a Ortiz. Zbytek pak buď pět, čtyři nebo tři a půl tisíce. Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

E - Čtenář - 4.8.2018 v 07:41
B - Odpovědět
 

Tak Khabib vs. Mcgregor domluveno a tresnicka Diaz vs Dustin vcera byl dobrej den

Gabin - Čtenář - 4.8.2018 v 19:29
Gabin - Odpovědět
 

Tak nĕjak jsem doufal,že se už Cmg nevrátí,to zade bude sraček :-(

homer - Čtenář - 5.8.2018 v 08:22
Re: Gabin - Odpovědět
 

takže si ten ich zápas nepozrieš ?

Gabin - Čtenář - 5.8.2018 v 16:12
Re: Re: Gabin - Odpovědět
 

Ale jo,ale nejsem z toho nijak zvlášt odvařený..Conor je samo skvĕlý fajter.Akorát nesnáším to jak se chová a dĕlá z toho wwe..Prostĕ jako človĕk je pro mĕ primitiv a odpad..Bohužel,tenhle styl teď hýbe svĕtem...prachy prachy prachy...Doufám,že ho aspooň Rusák uškrtí a podrží o fous dýl.