přihlásit trvale
Nová registrace
Ohlédnutí za UFC Fight Night 94

Ohlédnutí za UFC Fight Night 94

přečteno: 2558×
22.09.2016 v 17:05 | Autor: Caidel
diskuse: 5×
Rubriky: Články - bojové sporty / MMA / Svět

Turnaj UFC Fight Night 94: Poirier vs. Johnson se konal 17. září v State Farm Aréně ve městě Hidalgo v Texasu - prakticky na hranicích s Mexikem. V Texasu jako takovém už UFC pořádalo turnajů celou řadu, přímo Hidalgo ale UFC navštívilo poprvé. Vzhledem k blízkosti Mexika, ale UFC celkem jednoznačně využívalo USA infrastruktury a přitom mířilo především na Mexiko. Borců z Mexika se na startovce vyskytovalo hned pět. 

Turnaj byl vysílán na TV kanále Fox Sports 1 a dosáhl vcelku průměrné sledovanosti 826 000 diváků, 637 tisíc fanoušků pak sledovalo předzápasy. Přímo na místě to žádný zázrak nebyl, dorazilo se podívat jen 5624 fanoušků kteří na nízkých cenách vstupného zaplatili jen 323 tisíc dolarů. 

Turnaj byl celkově spíše průměrný, některé hodně zajímavé akce střídaly chvíle ukrutné nudy, zklamaly tentokrát ale spíše předzápasy. Hlavní startovka vyšla - zahájení rekordně rychlou submisí a zakončeno dvěma rychlými knockokuty v prvním kole což bylo možná až trochu moc rychlé a když se divák dočkal toho nejzajímavějšího, byl najednou konec. Hodně nezvládnutý byl turnaj ze strany rozhodčích: Podivné bodové výsledky jsou téměř standardem, devadesátčtyřka ale nevyšla ani ringovým: diskutabilní odečty a neodečty bodů, netrestané fauly nebo fauly špatně označené, rychlá ukončení a podobně - zkrátka o kontroverzní situace rozhodně nebyla (bohužel) nouze.

V hlavním zápase večera se ve vysokoprofilovém souboji lehké váhy střetli Dustin Poirier (20-5 MMA, 12-4 UFC) a Michael Johnson (17-10 MMA, 9-6 UFC). Poirier šel do tohoto fightu znovuzrozen v lehké váze čtyřmi působivými finiši, Johnson pro něj však byl první elitní prověrkou. Johnson, dříve TOP 10 borec s výhrou třeba nad Barbozou ale v poslední době příliš nebodoval a hodně ho zbrzdily porážky s Dariushem a Nate Diazem, jakožto i operace. Pokud chtěl dál operovat ve světové dvacítce, výhru nutně potřeboval - a také jí dosáhl. Johnson byl od začátku zápasu hodně rychlý a pohyblivý a nakonec mu ani netrvalo moc dlouho než v záležitosti vyhecované už od vážení Poiriera uspal. Pravý hák, přímá levá, dorážka na zemi, hotovo za 1:35 prvního kola a Johnson je o 50 tisíc pozápasového bonusu bohatší. Johnson působivým výkonem poskočil o sedm příček vzhůřu a vrací se na pozici světové sedmičky - a je tedy po tomto turnaje žebříčkově nejlépe umístěným borcem startovky. V očích fanoušků si to ale bohužel parádně zazdil, protože se ještě otřesenému a navíc dost populárnímu Poirierovi začal ještě v kleci vysmívat. V pozápasových rozhovorech sice následně prohlašoval, že Poirier byl hodně namyšlený a potřeboval lekci pokory, den po turnaji už se ale za své urážky směrem k Poirierovi v médiích omlouval. V pozápasovém rozhovoru vyjádřil touhu po dobře placených zápasech a označil fight Diaz vs. McGregor za podprůměrný sparing, bohužel však hodně přecenil svou pozici v divizi a poněkud pozapomněl na skutečnost, že Diaz ho zrovna v předchozím fightu dost vyškolil, takže bude Johnson potřebovat solidních výher trochu víc, aby se na to zapomnělo a mohl si říkat o moneyfighty. V popularitě by mu mohla pomoci především jedna věc: Johnson má na kontě už devět knockdownů, což je momentálně v lehké váze rekord a historicky je druhý hned za Melvinem Guillardem (13). KO ale Johnson zvítězil naposledy téměř před 100 dny. Sám Johnson sice volal po dobře placených zápasech, ale nikoho nevyzval. Na něj ovšem reagoval Anthony Pettis který by se kvůli němu asi vrátil z pérové váhy. A Johnson podle všeho nemá nic proti. Zájem projevil také Will Brooks, týmový kolega Poiriera z ATT který doufá v pomstu. Poiriera tato výhra hodně zbrzdila v rozletu, sérií finišů si mohl hodně zkrátit cestu k titulu, teď se však zařadil mezi širší špičku a bude asi těžké v ní nějak vyniknout. Žebříčkově se propadl o sedm míst a je nyní světovou dvacítkou. 

