přihlásit trvale
Nová registrace
Ohlédnutí za UFC Fight Night 137

Ohlédnutí za UFC Fight Night 137

přečteno: 633×
28.09.2018 v 11:53 | Autor: Caidel
diskuse: 1×
Rubriky: Články - bojové sporty / MMA / Svět

Turnaj UFC Fight Night 137: Santos vs. Anders se konal v sobotu 22. září v Sinásio do Ibirapuera v Sao Paulu v Brazílii a masivních čtrnáct zápasů bylo rozmístěno poměrně rovnoměrně na Fox Sports 1, Fox Sports 2 a UFC Fight Pass. Hodně se řešil hlavní zápas večera - původně Teixeira vs. Manuwa, posléze Manuwa vs. Santos a nakonec Santos vs. Anders. ale jinak turnaj proběhl v pohodě jak se na obvyklou Fight Night sluší. 

Na turnaj dorazilo celkem 9485 fanoušků a sledovanost pro hlavní startovku byla 607 tisíc, pro předzápasy 243 tisíc. Na turnaji hned dva borci ukončili kariéru: Domácí Thales Leites a američan Evan Dunham - oba to avizovali předem (a každý končil dost odlišným způsobem). Každopádně šlo o teprve třetí turnaj v historii který měl 14 a více zápasů (rekord drží UFC 2 s 15 zápasy, ale v novodobé historii jich pouze UFC on FOX 29 mělo 14 stejně jako FN 137.

Jak již bylo uvedeno výše, v hlavním zápase večera se trochu nečekaně objevili Thiago „Marreta“ Santos (19-6 MMA, 11-5 UFC) a Eryk Anders (11-2 MMA, 3-2 UFC) - navíc v polotěžké váze což pro Santose byla novinka. Diváky oba každopádně pobavili, dali si spolu parádní bitvu za kterou byli po zásluze odměněni zápasem večera (což speciálně Santosovi bodlo, neboť si před turnajem stěžoval, že musí dělat trenéra aby se uživil). Průběžně úspěšnější byl ale Santos - zásahově byl o dost napřed a hodně pracoval i na těle, ale Anders ho zas průběžně bral na zem - který v třetím Anderse utahal a domlátil takovým způsobem, že se Anders nebyl schopen dopotácet do svého rohu a byl rozhodčím Marcem Goddardem odmáván mezi koly. Anders který tak utrpěl první KO porážku v kariéře to bral celkem s humorem a po zápase uvedl, že takhle utahaný nebyl od své svatební noci. Santos se teď v žebříčcích polotěžké váhy objevil rovnou jako dvanáctka a jeho výkon byl o to působivější, že nastoupil se zraněným stehnem, které si zranil dva týdny před turnajem (pracovali na něm i fyzioterapeuté z UFC, takže rozhodně nelhal). Naštěstí prý do polotěžké nemusel shazovat, ale také toho v posledním týdnu moc nenatrénoval, jen box. Santos by teď rád zápas s Jimi Manuwou který měl proběhnout původně - Manuwa sice se Santosem vlastně bojovat nechtěl a považoval ho za borce trochu pod svou úroveň, to už po téhle výhře ale platit nebude.

Carlo Pedersoli Jr. (11-2 MMA, 1-1 UFC) dostal nezáviděníhodnou úlohu zaskočit za Neila Magnyho (kterého odveleli do hlavního fightu večera proti Ponzinibbiovi v Argentině) proti Alexi Oliveirovi (20-4-1 MMA, 9-3-1 UFC). A byla z toho devětatřicetivteřinová výhra, tedy nejrychlejší výhra v UFC kariéře Oliveiry. Vlastně stačilo jen zachytit Pedersoliho kop, ztrestat ho přímkou a pak už to bylo vcelku akademické. Oliveira nekompromisně potvrdil svou pozici světové čtrnáctky a rozhodně teď má zájem o nějakého žebříčkového soupeře, Pedersoli přišel o sérii osmi výher v řadě a prohrál KO poprvé v kariéře. 

