přihlásit trvale
Nová registrace
Ohlédnutí za UFC on FOX 26

Ohlédnutí za UFC on FOX 26

přečteno: 785×
21.12.2017 v 11:35 | Autor: Caidel
diskuse: 0×
Rubriky: Články - bojové sporty / MMA / Svět

UFC on FOX 26: Lawler vs. Dos Anjos se konalo v sobotu 16. prosince v hale Bell MTS Place ve Winnipegu v Kanadě a šlo o druhý turnaj, který se ve Winnipegu konal - ten první bylo UFC 161 v červnu 2013. Byl to rozhodně velice zábavný turnaj - z jedenácti zápasů byl nudný vlastně jen jeden, jinak celkem samá paráda. Komerčně to ale tentokrát UFC rozhodně nevyšlo - na turnaj tohoto kalibru není návštěvnost 8862 diváků se vstupným 781 329 dolarů nic extra a slabší to je také se sledovaností: 1,78 milionu je zatím nejslabší výsledek z prosincových FOX turnajů za šest let a je to také druhý nejhorší výsledek FOX vůbec (po letním Weidman vs. Gastelum).  Škoda, protože fighty byly hodně koukatelné, trochu zde ale chyběly větší jména - širší veřejnosti je z hlavní startovky znám nejspíš jen Robbie Lawler a v co-main eventu se objevil zaskakující borec (který se ale také postaral o největší překvápko večera). Extraslabé byly předzápasy - ty byly tentokrát na Fox Sports 1 a udělaly jen 456 tisíc diváků. Maximálka pro hlavní startovku se přehoupla přes tři miliony během fightu RDA vs. Lawler. Nezvyklé je, že všechny bonusy skončily v předzápasech (protože Emmett nedal váhu a nemohl dostat bonus).

Zápas Tim Elliott vs. Piotr Menga se navíc rušil - Původní Eliottův soupeř Justin Scoggins se zranil začátkem měsíce a náhradník Pietro Menga nedal váhu (ani na vážení nedorazil), takže Tim Elliott proti němu odmítl nastoupit. Elliott dostal své show money, je ale na UFC docela rozzlobený, že mu nevyplatili také win money i když na ně několikrát apeloval. Ve srovnání s Lamasem ale vlastně dopadl ještě dobře. Navíc si to koncem měsíce rozdá s nováčkem Markem De La Rosou na UFC 219, protože ho UFC rychle přebookovalo (asi aby mu to vynahradili).

Hlavním zápasem byla vyzyvatelská eliminace ve velterové váze (potvrzeno ze strany Dana Whitea) mezi světovou trojkou a světovou čtyřkou - exšampionem velterové váhy Robbie Lawlerem (28-12 MMA, 13-6 UFC) a exšampinem lehké váhy Rafaelem dos Anjosem (28-9 MMA, 17-7 UFC). Otázkou bylo, zda zvítězí Lawlerova síla, nebo dos Anjosovo tempo - a po parádním akčním zápase máme jasno: Rafael dos Anjos byl zkrátka jednoznačně lepším borcem: 3x 50-45. Skvělé lowkicky, vynikajíci práce v klinčích a kombinacích nakrátko, kde se Lawlerovi vyrovnal a drsné tempo které RDA udržel celých pět kol. Zkrátka opravdu kvalitní všestranný výkon za který si RDA titulový zápas rozhodně zaslouží - a jak sám říká: titulový zápas by měl být můj, porazil jsem největšího tvrďáka v divizi. Lawler tradičně prokázal obrovské srdce a odolnost - poslední dvě kola už bojoval na jedné noze, protože mu jí RDA jednak rozkopal a jednak si Lawler při jednom z pádů zranil koleno. Sám Lawler po zápase uvedl, že se nehodlá vůbec na nic vymlouvat a RDA byl prostě daný večer lepší, na dos Anjosově výhře se ale okamžitě zkouší přiživit jiní. Do zápasu o pozici vyzyvatele ho už vyzvali Stephen Thompson a Colby Covington, ale trochu zapomněli, že to je pozice kterou si RDA právě vybojoval :) K Covingtonovi se RDA navíc vůbec nehodlá vyjadřovat, ten prý zatím v divizi nic nedokázal a má mlčet. Sám šampion Tyrone Woodley tvrdí, že Lawler i RDA udělali v tomhle zápase spoustu chyb a že on by takhle snadno vyhrál KO. RDA mu vzkazuje, ať už si konečně rozmyslí jestli půjde nebo nepůjde na operaci ramene a že se uvidí v kleci (zřejmě někdy v létě). RDA je nyní světovou trojkou, Lawler pětkou - a zajímavé je, že RDA vlastně v divizi působí jen od června, takže tři výhry na post vyzyvatele zvládl za půl roku. 

Největší překvápko se rozhodně urodilo v co-main eventu. V tom měl původně nastoupit Ricardo Lamas (18-6 MMA, 9-4 UFC) ve vysokoprofilovém fightu s José Aldem. Aldo vzal ale záskok proti Hollowayovi, což se mu nevyplatilo a na Lamase zbyl náhradnímk Josh Emmettt (13-1 MMA, 4-1 UFC) z Týmu Alpha Male. Emmett sice takhle narychlo nezvládl váhu (2,5 libry nad limit) a musí odevzdat Lamasovi část platu, jenže v závěru prvního kola trefil luxusní levý hák a Lamas byl v bezvědomí ještě než dopadl na zem. Lamas tedy vzal fight proti relativně no-name fighterovi místo exšampiona - a na hodně dlouhodou dobu si tak zarazil případný postup k titulu. Emmett (mimochodem třetí z týmu Alpha Male, kdo stál proti Lamasovi, takže měl od trenérů dost tipů) poskočil o 34. míst a stal se rázem novou postavou v divizi - je teď světovou pětkou. V posledních dvou zápasech má čtyři knockdowny, Lamasovi ale velmi uctivě nabídl možnost remače. Extrémně smutné pro Emmetta je ale to, že kvůli nenavážení nemůže dostat pozápasový bonus, který by měl jinak prakticky jistý. 

Parádní řežbou byl přesně podle očekávání zápas Santiago Ponzinibbio (26-3 MMA, 8-2 UFC) vs. Mike Perry (11-2 MMA, 4-2 UFC). V prvním kole měl ještě Ponzinibbio celkem problém dostat se skrz Perryho rány a vypořádat se s jeho silou, ale v dalších dvou kolech už si zkušenější a všestrannější borec svůj recept našel a Perryho jasně ubodoval 3x 29-28. Ponzinibbio je teď světvovou desítkou s šesti výhrami v řadě (čímž dorovnal nejdelší sérii Kamaru Usmana) a teď by opravdu rád nějakého TOP 10 soupeře. Perry klesá jen o jedno místo a je čtyřiadvacítkou, víceméně tak jen potvrdil, že má divácky velmi vděčný styl, který má ale své značné limity. Perry se po zápase nechal slyšet, že se nehodlá na nic vymlouvat, Ponzinibbio ho porazil, ale že bude muset trochu zapracovat na kardiu. Možná největší obětí celého zápasu by nakonec mohl být těžká váha Chase Sherman. Ten tak sázel na tenhle fight končící nějakým KO, že před zápasem na Twitteru žertovně prohlásil, že pokud se tak nestane, tak nechá klidně Ngannoua, aby mu vrazil jednu pěstí mezi oči, když on sám bude mít ruce svázané za zády aby se nemohl bránit :) Teď posílá Ngannouovi fotky svých dětí, aby ho obměkčil a „splátce“ sázky se vyhnul :)

Otvírákem hlavní startovky byl vysokoprofilový zápas v polotěžké váze. Stálice váhy Glover Teixeira (27-6 MMA, 10-4 UFC) nastoupil proti jedné z novějších tváří divize Misha Cirkunovi (13-4 MMA, 4-2 UFC). Oproti předpokladům to bylo trochu opačně - čekalo se, že v postoji bude mít Teixeira převahu a na zemi by to mohlo být napínavé. Místo toho Cirkunov držel s Teixeirou krok v postoji (vlastně ho i přestřílel), ale jakmile ho Teixeira strhl na zem, nebyl pro něj Cirkunov už žádnou konkurencí - nejprve slušný RNC pokus a pak TKO GNP které přišlo za necelé tři minuty prvního kola. Teixeira tak potvrdil že je s ním stále nutno počítat, Cirkunov si na vstup mezi elitu ještě nějakou dobu počká. Žebříčkově se nic nemění, Teixeira stále sedmička, Cirkunov #23. Teixeira si musí počkat na výsledek Cormier vs. Oezdemir, nejspíš ale bude potřebovat ještě nějakou výhru (protože naposledy prohrál s Gustafssonem). Zápas s Teixeirou chce hlavně Manuwa (prý na jaře v Londýně), ale to se Texieirovi moc nezdá - Manuwa poslední fight prorhál, takže Teixeirovi taková výzva nedává smysl, navíc úplně nechápe, proč by měl jezdit na Manuwův domácí píseček.

Podobně nečekané to bylo v zápase Jan Blachowicz (21-7 MMA, 4-4 UFC) vs. Jared Cannonier (10-3 MMA, 3-3 UFC). Odborníci přisuzovali jasnou výhodu v postoji Cannonierovi, ale Blachowicz přišel s výborně nabroušeným direktem a dvě kola vlastně zmateného Cannoniera k ničemu nepouštěl. Ten se rozjel a za direkt se dokázal dostávat až ve třetím kole, jenže to už bylo samozřejmě pozdě a Blachowicz si připsal výhru 3x 29-28. Blachowicz potvrdil post šestadvacítky, Cannonier vypadl z padesátky. Cannonier měl jinak původně nastoupit proti Nogueirovi, Nogueira měl ale pozitivní USADA test ze září a tak to za něj vzal právě Blachowicz. 

Výborný UFC debut se povedl prospektu z DWTCS, Julianu Marquezovi (7-1 MMA, 1-0) přezdívanému „Kubánská raketová krize“. Fight Ponzinibbio vs. Perry byl sice slušný, ale zápas Marqueze proti Darrenu Stewartovi (7-3 MMA, 0-3 UFC) byl ještě větší masakr, ačkoli to trvalo jen kolo a půl a borci za něj dostali pěkný bonus. Stewart přitom zaskakoval za zraněného Vitora Mirandu a na přípravu měl cca dva týdny. S obranou se oba moc nepárali a ustáli docela nesmysly (Marquez o sobě prý už začínal docela pochybovat). Stewart si ale opakovaně dost zbytečně nabíhal do gilotin a Marquezovi se v 2:42 druhého kola třetí gilotinový pokus podařilo utáhnout. Marquez tak v UFC začíná jako #72 s pěkným bonusem a v pozápasovém rozhovoru předvedl i solidní osobnost a vyzval Tyrona Woodleyho na souboj o nejhezčí „plnovous.“ Marquez má všech sedm výher v kariéře stopkou, tohle byla ovšem jeho první submise. Se Stewartem se ale hodně zapotil, tak nevím, jak moc výš bude v divizi stoupat. Stewartovi přechod do střední moc nezafungoval, prohrál tu zatím oba zápasy, žebříčkově je #205 a má nyní čtyři zápasy bez výhry v řadě (jedno NC).  

Galore Bofando (5-3 MMA, 1-1 UFC) opět potvrdil, že je nesmírně neortodoxním postojářem, ale zároveň také nováčkem v MMA. Takže proti zkušenému Chadu Laprisemu (13-2 MMA, 6-2 UFC) sice začal slibně knockdownem (ve kterém Lapriseho stihl zasáhnout snad třemi zásahy, zatímco se kácel), jenže když Laprise vzal v krizi Bofanda na zem, bylo vymalováno. Bofando nenabídl žádnou smysluplnou obranu, Laprise rychle získal plný posed a rozbušil Bofanda GNP TKO v 4:10 prvního kola. Laprise má ve velteru bilanci 3-0, je světovou #76 a doufá, že příště už dostane nějaký větší fight, Bofando je světová #640 a tedy suverénně nejslabším borcem celého turnaje. Nezbývá než doufat, že na ostatních aspektech MMA zapracuje, protože kickboxersky jde vážně o unikát. 

KO bonus večera bral Nordine Taleb (14-4 MMA, 6-2 UFC), zejména díky tomu, že Josh Emmett bonus dostat nemohl. I tak byl ale jeho knockout Dannyho Robertse (14-3 MMA, 3-2 UFC) velmi působivý: Taleb škrtl Robertse highkickem hned po úvodním seznamování, Roberts se zhroutil na klec které se musel zachytit aby nespadl a tím zůstal zcela nechráněn proti dorážce Taleba přímo mezi oči v 59 vteřině zápasu. Roberts se pak pokoušel argumentovat s rozhodčím, že byl fit, ale to si nejspíš jen nepamatuje, že byl úplně vypnutý. Taleb a Roberts byl vcelku náhodně sestavený fight, protože Taleb měl původně jít se Sultanem Alievem a Roberts se Sheldonem Westcottem, ale oba odpadli a tak Taleba a Robertse postavili proti sobě. Taleb poskočil na pozici světové #42 a vypršela mu smlouva s UFC, takže si celkem pěkným způsobem řekl o prodloužení. Roberts je teď #68 a všechny tři porážky v kariéře utrpěl stopkou. 

Abel Trujillo (15-8 MMA, 6-4 UFC) sice před zápasem sliboval finiš v prvním kole a vraždu v kleci, neboť John Makdessi (15-6 MMA, 8-6 UFC) prý vůbec není na jeho úrovni, to se ale fatálně přepočítal. Makdessi svou technickou postojařinou úplně v pohodě odkontroloval celý zápas a Trujilla vůbec do ničeho nepustil, takže po zásluze zvítězil 3x 30-27 a pak se s Trujillem ještě v kleci zhádal kvůli nedostatkuk respektu (nutno poznamenat, že s respektem to může být těžké, když Makdessi v průběhu fightu Trujilla jednou kopl do rozkroku a jednou šťouchl do oka). Makdessi se vrátil do světové stovky jako #78 a změna scenérie mu zřejmě prospěla - přestoupil z Tristaru do Roufusportu, prý už potřeboval změnu a teď je prý vnitřně velmi v pohodě. Naopak Trujillovi se silná prohlášení hodně nevyplatila, pohoršil si o 28 míst a stal se padákem turnaje - je teď #117 a s druhou porážkou v řadě by si asi neměl před zápasem tolik vyskakovat. 

Zápasy Oluwale Bamgboseho (6-4 MMA, 1-4 UFC) jsou celkem čitelné - buď vyhraje něčím zběsilým a agresivním v prvním kole, nebo končí poražen. Tentokrát stál proti Alessio Di Chiricovi (11-2 MMA, 2-2 UFC) a zápas skončil až ve 2:14 druhého kola, takže je vcelku jasné, jak to dopadlo :) Co se ovšem vymykalo obvyklému průběhu byla Bamgboseho pasivita. Ten to očividně chtěl pojmout jinak a nevyšťavit se, takže vlastně celý zápas jen utíkal a do ničeho se nepouštěl, takže to byla hrozná nuda (dohromady jen 7 úderů za celé kolo). Di Chirico ho ale v druhém zachytil při nástupu do klinče a vzal ho luxusním kolenem přímo mezi tykadla, takže byl Bamgbose kaput ještě než se složil k zemi - navíc padal hodně atypicky na placáka dopředu, takže působivý vizuál - a Di Chirico si tak odnesl bonus za KO večera. Di Chirico má 9/11 výher před časovým limitem a je světovou 115, Bamgbose se propadl o 27 míst (padák turnaje Trujillo jen o jedno víc) a je kolem světové dvěstěpadesátky. Navíc zažívá kariérní krizi a nabral tři KOčka v řadě a téměř jistě zamíří zpátky do regionálek (má na kontě ostatně jen deset fightů). Dokud to pro Bamgboseho bylo KO nebo padni, tak to bylo zábavné, ale teď to ještě navíc byla nuda, což mu určitě v očích manažmentu nepomůže.

V zahajovacím zápase večera se střetly dvě nesmírně nečitelné velterové váhy. Domácí Jordan Mein (30-12 MMA, 4-4 UFC) a Erick Silva (19-9 MMA, 7-8 UFC). A lépe se zvládl namotivovat právě domácí Mein. Ten nastupoval do zápasu s třemi prohrami v řadě a s dvěma porážkami od té doby, co se vrátil k MMA kariéře (prosinec 2016). Teď se psychicky nahypoval natolik, že do té klece prý šel klidně i umřít a i po zápase byl spokojený hlavně s tím, že se prostě vážně snažil (což nebylo v minulosti vždy pravidlem). Mein si tak dokráčel pro jasné vítězství 2x 30-27, 30-26. Mein tlačil, kombinoval, dával porazy, zkrátka komplexní výkon, zatímco Silva nepředvedl vlastně nic a byl v kleci obrovským zklamáním. Vždy obávaný jako ofenzivní dynamo který soupeře buď složil, nebo sám padl byl tentokrát pasivní, nic nezkoušel a na zemi jen bránil v guardu. Jeho UFC bilance se propadla do záporu a s takovými výkony pro UFC cenu moc nemá, prohrál teď druhý zápas v řadě a celkově má bilanci 1-4 v posledních pěti. Naopak Mein přebouchal Silvu o 81 zásahů, zvrátil sérii tří porážek a vyhrál poprvé od srpna 2014 a stal se také skokanem turnaje - posunul se o 82 míst na post světové #50. 

 

Zajímavé statisitky:

 • Návštěvnost: 8862. Vybrané vstupné: 781 359.

 • Sledovanost: 1,78 milionu. 

 • Startovka: 11 zápasů. Čistý zápasový čas: 1:52:23

 • Sázkoví favorité: 7-4.

 • Slow-motion highlighty

 • Rafael dos Anjos má nyní ve velterové váze bilanci 3-0. Působí zde ale jen od června 2017.

 • RDA má 10/17 výher v UFC na body. 

 • Na podstatné zásahy to bylo 172-86 pro RDA. Na celkové údery 219-137 RDA. Kopy 24-1 RDA. Zásahy v klinči 58-38 RDA. Zásahy na tělo 48-32 RDA. Přesnost pro RDA 59%, Lawler 40%.

 • Lawler má v rámci aktuálního UFC turnusu bilanci 9-3. Tohle byla ale jeho první porážka v netitulovém zápase.

 • Lawler od 1.3.2013 inkasoval už 953 podstatných zásahů - nejvíc ze všech fighterů v UFC. 

 • Josh Emmett si v posledních dvou zápasech připsal pět knockdownů, proti Lamasovi měl zásahovou přesnost jen 26% (10 úspěšných zásahů). Ta jedna ale stačila. 

 • Ricardo Lamas má v pérové váze bilanci 9-4, všechny stopky v kariéře utrpěl KO. 

 • Santiago Ponzinibbio si připsal ve velterou šestou výhru a dorovnal tak aktuální rekord Kamaru Usmana. 

 • Ponzinibbio přestřílel Perryho o 27 podstatných zásahů. 10-13 v prvním, 40-20 v druhém a 28-18 v třetím. 

 • Zásahy na hlavu: 56-34 Ponzinibbio, kopy 14-5 Ponzinibbio, údery na zemi 11-0.

 • Mike Perry má obě porážky v kariéře na body. 

 • Glover Teixeira má 8/10 výher v UFC stopkou. S deseti výhrami od roku 2012 drží divizní rekord a s osmi stopkami je druhý s Ovince Saint Preuxem za Jonesem a Liddellem (oba 9). 

 • Teixeira byl na zemi stoprocentně úspěšný - trefil 11 úderů z 11 pokusů. 

 • Misha Cirkunov poprvé prohrál dva zápasy po sobě - UFC kariéru přitom zahájil 4-0. Všechny kariérní porážky má stopkou, v UFC obě KO. 

 • Julian Marquez má všech 7 výher v kariéře stopkou. Šest KO/TKO a tohle byla první výhra vzdáním soupeře (potřeboval na to tři submise). 

 • Stewart v posledních čtyřech fightech ani jednou nevyhrál - jeden NC a tři prohry. Ve střední je nyní 0-2 a obě stopky v kariéře utrpěl submisí. 

 • Chad Laprise má od přestupu z lehké do velteru bilanci 3-0. Všechny UFC stopky TKO.

 • Galore Bofando utrpěl první KO v kariéře (i když na zemi).

 • Reebok vyplácel 157 500 dolarů. 20 tisíc brali RDA a Lawler, 15 jen Lamas a 10 tisíc měli Teixeira, Makdessi, Trujillo, Mein a Silva. Všichni ostatní 5 a méně. 


 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky