přihlásit trvale
Nová registrace
Ohlédnutí za UFC on FOX 25 a UFC FN 113

Ohlédnutí za UFC on FOX 25 a UFC FN 113

přečteno: 1266×
27.07.2017 v 16:45 | Autor: Caidel
diskuse: 3×
Rubriky: Články - bojové sporty / MMA / Svět

Další ohlédnutí, tentokrát také za dvojicí turnajů a to za větším UFC on Fox 25: Weidman vs. Gastelum z Long Islandu ve státě New York a UFC Fight Night 113: Ponzinibbio vs. Nelson, který se konal o týden dříve ve Skotsku.

UFC on FOX 25 se konalo v sobotu 22. července a šlo o vůbec první turnaj, který UFC na Long Islandu uspořádalo. Hodně se zde sázelo hlavně na místní borce a tak se z New Yorku předvedla celá řada domácích - například Weidman, Villante, Good a další. Návštěvnost turnaje byla 11 918 diváků, kteří na vstupném zaplatili 1,088 milionu, co se ale vůbec nezdařilo byla sledovanost - nakonec se nepotvrdily první prognózy se sledovaností 1,64 milionu, která by z toho dělala nejhorší turnaj ze série FOX, ale ani po započtení overnight ratingů to nebyla moc sláva - 2,046 milionu a tedy druhý nejhorší výsledek (právě po UFC on FOX 24). A možná nejde o zanedbatelný trend, protože doposud nejhorší výsledek 1,745 milionu měl turnaj předchozí UFC on FOX 24, jinak se pod dva miliony dostal jen UFC on FOX 11, všechny ostatní byly nad. Lidé ale asi nechtěli moc koukat na televizi obecně, protože ač byla sledovanost jen 2.046 milionu, i tak byl ale pro věkovou skupinu 18-49 nejsledovanější TV pořad. Předzápasy na Fox sledovalo 1,137 milionů. Maximálka během přenosu FOX 25 byla 2,7 milionu (během fightu Weidman vs. Gastelum) a to je zatím historicky nejméně - Johnson s Reisem se dostali na 2,8 milionu. 

Hlavním zápasem večera byl fight mezi bývalým šampionem střední váhy Chrisem Weidmanem (14-3 MMA, 10-3 UFC), žijícím v New Yorku a Kelvinem Gastelumem (13-3 MMA, 8-3 UFC) vítězem TUF 17 jenž se po problémech s vahou ve velteru celkem úspěšně chytil i ve střendí. Weidman zde bojoval doslova o kariéru, protože ač na elitní úrovni, poslední tři zápasy prohrál a výhru už vážně nutně potřeboval. A také jí získal: Gasteluma nakonec dostal arm-trianglem ve 3:45 třetího kola aby se vzápětí označil za nejlepšího na světě, skutečného šampiona a pochopitelně došlo i na výzvu Bispingovi s kterým se ještě několik dní po turnaji aktivně uráží v médiích (a už došlo na urážky otců, narážky na šihlání a tak podobně, zkrátka kvalitka). Weidman nicméně není nejlepší na světě, je nyní světovou šestkou a s další porážkou už to s ním mohlo být opravdu zlé. Navíc se ani nedá říci, že by Gasteluma nějak zvlášť přejel - většinu fightu Weidman sice kontroloval, jenže až do finiše Gasteluma moc nedemoloval a především Weidman v závěru prvního kola putoval po úderu k zemi (sám to označil za první knockdown v kariéře) a mít Gastelum na následné GNP víc času, mohl Weidmana dorazit. Alespoň si to tedy myslí Gastelum - a rozhodně je to jeden z možných scénářů. Weidman už se tedy prakticky vidí zpět na pozici šampiona, to se ale podle všeho vidí špatně, protože na Bispinga má samozřejmě přednostní nárok Whittaker i když ten si teď bohužel léčí zraněné koleno, takže za určité příznivé konstelace (když je Mousasi pryč) by Weidman do tituláku vklouznout mohl, bylo by to ale krutě nezasloužené. Gastelum si sice vedl velmi dobře, a je nyní světovou třináctkou, opakovaně ale trvá na tom, že chce zpátky do velteru a příští zápas chce opravdu, ale opravdu právě tam. Uvídme jestli mu UFC dá ještě šanci, Gastelum už v minulosti třikrát velter nenavážil a jak ukazuje Whittaker, někdy je lepší se na shazování prostě vykašlat. Podle Gasteluma byl ale Weidman fyzicky velmi silný, takže to bude asi hlavní důvod. 

Co-main eventem byl souboj mezi Dennisem Bermudezem (16-7 MMA, 9-5 UFC) a Darrenem Elkinsem (23-5 MMA, 13-5 UFC).  Hodně se toho mluvilo o předchozí Elkinsově výhře nad Bekticem - Bektic Elkinse dvě kola válcoval, ale v třetím udělal chybu a byl knockoutován. Elkins nyní tvrdil, že podobné výkony dokáže zopakovat, Bermudez naopak prohlašoval, že ho přejede stejně jak Bektic, ale neudělá chybu jako Bektic. To bylo ale od Bermudeze, jenž je bohužel proslulý svým špatným fight IQ přehnaně optimistické. I v tomto fightu daroval Elkinsovi přesně ten zápas, který Elkins potřebuje (zápasení, klinčování) a i když to v závěru málem otočil, stejně nakonec Bermudez prohrál těsným rozhodnutím 2x 29-28, 28-29. Elkins si pravda výhrou úplně jistý nebyl (jak sám uvedl), ale vyhrál pátý zápas v řadě, což je druhá nejdelší sérka divize hned po šampionovi a potvrdil svou pozici světové sedmičky, takže ejhle - najednou se o něm může mluvit v souvislosti s titulem. Pro Bermudeze se také nic nemění, zůstává světovou pětadvacítkou s obrovským potenciálem, ale špatnými rozhodnutími v kleci a už zhruba tři roky jede systém dvě výhry - dvě porážky. Tohle byla druhá porážka (a první bodová porážka kariéry), teď by měl dva zápasy vyhrát :)

Domácí Gian Villante (15-9 MMA, 5-6 UFC) měl v prvním kole Patricka Cumminse (10-4 MMA, 6-4 UFC) několikrát hodně načatého, takže Cummins skončil zápas pořádně zkrvavený a domlácený, ale ani tak ho nedokázal dorazit - a Cummins tak zasrdcařil a po náročné bitvě Villanteho udolal těsně na body 2x 29-28 28-29. Takhle vypadal Cummins po zápase v sanitce (prý selfíčko pro dámy).  Cummins je teď světová #24 a má bilanci 2-3 v posledních pěti. Villante v posledních sedmi střídá výhry s prohrami, tohle si ale hodně pokazil a vyhrát to měl. 

Nejvýše nasazeným mužem celého turnaje byl v otvíráku hlavní startovky Jimmie Rivera (21-1 MMA, 5-0 UFC), toho času světová čtyřka. Toho čekala jeden z divizních prospektů Thomas Almeida (21-2 MMA, 5-2 UFC). Rivera ale Almeidu pohodlně ubodoval 30-26, 30-27, 29-28 a dařilo se mu hlavně v prvním kole ve kterém pomalu začínajího Almeidu poslal dvakrát k zemi. Almeida se ale postupně do zápasu dostal a ve třetím už podle jednoho z rozhodčích i vítězil. Zajímavé je, že Rivera je považován už za veterána a Almeida spíše za prospekt - přitom mají prakticky totožné bilance a Almeida už má v UFC sedm fightů oproti pěti Riverovým. Rivera je ale o tři roky starší (28), než Almeida (25). Rivera má nyní rozjetou dvacetizápasovou vítěznou sérii, neprohrál od listopadu 2008 a delší sérii v UFC teď má jen Nurmagomedov (24). Sám Almeida měl ovšem dvacet zápasů bez porážky také a to ještě loni v květnu, než ho porazil Cody Garbrandt a sérii mu tak překazil. Garbrandt drží rekord v délce vítězné série v bantamu - pět výher a Rivera ho právě dorovnal. A už také přišel čas a řekl si tak o špičku divize: Garbrandta nebo (pokud to kvůli zranění nebo načasování nepůjde) tak Cruze. 

Zápasem večera se stala velmi vyrovnaná přebíjená mezi Elizeu Zaleski dos Santosem (17-5 MMA, 2-2 UFC) a Lymanem Goodem (19-4 MMA, 1-1 UFC) která byla podstatně vyrovnanější, než by napovídalo výsledné vítězství 2x 30-27, 28-29 pro Zaleskiho. Vtipné je, že Zaleski předem předvídal, že by to  zápas večera opravdu být mohl. Přitom zrovna forma Gooda byla velkou otázkou, do klece se totiž vracel po téměř přesně dvouleté pauze (dva roky a jednom týden navrch). Zaleski je nyní žebříčkově 43. Good se vrací jako 92. Good zatím všechny čtyři porážky v kariéře utrpěl na body a to včetně té, kdy před sedmi lety přišel o titul Bellatoru (dnes už málokdo ví, že Good byl jejich prvním šampionem velterové váhy, než to na tři roky přebral Ben Askren). 

Parádní UFC debut si připsal neporažený bývalý hráč NFL Eryk Anders (8-0 MMA, 1-0 UFC), který zde zaskakoval za zraněného Alessio di Chirica. Jakožto hráč NFL je Anders atleticky dost jinde než většina fighterů a v zápase se zkušeným Rafaelem Natalem (21-9-1 MMA, 9-7-1 UFC) to bylo sakra znát. Anders má zjevně obrovskou ránu, takže to Natalovi nechutnalo od prvních úderů, byl záhy otřesen a KO rozdrcen za 2:54 prvního kola. Moment kdy Natal přebíhá celou klec a bourá do pletiva bude zřejmě highlightem ještě hodně dlouho. Anders se stává skokanem turnaje - výhrou nad veteránem si polepšil si o 127 příček a je nyní světovou #32. Vzhledem k pozici záskoku to neměl na váze úplně jednoduché a při vážení byla malá kontroverze s dotykem plenty, ale je znát, že komise v New Yorku si to po fiasku s Cormierem už hlídá, takže všichni reagovali hodně podrážděně a navíc Anders v tu chvíli normálně navážil a podle všeho se opravdu jen chtěl podívat na číslo na váze na které neviděl :) Malé videjko zde, ale jak v něm uvidíte, ani Cormierův švindl není nic proti tomu co o něco později zkoušel ten borec z Bellatoru :) Natal padá na pozici světové čtyřicítky, prohrál tři zápasy v řadě a zažívá nejhorší krizi v kariéře. S jeho setrváním v UFC to tak nevypadá zrovna růžově. 

Andersovo KO bylo sice působivé, ale Alex Oliveira (18-3-1 MMA, 7-2 UFC) předvedl v zápase s Ryanem LaFlare (13-2 MMA, 6-2 UFC) ještě lepší. LaFlare se  v prvním kole předvedl jako lepší zápasník a Oliveiru kontroloval na zemi, ten si ale v druhém dal velký pozor aby nedal LaFlaremu příležitost k porazu a v druhé minutě si skvěle načasoval kontra hák do LaFlareho náběhu který ho na místě vypnul. Oliveira se ani nepokoušel LaFlareho dorážet, čisté walk-away KO a Oliveira o 50 tisíc pozápasového bonusu bohatší. Sám to ale kupodivu neoznačuje za své nejlepší KO, tím prý bylo KO Piotra Hallmana z UFC FN 77 za které bral bonus také. Oliveira má nyní ve velteru bilanci 5-1 s jedním No Contestem, posunul se na pozici světové desítky a změna váhy z lehké mu zjevně svědčí. 14/17 výher má stopkou, v UFC 5/7. LaFlare, nyní světová šestadvacítka utrpěl první KO v kariéře. 

Podobný začátek jako Villante - Cummins měl i fight Chase Sherman (11-3 MMA, 2-2 UFC) vs. Damian Grabowski (20-5 MMA, 0-3 UFC). Sherman Grabowskiho rozbombil hned na začátku, potom už ale podobnost zápasů končí. Sherman předvedl velmi taktický výkon (což je u něj novinka), Grabowskiho nikdy pořádně nepustil do zápasu a ukočíroval pohodlnou a jasnou výhru 2x 30-27, 30-26. Sherman poskočil o 76 míst a vrací se do světové stovky, Grabowskimu UFC kariéra zatím vůbec nevychází a nabral třetí výhru v řadě. Vzhledem k tomu, že se objevily zprávy o tom, že by se Grabowski rád vrátil do Polska a podepsal s KSW, je dost pravděpodobné, že v UFC končí (i když už tak od půlky roku 2010 působil převážně v zahraničí - M-1 v Rusku, Bellator a nyní také UFC, jen tři fighty měl od té doby v polské MMAA). Grabowski měl jinak původně čelit Christianu Colombovi na turnaji ve Švédsku, kvůli zranění obou borců se fight přesouval sem a pak byl Colombo kvůli dalšímu zranění nahrazen Shermanem což tedy pro Grabowskiho nedopadlo dobře. Sherman jinak patří mezi největší střelce divize - tohle byla jeho první bodová výhra v kariéře a za poslední dva zápasy si připsal celkem 214 podstatných zásahů, což je na těžkou váhu hodně dobré. 

Doslova mašinou na porazy je neporažený Jeremy Kennedy (11-0 MMA, 3-0 UFC). Ten bral Kyle Bochniaka (7-2 MMA, 1-2 UFC) doslova kdykoli se mu zachtělo, což jasně určilo průběh zápasu a bodové skóre 2x 30-27, 29-28. Kennedy zatím všechny tři zápasy v UFC vyhrál na body, zajímavější ale je, že v nich naskóroval celkem 21 porazů. Sedm za fight, to je hodně slušný průměr - a nutno poznamenat, že některé Kennedyho porazy se provedením dost vymykaly tomu co bývá k vidění (zejména se mi vybavuje jeden, kdy drive v půlce otočil o devadesát stupňů a dokončil ho úplně jiným směrem než začal). Kennedy zde byl jasným favoritem a tak si tabulkově moc nepolepšil - jen o tři místa na #48. Už ale začal pošilhávat po známých soupeřích a tak vyzval Graye Maynarda - prý ho velmi respektuje a má slušné jméno, navíc nedávno vítězil (pro Kennedyho navíc chytrá volba, úderově toho od Maynarda až tolik nehrozí a šlo by čistě o zápasnický rozstřel). Bochniak nabral i svou druhou kariérní porážku na body, tabulkově si také moc nepohoršil (jen o dvě místa na #204), získal ale dost velkou tržnou ránu nad okem

V dalším fightu se setkali dvě překvápka. Marlon Vera (10-3-1 MMA, 4-2 UFC) který ve svém předchozím fightu sundal Brada Picketta headkickem a Brian Kelleher (17-8 MMA, 1-1 UFC) který v UFC debutu odškrtil Iuri Alcantaru gilotinou. Na své úspěchy tentokrát navázal Vera, který v druhém kole předvedl parádní techniku s hrozbou kimury z které přišel do čisté páky a Kelleher musel odklepat v 2:18. Vera tak po dvou solidncíh výhrách poprvé vstupuje do světové patnácky jako #13, Kelleher naopak z TOP 15 kam ho katapultovala výhra nad Alcantarou vypadává a je #22. Kelleher má zatím všech pět porážek v kariéře submisí. Vera se toho nebojí a zažádal o zápas s Riverou (to je ale přece jen asi moc) - Riverovi totiž v minulosti odpadl z jednoho zápasu soupeř Bryan Caraway a Vera byl nabídnut jako náhradník. Rivera náhradu přijal, ale o den později si to rozmyslel s tím, že výhra nad Verou by mu nic nedala. Teď se mu Vera přiblížil na dostřel a chce mu ukázat, že je to jinak. 

Druhý působivý debut večera byl v těžké váze a postaral se o něj Junior Albini (14-2 MMA, 1-0 UFC) který s MMA v Brazílii začal aby shodil váhu (míval i 164 kilo). Proti němu prověřený Timothy Johnson (11-4 MMA, 3-3 UFC), který ovšem už v předzápasovém rozhovoru udělal zásadní chybu a hlásil, že s Albinim nechce zápasit ale boxovat, což je Albiniho silná stránka. Albini se v kleci prezentoval dobrou pohyblivostí, Johnsona si nepustil k tělu a velmi rychle předvedll, že je podstatně lepší postojář, takže Johnsona načal a za necelé tři minuty také knockoutoval, což mu vyneslo pozápasový bonus a skok v tabulkách o 120 míst (druhý největší skok večera) těsně mimo světovou pětadvacítku na #26. Bonus se bude Albinimu hodit, konečně prý může koupit dcerce nějaké hračky, protože doteď si musela hrát s prázdnými lahvičkami od šamponu. Albini má 12/14 výher v kariéře stopkou, Johnson prohrál KO poprvé v kariéře a v posledních šesti zápasech střídá výhry s prohrami. 

Shane Burgos (10-0 MMA, 3-0 UFC) zůstává neporažený a připsal si jasné vítězství nad Godofredo Pepeyem (13-5 MMA, 5-5 UFC). Bitva celkem zábavná, ale jednoznačná: 2x 30-26, 29-28. Pepey tradičně zkoušel možné i nemožné, ale moc neřeší základy, takže si soupeři prostě hlídají ty nečekané věci a třeba direkty od něj moc nehrozí. Burgos je nyní 34., Pepey si pohoršil o 21 míst (i pouhých 21 míst je největší propad turnaje) a je #65.

V zahajovacím zápase večera Chris Wade (12-3 MMA, 5-2 UFC) ubodoval 2x 29-28, 30-27 Frankie Pereze (10-4 MMA, 1-3 UFC) . Wadeovi to zajistilo vstup do stovky na pozici #99, Perez byl nejníž nasazeným mužem startovky jakožto světová #294. Z bojovnického důchodu se vrátil loni v prosinci, oba zápasy od té doby ale prohrál, takže v UFC (a nejen tam) dost možná skončí. 

 

Zajímavé statistiky:

 • Návštěvnost: 11 918. Vybrané vstupné: 1,088 milionu. Sledovanost na FOX: 1,64 milonu (nejhorší v sérii).

 • Čistý zápasový čas 13 zápasů: 2:28:38

 • Debutanté pouze 2: Albini a Anders, oba působivé výhry.

 • Sázkoví favorité: 6-7. Poprvé od FN 101 tak vyhrálo víc outsiderů než favoritů

 • Bonusy: Zápas večera: Elizeu Zaleski dos Santos vs. Lyman Good. KO večera: Alex Oliveira a Junior Albini. Netradičně tak žádný bonus nemířil na hlavní startovku, což se stalo naposledy na FN 99. 

 • V hlavních zápasech večera Weidman nechybuje. Má zde bilanci 5-0. Nyní přerušil sérii tří KO porážek a vyhrál poprvé od května 2015. 

 • Weidman má 7/10 UFC výher stopkou (čtvrtý na počet finišů) a je osmým borcem historie jenž ve střední váze dosáhl deseti výher. Ve všech deseti výhrách přestřílel soupeře a ve všech 13 zápasech v UFC vzal soupeře aspoň jednou na zem. 

 • Wedimanových 36 porazů je rekord divize (společně s Rafaelem Natalem). 

 • Gastelum má v hlavních zápasech večera naopak bilanci 0-2 a jeden vyhraný no-contest. Ve střední váze má bilanci 3-1-1 NC, ale chce zpět do velteru.

 • Gastelum prohrál submisí poprvé v kariéře, v pěti posledních zápasech ale šestkrát poslal soupeře k zemi. 

 • Darren Elkins má v pérové váze bilanci 12-3 a jeho 12 výher je v této váze hned za Hollowayem (13). Elkins má pět výher v řadě a v tom je také druhý za Hollowayem (10). 10/13 UFC výher má Elkins na body. 

 • Elkins má na kontě 1511 zásahů v pérové váze a drží tak divizní rekord. 

 • Elkins má na kontě 35 porazů v pérové váze. Historicky je tak druhý právě za svým soupeřem Bermudezem (38).

 • Elkins v pérové váze zkusil 20 submisí - opět divizní rekord.

 • Bermudez prohrál na body poprvé v kariéře a má bilanci 2-4 v posledních šesti. 

 • Jimmie Rivera neprohrál od listopadu 2008 a má nyní sérii 20 výher v řadě. Delší má jen Nurmagomedov (24). Riverův soupeř Almeida měl dvacet výher v řadě loni také, ale sérii už mu překazil Cody Gabrandt.

 • V UFC má Rivera pět výher což je společně s Garbrandtem nejdelší série v divizi.

 • Rivera má 15/21 výher na body. V UFC pak 4/5.

 • Almeida prohrál na body poprvé v kariéře. 

 • Rafael Natal prohrál třetí zápas v řadě a zažívá největší krizi v kariéře. 6/9 porážek v kariéře má KO.

 • Chase Sherman vyhrál na body poprvé v kariéře. V posledních dvou UFC zápasech nastřílel celkem 214 podstatných zásahů.

 • Damian Grabowski prohrál na body poprvé od září 2010 - tedy po téměř sedmi letech a 11 zápasech. 

 • Reebok vyplácel 140 tisíc. Nejvíc brali veteráni Elkins a Natal (15). Weidman a Gastelum v hlavním fightu večera 10 stejně jako Bermudez a Villante. Nejlepší muž startovky, světová čtyřka Jimmie Rivera je ale stále v nejnižší sazbě za pouhé 2500 dolarů (od příště už 5000)

 

 

UFC Fight Night 113: Nelson vs. Ponzinibbio

UFC Fight Night 113: Nelson vs. Ponzinnibio se konala o týden dříve v hale SSE Hydro ve skotském Glasgow a šlo o historicky druhý turnaj, který se v Glagow konal. Ač evropská tour, turnaj byl vysílán na Fox Sports 1, kde ho ale sledovalo jen 402 tisíc diváků. Předzápasy pak 284 tisíc. Čísla ale nejsou porovnatelná s ostatními Fight Night, díky časovému posunu se tohle vysílalo v USA v neděli ráno. Podobný turnaj ve Švédsku v minulosti sledovalo 496 tisíc fandů. Přímo na místě do haly dorazilo 10 589 fandů kteří na vstupném zaplatili 1,2 milionu dolarů.

Favorité vítězili dle očekávání (9-3) a na turnaji se předvedlo také šest nováčků kteří skončili večer 3-3 (Henry a Teymur a Willis a Mulhernon ovšem nastoupili proti sobě, takže 2-2 bylo víceméně dáno předem).

A teď již k zápasům.

Hlavní zápas večera byl souboj islanďana trénujícího v SBG Ireland Gunnara Nelsona (16-3-1 MMA, 7-3 UFC) a Santiago Ponzinibbia (25-3 MMA, 7-2 UFC). Oba šli do zápasu s rozdílnými pocity - Nelson Ponzinibbia nepovažoval za úplně top soupeře a už předem se nechal slyšet, že by příště rád nějaké větší jméno, Ponzinibbio se naopak velmi těšil, jak Nelsona sundá v main eventu před domácím publikem a zahájí tak svou cestu k titulu. A lépe se trefil Ponzinibbio. V úplném úvodu vypadal trochu zaskočen nestandardním karate stylem Nelsona, ale jakmile se rozjel, byla jeho síla jasně na odiv. Přímou pravou Nelsona rozhodil a už mu nedal čas na rozdýchání. Trocha nahánění po kleci včetně jednoho chycení za trenky (nejspíš v zápalu boje) a levačka zakončila zápas v 1:22 prvního kola. Ponzinibbio bere bonus za KO večera, stává se světovou patnáctkou a připisuje si pátou výhru v řadě se čtyřmi KO výhrami v prvním kole. Zkrátka parádní výkon po kterém ho lze rozhodně označit za nové jméno na špičce váhy. Ponzinibbio po zápase vyzval Carlose Condita nebo Neila Magnyho. Magny už zápas má, Condit je momentálně volný. Ponzinibbio byl jako světová patnáctka nejvýše nasazeným mužem turnaje, ale hned dvě ženské bojovnice jsou na tom ve svých divizích ještě lépe. Nelson po zápase uvedl, že ho Ponzinibbio těsně před finišem šťouchl do oka (rozhodčí si ničeho takového nevšiml) a že to byla příčina jeho porážky. Chybou prý bylo to, že se Nelson rozhodl pokračovat místo aby si vyžádal tíme - až na to, že nic takového fighter udělat nemůže, takže je zde trochu neporozumění pravidlům. Nelson je nyní světová 21. a tohle bylo jeho první KO v kariéře. 

V co-main eventu nastoupila domácí oblíbenkyně publika Joanne Calderwood (11-3 MMA, 3-3 UFC) proti Cynthii Calvillo (6-0 MMA, 3-0 UFC). Domácí fans však měli málo důvodu k radosti - Calderwood opět nenavážila (118 liber, tedy dvě libry nad), odevzdala Cynthii 20% svého platu a v zápase pak vypadala celkem utahaně a nechala se neporaženou Cynthií ubodovat. U Joanny je tak vcelku jasné, že jí váha 115 liber prostě nesvědčí - váhu opakovaně nedává a výkony na této váze nejsou nic extra. Jeden fight však v UFC měla na váze 125 liber a v něm vypadala fantasticky. Takže zrovna u Joanny jde vyloženě o čekání než UFC novou váhu otevře. Calvillo je nyní světovou čtrnáctkou a s třemi výhrami v řadě je společně s Felicí Herrig druhá v délce vítězné série za šampionkou Joannou (8 výher). Jinak předpokládám, že Cynthii příliš fanoušků nezná - ale stala se letos prvním bojovníkem/bojovnicí v UFC jenž dosáhla na tři výhry. A to máme teprve červenec. Joanna poprvé v kariéře prohrála na body a také poprvé v kariéře prohrála dva zápasy po sobě.  

Velmi slušnou výhru si připsal také Paul Felder (14-3 MMA, 6-3 UFC) a to nad domácím borcem Stevie Rayem (21-7 MMA, 5-2 UFC) který si sice zápas na tomto turnaji nechtěl nechat utéct ani za nich, ale jenž zde i tak utrpěl první KO v kariéře. Felder ho z klinče sundal kolenem a pak ho na konci čtvrté minuty dorazil ukrutnými lokty. Felder se tak posouvá do světové pětadvacítky - a přípravu na zápas měl hodně problematickou. Nedávno totiž měnil tým - nyní trénuje v Roufusportu a celý sedmitýdenní přípravný kemp strávil v naprostém odloučení od rodiny právě v Roufusportu. Týden před začátkem kempu mu navíc zemřel otec a tím, že se Felder zatím soustředil na přípravu se sám přiznal, že mu to zatím nedocvaklo, protože se s rodinou za poslední dva měsíce zatím viděl jen pár dní. Mimo solidní výhry získal Felder v UFC také pozici jako komentátor Dana White Contender Série a potěší ho jistě i 50 tisíc KO bonusu. 

Jack Marshman (22-6 MMA, 2-1 UFC) úspěšně zkracoval vzdálenost na delšího Ryana Janese (9-3 MMA, 1-2 UFC) a ubodoval ho 3x 29-28. Marshman tak má bilanci 10-2 v posledních 12, Janes poprvé v kariéře prohrál dva zápasy v řadě. 

Domácí Paul Craig (9-2 MMA, 1-2 UFC) udělal velkou chybu když před zápasem prohlašoval, že ho Khalil Rountree (6-2 MMA, 2-2 UFC) nedokáže knockoutovat. Rountree předvedl podstatně vylepšenou protiporazovou obranu, nedovolil Craigovi vzít zápas na zem a postupně si ho připravil pro nekompromisní zvedák kterým ho vypnul čtyři vteřiny před koncem prvního kola. Rountree si pak vysloveně užíval bučení domácích fandů a symbolicky se posunul o 49 míst na pozici #49. Rountree má všechny stopky v kariéře KO, Craig po zahájení kariéry devíti výhrami utrpěl dva knockouty po sobě.

V průměrném souboji dvou nových těžkých vah zvítězil americký borec Justin Willis (5-1 MMA, 1-0 UFC), který ubodoval 3x 30-27 britského borce Jamese Mulherona (11-2 MMA, 0-1 UFC). Willis měl původně čelit Marku Godbeerovi, ale ten se zranil a byl nahrazen Mulheronem (ten měl ale na přípravu dost času - přes dva měsíce, neboť se Godbeer zranil hned po oznámení zápasu). Willis si tak tabulkově polepšil o 101 příček a stal se skokanem turnaje. Nyní je #54. 

Danny Roberts (14-2 MMA, 3-1 UFC) knockoutoval levačkou v druhém kole Bobby Nashe (8-3 MMA, 0-2 UFC), který zůstává v UFC bez výhry. Roberts má 11/14 výher stopkou. 

K posledním zápasu kariéry na tomto turnaji nastoupil irský veterán Neil Seery (16-13 MMA, 3-4 UFC). Rozlučkovým soupeřem pro něj byl Alexandre Pantoja, (18-2 MMA, 2-0 UFC) nasazená jednička TUF 24. Pantoja je v této fázi kariéry lepším bijcem než Seery, pro potěšení diváků si to s ním ale dvě kola rozdal v kvalitní přebíjené ve které byl Pantoja neustále trochu napřed. Ve třetím kole pak Pantoja předvedl svou opěvovanou zemařinu, vzal Seeryho k zemi a velmi nekompromisně si došel pro RNC finiš. Seery tedy končí prohrou na 59. místě světových žebříčků. Poněkud atypicky po zápase přiznal, že teď vlastně vůbec neví, co bude dělat dál - a prý ho to i trochu děsí. Pantoja je nyní světovou jednadvacítkou a projevil zájem o remač s Brandonem Moreno s kterým bojoval už na TUF 24. 

Velmi nezvyklé KO si připsal velmi nezvyklý borec, Galore Bofando (5-2 MMA, 1-0 UFC). Bofando by šel přirovnat asi jen k Michaelu Page z Bellatoru. V zápase s Charlie Wardem (3-3 MMA, 0-2 UFC) se teprve začal rozjíždět, než ho Ward zatáhl do klinče. Bofando ho ale doslova zahodil a to takovým způsobem, že Ward odplachtil k zemi hlavou napřed a při dopadu se omráčil. Bizarní debut za 2:10. To se jen tak nevidí. Bofando má 4/5 výher stopkou, Ward má MMA bilanci pouze 3-3, všechny tři porážky KO a oba dva prohrané UFC fighty mu trvaly dohromady jen 3:03. Ward objektivně nemá v UFC vůbec co dělat a je zde jen díky tomu, že trénuje v SBG Ireland s McGregorem (a je to ještě znatelnější než třeba v případě Chrise Avily, který byl v UFC jen díky vazbě na tým bratří Diazů). 

Dva nováčci si to rozdali v zápase Daniela Teymura (6-1 MMA, 0-1 UFC) a Danny Henryho (11-2 MMA, 1-0 UFC). Teymur navázal na tradici bratrů v UFC - jeho bratr David už zde vyhrál tři zápasy. Daniel byl výrazně menší než Danny (také obvykle bojuje o váhu níž) i tak ale parádně zkracoval vzdálenost a v prvním kole Henryho několikrát málem sejmul. Bohužel si přitom také zlomil ruku, takže se Henry v dalších dvou kolech vrátil do zápasu a dokonce Teymura poslal k zemi aby nakonec zvítězil 2x 29-28, 29-26. I tak ale Teymur před zlomením ruky vypadal docela slušně - prohrál ale poprvé v kariéře, propadl se o 98 míst (padák turnaje) a je navíc i nejhorším bijcem startovky: #427 (až na to, že Bofando a Ward v žebříččích vůbec nejsou).

Brett Johns (14-0 MMA, 2-0 UFC) zůstává neporažen poté so v pohodě bral Alberta Moralese (7-2-1 MMA, 1-2-1 UFC) na zem a ubodoval ho 2x 30-27, 30-25. Johns měl původně jít proti Mitchi Gagnonovi, pak ale kvůli zranění dostal podstatně zvládnutelnějšího Moralese. I tak je ale Johns nyní světovou pětadvacítkou. Do zápasu přitom nastupoval v dost sub-optimální formě - nedopadl mu totiž zápas na UFC FN 107 a tak byl v tréninkovém kempu už vlastně dvacet týdnů bez přestávky a jak sám uznává - to už bylo moc a byl z toho drobet rozlámaný. Johns má nyní 14 výher v řadě, což je druhá nejdelší sérka v bantamu po Jimie Riverovi (20). Johns oba zápasy v UFC vyhrál na body, Morales poprvé v kariéře na body prohrál. 

Nejlepší bojovnice celé startovky, světová devítka Leslie Smith (10-7-1 MMA, 4-3 UFC) nastupovala v zahajovacím zápase večera proti debutantce Amandě Lemos (6-1-1 MMA, 0-1 UFC) která zde zaskakovala zra zraněnou Linu Lansberg. Zda je umístění Smith na startovce „odměnou“ za její setrvalou podporu zápasnických odborů, na to si odpovězte sami. Amanda Lemos každopádně vypadala docela dobře a hned za začátku Leslie Smith několikrát hodně tvrdě zasáhla. Na většinu bojovnic by to asi stačilo, na Leslie Smith ovšem ani omylem. Ta se prostě valila vpřed tak jak to umí a Lemos prostě zavalila a utopila ve své nonstop aktivitě. Konec nad vyčerpanou soupeřkou přišel v 2:53 druhého kola kdy Smith Amandu doloktovala u klece. Za necelých osm minut v kleci Leslie Smith stihla zabodoval víc než 100 postatných zásahů a stala se tak vůbec první ženou váhy 135 liber která se dostala nad stovku zásahů ve dvou různých zápasech. V jejím případě to byly její poslední dva zápasy. Smith po zápase velmi stylově a uctivě vyzvala k souboji Bethe Correiu (a také zalobovala pro ty zápasnické odbory). Lemos teď doufá, že jí její výkon zajistí setrvání v UFC (já bych řekl, že ano - to co předvedla v úvodu by asi stačilo opravdu na spoustu soupeřek). 

Zajímavé statistiky:

 • Návštěvnost: 10 589. Vybrané vstupné: 1,2 milionu.

 • Startovka: 12 zápasů. Čistý čas: 1:56:48

 • Debutanti: 3-3. Favorité: 9-3.

 • Bonusy: Daniel Teymur vs. Danny Henry (zápas večera). Santiago Ponzinibbio (KO), Paul Felder (KO)

 • Santiago Ponzinibbio má nyní ve velteru pět výher v řadě. Dorovnal tak Kamaru Usmana. Delší sérku má jen Demian Maia (7).

 • Ponzinibbio má 20/25 výher v kariéře stopkou. 16 z toho v prvním kole. Ve velterové váze UFC má už 4 KO a je tak historicky druhý za Anthony Johnsonem (5).

 • Gunnar Nelson utrpěl první KO prohru v kariéře. V posledních šesti zápasech má bilanci 3-3 (poté co zahájil kariéru patnácti výhrami).

 • Nelson má v hlavních zápasech večera bilanci 0-2 (v main eventu ho porazil také Rick Story v roce 2014).

 • Cynthia Calvillo je prvním v UFC kdo v kalendářním roce 2017 zvládl tři výhry. Její tři výhry jsou společně s Felicí Herrig také druhá nejdelší sérka v divizi. Vede šampionka Joanna (8).

 • Calvillo uspěla alespoň jedním porazem ve všech třech UFC zápasech. 

 • Joanne Calderwood poprvé v kariéře prohrála dva zápasy po sobě. Navíc poprvé prohrála na body. 

 • Paul Felder má 9/14 výher v kariéře KO, Stevie Ray prohrál KO poprvé v kariéře. 

 • Reebok vyplácel jen 77 500. Druhý nejnižší rozpočet v historii. (FN 76 měla 62 500). Důvod je jednoduchý - nikdo na celé startovce se nekvalifikoval ani na 10 tisíc (nikdo tedy neměl v UFC alespoň deset fightů). Všichni brali pět nebo dva a půl tisíce. Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

Burky - Čtenář - 28.7.2017 v 09:03
Ufc 214 - Odpovědět
 

Super pozapasovy rozbor ako vždy,, prosim ta Caidel bude nieco aj k ufc214 nejaky predzapasovy rozbor ?  Kurzy na vikend celkom slusne, borci mate vase tipy na turnaje ufc 214 popripade aj Oktagon 3 ? 

Caidel - Administrátor - 28.7.2017 v 10:34
Re: Ufc 214 - Odpovědět
 

Nestíhám. Startovka na víkendové akce dnes snad bude, ale rozborku nezvládnu...

Burky - Čtenář - 28.7.2017 v 12:23
Re: Re: Ufc 214 - Odpovědět
 

Nevadi, clovek je vdacny za kazdy jeden clanok a rozbor. Mozno sa chalani podelia o svoje tipy na zapasy, startovka je to nadupana.