V třetím zápase velké překvápko - Antonio Rogerio Nogueira (23-8 MMA, 6-5 UFC) se do klece vrátil ve 42 letech po téměř dvouleté pauze aby v druhém kole nečekaně knockoutoval Sama Alveyho (33-11 MMA, 10-6 UFC) a dostal tak bonus za KO večera. První kolo bylo vzhledem ke stylu obou borců dost nudné, ale boxovat Nogueira stále umí a v druhém našel svou příležitost - všechny čtyři finiše v UFC má KO. Nogueira tak zvítězil poprvé od května 2016 a konec jeho kariéry se zatím odkládá - ač sám Nogueira připouští, že už to asi moc dlouho trvat nebude. Nogueira se do žebříčků po téhle výhře vrací jako světová devítka, což jen dokazuje, jak slabá je konkurence v polotěžké váze - a paradoxně tak byl vůbec nejlépe nasazeným mužem turnaje. Alvey padá z dvanáctky na šestnáctku a v polotíze teď má bilanci 2-1.

Vůbec nejlépe si v žebříččích polepšil nováček Andre Ewell (14-4 MMA, 1-0 UFC). Ten sice původně zápas s Renanem Baraem (34-7 MMA, 9-6 UFC) nevzal kvůli nějakým manažerským zmatkům (dohodl mu ho manažer s kterým už není), ale nakonec toho určitě nelitoval. Barao pokračuje ve svém katastrofickém pádu z výsluní a poté co devět let pracoval na sérii třiceti tří zápasů bez porážky je teď jen 2-6 v posledních osmi s třemi prohrami v řadě. Tu nejnovější mu přitom uštědřil právě Ewell a Baraův pád z výsluní je snad vůbec nejkatastrofičtější v dějinách MMA - v tomto zápase navíc hrubě nenavážil a byl 5 a půl libry mimo. Ewell ho v prvním načal, Barao ho pak dokázal utáhnout k zemi a vývoj kola otočit, Ewell byl ale v dalších kolech trochu úspěšnější (Barao v poslední době bojuje hrozně bez zájmu a energie) a uhrál to na těsnou výhru 2x 29-28, 28-29 která ho posunula o 91 míst a udělala z něj skokana turnaje. Teď je numero 21. Barao spadl na #55 ale vlastně o váhu výš, vzhledem k tomu jak moc nenavážil. Ewell vyhrál čtvrtý zápas v řadě a chce prý svou „magii“ rozjet i proti dalším solidním soupeřům.

Randa Markos (8-6-1 MMA, 4-5-1 UFC) a debutující Marina Rodriguez (11-0-1 MMA, 0-0-1 UFC) to po patnácti minutách dotáhly na většinovou remízu. Markos dostala jednou 2x 29-28, ale další dva rozhodčí to měli na 28-28. Takže je tu historicky první remíza v ženské váze 115 liber. Jak by se asi dalo čekat, spokojená s takovým výsledkem není ani jedna z bojovnic a obě si myslí, že tenhle zápas měly vyhrát - Rodriguez je toho názoru, že jí Markos vlastně nic neudělala, Markos je zase toho názoru, že Rodriguez pořád válcovala. Novináři se příklání spíše k Rodriguez - ze čtrnácti serverů jí to nabodovalo devět, tři měli ramízu a dva byli pro Markos. Ani pro jednu se žebříčkově nic nemění, Markos je stále osmnáctka, Rodriguez třiadvacítka. Mimochodem: Markos se poslední dobou připravuje i se sportovním psychologem (který by jí měl pomoci aby šla víc po finiších - což v tomhle zápase ještě zjevně nezafungovalo).

V dalším zápase padl jeden z „velkých“ a starých UFC rekordů. Charles Oliveira (24-8 MMA, 12-8 UFC) se sice s Christosem Giagosem (15-7 MMA, 1-3 UFC) docela zapotil a na zem ho pořádně dostal až v druhém kole, ale jakmile ho tam dostal, bylo vymalováno a Oliveira si bleskově došel pro RNC finiš. Je to už jeho jedenáctá submise v UFC a Oliveira tak má nový rekord v počtu UFC submisí (deset jich měl společně s Royce Graciem, jedenáct už jich má jen on). Oliveira potvrdil post světové dvanáctky lehké váhy (a také pověst asi nejnebezpečnějšího grapplera v UFC - není technicky nejlepší, ale rozhodně je agresivní a nesmírně oportunistický), ale i tak je pevně rozhodnut vrátit se do váhy pérové kde několikrát nezvládl váhu. Není jisté, zda mu to UFC povolí, ale co jsem tak postřehl, tak většina fanoušků se na tento experiment popravdě netěší a byla by raději, kdyby už zůstal v lehké váze, kde se mu zjevně daří skvěle (3-1 v rámci aktuálního pobytu). Za překonání rekordu dostal Oliveira alespoň bonus v podobě submise večera. Pro Giagose je tohle druhá UFC štace a začíná prohrou - bez výhry v UFC je od března 2015, ale tady realisticky jeho výhru nikdo nečekal, takže se spíš dobře předvedl když si v prvním kole zastal to svoje a možná i vedl. V žebříčcích si i s prohrou polepšil o jedno místo a je #81.

