přihlásit trvale
Nová registrace
Ohlédnutí za UFC on FOX 28

Ohlédnutí za UFC on FOX 28

přečteno: 443×
28.02.2018 v 16:45 | Autor: Caidel
diskuse: 0×
Rubriky: Články - bojové sporty / MMA / Svět

Turnaj UFC on Fox 28: Emmett vs. Stephens se konal v sobotu 24. února v Amway Center v Orlandu na Floridě. Šlo o třetí návštěvu UFC v Orlandu, naposledy se zde UFC zastavilo v prosinci 2015. Startovka tentokrát rozhodně postrádala opravdu zvučná jména, fanoušky kteří se na turnaj dorazili podívat to asi nemuselo úplně mrzet - turnaj se po zápasové stránce opravdu povedl a snad jediný zápas nejde označit za vyslovenou nudu - sedm zápasů přitom skončilo před časovým limitem.

Návštěvnost byla 10 124 diváků kteří na vstupném zaplatili 1,064 milionu dolarů. Sledovanost na Fox 2,037 milionu - což je sice v rámci série dost málo, ale zase je to o 15% víc, než měla UFC on Fox 27, jenž měla rekordně nízkou sledovanost. Maximálka 2,73 milionu při hlavním zápasu večera.  Předzápasy na Fox 1,216 milionu. Debutující borci byli na dvanáctizápasové startovce pouze dva (skončili 1-1), hodně bylo ale různých překvápek: pouze polovina favoritů potvrdila svou roli, druhá polovina prohrála (a to včetně největšího sázkového favorita večera, Mike Perryho). Mimochodem, startovka měla dvanáct fightů, ale tři zápasy se rušily: Jednak to byl souboj Yoel Romero vs. David Branch (Romero byl odvolán na UFC 221 kde porazil Rockholda a příště půjde o titul, Branch byl z turnaje stažen úplně), dále také Gadzimurad Antigulov vs. Aleksandar Rakic (Antigulov zraněný, náhrada nenalazena) a jen tři dny před turnajem se nečekaně rušil také fight Gilbert Burns vs. Olivier Aubin-Mercier. Burns dorazil do místa konání příliš těžký (asi 18 liber nad) a lékaři ho nenechali shazovat a ze zápasu ho stáhli. Prý měl 186 liber (měl shodit na 156). 

A teď už k zápasům.

V hlavním zápase večera se střetl jeden z ultraveteránů UFC, Jeremy Stephens (28-14 MMA, 15-13 UFC) s jedním z nových borců divize, Joshem Emmettem (13-2 MMA, 4-2 UFC). Relativně vyrovnaná záležitost s titulovými implikacemi ve hře ve které si Emmett v prvním kole připsal knockdown když ho Stephens naháněl trochu neopatrně bez krytu. Zkušený Stephens se ale v druhém dostal rychle zpátky do hry, sundal Emmetta hákem - no a pak už přichází poněkud kontroverzní konec. Stephens totiž začal Emmetta domlacovat, ten zkoušel vstát a když byl ještě na kolenou, tak ho Stephens zkusil napálit kolenem přímo na hlavu. Emmetta to pravděpodobně jen škrtlo (podle opakovaných záběrů), o ilegalitě ale nemůže být žádných pochyb. Stephens navíc vzápětí Emmetta doloktoval do finiše v 1:35 druhého kola (oceněno bonusem), jenže poslední loket nebo dva šly podle všeho zezadu na hlavu. Takže další problém. Rozhodčí ale zápas ukončil normálně, odmával Emmetta a kontroverze ja na světě. 

Celá věc má několik rozměrů. Jedním je veřejné vnímání: o pokusu poslat tam ilegální koleno nemůže být pochyb, komentátoři na místě i ve studiu (Dominick Cruz, Michael Bisping a Daniel Cormier) to ale různou formou omlouvali (např. že to výsledek zápasu neovlivnilo, že stejně pořádně netrefilo a tak podobně). Je tu pochopitelně jistý střet zájmů: Cruz je kamarád Stephense a má dlouhodobou rivalitu s Alpha Male (tým Emmetta). Což také vyprovokovalo Urijaha Fabera k tomu, že Cruze a Bispinga označil za slepé, jestli to koleno neviděli a nejsou ochotni to přiznat. Z PR hlediska je trochu problém používat aktivní borce jako komentátory, když mají vazby na určité fightery. Druhá věc se týká pravidel. Stephens se totiž rozhodně brání nařčení, že by byl podvodníkem a na rovinu přiznává že to koleno poslal naprosto úmyslně - vycházel totiž z toho, že pokud Emmett nemá ruce na zemi (což neměl), je zásah zcela legální (protože to tak prý rozhodčí vysvětloval, vzhledem ke zmatkům s novými a starými pravidly - na Floridě platila ta nová). Problém je ale v tom, že takhle ty pravidla napsaná nejsou - Emmett totiž klečel a koleno na zemi znamená „uzemněného“ bojovníka pod starými i novými pravidly a vždycky to tak bylo. Je tak trochu paradoxní, že i jeden z nejdéle působících a nejzkušenějších borců v UFC vlastně nezná pravidla. Emmett na to každopádně dost doplatil - má zřejmě zlomenou lícní kost a z jeho představy, že frontu na titul dvěma rychlými výhrami prostě přeskočí asi nějakou dobu nic nebude. I tak si ale Emmett podržel pozici světové devítky - a navíc on a jeho tým budou proti výsledku oficiálně protestovat, takže v historických tabulkách může být nakonec všechno ještě jinak. Stephens inkasoval bonus, posunul se na pozici světové čtyřky a připsal si druhou výhru v hlavním zápase večera během 41 dní. UFC požádal o titulový zápas s tím, že si ho po takové době (viz sekce statistik) už zaslouží. Což je asi pravda, protože formu má v poslední době opravdu vynikající, potíž ale je, že před ním se ještě podle všeho nachází vítěz budoucího zápasu Ortega vs. Edgar. 

V zajímavém co-main eventu se střetly Jessica Andrade (18-6 MMA, 9-4 UFC) a Tecia Torres (10-2 MMA, 6-2 UFC). Tecia přišla s dobrou taktikou, v prvním kole předstřílela Andrade z odstupu a dařilo se jí nedovolit Andrade zkracování vzdálenosti. Ta do toho ale v dalších dvou kolech začala šlapat mnohem víc, dostávala se Tecii na tělo a předvedla svůj působivý fyzický fond: místy si s Tecií házela jak s hadrovou panenkou, dominance ne nepodobná tomu co předvádí Khabib. Pro Jessicu tedy jasná bodová výhra 2x 29-28, 29-27 a malý posun na post světové dvojky (nejvýše nasazená bojovnice turnaje).. Andrade tak od neúspěšného titulového zápasu vyhrála dva fighty v řadě a začíná pomýšlet na další titulák - i když už před tímto fightem připouštěla, že výhra nad Tecií by stačit nemusela a bude potřebovat asi ještě jednu - i tak jich ale mimochodem má ze všech žen v UFC nejvíc. Pro Tecii se toho příliš nemění, zůstává světovou devítkou s pravidelnou UFC kariérou: tři výhry, pak vždy prohra (vždy jen bodová). Tecia zde jinak vzala zápas za Karolinu Kowalkiewicz, ale měla na přípravu dostatek času - téměř plné dva měsíce. 

O slušné překvapení se postaral Ilir Latifi (14-5 MMA, 7-3 UFC) který v kleci konečně stanul proti Ovince Saint Preuxovi (22-11 MMA, 10-6 UFC) poté co se jejich lednový zápas posouval kvůli Latifiho zranění. Po trpělivém začátku z obou stran Latifi OSP načal a pak ho chytil do gilotiny v postoji kterou ho uspal přímo ve stoje (rozhodčí přehlédl jedno odklepání na druhé straně než stál a další už OSP nestihl a byl v limbu). Vítězství za 3:48 prvního kola, bonus za submisi večera - a Latifi opět upozornil fanoušky na svou sílu (šeptanda říká, že Latifi je možná jedním z vůbec fyzicky nejsilnějších mužů v UFC). Latifi už před turnajem naznačoval, že po případné výhře nad Saint Preuxem by mu nebyl proti mysli titulový zápas - a v pozápasovém rozhovoru také vyzval Daniela Cormiera. Je prý fuk, jestli v polotěžké nebo těžké váze. Cormier (který turnaj komentoval), ale jen poznamenal, že má teď dohodlý superfight s Miocicem a Latifi má tudíž smůlu. Žebříčkově si oba borci prohodili pozice - Latifi byl dvanáctka, teď je desítka a OSP to má naopak. 

Vůbec největší překvápko má na kontě ale největší outsider celé startovky, Max Griffin (14-4 MMA, 2-2 UFC) jenž velmi přesvědčivě porazil vysoce favorizovaného ranaře Mika Perryho (11-3 MMA, 4-3 UFC) na Perryho domácí půdě. Griffin přišel takticky výtečně připraven a sázel na to, že Perry má sice obrovskou ránu, ale je pomalý, čitelný a má špatný pohyb na nohou. Griffin je naopak na svou práci nohou pyšný a tak kolem Perryho tři kola tancoval a rozebíral si ho zdálky. Určitě tomu také pomohlo že Perryho zkrvavil vysoko na hlavě hned jedním z prvních zásahů - a celkově Perry skončil s docela dost stehy (viz. video po zápase - mrkněte na konec). Takhle po fightu to bral Perry hodně sportovně, během vyhlašování ale trochu uraženě odešel a věcem úplně nepomohlo ani pokřikování jeho přítelkyně (a cornermanky) během fightu, když křičela aby Griffinovi zlomil nohu. Napínavý byl jen konec fightu kdy Perry Griffina nachytal a měl ho chvilku na bruslích. Proto také výsledek 2x 29-27 a 30-27 (29-27 odpovídá tomu, že Griffin měl jedno kolo dominantní 10-8, ale jedno prohrál - třetí rozhodčí ale Perryho nápor v závěru na otočení kola nevyhodnotil).  Griffin tak překvapil vážně hodně lidí - sebe ale prý ne, protože to čekal. Perry ho prý ničím moc nepřekvapil - snad jen tím, že měl ještě trošku větší ránu než Griffin čekal - a výrazně víc vydržel. Perry teď prohrál dva zápasy v řadě a vypadává ze světové třicítky, jeho hypetrain se tedy docela zasekl a navíc už soupeři vědí jak na něj. Griffin si naopak polepšil o 67 míst a skočil na #24 - a je tedy skokanem turnaje i když má UFC bilanci jen 2-2 a střídá výhry s prohrami. Jestli Perry mohl někoho relativně naštvat chováním v kleci po zápase tak zcela jistě si neoblibu vysloužil trolící Colby Covington, který se do Perryho po zápase nekompromisně opřel na Twitteru a i jeho přítelkyni označil za kobylí ksicht. Covington tak u fanoušků celkem spolehlivě sbírá ceny za mediálně nejotravnějšího a nejtrapnějšího pitomce v UFC, ale Perry se tentokrát nenechal nachytat a odpověděl jen blazeovaným: a stejně mám víc fandů než ty :) Covingtona ale jinak za ty řeči zkritizoval kde kdo. 

V hlavním předzápase si cennou výhru nad exšampionem Renanem Baraem (34-6 MMA, 9-5 UFC) připsal relativní UFC nováček Brian Kelleher (19-8 MMA, 3-1 UFC). Barao, který se teď připravuje v American Top Teamu pravda vypadal o něco lépe než v předchozích zápasech, ale časy jeho slávy už jsou nenávratně pryč - Kelleher ho ubodoval 2x 30-27, 29-28 v postoji a mít na konci zápasu třeba ještě deset vteřin, možná by Baraa i ukončil. Kelleher tak během pouhých čtyř fightů v UFC získal skalpy Alcantary i Baraa a je teď světovou dvanáctkou - a už mluví o tom, že by rád k titulu. Cesta by prý mohla vést přes Johna Linekera kterého by rád příště. Barao je v tuto chvíli světovou čtyřicítkou a z posledních sedmi zápasů má bilanci pouze 2-5. Předtím přitom devět let pracoval na sérii 33 zápasů bez porážky. 

Historie se opakuje pro olympioničku Saru McMann (11-5 MMA, 5-5 UFC), tentokrát v zápase s Marione Reneau (9-3-1 MMA, 5-2-1 UFC). Stejně jako v předchozím Sářiném zápase s Ketlen Vieira, McMann svým zápasem jasně ovládla první kolo, aby v druhém zachybovala, předvedla špatnou obranu proti submisím a nechala se dostat trojúhelníkem. S Vieirou to byl arm-triangle. McMann klesá o dvě místa a je světovou osmou (s tím, že původně měla Renau jít proti Tonye Evinger) - a někteří komentátoři dokonce mluví o tom, že je papírově jedno z největších zklamáních v MMA vůbec - úžasné schopnosti a fyzické dispozice, ale strašně chybuje. Čtyřicetiletá Reneau se nechala slyšet, že zraje jak víno - stářím se také zlepšuje :) V tomto zápase navýšila svůj stávající UFC rekord - nejstarší ženská vítězka v UFC. Nyní je světovou čtyřkou s bilancí 3-0-1 z posledních čtyř fightů a také naznačuje zájem o titul. Chce to mačmejkrům maximálně zjednodušit: chce vítězku zápasu Zingano vs. Vieira, nebo Pennington vs. Nunes. 

