přihlásit trvale
Nová registrace
Ohlédnutí za UFC Fight Night 95

Ohlédnutí za UFC Fight Night 95

přečteno: 1236×
03.10.2016 v 19:03 | Autor: Caidel
diskuse: 0×
Rubriky: Články - bojové sporty / MMA / Svět

Turnaj UFC Fight Night 95: Cyborg vs. Lansberg se konal v sobotu 24. září v Ginásio Nilson Nelson v Brasilii, hlavním městě Brazílie. Byl to druhý turnaj, jenž v tomto městě UFC uspořádalo, poprvé sem zamířilo v roce 2014 s Fight Night Bigfoot vs. Arlovski. Turnaj byl vyprodaný a vidělo ho 8410 fanoušků (menší hala). Ceny vstupenek neznáme.

Osobnost asi nejlepší ženské bojovnice vůbec, tedy Cris Cyborg (vlastním jménem Cristiane Justino, dříve Santos, známá však opravdu spíše jako  Cyborg) celkem táhne, protože na Fox Sports 1 hlavní zápasy sledovalo naprůměrných 1,1 milionu diváků. Předzápasy se dostaly na 833 tisíc a pozice color komentátora se tentokrát zhostil Dominick Cruz, jenž překvapoval hodně kvalitními a technickými analýzami dění v kleci.

Největší drama se odehrávalo vlastně už před turnajem. Hlavní zápas večera mezi Cyborg a víceméně neznámou kickboxerkou Linou Lansberg byl totiž jako tradičně dohodnut na smluvní váhu 140 liber, kterou má i tak Cyborg obrovský problém udělat. Tentokrát během posledních několika dní shazovala asi 24 liber a Lina už předem hrozila, že pokud Cyborg nenaváží, zápas se konat vůbec nebude. Oficiálním vážením ale Cyborg nakonec prošla s vahou 141 liber a zápas mohl proběhnout (nenavážil místo toho Michel Prazeres), kontroverze se ale opět objevila den po turnaji: Objevila se totiž fotka z oficiálního vážení, na kterém váha Cyborg ukazuje 141.6, což by bylo rozhodně nadlimitní, komise ale prohlásila, že bylo vše v pořádku (a někdy se prý výsledky zaokrouhlují třeba na půllibry, což by tady stejně nezabralo). Jak nutriční poradce Cyborg, tak trenér Liny se posléze shodli, že vkleci měla Cyborg kolem 170 liber. UFC ale přesto trvá na smluvních vahách a Dana White opět potvrdil, že divizi 145 liber pro Cyborg zřizovat nebudou i když ho o to třeba Joe Rogan prosil. Veřejné mínění se ale proti UFC postupně otáčí a většina fanoušků už proti zápasům na smluvní váze 140 liber začíná protestovat - není příliš racionální důvod, proč Cyborg nutit shazovat, když se na 135 stejně nikdy nedostane a její soupeřka Lina Lansberg bojuje také normálně ve váze 145 liber. 

Hlavní zápas, tedy souboj bývalé šampionky Strikeforce  a úřadující šampionky Invicta FC, Cristiane Justino (17-1 MMA, 2-0 UFC) a Liny Lansberg (6-2 MMA, 0-1 UFC) tedy nakonec proběhl. Cyborg měla celý zápas jasně pod kontrolou a završila ho TKO v půli druhého kola. Cyborg je tedy nadále jasnou nezpochybnitelnou světovou jedničkou s osmnácti výhrami v řadě, Lina Lansberg je světovou sedmičkou. I přes relativně nekompromisní porážku si ale Lansberg přeje, aby Cyborg v kariéře čelila ještě jednou. Ne že by se na něco chtěla vymlouvat, ale ráda by si to proti ní prostě ještě jednou zkusila. Koho pro Cyborg UFC najde dál, to je hodně otevřená otázka. Buď další noname jméno z váhy 145, nebo zkusí přemluvit některou z bojovnic ve váze 135 na superfight. 

Renan Barao (34-4 MMA, 9-3 UFC) kdysi považován za světovou jedničku nyní ukořistil první výhru po dvou letech a začíná se tedy zabydlovat ve své nové váze 145 liber. Už prý nemusí zápasit tolik s vahou a cítí se díky tomu volný. Větších borců v pérové váze se nebojí. Na tomto turnaji podle očekávání přebodoval Phillipe Novera (11-7-1 MMA, 1-5 UFC), ale nebyla to žádná superpecka. Barao to sehrál docela na jistotu, přestřílel Novera jen o 25 zásahů a uspěl všemi třemi porazy které vyzkoušel. I tak ale dva rozhodčí Noverovi jedno kolo přiklepli. Barao je nyní světová osmnáctka v pérové váze, Nover po zvláštně nalosovaném zápase někde za šedesátkou. 

Třetím zápasem večera byl souboj těžkých vah mezi Royem Nelsonem (22-13 MMA, 9-9 UFC) a Antonio Bigfoot Silvou (19-10-1 MMA, 3-7-1 UFC). Mělo jít o zápas dosti přátelský: Nelson se do Brazílie těšil, protože v Brazílii prý lidé respektují BJJ (ačkoli ho v zápase stejně vůbec nepoužil) a Bigfoot Nelsona označil za bratra a zmínil, že ho po zápase vezme na Barbecque. Jedinou třetí plochou byla dopingová minulost Silvy, Nelson se hodně rozčiloval na USADA že nejsou schopni garantovat vyhodnocení předzápasových testů už v době před zápasem a chtěl mít jistotu, že Silva bude čistý. Zápas jako takový dopadl podle očekávání: Nelsonova tvrdá pravačka si se Silvou nakonec poradila, ačkoli tentokrát Silva vydržel skoro celé dvě kola, nevypadal nejhůř a pěkně bodoval lowkicky. Nelsonovu pravačku ale stejně neustál a skončilo to tedy KO v 4:10 druhého kola při kterém Nelson Silvovi jednu dvě ránu na zemi přidal - a když ho Big John McCarthy odmával, Nelson ho zezadu nakopl a pak mu ještě několikrát ukazoval prostředníčky. Důvod byl prý jednoduchý: Nelsonovi vadilo, že rozhodčí zápas ukončil příliš pozdě a že tedy byl donucen otřesenému Silvovi ještě nějaké ty, podle něj úplně zbytečné, rány přidat, což nechtěl (zároveň šel ale Silva na záda a ještě reagoval, takže Nelson dle svých slov bohužel nemohl udělat Huntovské walk-away KO). Big John McCarthy sice situaci vůbec neřešil (a je otázkou, zda si toho vůbec všiml), celé to ale velmi pravděpodobně bude mít nějakou dohru: Nelsonův faul v Brazílii už zkoumá komise i přímo soud a třeba Dana White se vyjádřil v tom smyslu, že Nelsona by za tohle komise měla naprosto pohřbít, že tohle si nikdo nesmí dovolit (a Jason High byl technicky vzato vyhozen i za méně). Tak uvidíme, co komise provede se světovou patnáctkou. BigFoot Silva jinak před zápasem i po něm jednoznačně odmítá, že by v posledních letech dostával moc naloženo, ačkoli má v posledních osmi zápasech bilanci 1-6-1, s šesti obdrženými KO (a v té remíze s Huntem dostal naloženo ještě daleko víc) a z šesti KO bylo tohle jediné, které dostal později než v prvním kole. Bigfoot i takhodlá v kariéře pokračovat. Nyní je světovou 26. a i Silvův manažer připouští, že Silvu UFC velmi pravděpodobně propustí, okamžitě ale kontroval tím, že zrovna Silva bude mít kariéru v Japonsku nebo v Rusku prakticky jistou, Rizin už po něm prý pošilhává.  

Francisco Trinaldo (12-3 MMA, 4-3 UFC) si připsal sedmou výhru v řadě a stal se tak držitelem druhé nejdelší vítězné série v lehké váze (po Tony Fergusonovi). V tomto zápase nyní světová jedenáctka Trinaldo zdolal Paula Feldera (12-3 MMA, 4-3 UFC) - rozsekl mu obočí takovým způsobem, že Felder musel být v půlce posledního kola odmáván. Není divu, rána byla opravdu brutální (foto). Felderovi se sice původně do Brazílie nechtělo, nakonec se ale těštil - tohle mu ale náladu určitě nezlepšilo. 

Bezpochyby největší překvapení celého večera se událo v zápase Thiago Santos (13-5 MMA, 5-4 UFC) vs. Eric Spicely (9-1 MMA, 1-1 UFC). Spicely zde nastupoval jako outsider 8:1, v UFC zatím nevyhrál a dokonce už mu bylo před zápasem oznámeno, že v UFC končí (pak ale ještě dostal šanci na nepřátelském území). A přesto dostal vysoce favorizovaného Santose na zem a ukončil ho RNC za necelé tři minuty, což mu vyneslo 50 tisíc bonusu, první UFC výhru a samozřejmě také zachráněnou kariéru. Spicelyho výhra katapultovala o 98 příček ve světovém žebříčku a stal se tak kupodivu až druhým největším skokanem turnaje. Je nyní ve světové dvacítce na 19. příčce, ale to je přece jen asi drobátko přehodnocené. Santos svůj výkon omlouval jediným způsobem - hned v úvodu zápasu si prý zranil stehno a pak už to s ním šlo z kopce. 

V zahajovacím fightu hlavní startovky Godofredo Pepey (13-4 MMA, 5-4 UFC) opět potvrdil své finišerské instinkty. Nejprve se s Mike De La Torrem (14-6 MMA, 2-3 UFC) pustil do divokých přestřelek a pak ho načatého sundal k zemi a odškrtil za tři minuty a nějaké drobné. Pepey, nyní světová 36 sám sebe přirovnal k žolíkovi v paklíku karet a jeho statistiky jsou zcela neoddiskutovatelné: V 13 výhrách má 11 finišů v prvním kole. A navíc zde zaskakoval jako náhrada za zraněného Renato Moicana. De La Torre, nyní světová 79. šel do zápasu s tím, že desetiměšíční pauza mu nemůže uškodit, teď už to ale možná vidí jinak. Pepey zde

Michel Prazeres (21-2 MMA, 5-2 UFC) sice nezvládl navážit (měl 158 liber), ale zápas s Gilbertem Burnsem (11-2 MMA, 4-2 UFC) jinak zvládl výtečně a dokráčel si pro bodovou výhru 3x 30-27. Burns s ním první dvě kola ještě celkem držel krok, ve třetím ale odešel fyzicky. Prazeres to po zápase zhodnotil tak, že jeho ekonomické vozidlo se osvědčilo víc, než Burnsova Formule 1. Burns přitom předem sliboval slušnou formu - jeho první prohra kariéry v předminulém zápase ho prý hodně poučila, před ní si myslel že je prakticky neporazitelný a až porážka ho poučila že je tomu jinak a posunula jeho trénink na další úroveň. Tady to ale ani tak nestačilo. 

Rani Yahya (23-8 MMA, 8-2 UFC) začal souboj s Michinori Tanakou (11-2 MMA, 2-2 UFC) výborně a málem ho hned v prvním dostal arm-trianglem. Tanaka se z toho ale dostal, tak ho Yahya musel tři další kola válcovat pro výhru 3x 29-28. O průběhu fightu jasně mluví čísla: Yahya sedm porazů z jedenácti pokusů, Tanaka o 102 celkových úderů napřed. Jedno kolo si ale i tak Tanaka nabodoval, takže Yahya, jenž před zápasem tvrdil, že není spokojen s Tanakou jako se soupeřem a chtěl by někoho lepšího by asi příště měl být opatrnější. I tak je ale Yahya nyní světová třináctka a vyhrál čtyři zápasy v řadě, takže drží s Riverou a Garbrandtem sdílenou druhou příčku v počtu výher v řadě. Vede šampion Cruz se sérií pěti výher. 

Muší váha Jussier Formiga (19-4 MMA, 5-3 UFC) si poradil s Dustinem Ortizem (15-6 MMA, 4-4 UFC) 30-27, 29-28, 29-27. Použil k tomu hlavně porazy a svůj velmi typický back control - Ortizovi celkem osmkrát přešel guard, i když jinak to na údery bylo 119-55 pro Ortize. Formiga je nyní světovou čtyřkou muší váhy a byl tak nejvýše nasazeným mužem celého turnaje. O titulovém zápase se ale moc bavit nechce, už se k němu totiž několikrát téměř dostal a vždy se to nějak pokazilo, tak už na tom raději příliš nelpí. 

O zápas večera se postarali Erick Silva (19-7 MMA, 7-6 UFC) a Luan Chagas (14-2-1 MMA, 0-1-1 UFC). Ti přitom měli oba původně zcela jiné soupeře: Silvu čekal Brandon Thatch a Chagase Shinsho Anzai, ale oba ze zápasu odstoupili a tak UFC napárovalo Silvu a Chagase k sobě - a vyplatilo se. Šlo o parádní řežbu ve které toho oba hodně rozdali a nejednou byl zápas na obou stranách nedaleko ukončení. Kdo si vedl lépe už ale nezjistíme, protože Chagas v závěru třetího kola fatálně zachyboval s porazem a umožnil tak Silvovi zápas slabých 63 vteřin před koncem rozhodnout nečekaným step-over RNC. Pro Silvu, nyní světovou šestatřicítku to byla vůbec první výhra v UFC, kterou dosáhl jinak než finišem v prvním kole a s 55 podstatnými zásahy také stanovil svůj nový osobák. Jak sám uvedl, klíčem k úspěchu bylo především zkrotit svou divokou povahu, která mu umožnila hodně rychlých finišů, ale také mu vynesla několik nepřijemných proher. Silva se na tento zápas také vůbec poprvé připravoval v domácích podmínkách ve vlastním gymu, protože se vrátil do svého rodiště aby mohl být víc s rodinou. Chagas před zápasem hlásil, že rozhodně chce být šampionem, k tomu má ale jako světová stovka docela dlouhou cestu. Proti Silvovi si ale vedl velmi slušně a je o bonus bohatší. 

Souboj mezi Alanem Patrickem (14-1 MMA, 4-1 UFC) a Stevie Rayem (19-6 MMA, 3-1 UFC) se dá snadno vystihnout dvěma klíčovými statistikami: Patrick zabodoval pěti porazy a v celém zápase dohromady padlo jen devět podstatných zásahů. Sedm jich měl Patrick, dva Ray - takže bodová výhra pro Patricka (30-27, 2x 29-28)

Nejrychlejším fightem večera byl souboj mezi favorizovaným Vincente Luquem (10-5-1 MMA, 3-1 UFC) a Hectorem Urbinou (17-10-1 MMA, 1-2 UFC) z kterého Luque odešel bohatší o 50 tisíc pozápasového bonusu za minutu práce. Urbinu načal hned v úvodních výměnách, přesně v 1:00 prvního kola ho ovšem uspal pravačkou na bradu. Luque si připisuje třetí výhru v řadě a je nyní světovou 76., Urbina se propadl o 39 míst (největší propad turnaje) a je nyní světovou 209. což z něj dělá také nejníže nasazeného borce turnaje. 

Zahajovacím zápasem byl fight mezi vítězem TUF Brazil 4 Glaico Francou (13-5 MMA, 1-2 UFC) a neporaženým zápasníkem (4x NCAA All-American) Gregorem Gillespie (8-0 MMA, 1-0 UFC). Franca sázel na svou všestrannou hru, ale Gillespieho porazy, kterých se mu podařilo pět z devatenácti pokusů tu byly klíčové, Gillespie zůstává neporažen a zvítězil 3x 29-27. Franca zaskakoval za zraněného Joaquima Silvu a po prohře je světovou 162. Gillespie vystřelil vzhůru o rovných 100 míst a je jako největší skokan turnaje světovou 131. 

 

Zajímavé statistiky:

  • Zápas večera: Erick Silva vs. Luan Chagas. Výkony večera: Eric Spicely (sub), Vincente Luque (KO)

  • Cyborg přestřílela Linu o 70 podstaných úderů. Cyborg měla 84 zásahů ze 127 pokusů (přesnost 66%), Lansberg zasáhla pouze čtrnáctkrát. Jde o druhý největší rozdíl v kariéře Cyborg, Finney ve Strikeforce dala o 73 podstatných zásahů. 

  • Zásahy na hlavu: 49:2 Cyborg. Na tělo 32:11 Cyborg. Na zemi 27:0 Cyborg. 

  • Zásahy posledních devíti soupeřek Cyborg v UFC, Strikeforce a EliteXC: dohromady 77. 

  • Barao přestřílel Novera o 25 podstatných zásahů. V každém kole byl o něco napřed a uspěl také se třemi porazy, přesto jedno kolo u dvou rozhodčích prohrál. 

  • Roy Nelson si připsal osmé KO. Dorovnal tak JDS a Mitrioneho na třetí příčce historie těžké váhy. Víc KO mají jen Arlovski (9) a Velasquez (10).

  • Antonio Silva má v posledních osmi zápasech bilanci 1-6-1, všech šest porážek KO/TKO. Tahle byla jediná, kde vydržel déle než jedno kolo. 

  • Francisco Trinaldo má nyní v lehké váze sedm výher v řadě. Delší sérii má jen Tony Ferguson. Khabib Nurmagomedov má o výhru míň. 

  • Reebok rozpočet: 137 500. Nejvíc bral Roy Nelson (15), dále Trinaldo, Antonio Silva, Barao, Yahya a Erick Silva (po deseti). Všichni ostatní 5 a méně. Cyborg i Lansberg v hlavním zápase večera jen minimum 2500.Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

V této diskuzi nejsou žádné příspěvky