Porážkou kariéru na tomto turnaji ukončil veterán Evan Dunham (18-8-1 MMA, 11-8-1 UFC) který zde nastoupil ke svému dvacátému UFC fightu a jenž je držitelem UFC zásahového rekordu v lehké váze: nejvíc podstatných zásahů (1225) a nejvíc celkových zásahů: 1587. Dunham nastoupil proti domácímu Francisco Trinaldovi (23-6 MMA, 13-5 UFC) a byla to celkem slušná přebíjená, než ho Trinaldo v závěru druhého kola dostal technikou kterou na něj zjevně specificky driloval - do Dunamova náporu si načasoval parádní nakročené koleno na žebra a s Dunhamem byl konec. Dunham končí jako světová čtyřiatřicítka a ještě to s ním rozhodně nebylo nijak kritické - jeho současná série porážek zahrnuje jen jednu remízu a dvě porážky a před zahájením tohoto sestupu byl světovou třináctkou se čtyřmi výhrami v řadě - což byla nejlepší forma jeho kariéry. Dunham ale i po turnaji potvrdil, že v šestatřiceti letech už nemá žádné úmysly vracet se k MMA a že je se svým rozhodnutím velmi spokojený. Jediné co ho prý mrzí je to, že se musel obejít bez telefonické gratulace DW k dalšímu vítězství :) Trinaldo potvrdil pozici jednadvacítky a v posledních jedenácti zápasech má bilanci 9-2. Z výhry musí mít o to větší radost, že k tomuto fightu málem vůbec nenastoupil - trápila ho bolest zubů a už chtěl zápas i odvolat, ale tým mu to nakonec rozmluvil. 

Nováček Ryan Spann (15-5 MMA, 1-0 UFC) zaskočil za zraněného Marka Godbeera a nastoupil proti Luisi Henrique (10-5-1 MMA, 2-4 UFC). Spann byl rozhodně lepší a v pohodě získal výhru 2x 30-27, 29-28, nicméně sám ze sebe byl asi trochu zklamaný - na body totiž vyhrál naposledy před čtyřmi lety a 15 zápasy od té doby soupeře vždy ukončoval. Teď je třiačtyřicítka. Henrique neuspěl v návratu do polotěžké váhy (kde má slušnou bilanci 8-2) a žebříčkově je teď #166 - nejhorší borec turnaje (i když jen tři místa pod Pedersoli jr.). Turnaj byl tedy dost slušně obsazený - ačkoli chyběla elita, nebyly tu ani žádná vyslovená ořezávátka. Pouze dva borci z celé startovky nebyli v TOP 100. 

Nováček v těžké váze Augusto Sakai (12-1-1 MMA, 1-0 UFC) pravděpodobně vyšoupl z UFC Chase Shermana (11-6 MMA, 2-5 UFC). Shermanovi vypršela smlouva a do zápasu šel s tím, že vyhrát vážně potřebuje aby dostal novou, to se ale nestalo a Sherman nabral třetí porážku v řadě a má největší krizi kariéry. Sakai byl celý zápas o něco lepší a s necelou minutou do konce navíc Shermana pořádně domlátil. Rozhodčí to nechal běžet skoro až moc dlouho (i když nic jako C.B. Dollaway o týden dříve), ale podle Sakaie si Sherman takovou nálož zasloužil za blbé řeči před zápasem. Sakai tak má 10/12 výher v kariéře stopkou a v tomhle zápase zvládl nabodovat 111 podstatných zásahů, což je na těžkou váhu slušnou. Sherman měl 79 zásahů a klíčové bylo třetí kolo 60-24 pro Sakaie, jenž je teď světovou pětačtyřicítkou. Sherman jen #95 a v TOP 100 se tedy ještě udržel. 

Sergio Moraes (14-3-1 MMA, 8-2-1 UFC) nám  konečně po pěti letech ukázal zase něco ze svého obávaného BJJ a stal se prvním kdo kdy vyškolil na zemi Bena Saunderse (22-10-2 MMA, 10-7 UFC). Ten musel vzdát arm trianglu v závěru druhého kola. Borci to brali dost sportovně, Moraes pak Saunderse po turnaji prý i učil něco z BJJ a vysvětloval mu, kde udělal chybu (a že má Saunders BJJ z 10th planet taky dost slušné). Moraes poskočil na jednatřicítku a v posledních deseti má velmi slušnou bilanci 8-1-1. Submisí má 8/14 výher, ale v UFC na zemi moc nepracuje - naposledy někoho dostal v roce 2013, od té doby bojuje spíš v postoji. Saunders si sice pohoršil jen o 16 míst, ale i to z něj dělá padáka turnaje (jsou asi i tací, co si pohoršili víc, ale většinou přitom i měnili váhu, takže to u nich není poznat). V rámci aktuálního UFC turnusu má Saunders bilanci 5-4. 

Debutující Mayra Bueno Silva (5-0 MMA, 1-0 UFC) z DWCS Brazil zůstává neporažená - nastoupila proti Gillian Robertson (5-3 MMA, 2-1 UFC) a pět vteřin před koncem prvního kola jí překvapila parádní pákou. Silva v UFC tedy začíná parádně jako světová desítka a na poměry ženských divizí má výbornou statistiku - pět finišů v šesti výhrách. Robertson poprvé v kariéře prohrála před časovým limitem. Jinak právě tenhle zápas byl na startovku doplněn jako poslední bonus.

S kariérou se mimo Dunhama na tomto turnaji loučil také domácí Thales Leites (28-9 MMA, 13-8 UFC) i když v jeho případě to dávalo jednak větší smysl - a jednak to dopadlo lépe. Leites nastoupil proti Hectoru Lombardovi (34-10-1 MMA, 3-8 UFC) a ačkoli Lombard tvrdil, že už se dal psychicky do pořádku a MMA je pro něj opět prioritou číslo jedna, v kleci to poznat nebylo a Lombard opět předvedl pasivní a naprosto nemastný a neslaný výkon - tedy takový při kterém ho Leites celkem v pohodě rozebral v postoji a v závěrečném zápase své kariéry tedy zvítězil 3x 29-28. Leites končí jako světová sedmadvacítka a v rámci aktuálního turnusu má bilanci 8-5. Lombard je teď padesát jednička a jak se na internetu žertuje - někde musí mít nějaké kompro materiály na Dana Whitea, protože teď prohrál šestý zápas v řadě a pořád dostává další šance - teď dorovnal historický UFC rekord v počtu porážek v řadě. Hmm. Jinak zlé jazyky tvrdí, že Lombardova neforma se podezřele shoduje s nástupem dopingového testování.

Elizeu Zaleski dos Santos (20-5 MMA, 6-1 UFC) si připsal šestou výhru v řadě když stylově ukončil nováčka Luigi Vendraminiho (7-1 MMA, 0-1 UFC) z Itálie naskočeným kolenem v druhém kole. Proti Zaleskimu měl původně nastoupit Belal Muhammad, ale kvůli zranění ho nahradil právě Vendramini (který dokonce ani není ve světových žebříčcích), takže si s ním vždy stylový dos Santos efektině poradil. Zaleski tak potvrdil svůj post světové devětadvacítky, drží druhou nejdelší vítěznou sérii v divizi (společně s Covingtonem, Edwardsem a Ponzinibbiem - ve velteru je hodně našlapáno) a řekl si o zápas s Robbie Lawlerem. Jinak prý ale rozhodně nehodlá urážet ničí matky aby dostal soupeře kterého si přeje :) Vendramini prohrál poprvé v kariéře. Dos Santos má 16/20 výher stopkou, v UFC všechny tři stopky KO. 

V zahajovacím zápase večera paradoxně nastoupila vůbec nejvýš nasazená bojovnice celého večera - světová šestka a exšampionka Invicta FC Livia Renata Souza (12-1 MMA, 1-0 UFC) ve svém UFC debutu. Ten proběhl opravdu hodně hladce a Souza měla vyhráno za 81 vteřin - dostala Alex Chambers (5-5 MMA, 1-4 UFC) gilotinou a hned ve své premiéře tedy stanovila nový rekord pro nejrychlejší výhru submisí v slámové váze (zrychlila ho o devět vteřin oproti páce Maryny Moroz). Od Souzy lze tedy čekat velké věci, naopak Chambers prohrála třetí zápas v řadě a vzhledem k tomu, že už je jí 39 let to na dlouhou kariéru už nevypadá. 

 

Zajímavé statistiky:

 • Turnaj navštívilo 9485 fanoušků. Sledovanost hlavních zápasů 607 tisíc (FS1), předzápasů 243 tisíc (FS2)

 • Favorité byli úspěšní: 10-3. Na turnaji bylo celkem 7 nováčků, taktéž dosti úspěšných (5-1-1) - řada z nich přes DWCS. 

 • 14 zápasů, čistý zápasový čas:2:15:32

 • Bonusy - Zápas večera: Thiago Santos vs. Eryk Anders. KO večera: Antonio Rogerio Nogueira, Sub večera: Charles Oliveira

 • Thiago Santos byl úspěšný v debutu v polotěžké váze. V UFC má 9/11 výher KO a od roku 2014 je tak největším knockoutérem v UFC společně s Derrickem Lewisem. 

 • Santos byl napřed o 58 podstatných zásahů. 19-6, 27-12 a 54-14 na kola. Na celkové zásahy 115-34. Zásahy na tělo 25-5 Santos. 10-1 na legkicky a 46-6 v klinčích.

 • Santos operoval s přesností 65%, Anders 47%

 • Eryk Anders prohrál KO poprvé v kariéře.

 • Anders uspěl šesti porazy z deseti pokusů. 

 • Alex Oliveira má teď ve velteru bilanci 7-2. 16 z 19 výher v kariéře má stopkou, v UFC pak 7/9. 

 • Charles Oliveira je nový rekordman v počtu UFC submisí. Deset jich měl společně s Royce Graciem, 11 už jich má jen Oliveira. Z 12 UFC vítězství má 11 submisí: čtyřikrát gilotina, třikrát RNC a jednou páka, anakonda, trojúhelník a calf slicer.

 • Oliveira má dvanáct pozápasových bonusů - historicky je pátý. Vedou Nate Diaz a Joe Lauzon (15), pak Anderson Silva a Donald Cerrone (13).

 • Thales Leites ukončil solidní kairéru při které to dotáhl na světovou čtyřku a (poněkud nechvalně známý) titulový zápas s Andersonem Silvou. 

 • Leites má v kleci odbojováno 4:23:53 - ve střední váze má víc jen Michael Bisping (5:15:15).

 • Leites drží rekord v pokusech o submisi ve střední váze - má jich 20. Porazů má 37 a je v divizi třetí a s jednadvaceti odbojovanými zápasy je v historii střední váhy čtvrtý. Třináct výher znamená pro střední váhu historicky třetí nejvyšší počet (s Marquardtem a Okamim). Před nimi jsou jen Bisping (16) a Anderson Silva (15). 

 • Hector Lombard prohrál šest zápasů v řadě - největší krize v kariéře. Je to také největší krize v historii UFC - šest fightů prohráli ještě Phil Baroni a Elvis Sinosic. Od návratu do střední váhy je Lombard 0-5.Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

alykfate357 - Čtenář - 3.10.2018 v 14:08
O´Malley doping - Odpovědět
 

Sugar Sean O´Malley měl pozitivní dopingový nález a je stažen z UFC 229, kde měl zápasit s  José Alberto Quiñónez. Nyní USADA použila svá nová pravidla pro vyšetřování a společně se sportovcem hledají, kde se stala chyba. O´Malley tvrdí, že byl kontaminován nějaký suplement. Na vtestování suplementů mají lhůtu 30 dnů. Tak uvidíme.