Důležitou výhru si v rámci druhého UFC turnusu připsala Angela Hill (8-4 MMA, 3-4 UFC) v souboji s Marynou Moroz (8-3 MMA, 3-3 UFC). Moroz bojovala jako vždy, což znamená, že je naprosto nejaktivnější bojovnicí v UFC (za zápas tam pošle klidně 200-300 úderů), jenže dělá víceméně jenom bodový sparing a vlastně vůbec nic netrefuje. Její přesnost bývá tuším někde pod deseti procenty, zasáhne pár ran za kolo a zbytek jde prostě jen tak do vzduchu. Hill si to hlavně pěknými 1-2 kombinacemi docela pohlídala a skončila s jasnou výhrou 3x 30-27 a navýšila svou aktuální UFC bilanci na 2-2 (6-2 od přechozího odchodu z UFC). Angela se poučila a hlídala si svou aktivitu i v pozdějších kolech, protože se jí v minulosti už párkrát vymstilo, že to v posledním brala zlehka, takže do toho teď šlapala až do konce. Angela nyní světovou jedenáctkou, Moroz osmadvacítkou - Maryna má všechny prohry v kariéře na body a také poprvé v kariéře prohrála dva zápasy po sobě. Pokud se někdy naučí přitvrdit a bojovat důrazně, bude to hodně zajímavé (protože fyzičku má úžasnou), pokud ne, už se asi v užší špičce neprosadí.

Bitvu večera svedli Alan Jouban (16-6 MMA, 7-4 UFC) a Ben Saunders (21-9-2 MMA, 9-6 UFC). Ani jednomu se do zápasu moc nechtělo, protože oba trénují v 10th Planet Jiu-Jitsu (i když každý v jiné pobočce), ale také věděli, že to stylisticky asi bude pěkná řacha - a taky byla. Šlo o dost, oba měli v předchozích zápasech prohry a Jouban se nechal slyšet, že si se Saundersem rád dá pivo, ale až po pořádné bitvě. A Saunders byl zase rád, že mohl nastoupit před publikem svého domovského města. Zápas trval jen kolo a půl, ale byla to parádní akce. Drtivým KO nakonec zvítězil Jouban - protože Saunders už prostě neustojí tolik úderů co v minulosti, takže byl v druhém kole celkově pěkně načatý (Jouban zase trochu v prvním, jenže ten se z toho ještě oklepal, Saunders už to nedokáže). Joubana trochu mrzelo že kamaráda vypnul tak strašlivě, ale co se dá dělat. Je teď světovou sedmatřicítkou, ale při zápase si prý zlomil nohu - a zajímavé je, že ačkoli trénuje v proslaveném BJJ gymu 10th planet, všechny čtyři stopky v UFC má KO. Saunders si pohoršil jen o sedmnáct míst (na #75), ale i tak se stává padákem turnaje, nikdo jiný se nepropadl víc. Potíž je ale v tom, že , že Saunders už utrpěl šesté KO a očividně už toho moc nesnese. Což je u tak akčního bijce škoda. 

Zatímco někteří (Hill, Kelleher, Griffin, Torres) přišli na tento turnaj s dobrými plány, cenu pro nejhloupější taktiku vyhrává asi nováček Marcin Prachnio (13-3 MMA, 0-1 UFC) z Polska. Ten chodil do střetů se Samem Alveym (32-10 MMA, 9-5 UFC) poněkud bezhlavě a bez krytí - a když ho Alvey načal, šel do toho ještě zuřivěji. A jestli něco Alvey umí, tak jsou to tvrdé KOčka kontry, což se mu tady povedlo v závěru prvního kola. Alvey (který tady zaskakoval za zraněného Jake Colliera) tedy zvládl debut v polotěžké váze na jedničku a je z něj teď světová třicítka. V budoucnu je mu prý celkem jedno, jestli bude bojovat ve střední nebo polotěžké, hlavně chce knockouty (těch má v UFC už 6 z 9 výher). Po zápase vyzval Giana Villanteho, že by to prý mohla být dobrá bitka, ale je trochu nezvyk vyzývat někoho kdo je dvacet míst pod vámi. Polák Prachnio tedy v UFC debutu neúspěšný, žebříčkově je v polotíze #46. 

Absolutní dominanci předvedl Rani Yahya (25-9 MMA, 10-3 UFC) nad Russellem Doanem (15-8 MMA, 3-5 UFC). Yahya ho bez problémů ve všech třech kolech dostal na zem a v půli toho posledního ukončil arm-trianglem. Statistiky byly tristní, Doane si za první dvě kola připsal jednociferný počet zásahů (tuším tři nebo něco podobného). Zkrátka totální wipe-out pro světovou dvaadvacítku Yahyu. Výkon byl o to působivější, že Yahya to měl psychicky těžké: jen deset dní před turnajem mu zemřela matka, které výhru věnoval. Doane předvedl slušné srdce (hlavně když ustál neck crank v prvním kole, kdy už se o něj prý bál i Yahya - v životě nezažil, že by mu to někdo neodklepal a už se bál o Doaneho zdraví), ale je světovou šestaosmdesátkou a především: má bilanci pouze 1-5 v posledních šesti, takže v UFC asi brzy skončí. Yahya má teď 19/25 výher v kariéře submisí a se sedmi UFC/WEC submisemi dotáhl rekord Urijaha Fabera. Rád by teď zápas s nějakým grapplerem: zmínil Bryana Carawaye a právě Fabera (který už je ale nějakou dobu v důchodu).

Alex Perez (20-4 MMA, 2-0 UFC) zůstává v UFC neporažen když zvládl Erica Sheltona (11-5 MMA, 1-3 UFC) když ho ubodoval 3x 30-27 v ne špatném, ale asi nejméně zajímavém zápase večera. Perez je teď světovou dvaadvacítkou, ale výhra je to s hvězdičkou. Perez totiž těsně nedal váhu (126.5) o půl libry a odevzdal Sheltonovi 20% platu. Důvodem bylo hlavně to, že Perez měl problémy při cestování a těsně před turnajem strávil na letištích skoro 24 hodin, což mu shazování pěkně rozhodilo. Navíc se mu v závěru stala bizarní situace: odešel do sauny s vahou 126,5 a vrátil se se 127 librami :) Perez se za to každopádně hodně omlouval a byl také zklamaný, že se mu nepovedlo navázat na premiérovou UFC výhru kterou zvládl anakondou. Na příští fight vyzval Roberta Sancheze. Shelton je světová pětatřicítka a i přes nesporné atletické dary se mu v UFC nějak nedaří - má bilanci jen 1-3. Nikdo ho ale nedokázal ukončit před časovým limitem, vždy prohrává jen na body. 

V zahajovacím zápase vítězil debutující Manny Bermudez (11-0 MMA, 1-0 UFC) nad Albertem Moralesem (7-4-1 MMA, 1-4-1 UFC) gilotinou v půli druhého kola. Bermudez se přiznal že byl hodně nervózní, v kleci to ale vidět nebylo. Šel po submisích s úporností Briana Ortegy a opravdu zkoušel všechno možné (až gilotina nakonec zabrala). Bermudez je teď světová dvaašedesátka a má 9/11 výher stopkou - osm z toho právě submisemi. Morales má sice bilanci 1-4-1 UFC, ale submisi musel odklepat poprvé v kariéře. Žebříčkově je 129., nejhůř nasazený borec turnaje - a v UFC po třech prohrách v řadě zřejmě skončí. 

 

Zajímavé statistiky:

 • Návštěvnost: 10 124. Tržby na vstupném: 1,064 milionu. TV sledovanost: 2,037 milionu.

 • Debutanti: 1-1. Sázkoví favorité: 6-6. 

 • Startovka: 12 zápasů. Zápasový čas: 2:06:09

 • Zápas večera: Alan Jouban vs. Ben Saunder. Výkony večera: Jeremy Stephens (KO), Ilir Latifi (submise).

 • Jeremy Stephens vyhrál druhý hlavní zápas večera během 41 dní. Od přesunu do pérové váhy má bilanci 8-5, nyní s třemi dobrými výhrami v řadě. 

 • Jeremy Stephens má na kontě už 18 knockdownů a dorovnal tak rekord Andersona Silvy. V pérové váze jich stihl 11 a drží divizní rekord. 

 • Josh Emmett má v pérové váze bilanci 2-1 a tohle bylo první KO jeho kariéry. Sám ale knockdowny také umí - za poslední tři zápasy jich má už 6.

 • Jessica Andrade má nyní ve slámové váze bilanci 5-1. Celkem má v UFC už devět výher a drží tím ženský rekord. 6/9 výher má na body. 

 • Tecia Torres má na body obě porážky v kariéře. 

 • Ilir Latifi vítězil submisí před tímto turnajem naposledy čtyři roky a osm zápasů zpátky. 

 • Čtyřicetiletá Marion Reneau překonala svůj vlastní rekord pro nejstarší vítězku v UFC.  8/9 výher má stopkou, v bantamové váze je třetí největší finišerkou: 4 finiše. Nunes a Rousey mají šest.

 • Sara McMann má 4/5 porážek v kariéře stopkou. 

 • Reebok vyplácel 175 500. Stephens 20, Yahya a OSP 15, deset pak Andrade, Barao, Jouban, Saunders a Alvey. Všichni ostatní 5 a méně. 


 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky