přihlásit trvale
Nová registrace
Ohlédnutí za UFC Fight Night 99 a 100

Ohlédnutí za UFC Fight Night 99 a 100

přečteno: 2331×
24.11.2016 v 16:49 | Autor: Caidel
diskuse: 5×
Rubriky: Články - bojové sporty / MMA / Svět

UFC Fight Night 99: Mousasi vs. Hall 2

Minulý víkend celkem reálně hrozilo MMA přesycení. Mimo turnajů Invicty a Bellatoru totiž také UFC dva turnaje - a to hned v ten samý den. Šlo o turnaje UFC Fight Night 99 v Belfastu v Severním Irsku a také o UFC Fight Night 100 v Sao Paulu v Brazílii.

Ačkoli byl turnaj UFC Fight Night 99: Mousasi vs. Hall 2 považován papírově za slabší z obou turnajů (a byl také vysílán pouze na UFC Fight Pass) v reálu to nakonec byl rozhodně turnaj zajímavější a koukatelnější než ten Brazilský u kterého už se naplno projevovalo přesycení a únava z celkem 25 zápasů které nám UFC nabídnulo (a to nemluvím o Bellatoru s pěti dalšími fighty a Invictě s dalšími sedmi ani s dvěma vysokoprofilovými boxerskými duely tentýž víkend). 

Do Severního Irska UFC zavítalo podruhé, poprvé zde bylo v roce 2007 s UFC 72. Startovka obsahovala 13 zápasů (a to se ještě jeden rušil na poslední chvíli), byla kompletně vysílaná na UFC Fight Pass a do haly se na turnaj přišlo podívat 7222 diváků kteří na vstupném zaplatili cca 850 tisíc dolarů. Zrušeným zápasem byl Neil Seery vs. Ian McCall - McCall totiž dostal otravu z jídla a musel ze zápasu bezprostředně před turnajem odstoupit. Za poslední cca půlrok mu tak padl třetí zápas, ačkoli tohle bylo poprvé, co za to mohl on a ne soupeř. Velká škoda to byla i pro Seeryho - ten totiž na tomto turnaji chtěl před domácím publikem ukončit kariéru a tu příležitost nakonec nedostal. Prý si tedy dá ještě jeden fight a ukončí kariéru jinde a jindy. Sázkoví favorité vyhráli devět zápasů a čtyři prohráli, nováčků se zde představilo celkem 7. Čtyři vyhráli, tři prohráli.

Hlavním zápasem tohoto turnaje měl být původně souboj Dong Hyun Kim vs. Gunnar Nelson, jenže Nelson si pochroumal kotník na UFC Open Workoutech a tak se zápas musel zrušit. Místo nich to v remači vzali Gegard Mousasi (41-6-2 MMA, 8-3 UFC) a Uriah Hall (12-8 MMA, 5-6 UFC). Oba si to rozdali už loni - v zápase měl jasnou převahu Mousasi, ale Hall ho dokázal překvapit naskočeným kolenem. Napodruhé už ale takové štěstí rozhodně neměl. Mousasi si pár kreativních otoček pohlídal, vzal Halla na zem a rozbombil ho TKO GNP v závěru prvního kola. Ani pro jednoho z borců se teď příliš nemění: Mousasi je stále světovou šestkou, Hall dvanáctkou, Mousasi ale opravil své předchozí zaškobrtnutí a potvrdil jasné titulové aspirace. Hodní hoši podle něj sice v dnešní době končí vždy poslední, teď chce ale rozhodně jakýkoli zápas, který ho dostane směrem k titulu: Luke Rockholda, Andersona Silvu, Nicka Diaze, kohokoli. Stoický Mousasi má nyní čtyři výhry v řadě, 6-1 v posledních sedmi a vyhrál druhý zápas za 42 dnů - oba navíc finišem, takže má pěkně našlápnuto. Mimochodem, ačkoli Mousasi v minulosti obviňoval Machidu z dopingu, osmnáctiměsíční trest je pro něj prý příliš drsný. Uriah Hall se s UFC bilancí propadl do záporu, ani s třemi prohrami v řadě ale rozhodně nechce pověsit kariéru na hřebík. Prý to bude zkoušet tak dlouho, až konečně přijde na to jak naplno využít svůj potenciál (je celkem dobře známo, že problém je u něj spíše v hlavě než kdekoli jinde - a ze svých porážek nedávno obviňoval i novináře, že jsou k němu příliš kritičtí). Otázkou je, zda si ho UFC ve svých řadách ještě ponechá. 

Souboj mezi Angličanem Rossem Pearsonem (20-6 MMA, 4-1 UFC) a Skotem Stevie Rayem (20-6 MMA, 4-1 UFC) byl solidní akční záležitostí v které zdánlivě Ray dělal v každém kole o něco víc. Říkám zdánlivě, protože rozhodčí se na výsledku nějak nemohli dohodnout. Dva to dali Rayovi 30-27, třetí to naopak viděl 30-27 pro Pearsona. Huh. Vítězem každopádně Ray, který zde zaskakoval za původně plánovaného Jamese Krause (ačkoli ten fight měl proběhnout na jiném turnaji). Pearsonovi se poslední dobou hrubě nedaří: V posledních dvanácti zápasech má bilanci 4-7-1NC, tři poslední prohrál a za posledních dvanáct zápasů nikdy nevyhrál víc než jeden v řadě a je tedy možné, že ho UFC propustí, Pearson je ale rozhodně jednou z největších stálic v UFC: Letos se stal prvním borcem, který stihl pět zápasů (a nevím, jestli to do konce roku stihne ještě někdo další). Ray vstoupil do světové padesátky jako 45., Pearson sice hodně prohrává, ale zápasí se solidními borci: je stále světovou 52., takže jako zkušený veterán by si jistě své uplatnění v UFC našel i nadále. Ray má nyní zájem o zápas s Diego Sanchezem a to ideálně v březnu v Londýně na UFC FN 108. 

Ve třetím zápase absolvoval svůj UFC debut bývalý šampion Bellatoru Alexander Volkov (27-6 MMA, 1-0 UFC) proti Timothy Johnsonovi (10-3 MMA, 2-2 UFC). Mělo jít o souboj postojáře (Volkova) s wrestlerem (Johnsonem), ale knockdown se v úvodu povedl Johnsonovi (ač byl ještě předtím maličko načatý). Volkov se ale dokázal dostat zpátky do zápasu a Johnsona nakonec těsně 2x 29-28, 27-30 (opět dost divné skóre) ubodoval. Na pozici obou borců se nic nemění, Volkov, momentálně druhý nejvyšší muž v UFC zůstává světovou devatenáctkou, Johnson šestadvacítkou. Johnson zatím neustále střídá výhry s prohrami, obě porážky má ale na body. 

Souboj Artema Lobova (12-12-1 MMA, 2-2 UFC) a Teruto Ishihary (9-3-2 MMA, 2-1-1 UFC) byl poměrně divokou záležitostí. Lobov ale řadu lidí (mě nevyjímaje) překvapil a dokázal legitimního borce jako je Ishihara ubodovat - Ishihara měl z Lobova značný respekt, Lobovův tlak mu dělal problémy a kontry Lobov ustál, takže se Ishiharovi nějak se nedařilo prosadit. V posledním kole sice Ishihara zabodoval knockdownem, ale u dvou rozhodčích to kolo i tak vyhrál Lobov. Takže 2x 30-27, 29-28 Lobov, který v kleci po zápase slavil s McGregorem - McGregorova příprava na velký fight na UFC 205 prý Lobovův kemp nijak neovlivnila a Lobov teď vyhrál dva zápasy po sobě poprvé od roku 2013. Lobov poskočil o téměř 50 míst na pozici 56., Ishihara padá na 75 a svým fanynkám už na sociálních sítích nesmí říkat „bitches,“ UFC mu prý naznačilo, že to není zcela vhodné :).

Jedním z největších zklamání večera byl výkon favorizovaného Švéda Magnuse Cedenblada (14-5 MMA, 4-2 UFC) s nováčkem Jackem Marshmanem (21-5 MMA, 1-0 UFC). Cedenblad sice upozorňoval, že to bude těžký fight, protože velká jména jsou prý přeceňovaná a i neznámí borci umí být nepříjemní, i tak se ale Marshmanem nechal zaskočit - nevyužil svou grapplerskou výhodu a nechal se sestřelit v druhém kole TKO poté, co ho Marhsman poslal k zemi hned v úvodu zápasu. Marshman je vůbec první Velšan s kterým UFC podepsalo smlouvu - a debut mu vyšel výborně, za KO Cedenblada dostal 50 000 bonusu a poskočil na 36. příčku světových žebříčků. A teď už se těší, až UFC udělá turnaj přímo ve Walesu. Byl to pro něj letos už čtvrtý zápas - a všechny ukončil před limitem. Jen škoda že mimo UFC. Cedenblad má sice všech pět porážek v kariéře stopkou, ale knockoutován byl naposledy před téměř 10 lety a 18 zápasy. 

Vysokoprofilový souboj (téměř nejlépe obsazený fight celého víkendu, jenž sem byl hozen ze zrušené FN 97) spolu v předzápasech svedli dva exvyzyvatelé muší váhy, Kyoji Horiguchi (18-2 MMA, 7-1 UFC) a Ali Bagautinov (14-5 MMA, 4-3 UFC). Klinčovalo se, bojovalo v postoji a Horiguchi se dokázal zápasu lépe přizpůsobit, takže ze zpočátku poměrně vyrovnané záležitosti byla ke konci už jeho šou. Výsledek: Horiguchi 3x 30-27 a je tedy relativně pravděpodobné, že Horiguchi dostane časem ještě druhou šanci na titul. Sám Horiguchi uvedl, že je podle něj celkem jasné, že Johnson porazí vítěze TUF 23 a řada tedy pak bude opět na něm. Horiguchi je nyní světovou trojkou, Bagautinov patnáctkou a bude z něj zřejmě gatekeeper. 

Kevin Lee (14-2 MMA, 7-2 UFC) měl sice zpočátku problémy se silou Magomeda Mustafaeva (13-2 MMA, 2-1 UFC), ale pak se prosadil tím, co mu jde nejlépe tedy zápasením, bral Musafaeva opakovaně k zemi a ohrožoval ho submisemi, až mu to v závěru druhého kola vyšlo - RNC za které Lee obdržel bonus za výkon večera. Velmi, velmi výřečný Lee tak poskočil do světové dvacítky a prohlásil se za nejlepšího wrestlera divize. Tvrdá slova měl zejména vůči Alvarezovi, jenž svým výkonem prý doslova zostudil celou divizi, jinak ale Leemu nevadilo ani umístění v předzápasech: Šampion se prý podle něj pozná tak, že podá špičkový výkon i když se nikdo nedivá. Na druhou stranu si ale po zápase stěžoval, že bohužel nevěděl, že se McGregor v publiku díval, protože by se toho snažil promočně využít (i tak ho ale stejně vyzval). Mustafaev padá do světové šedesátky, přišel o jedenáctizápasovou vítěznou sérii a prohrál poprvé od dubna 2012.

V souboji málo zkušených bojovnic Amanda Cooper (2-2 MMA, 1-0 UFC) přebodovala Annu Almose (3-2 MMA, 0-1 UFC) 2x 29-28, 30-27 - a to zejména díky porazům a top control. Cooper má na kontě čtyři zápasy, ale už je světovou 34., tohle bylo poprvé co svou soupeřku nedokázala ukončit. Pro Annu Elmose to byl první zápas v slámové váze, ten předchozí měla o dvě váhy výš v bantamu. Změna váhy prý pro ní byla jednoduchá - stačilo méně jíst :)

V souboji těžkých vah velmi zapůsobil boxer Justin Ledet (8-0 MMA, 2-0 UFC). Ten debutujícího Marka Godbeera (11-3 MMA, 0-1 UFC) nejprve trochu načal - a pak se dle vlastních slov rozhodl zkusit první poraz v kariéře. A vyplatilo se, Ledet mimo boxu umí i BJJ, takže velmi záhy Godbeer odklepával RNC - zápas netrval ani půl kola a Ledet si odnesl 50 tisíc bonusu. Teď už určitě nelituje, že tenhle zápas vzal, původně prý zvažoval, že ho odmítne, aby se mohl dívat na boxerský mač Kovalev vs. Ward, který probíhal ten samý den :) Ledet navíc poskočil o 77 příček na 54. místo těžké váhy (čímž se stal asi největším skokanem celého víkendu) a mezi ostatními borci v těžké váze působí hodně atypicky. K MMA se nedávno vrátil po čtyřleté pauze a od návratu má bilanci 3-0 a sedm z osmi výher má stopkou. Ledet mimochodem submisí prý překvapil sám sebe - a další zápas by chtěl na FN 104 za necelé tři měsíce v Houstonu - poblíž jeho bydliště.

Zak Cummings (20-5 MMA, 5-2 UFC) v souboji s Alexanderem Yakovlevem (23-8-1 MMA, 2-4 UFC) použil značnou výhodu své velikosti a v závěru druhého kola odklepal Yakovleva přímou pákou. To mimochodem před dvěma lety nezvládl ani Demian Maia. Velikostní výhoda Cummingse byla ale bohužel trochu ilegální: Cummings totiž nenavážil o 1.8 libry a odevzdal tak Yakovlevovi dvacet procent platu. Důvodem nenavážení prý byl posun vážení na dřívější termín: Cummingsovi prý zkrátka došel čas, kdyby byly vážení později jako obvykle, zvládl by to. Problémy s tím údajně měl už o zápas dřív, to to ale ještě nějak zvládl. Cummings má nyní 15/20 výher stopkou a ve velteru bilanci 5-2 a je nyní světovou 33. Yakovlev prohrál submisí naposledy před osmi lety a 16 zápasy. 

Marion Renau (7-3 MMA, 3-2 UFC) byla aktivnější a přesnější než Milana Dudieva (11-5 MMA, 1-2 UFC) což nakonec vyústilo v TKO výhru (lokty, údery) v třetím kole. Reneau je nyní světová čtyřiadvacítka, Dudieva v žebříččích není. Renau má nyní 6/7 výher v kariéře stopkou, Dudieva naopak obě porážky v UFC KO. 

Až nečekaně kvalitní souboj v předzápasech předvedli neporažený Velšan Brett Johns (13-0 MMA, 1-0 UFC) a korejský prospekt Kwan Ho Kwak (9-1 MMA, 0-1 UFC). Johns byl nakonec v mnoha aspektech lepší a odnesl si čistou bodovou výhru 3x 30-27, ani Kwak ale nevypadal ve své první porážce kariéry úplně špatně. Každopádně: Johns byl sice oficiálně až druhým Velšanem s kterým UFC podepsalo smlouvu (tím prvním byl Jack Marshman rovněž na tomto turnaji), ale vzhledem k tomu, že jeho zápas přišel na řadu v předzápasech dřív, byl prvním bojujícím (a vítězným) Velšanem v UFC. A v debutu exceloval: zabodoval celkem 11 porazy, což je nový UFC/WEC rekord pro zápas v bantamové váze. 

O zahajovací zápas večera se postarali nováčci Abdul Razak Alhassan (7-0 MMA, 1-0 UFC) a Charlie Ward (2-2 MMA, 0-1 UFC). Oba do toho vlétli po hlavě, Alhassan byl ale podstatně atletičtější a tak zápas trval jen 53 vteřin a Alhassan zvítězil KO a byl bohatší o 50 tisíc bonusu. Alhassan má všech sedm výher v kariéře KO v prvním kole a za sedm zápasů strávil v kleci jen 6:31. Po této výhře se poprvé objevuje ve světových žebříčcích velterové váhy jako 283. a po původně chladném přijetí od fanoušků byl mile potěšen jejich následným podstatně přívětivějším přístupem. Ward ze čtyř kariérních zápasů dva KO prohrál. 

 

Zajímavé statistiky:

 • Návštěvnost: 7222 diváků. Vstupné: 850 000.

 • Sázkoví favorité: 9-4. Nováčci 4-3. Čistý zápasový čas: 2:17:45 pro 13 zápasů - takže dost finišů. 

 • Zápas večera: neudělen. Výkony večera: Jack Marshman (TKO), Kevin Lee (sub), Justin Ledet (sub), Abdul Razak Alhassan (KO).

 • Mousasi vyhrál druhý zápas TKO během 42 dnů. Má nyní čtyři výhry v řadě a bilanci 6-1 v posledních sedmi, překvapivá porážka byla právě jen s Hallem. Mousasi je první borec který letos dosáhl čtyř výher - nikdo z ostatních čtyřzápasových borců letos ještě všechny fighty nevyhrál.

 • Mousasi má 34/41 výher stopkou. 31 jich má v prvním kole.

 • Hall prohrál třetí zápas v řadě - nejhorší série jeho kariéry. V posledních šesti má bilanci 2-4 a všechny tři stopky má KO. 

 • Ross Pearson letos jako první stihl pět zápasů v UFC. 

 • Pearson má už tři těsné bodové porážky. Šest dalších borců jich má v historii stejně, nikdo víc. 

 • Jack Marshman nastoupil letos ke čtyřem zápasům a všechny čtyři ukončil před limitem. Tři z toho ale mimo UFC. 

 • Marshman má v posledních deseti fightech bilanci 9-1, z 21 výher jich má 18 stopkou. 

 • Cedenblad má všech pět porážek v kariéře stopkou, knockoutován byl ale naposledy před téměř deseti lety a 18 zápasy. 

 • Horiguchi vyhrál v muší váze šestý zápas, je tak historicky třetí. Vede Johnson (10) a Benavidez (9). Stejně tak má Horiguchi s třemi výhrami třetí nejdelší sérii v divizi. Před ním opět Benavidez a Johnson. 

 • Horiguchi má v UFC 5/7 výher na body, v každém s výjimkou jediného UFC zápasu přestřílel své soupeře. 

 • Bagautinov utrpěl všech pět porážek v kariéře na body. 

 • Kevin Lee uspěl alespoň jedním porazem proti osmi z devíti UFC soupeřů.

 • Brett Johns se stal prvním Velšanem který nastoupil v zápasu v UFC - a také prvním vítězným Velšanem. Ve svém zápasu zabodoval 11 porazy a stanovil tak nový rekord pro UFC/WEC zápas bantamové váhy.

 • Debutující Abdul Razak Alhassan má nyní sedm výher v řadě - všechno KO v prvním kole. Průměrný zápasový čas má pod minutu, protože za sedm zápasů strávil v kleci jen 6 minut a 31 vteřin. 

 • Reebok vyplácel 112 500 dolarů. Na 20 tisíc dosáhl pouze Ross Pearson, desítku brali Mousasi a Hall, všichni ostatní 5 a méně.

 

 

UFC Fight Night 100: Bader vs. Nogueira 2

Turnaj UFC Fight Night 100: Bader vs. Nogueira 2 se konal rovněž 19. listopadu a to v Sao Paulu v Brazílii. Šlo o turnaj vysílaný na UFC Fox Sports 1, takže v hlavní části večera šel do přímého souboje s Bellatorem. Fight Night ve sledovanosti o něco vyhrála (769 000 vs 597 000), ale bylo to dost těsné a maximálkou Bellator dokázal docela konkurovat. 

Do haly se na turnaj dorazilo podívat 9028 diváků kteří shlédli dvanáct fightů. Souboj Matheaus Nicolau vs. Ulka Sasaki se cca dva týdny před turnajem musel rušit, protože Nicolau měl pozitivní dopingový nález a Sasaki dostane jiný zápas. Sázkoví favorité skončili s -bilancí 7-5 a zábavnější byly předzápasy: všechny skončily před časovým limitem, zatímco čtyři zahajovací fighty na hlavní startovce zabraly plných 15 minut. Debutanti byli na turnaji pouze dva, oba své zápasy vyhráli. Čistý zápasový čas: 1:55:13. 

Mimochodem, UFC má příští rok v úmyslu navštívit Brazílii celkem třikrát, tedy stejně jako letos. Bylo to oznámeno na tiskovce po FN 100.

Hlavním zápasem večera na UFC FN 100 byl poněkud zbytečný remač mezi Ryanem Baderem (22-5 MMA, 15-5 UFC) a Antonio Rogerio Nogueirou (22-8 MMA, 5-5 UFC). Oba se střetli už před šesti lety a na body tehdy zvítězil Bader, máloco teď nasvědčovalo tomu, že by tomu mělo být jinak. Na obhajobu UFC nutno poznamenat, že cílem bylo mít na tomto galavečeru souboj Gustafsson vs. Nogueira, jenže Gustafsson má dlouhodobé problémy se zády a musel fight tři týdny před turnajem zrušit. Vzal to za něj Bader. Ten sice doufal spíš ve fight se Šogunem, ale Nogueiru vzal nakonec taky. A ukázalo se, že výkonnostní rozdíl se mezi oběma borci spíše zvětšil. Bader bral Nogueiru na zem a omlacoval ho tak dlouho a tak systematicky, až rozhodčí ve třetím kole viděl dost a zápas odmával. Pro ani jednoho z nich se nyní moc nemění: Bader je stále světovou pětkou, Nogueira třináctkou. Zajímavé ovšem je, že Baderovi tímto fightem vypršela smlouva a je teď na volné noze. Bader jasně projevil přání nadále pokračovat v kariéře v UFC a plánuje i mrknout na UFC 206: Cormier vs. Johnson přímo u klece, ale prý mu podmínky setrvání v UFC musí dávat smysl. V polotěžké váze je ale kádrů obecně nedostatek, takže by se UFC určitě mělo pořádně snažit si Badera udržet a to zřejmě i za cenu, že mu hypoteticky slíbí titulový fight. Ostatně: s bilancí 7-1 v posledních osmi a dvěma výhrami v řadě od něj realisticky není daleko. Zvlášť když poprvé v kariéře dva zápasy po sobě vyhrál před časovým limitem. Nogueirovi je nyní 40, v posledních čtyřech zápasech tři prohrál a všechny tři stopky kariéry utrpěl KO. 

Thomase Almeidu (21-1 MMA, 5-1 UFC) čekal návratový zápas po první porážce kariéry. Poněkud hrubě předhozen mu byl Albert Morales (6-1-1 MMA, 0-1-1 UFC). Almeida sice tvrdil, že díky porážce teď předvedl daleko opatrnější styl, vidět to ale úplně nebylo, vrhnul se do toho po hlavě a došlo na solidní přestřelky i když pravda: Almeida uhýbal a bránil víc než je u něj obvyklé. Vítězil nakonec Almeida v druhém kole po parádní kombinaci, náporu a úderech na žebra, za což si odnesl 50 tisíc bonusu. Výhra ho také vrátila do světové pětadvacítky (Morales je někde u 130). Almeida teď má 20/21 výher stopkou. Papírově byl tohle ale jasný mismatch.

Favorizovaná světová dvojka Claudia Gadelha (14-2 MMA, 3-2 UFC) přebodovala 3x 30-27  světovou patnáctku Cortney Casey (6-4 MMA, 2-3 UFC). Casey si užívala roli outsidera a doufala, že překvapí favoritku, to se ale nestalo. Zápas jako takový měl ale jeden nesmírně kontroverzní moment: Při jedné ze skrumáží se Gadelha snažila uniknout Casey ze spárů a vyřešila to tím, že se otočila a zcela očividně se jí pokusila kopnout na zemi mezi oči - zkrátka vzorový ilegální soccer kick. Rozhodčí nicméně zápas poté, co se Casey zmátořila nechal pokračovat - a ani neodečetl žádné body (i když by to na výsledku nakonec nic neměnilo). Gadelha se po zápase Casey omlouvala, ale tvrdila, že jí ve skutečnosti kopem netrefila (zpomalené záběry byly v tomto směru značně neprokazatelné). Třešničku na dort tomu po pár dnech dodala brazilská komise CABMMA, která prohlásila že zásah se nekonal a prohlásila Casey za simulantku jenž se vůbec nechovala sportovně. Hmm. Casey si později stěžovala, že jí podobné osočení od komise přijde absurdní (zvlášť když má na hlavě od zásahu parádní bouli) a že se jí teď veřejnost a  fanoušci snaží doslova ukřižovat. Přitom ona sama nikdy netvrdila, že by se měl výsledek měnit, být vyhlášena diskvalifikace nebo že by měly být odečteny body. CABMMA v dalším prohlášením trochu ubrala na ostrosti a uvedli, že „nesoudí morální profil“ žádného bojovníka. Čímž to tedy moc nevylepšili.

Zdánlivě velmi nepřipraven vypadal Thales Leites (26-7 MMA, 11-5 UFC) v zápase s Krysztofem Jotko (19-1 MMA, 6-1 UFC). Jotko si totiž rozhodně zastal své i na zemi (a to i v prvním kole) a Leitesovi rychle došly síly, takže ho Jotko pohodlně ukontroloval v postoji i dole na 2x 30-27, 29-28. Polák Jotko tak dosti nenápadně poskočil na pozici světové jedenáctky a je s pěti výhrami v řadě novým zajímavým jménem v divizi. Jen škoda, že z šesti UFC výher jich má pět na body. Leitesova série z let 2013-2015 je naopak očividně věcí minulosti a Leites teď prohrál tři fighty z posledních čtyř. I tak je ale žebříčkově stále solidní třináctkou. 

Kamaru Usman (9-1 MMA, 4-0 UFC) poměrně hladce přebodoval Warlley Alvese (10-2 MMA, 4-2 UFC) a to zejména v pozdějších kolech. Výsledek byl rozmanitý: 30-26, 29-27 a 29-28, ale Usman byl jasným vítězem. Zajímavé ovšem bylo, že se Usman zjevně chtěl zbavit nálepky lay-and-pray bojovníka a tak šel s Alvesem i do postojařiny - v které si vedl až nečekaně dobře a v pozdějších fázích zápasu tak Alvese ničil na zemi i v postoji. Výhra Usmana posouvá do světové dvacítky na devatenáctou příčku, má nyní osm výher v řadě a čtyři z toho v UFC. To je ve velteru druhá nejdelší série za Demianem Maiou (6) a právě na Maiu Usman po zápase sebevědomě zacílil. Usman se prohlásil nejlepším grapplerem divize a je ochoten to dokázat právě proti Maiovi, Později dokonce slíbil, že by Maiu dostal už v prvním kole, protože Usmanův styl je prý zkrátka lepší než Maiův styl. 

Sergio Moraes (11-2-1 MMA, 5-1-1 UFC) ubodoval Zaka Ottowa (14-4 MMA, 1-1 UFC) podivným split skóre 2x 30-27, 28-29. Moraes Ottowa v prvním sundal k zemi, ale nedokázal ho submisemi jakkoli ohrozit, další dvě kola už se bouchala v postoji. Ottow šel základní kombinace, Moraes zkoušel spíš stylové blbinky a rozhodčí přesvědčil nakonec spíš právě on. Moraes má nyní šest zápasů bez porážky a v divizi je tak současně s Maiou za Stephenem Thompsonem (9). Oproti sérii Usmana je tu sémantický rozdíl: Moraes (a Thompson) to mají bez porážky, zatímco Usman vítězné, protože Moraes i Thompson mají ve svých sériích po jedné remíze. Moraes, nyní světová 43. se nicméně dožaduje toho, aby byl po této výhře zařazen do UFC žebříčků. Také se ho dost dotklo prohlášení se Usmana za nejlepšího grapplera divize, takže se Moraes, BJJ šampion nechal slyšet, že o nejlepším grapplerovi divize by se rozhdovalo v zápase Moraes-Maia  a Usman by v tom rozhodně nikde nefiguroval. Nutno však přiznat, že Moraesův grappling proti Ottowovi žádný zvláštní dojem neudělal. Ottow je nyní světová devadesátka, ale už se nechal slyšet, že je rád že od začátku UFC kariéry dostává těžké soupeře. Původně ale proti Moraesovi jít neměl, plán byl Michael Graves, ten má ale kvůli ublížení na zdraví smůlu a UFC ho z turnaje stáhlo. 

Cezar Ferreira (11-5 MMA, 7-3 UFC) předvedl výborný výkon v zápase s Jackem Hermanssonem (14-3 MMA, 1-1 UFC). Ferreira ovládal zápas vlastně od začátku a vůbec nepustil Hermanssona do tempa - a to ani v postoji, kde se rozhodně nečekalo, že by měl mít nějakou zásadní výhodu. Konec přišel v druhém kole když Ferreira sundal Hermanssona na zem a ukončil ho arm trianglem za který dostal bonus 50 tisíc. Ferreira poskočil do světové pětadvacítky a jeho kariérní trajektorie je opačná než třeba u Leitese. V letech 2014-2015 prohrál tři ze čtyř zápasů, letos v dubnu se ale vrátil do střední váhy a za sedm měsíců stihl vyhrát tři zápasy. Ferreira přitom přiznal, že v krizi už zvažoval i konec kariéry a také že si začátkem roku musel při roční pauze přivydělávat jako řidič Uberu, protože mu došly peníze a nechtěl se do klece vracet nedoléčený. Práce jako řidič Uberu ho prý naučila lecos o hodnotě peněz.  Hermansson přišel o sérii devíti výher a prohrál poprvé od března 2013. 

Souboj mezi debutujícím Gadzhimuradem Antigulovem (19-4 MMA, 1-0 UFC) a Marcosem Rogerio de Limou (14-4-1 MMA, 3-2 UFC) podle očekávání netrval příliš dlouho. Antigulov totiž plná tři kola v kleci strávil jen jednou v kariéře, de Lima pouze dvakrát a drtivá většina jejich zápasů končí vždy v prvním kole. Zde zápas trval jen 67 vteřin a bonus si z něj odnesl Antigulov. Vzal de Limu na zem a ten předvedl jednu z nejhloupějších obran proti gilotině jakou si lze představit, takže musel vzápětí odklepat. Nováček Antigulov je tak nyní světovou třicítkou, neprohrál od dubna 2013 v posledních 13 fightech a jen dvakrát s ním v rámci této série soupeř vydržel déle než jedno kolo. De Lima by měl rozhodně zapracovat na své obraně proti submisím - v UFC má obě porážky submisí. 

V bantamové váze se střetli Johnny Eduardo (28-10 MMA, 3-2 UFC), postojářský kouč týmu Nova Uniao a veterán Manvel Gamburyan (15-10 MMA, 6-8 UFC). Zpočátku kupodivu Gamburyan načal Eduarda, ale ten se ještě v prvním kole sebral a přebral iniciativu a to zejména lowkicky. V úvodu druhého mu Gamburyan naběhl do ostrého direktu a Eduardo ho na zemi rychle dorazil. Gamburyan po zápase ještě v kleci oznámil konec své sedmnáctileté kariéry, jeho tělo už to prý zkrátka nedává. Sport opouští s bilancí 15-10 a v rámci aktuálního pobytu v bantamové váze měl bilanci 2-2, účastnil se též natáčení TUF 5 kde ve finále podlehl Nate Diazovi (zranění ramene). V časech největší slávy (2010) šel o titul WEC proti Aldovi, knockoutoval pozdějšího WEC šampoina Browna a byl světovou trojkou. Trochu paradoxní je, že zrovna Eduardo je o rok starší než Gamburyan, má odbojováno o 13 zápasů víc a kariéru zahájil ještě téměř o tři roky dříve než Gamburyan - ale v kleci tentokrát vypadal velmi dobře. 

Luis Henrique (10-2-1 MMA, 2-1 UFC), celým jménem Luis Henrique Barbosa de Oliveira předvedl naprosto jednostranný zápas s Christianem Colombem (8-2-1 MMA, 0-1-1 UFC) aby ho v třetím kole ukončil gilotinou. Statistiky mluví jasně: Henrique přesřílel Colomba 31-3 na podstatné údery a uspěl šesti porazy. Henrique je po výhře ještě stále mimo světovou stovku (103.) a Colombo je momentálně objektivně vůbec nejslabší těžkou vahou v UFC, žebříčkově je až 183. Přesto zde však přišel o sérii sedmi zápasů bez porážky (UFC debut remízoval). Obě prohry v kariéře má Colombo submisí, Henrique naopak oba zápasy v UFC submisí vyhrál. 

Souboj mezi Pedro Munhozem (13-2 MMA, 3-2 UFC) a Justinem Scogginsem (11-3 MMA, 4-3 UFC) byl solidní bitvou, přesně tak jak sliboval Scoggins (někdo mě z něj bude muset odtáhnout), jenže pak Scoggins v druhém kole podklouzl a to bylo vše co Munhoz potřeboval - nahodil na Scogginse oportunistickou gilotinu kterou Scoggins zkrátka musel odklepat a Munhoz si tak odnesl pěkný pozápasový bonus. Navíc se trefil se svou pravda nepříliš konkrétní predikcí: „Buď ho knockoutuju, nebo uškrtím.“ Munhoz je nyní světovou devatenáctkou a v UFC všechny tři výhry získal před časovým limitem. Pro Scogginse byl tohle debut v bantamu - a ačkoli přišel z musí váhy, nevypadal nikterak menší než Munhoz. V nové divizi teď začíná jako světová 99.

Také zahajovací zápas večera byl velmi rychlý. Souboj mezi Angličanem Darrenem Stewartem (7-0-1NC MMA, 0-0-1NC) a Francimarem Barrosem (18-5-1NC, 3-2-1NC) trval jen 94 vteřin. Stewart se vyřítil vpřed, jenže při náběhu na krátkou vzdálenost se borci srazili hlavami a Stewart zřejmě Barrosovi zlomil nebo alespoň zle pohmoždil čelist, takže byl zápas vzápětí odmáván jako TKO výhra pro Stewarta, který to považoval za fér. Několik dní po turnaji ale CABMMA změnila výsledek na No Contest. Což zpětně velmi rozčílilo Stewarta, který to považuje za nesmysl a vydal veřejné varování ostatním zápasníkům, aby si hodně rozmysleli, jestli chtějí jet do Brazílie bojovat proti Brazilcům. Nicméně nebrání se remači. Ideálně ovšem na domácí půdě v Londýně na FN 108 v březnu. 

 

Zajímavé statistiky:

 • TV sledovanost na Fox Sports 1: 769 000 diváků. Návštěvnost v hale: 9028 fanoušků.

 • Čistý zápasový čas 12 fightů: 1:55:13

 • Favorité: 7-5, debutanti 2-0.

 • Zápas večera: nebyl. Výkony večera: Thomas Almeida (KO),  Cezar Ferreira (sub), Gadzimurad Antigulov (sub), Pedro Munhoz (sub)

 • Ryan Bader má v polotíze UFC 15 výher. To je historicky druhé místo po Jonu Jonesovi (16). Teď je volným agentem. 

 • Bader poprvé v kariéře ukončil dva zápasy po sobě před časovým limitem. 

 • Bader má na kontě 46 porazů. Je historicky druhý v divizi za Rashadem Evansem (50).

 • Antonio Rogerio Nogueira má všechny tři stopky v kariéře KO.

 • Thomas Almeida má dvacet z jednadvaceti výher stopkou. V UFC všechny čtyři stopky KO. Čtyři KO jsou v historii bantamu druhé nejvyšší číslo, vede Dillashaw (5). Almeida má už také pět pozápasových bonusů. Víc jich má také jen Dillashaw (6).

 • Morales přišel o sérii sedmi zápasů bez porážky a utrpěl první prohru v kariéře. V předchozím UFC fightu ale remízoval. 

 • Gadelha v pěti UFC zápasech střídá výhry s prohrami (3-2). Všechny tři zápasy vyhrála na body. Casey to má naopak: 2-3 a všechny porážky na body. 

 • Gaelha má v pěti zápasech 26 porazů a drží tak divizní rekord. 

 • Jotko má nyní sérii pěti výher v řadě. Tím ve střední váze dorovnal Brunsona a Bispinga. Delší sérii má jen Romero (8). Jotko má 5/6 výher v UFc na body.

 • Leites má v rámci aktuálního UFC turnusu bilanci 6-3, 6/7 porážek v kariéře na body. 

 • Leites zkusil ve střední váze už 17 submisí, dorovnal tím rekord Kendalla Groveho. 

 • Usman nyní vyhrál osm zápasů v řadě, naposledy byl poražen v květnu 2013. V UFC má šnůru čtyř zápasů, sdílenou druhou nejdelší v divizi. Delší má jen Maia (6).

 • Usman má 3/4 výher v UFC na body a za 4 zápasy stihl 18 porazů. 

 • Alves začal kariéru deseti výhrami v řadě, teď ale prohrál dvakrát po sobě. V obou případech na body. 

 • Manny Gamburyan po porážce od Johnny Eduarda ukončil svou MMA kariéru. V rámci aktuálního UFC turnusu měl bilanci 4-6, v bantamu nyní 2-2. Obě prohry v bantamu měl ale KO. 

 • Reebok smlouva vyplácela 120 tisíc. Veterán Gamburyan který ukončil kariéru se dostal na 15 tisíc, stejně jako Bader a Leites. Všichni ostatní 5 a méně. 


 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

Apex66 - Čtenář - 24.11.2016 v 19:28
Stavkovanie - Odpovědět
 

Zdravím, môžem sa opýtať na akom portáli podávate tikety ?
Diky :) 

malylada87 - Čtenář - 25.11.2016 v 21:16
TIPY UFC FN 101 - Odpovědět
 

Tak nějaký tipy na australský turnaj.

Když jsem si to tak analyzoval, tak tenhle event není vůbec na sázení a je tu až moc zápasů, na které bych nedal ani vindru.

Hlavní zápas večera za mě vyhraje Brunson a za 1,7 je to ještě super kurz. Whittaker má velmi dobrý boxing, ale moc mě v posledním zápase nepřesvědčil s kardiem a opatrnou hrou na jistotu. Brunson má tvrdý, velmi výbušný a už jsme Wittakera viděli uspaného. Navíc Brunson může využít i skvělý wresling a i na fyzičku mu věřím více. Pokud si pohlídá tu přední, tak to vyhraje a bude blízko tituláku nebo velkému zápasu s TOP 5.

Matthews překvapivě rychle minule podlehl a dle mého stylisticky doma dostal soupeře na ruku. Kurz tomu taky odpovídá, ale i těch 1,25 mi asi stojí za sázku.

Noke s AKhmedovem pro mě pass. Noke v poslední době nepředvádí dobré výkony po slibné sérií výher. Akhmedov hodně doplácí na fyzickou kondici, ale pokud trefí, tak zrovná Noke není žádný držák. Naopak Noke ho může utahat na distanc, uvidíme. Za mě 50:50

trošku jsem si projel domácího Volkanovského, který na tuto váhu je velmi dobrý ukončovatel. Soupeř není grapler a tomu bude jen vyhovovat. Věřím, že Kasuyae porazí, i když mě trošku odrazuje jeho poslední zápas, kdy v Hamburku s Heimem předvedl docela slušný výkon a držel v postoji krok. Nicméně 1,6 asi dám, neboť k Brunsonovi a Matthevsovi nic nemám.

Khalil se mi velmi líbilv TUF, je to agresivní striker, ale s mizernou obranou. Jeho soupeř naopak se skvělým graplingem, pro mě pass.

Bábovky jsem chtěl dát nad 2,5 kola, ale kurz 1,3 seru....

Nejlepší TIP na zvážení je za mě na Kellyho, olympíjského judo fightera. Nepodává vůbec špatné výkony a vzhledem k tomu, že Camozzi je opravdu mizerný obranář takedownu, tak mu dávám velké šance. Kellyho navíc vypl granátem jen Alvey, který sundá kde koho, Camozzi má skvělé nohy a to zase při útocích na takedown půjde Kellymu na ruku. A co víc, kurz na Kellyho je 3,25 !!!!!

Ostatní zápasy nesázím, možná zkusím Herreru za 1,78 a možná Walshe, který má triskní bilanci, ale je to tvrdák který rozda......

Patriot - Redaktor - 25.11.2016 v 21:48
Re: TIPY UFC FN 101 - Odpovědět
 

U Camozziho máš kurz 1,4 na překonání prvního kola, což je myslím pohoda. A v hlavním zápase přesně obráceně, za 1,45 když zápas nepůjde do pátého kola.

yamay - Čtenář - 25.11.2016 v 23:14
Tipy - Odpovědět
 

Brunson, Kelly, Seo Hee Ham.

yamay - Čtenář - 27.11.2016 v 17:17
Re: Tipy - Odpovědět
 

Tipy nevysli, ale pobavil som sa. Brunson to s tym tlakom prehnal, len som cakal, kedy si na nu nabehne co sa aj stalo a potom sa to otocilo. Obaja do toho ale pekne vleteli.  Super zapas aj Kelly vs. Camozzi. Zaujimavy fighter pre LHW Tyson Pedro.