Jen o šest vteřin déle trval co-main event, tedy souboj mezi Derekem Brunsonem (16-3 MMA, 7-1 UFC) a Uriahem Hallem (12-7 MMA, 5-5 UFC) jež na sebe měli pifku již od castingů na TUF 17. Brunson Halla uzemnil parádní levačkou a rozhodčí Herb Dean rychle zachraňoval Halla před dalším GNP. Podle mnohých však zápas odmával příliš brzy a Hall sám okamžitě proti stopce protestoval, podle neoficiálního pravidla „pokoušel se zápasit s nohou rozhodčího“ to ale bylo písklé zcela správně. Brunsonovi nicméně tato menší kontroverze zřejmě znemožnila zisk pozápasového bonusu (a přece jen výkon Skellyho byl ještě zajímavější). Sám Brunson pochopitelně považuje stopku za naprosto oprávněnou a rozhodčí podle něj Halla „jen zachránil.“ Před zápasem měl Brunson navíc značné obavy, že Uriah Hall něco zobe, měl to prý z velmi dobře informovaných zdrojů. Tato výhra ho posouvá na pozici světové osmy a rád by si dal další zápas někdy brzy a začíná i mluvit o titulovém zápase. Je ostatně čerstvý, za poslední čtyři zápasy schytal dohromady jen pět úderů. Má každopádně na rychlé KO talent, tohle bylo jeho čtvrté KO v prvním kole v řadě, čímž dorovnal stávající rekord Stipe Miocice a Mairbeka Taisumova. Brunson mimo to s pěti výhrami také drží druhou nejdelší vítěznou sérii divize. Hall padá na pozici světové patnáctky a potvrzuje svou nekonzistenci. V posledních pěti má bilanci 2-3 a to ještě s Mousasim první kolo projel na celé čáře, takže nebýt parádní otočky, mohl to mít klidně 1-4. A čerstvá zpráva: Brunson opravdu půjde do akce velmi brzy, UFC mu rovnou dohodlo souboj s Robertem Whittakerem (jenž také nedávno Halla porazil) v hlavním zápase UFC Fight Night 101 na domovském písečku Whittakera v Austrálii. Výborný fight který proti sobě staví dvě nové našláplé tváře střední váhy (světovou osmu a devítku) - vítěz může rozhodně oprávněně zažádat o titulový zápas. 

Třetí fight byl nejakčnějším fightem po právu obonusovaný jako zápas večera. Střetli se v něm Evan Dunham (18-6 MMA, 11-6 UFC) a nováček Rick Glenn (18-4-1 MMA, 0-1 UFC), exšampion WSOF, jenž zde zaskakoval za zraněného Abela Trujilla. Glenn, jenž má odzápasen pouze o jeden zápas míň než Dunham je nováčkem pouze v UFC, jinak jde o zkušeného veterána, jenž už zvažoval i konec kariéry (z ekonomických důvodů), pokud by se mu nepodařilo uzavřít smlouvu s UFC. Zranění Trujilla mu ale otevřelo cestu a pozápasový bonus určitě potěšil. Zvlášť když stále pracuje jako prodavač v Costco, protože si MMA na plný úvazek nemůže dovolit. Zápas byl jasně záležitostí Dunhama, který vyhrál přesvědčivých 3x 30-27 a ovládal celý fight, Glenn s ním ale celkem zvládal držet krok a také něco rozdal. Dunham je tradičně zvyklý spíše pro svou aktivitu, než úderovou sílu a tak Glenn všechno ustál, Dunham naopak prý od začátku věděl, že Glenn nemá dost síly na to aby mu ublížil a tak místy i dost riskoval. Nutno poznamenat, že Glenn obvykle bojuje o váhu níž a titul ve WSOF držel také o váhu níž. Každopádně Dunham Glennovu odolnost očekával a tak to skončilo jak skončilo - na body a s bonusem, protože Glenn to místy dost hecoval - a speciálně třetí kolo bylo hodně divoké. Dunham je nyní světovou čtrnáctkou se čtyřmi výhrami v řadě a přidal se do elitní skupiny pěti bijců se 100 a více podstatnými zásahy v nejméně čtyřech zápasech (více dole ve statistikách). Glenn to asi příště zkusí ve své domovské pérové váze.

Čtvrtý fight byl zřejmě nejnudnějším zápasem večera. Těsně v něm zvítězil Roan Carneiro (21-10 MMA, 4-4 UFC) nad Kenny Robertsonem (15-5 MMA, 4-5 UFC) a to 30-27, 29-28 a 28-29. Carneiro si někdy během druhého kola zranil nohu, takže to od té doby hodně hrál na jistotu z ústupu, Robertson sice zkoušel neustále tlačit, ale po protiporazech od Carnerira v úsilí značně polevil a tak byl zbytek fightu krutě nemastný neslaný. Carneiro je nyní světovou třicítkou, Robertson 54. Carneira prý motivovaly především Robertsonovy předchozí výhry nad Brazilskými bojovníky, označovat Robertsona za nějakého brazilcobijce je ale dosti přehnané: všechny předchozí souboje s brazilskými borci v UFC sice Robertson opravdu vyhrál, ale šlo o pouhé tři případy z osmi UFC zápasů. 

Souboj Islama Makhacheva (13-1 MMA, 2-1 UFC) a Chrise Wadea (11-3 MMA, 4-2 UFC) musel potěšit především příznivce grapplingu. Většina fightu se odehrávala na zemi a o různé skrumáže a otočení rozhodně nebylo nouze: oba borci občas riskovali a nehráli to na kontrolu, takže to bylo dost dynamické a koukatelné se čtyřmi pokusy o ukončení submisí. Dva jedna na kola (3x 29-28) zvítězil Makhachev, ačkoli ho Wade označoval jen za slabší odvar Khabilova a těšil se, jak si na něm po Khabilovi spraví chuť. Makhachev podle něj také neměl bradu na to, aby vydržel přímý zásah, předpovědi mu moc nevyšly a Makchachev se stal skokanem večera: polepšil si v žebříčku lehké váhy o 53 pozic a je nyní 75. Wade se propadl o patnáct míst a těsně se udržel ve světové stovce: je 98. 

Zahajovací fight hlavní startovky byl zároveň nejrychlejším zápasem večera a zároveň nejrychlejší submisí historie pérové váhy (UFC/WEC). Vypadalo to asi takhle: Maximo Blanco (12-8-1 MMA, 4-5 UFC) se jako obvykle vyřítil vpřed, Chas Skelly (16-2 MMA, 5-2 UFC) to ovšem čekal a vyřítil se taky. Oba naskakují do útoku, Skelly do toho jde naskočeným frontkickem, zasahuje hruď a odkopává Blanca na zem jediným uznaným zásahem zápasu. Blanco se hrabe ze země, nechává nekrytý krk, Skelly chytá anakondu a posílá Blanca do bezvědomí v devatenácté vteřině. Bere pochopitelně pozápasový bonus, takže si za každou vteřinu zápasu vydělal přes 2600 dolarů jen v bonusu :) Skelly se po zápase smál, že po něm jeho trenér chtěl, aby to odstartoval plnohodnotným dropkickem alá WWE (tedy skok oběma nohama snožmo), ale on se prý necítí být dost dobrý atlet na to, aby to zvládl, tak zvolil jen naskočený frontkick. Skelly je nyní světovou dvacítkou, vrátil se teď mezi vítěze a žádal o remač s Darrenem Elkinsem, což je ale zápas o který prakticky nikdo nestojí, takže zřejmě ostrouhá. Blanco je kolem světové sedmdesátky a nabral dvě porážky v řadě - v jeho případě ale doufám, že si ho UFC podrží, protože na Blanca je prostě spolehnutí: V jeho zápase se pokaždé stane něco naprosto neobvyklého. Na kontě má už No Contest, remízu, dvě diskvalifikace a šest zápasů pod minutu, čtyři z toho dokonce pod 25 vteřin. Ještě loni sám porazil Mike De La Torreho za 16 vteřin, letos sám prohrál za 19 :)

Gabriel Benitez (19-5 MMA, 3-1 UFC) možná až maličko nečekaně v prvním kole zdařile držel krok se Samem Siciliou (15-7 MMA, 5-6 UFC) i v postoji. V druhém kole ovšem Sicilia chyboval a Benitez nezavázal s parádně umístěnou gilotinou - a Sicilia byl tak v 1:20 druhého kola druhým borcem tohoto turnaje, jež putoval do říše snů (chronologicky byl sice první, ale to pointu nemění :). Benitez poposkočil do světové stovky na 58. pozici pérové váhy, Sicilia ze stovky vypadl a je 108. nyní s dvěma porážkami v řadě. Benítez teď doufá, že ho UFC pustí rychle znovu do akce, zájem má samozřejmě především o turnaj UFC Fight Night 98 5. listopadu, který se koná v Mexiku.  

Belal Muhammad (10-1 MMA, 1-1 UFC) si na druhý pokus připsal svou první UFC výhru a to v souboji s Augusto Montanou (15-3 MMA, 1-2 UFC). Muhammad byl průběžně celkově lepším bojovníkem (na zásahy 118-72) a víc nabouchal i nabodoval porazy, svou převahu pak zúročil TKO výhrou v poslední minutě zápasu kdy Montanu zbombil GNP ze zad. Muhammad je nyní světovou 62. a podařilo se mu zúročit zkušenosti které nabral v UFC debutu - teď už byl prý celkově mnohem klidnější. Montano stihl během zápasu dva fauly. Kop do rozkroku v prvním kole a šťouchnutí do oka v druhém a má nyní dvě porážky v řadě, přičemž je žebříčkově někde u stoosmdesáté příčky velteru. 

Antonio Carlos Junior (6-2 MMA, 3-2 UFC) se ukázal jako podstatně lepší grappler než Leonardo „Leleco“ Guimaraes (11-3 MMA, 0-2 UFC) takže Leleca celé tři kola válcoval a omlacoval na zemi, než zápas ukončil čtrnáct vteřin před koncem zápasu RNC. Sám sobě to drobet zdramatizoval, protože v prvním kole přišel o bod za značně diskutabilní koleno na hlavu (hodně velká otázka, jestli měl Guimaraes stále ruku na zemi), což je naštěstí pravidlo, které nás od příštího roku už otravovat nebude. Hurá!. Carlos si připsal sedm porazů ze čtrnácti pokusů (s rezervou nejvíc na celé startovce) a přestřílel Leleca 94-15 na celkové zásahy. Je nyní kolem světové šedesátky, zatímco Leleco někde u 240. příčky. A v obou UFC porážkách zatím vlastně nepředvedl vůbec nic, takže je pravděpodobné, že jsme ho v Oktagonu viděli naposledy. 

Solidní fight spolu svedli Jose Quinonez (5-2 MMA, 2-1 UFC) a Joey Gomez (6-2 MMA, 0-2 UFC). Quinonez srazil Gomeze k zemi hned dvakrát (první a třetí kolo), Gomez ho poslal k zemi jednou (ve druhém), ale vítězství nakonec patřilo aktivnějšímu Quinonezovi (2x 30-27, 29-28) jenž se prezentoval nečekaně solidní postojařinou. Gomez i napodruhé v UFC neúspěšný a dost pravděpodobně končí, žebříčkově je také až ve třetí stovce, Quinonez je nyní v bantamu kolem devadesátky.

Randy Brown (8-1 MMA, 2-1 UFC) se zřejmě zachránil před porážkou od Ericka Montana (7-4 MMA, 1-1 UFC) když ho načapal gilotinou v osmnácté vteřině třetího kola. První dvě totiž podle všeho Brown prohrál. Montana každopádně prohra srazila o 114 příček až na pozici 402 ve velterové váze což z něj dělá jednak největší propadák turnaje a jednak tabulkově nejhůře umístněného borce po skončení turnaje. V UFC má ale bilanci 1-1 a tenhle zápas koneckonců taky vyhrával.

Dost kontroverzním fightem pak celý večer také začal, když to Albert Morales (6-0-1 MMA, 0-0-1 UFC) a Alejandro Perez (17-6-1 MMA, 3-1-1 UFC) dotáhli na divno většinovou remízu 2x 28-28, 29-27. O něco lepší byl podle rozhodčích Perez, jenže po skončení druhého kola přišel bod za to, že Moralesovi oplácel údery ještě po skončení kola (rozhodčí mu ale bod neodečetl hned, ale až po pauze). Navíc vzápětí Morales natankoval klečícího Pereze kolenem na hlavu, což ale rozhodčí označil za zásah do ramene a nechal to bez trestu. Perez měl původně čelit Manvelu Gamburyanovi (což by měl o dost těžší), ale Gamburyan se nakonec z turnaje omluvil z osobních důvodů.  Letos to byla už šestá remíza, přičemž za poslední čtyři roky v UFC nikdy nebyly víc než dvě remízy ročně. 

 

Statistické zajímavosti:

 • Turnaj sledovalo 826 tisíc diváků na TV kanále Fox Sports 1. Předzápasy měly sledovanost 637 tisíc.

 • V hale turnaj shlédno 5624 fanoušků, na vstupném zaplatili poměrně málo: jen 323 tisíc dolarů. 

 • Bonusy večera: 50 000 každý. Zápas večera: Evan Dunham vs. Rick Glenn. Výkon večera: Michael Johnson (KO), Chas Skelly (rekordně rychlá anakonda).

 • Michael Johnson si připsal devátý knockdown a drží tak aktuální rekord v lehké váze. Historicky jich měl v lehké víc jen Melvin Guillard (13). Přitom však Michael Johnson zvítězil KO naposledy před 994 dny.

 • Derek Brunson má nyní pět výher v řadě - jde o druhou nejdelší vítěznou sérii střední váhy. Rekord drží Romero (7).

 • Ještě zajímavější ale je, že Brunson teď vyhrál čtyři zápasy po sobě KO v prvním kole. To je v rámci UFC také rekord, kterým dorovnal KO série Stipe Miocice a Mairbeka Taisumova. 

 • Brunson během těchto čtyř fightů rozdal 60 podstatných zásahů. Sám přitom ovšem inkasoval pouhých pět úderů. 

 • Evan Dunham si připsal 144 podstatných zásahů, Glenn jich měl 58. Ve třetím kole to bylo nejdivočejší, dohromady jich oba měli 123: Dunham 85, Glenn 38.

 • Dunham vstoupil do skupiny borců kteří ve čtyřech a více zápasech překročili hranici 100 podstatných úderů. Skupina mimo něj čítá jen čtyři další borce a to GSP, Nam Phana, T.J. Dillashawa a Chrise Lytlea. Kupodivu zde chybí bratři Diazovi. 

 • Chas Skelly porazil Maximo Blanca anakondou za 19 vteřin a stanovil tak nový rekord pro nejrychlejší submisi pérové váhy v historii UFC/WEC. Šlo také o osmou nejrychlejší submisi v historii UFC celkem. Během zápasu padl jediný podstatný zásah: naskočený frontkick od Skellyho.

 • Belal Muhammad vedl 118-72 na celkové zásahy. Montano ho překopal (48-7 na podstatné kopy), ovšem na podstatné zásahy na hlavu vedl Muhammad (55-12). 

 • Carlos Jr. byl nejaktivnějším zápasníkem turnaje, sundal svého soupeře na zem sedmkrát ze čtrnácti pokusů. Na celkové zásahy ho přepinkal 94-15, takže si Guimaraes za tři kola prakticky ani neťukl.

 • Carlos Jr. zvítězil submisí v 4:46 třetího kola. Šlo o třetí nejpozdější submisi historie střední váhy, pochopitelně v tříkolových zápasech. 

 • Reebok rozpočet malý, jen 125 tisíc dolarů (přesto se tím však celkově vyplacené částky přehouply přes osm milionů). Nejvíce Poirier a Dunham (15). Deset brali Johnson, Brunson a Sicilia, všichni ostatní pět a méně.Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Nejlepší příspěvky

+1
Caidel - Administrátor - 23.9.2016 v 11:23
Re: Novinka - přejít na příspěvek
Ad Saunders: Vím, že jsem o tom onehdá psal jako o vyhazovu, ale Saunders to někdy minulý ...
 

Všechny příspěvky

malylada87 - Čtenář - 23.9.2016 v 10:42
Novinka - Odpovědět
 

Tak po nečekaném vyhazovu s dobrou bilancí, si dal Ben Saunders zápas jinde a po výhře se opět vrací do UFC a dostal nový kontrakt :D, trošku komedie.

Caidel - Administrátor - 23.9.2016 v 11:23
Re: Novinka - Odpovědět
 

Ad Saunders: Vím, že jsem o tom onehdá psal jako o vyhazovu, ale Saunders to někdy minulý týden v médiích sám vysvětloval, že to bylo přece jen trošku jinak. On sám se rozhodl s UFC smlouvu neprodloužit, protože měl nějaké rodinné/osobní problémy a ke konci toho UFC turnusu už měl problémy s motivací a prostě neměl na bojování hlavu. Takže si dal pauzu, krize přešla a vrátil se k zápasení. Veterána Jacoba Volkmanna submitnul za 17 vteřin (v chystaném článku bude video) a to mu otevřelo cestu zpátky.

machina - Čtenář - 23.9.2016 v 14:19
... - Odpovědět
 

Nieco som zachytil v mediach ohladom zmeny pravidiel a konkretne kolien na hlavu, ale aj 12-6 laktov. Mozete to niekto blizsie vysvetlit? Dik:-)

Osobne si myslim si, ye za tri body dotykajuce sa zemi, by mali byt povazovane len chodidla, kolena resp sedenie/lezanie.

 

Caidel - Administrátor - 23.9.2016 v 15:50
Re: ... - Odpovědět
 

O loktech si žádnou změnu nevybavuju, ale u kolen to rozhodně bude tak, že už ti nestačí 3 body, tzn. typicky jeden prst na zemi. Už jsem pozapomněl, jak to bude vydeklarované oficiálně, ale myslím, že to bude vyžadovat buď dotyky koleny země, nebo třeba obě dlaně, nebo tak nějak. 

dezider lakatos - Čtenář - 24.9.2016 v 00:17
Nikto - Odpovědět
 

Nikto si nevšimol dieru na ponožke Miragliotu? :)