přihlásit trvale
Nová registrace
Ohlédnutí za UFC Fight Night 135

Ohlédnutí za UFC Fight Night 135

přečteno: 790×
29.08.2018 v 17:27 | Autor: Caidel
diskuse: 1×
Rubriky: Články - bojové sporty / MMA / Svět

Turnaj UFC Fight Night 135: Gathje vs. Vick se konal v sobotu 25. srpna v Pinnacle Bank Aréně v Lincolnou v Nebrasce a hlavní startovka byla vysílána na Fox Sports 1 (předzápasy na Fox Sports 2). Šlo o tradiční menší turnaj - UFC navštívilo Nebrasku potřetí, předchozí dvě návštěvy byly v Omaze a tentokrát přišlo 6409 diváků kteří na vstupném zaplatili jen cca 478 tisíc dolarů. Turnaj na Fox Sports 1 sledovalo 596 tisíc diváků (tedy víc než předchozí turnaj z Německa, ale míň než podobné turnaje v USA), předzápsy na FS2 sledovalo v průměru 273 tisíc diváků.

Startovka sice prošla asi čtyřmi změnami, zůstalo na ní ale i tak masivních 13 zápasů. Byl to běžný turnaj - s některými zápasy nezajímavými, s některými naopak velmi dobrými. 

Nejvíc pozornosti na sebe pochopitelně strhnul Justin Gaethje (19-2 MMA, 2-2 UFC) v hlavním zápase večera. Původně měl jít proti Alu Iqauintovi, ale toho posléze nahradil James Vick (13-2 MMA, 9-2 UFC) který doufal, že se mu s výhrou nad Gaethjem konečně podaří prorazit mezi elitu. Od Gaethjeho se netrpělivě čekalo zda po dvou porážkách v řadě změní svůj styl, nebo jestli pojede hlava nehlava jako vždycky. A popravdě úplně nevíme. Vick sice začal dobře, držel si vzdálenost a okopával Gaethjeho zdálky, jenže Gaethjemu stačilo vlastně jediné úspěšné zkrácení vzdálenosti, aby Vicka totálně zalomil strašlivou pravačkou. KO výhra za 1:27 prvního kola, pochopitelně s bonusem za výkon večera a Gaethje sbírá bonusy takovým způsobem (pět bonusů ve čtyřech UFC zápasech), že by to zahanbilo i Joe Lauzona v největší formě :) KOčko bylo opravdu hodně tvrdé, Vick se sbíral hodně dlouho a dokonce se po pár minutách pokoušel i s Gaethjem ještě zápasit, když mu přišel vzdát poctu (natolik byl mimo). Gaethje se tím vrací do světové desítky jako osmička a opět jednoznačně prokázal, že je možná vůbec nejvíc „must-watch“ borcem v současném UFC. Gaethje je sice supersběrač bonusů, ale i tak se chce sejít s UFC a projednat změnu své smlouvy - s jeho zápasnickým stylem prý chce mít příjem garantovaný a nemá zájem o smlouvu typu 50/50 účast/win. Jestli do toho prý má šlapat na 100% jako doteď, chce mít jistotu že bude dobře zaplacen i když náhodou prohraje (což je při jeho stylu dost pravděpodobné). Vick mezi elitu tedy neproklouzl, je teď světovou dvacítkou a později se nechal slyšet, že to byla nejhorší noc jeho života. Před zápasem namluvil dost trash-talku, takže teď si to docela vyžral. V budoucnu se prý kvůli váze nejspíš přesune do velteru - ale zatím ne.

Co-main eventem byl zápas mezi Michaelem Johnsonem (18-13 MMA, 10-9 UFC) a Andre Filim (18-6 MMA, 6-5 UFC). Žádná paráda to úplně nebyla, ale Johnson si nakonec odnesl těsnou bodovou výhru (2x 29-28, 27-30) a možná tak zachránil kariéru - ukončil tak totiž svou sérii tří porážek a nabral první výhru v pérové váze čímž se dostal na 2-5 v posledních sedmi. Fili s rozhodnutím rozhodčích nesouhlasí a po turnaji Johnsona urážel, novináři to taky neviděli úplně jasně: 11 pro Filiho, 6 pro Johnsona. Každopádně Johnson přestřílel Filiho o 28 podstatných zásahů a Fili jel v posledním už na půl plynu, takže může nadávat hodně i sám sobě. Johnson je teď světová osmnáctka, Fili devětadvacítka. Johnson by teď rád zápas v Argentině a prý v kariéře chytil druhý dech (no, v tomhle zápase moc přesvědčivý tedy nebyl).

Třetí zápas skončil také diskutabilní těsnou výhrou - Cortney Casey (8-6 MMA, 4-5 UFC) zdolala Angelu Hill (8-5 MMA, 3-5 UFC) 30-27, 29-28, 28-29. Pro Casey, nyní světovou třináctku asi obrovská úleva - třetí zápas v řadě u ní totiž skončil těsně na body, první dva ale prohrála. 11 ze sedmnácti serverů to vidělo pro světovou patnáctku Hill, zbývajících šest pro Casey. Hill přitom původně měla čelit Alexe Gracco, ale ta dva týdny před turnajem odstoupila kvůli zranění kolena. Angela už tehdy tvrdila, že Cortney pro ní bude těžší soupeřkou - a bylo to tak. Angela má nyní bilanci 2-3 v rámci tohoto turnusu, Cortney ukořistila poslední dvě výhry na body poté co v prvních sedmi výhrách soupeřky vždy ukončila. Dohromady měly Cortney (111) a Angela (121) 233 podstatných zásahů. Cortney teď naznačila, že by si rád střihla zápas s Mackenzie Dern - ale nejde prý o to že by jíc chtěla vyzvat, prostě by s ní jen ráda bojovala. 

Bryan Barberena (14-5 MMA, 5-3 UFC) knockoutoval v půli prvního kola veterána Jake Ellenbergera (31-15 MMA, 10-11 UFC). Ellenberger sice před zápasem sliboval, že konečně ukáže své zlepšení, ale věk ho dostal a tak namísto zlepšení Ellenberger ještě v kleci ukončil kariéru. Předem to prý neplánoval, ale další KO mu naznačilo že je čas skončit - Ellenberger teď má bilanci 2-9 v posledních jedenácti zápasech a prohrál čtyři zápasy v řadě což je největší krize v jeho kariéře. Končí jako světová čtyřiaosmdesátka (což není tak zlé) po kariéře trvající třináct let při které absolvoval jednadvacet UFC zápasů. V čase nejlepší formy (rok 2011) byl dokonce světovou dvojkou. Barberena je teď světová padesátka - a prý tak trochu tušil, že Ellenberger karéru ukončí. Barberena v posledních pěti střídá výhry s prohrami, z pěti UFC výher má čtyři stopkou.

Velmi kvalitním výkonem se blýskl neporažený Deiveson Figueiredo (15-0 MMA, 4-0 UFC) když v druhém kole sestřelil Johna Moragu (19-7 MMA, 8-6 UFC). Začalo to pěkným zásahem na žebra a pak už GNP na zemi. Figueiredo je v UFC zatím bezchybný a jeho patnáct výher v řadě a čtyři výhry v UFC je po pádu Demetriouse Johnsona nejdelší aktivní série v divizi. Figueiredo teď poskočil na pozici světové šestky a jako takový byl nejvýše nasazeným borcem turnaje (Gaethje je až osmička) - a tudíž si také řekl o titulový zápas. Zároveň také připouští, že Henry Cejuda možná nedostane - ale prý v takovém případě klidně nastoupí i proti Demetriousi Johnsonovi. Figueiredo se toho zkrátka nebojí - a také má 13/15 výher v kariéře stopkou. Moraga klesá z desítky na patnáctku. 

Druhý bonus za KO večera putoval do otvíráku hlavní startovky. V tom se Eryku Andersovi (11-1 MMA, 3-1 UFC) podařilo zrušit jen tak tak legálním headkickem Tima Williamse (15-5 MMA, 0-2 UFC) jen osmnáct vteřin před koncem zápasu, což rázem Andresovi zdvihlo plat o 50 tisíc dolarů. Anders nachytal Williamse když vstával a nekryl se a moc nechybělo a zásah byl ilegální. Jinak to byl pátý nejpozdější finiš v historii střední váhy ale podobně jako u Johnsona a Filiho, i tady byl vlastně Andresův výkon spíš zklamáním - po souboji s Machidou byl proti Williamsovi hodně favorizován a ačkoli měl otěže zápasu i před finišem pevně v rukou rozhodně s ním Williams držel krok a Anders ho nijak zvlášť nemasakroval. Anders je teď  #32 a kupodivu i Williamse prohra posunula o dvě místa směrem vzhůru na #107. Jinak ale obě prohry v UFC utrpěl KO.

James Krause (26-7, 7-3 UFC) knockoutoval v druhém kole moc pěkným zamaskovaným nakročeným kolenem Warlley Alvese (12-3 MMA, 6-3 UFC). Alves byl přitom favoritem 4:1. Krause po zápase označil tuto výhru za nejlepší výhru kariéry a bere jí jako jasný znak toho, že do velteru zkrátka patří: má zde teď bilanci 3-0 a s touhle výhrou se dostal do světové padesátky i když hodně lidí tvrdí, že je na velter moc malý (Krause to zjevně vidí jinka). Celkem má Krause nyní pět výher v řadě a ostatním borcům vzkazuje, že se nesmí nechat MMA moc pohltit aby jim neřídilo celý život, je prý potřeba to brát v klidu. Alves byl knockoutován poprvé v kariéře. 

Zápasem večera se stal souboj mezi Cory Sandhagenem (9-1 MMA, 2-0 UFC) a Iuri Alcantarou (36-10 MMA, 10-7 UFC) a to zejména díky superdramatickému prvnímu kolu. Alcantara nasadil Sandhagenovi vzorovou páku (sám jí později označil za perfektní), ale Sandhagen prostě odmítl odklepat (po zápase říkal, že to prostě byla psychika). Alcantara tak Sandhagena neupáčil a ten ho pak zbytek kola trestal drsným GNP, aby to v druhém kole ještě zopakoval a vynutil si finiš v 1:01 druhého kola (vysloveně vynutil, protože rozhodčímu napovídal, že už to má ukončit) - Sandhagen přitom přestřílel Alcantaru o 91 úderů a na podstatné zásahy měl skóre 66-9 a to včetně úderové bilance 39-0 v druhém kole. Sandhagen tak raketově nastoupil na vrchol divize, druhá UFC KO výhra z něj udělala světovou osmnáctku - Alcantara klesá na 27. a asi se celkem blíží konci své kariéry, v bantamu teď má bilanci 8-6 a Sandhagen ho zřídil tak, že Alcantara musí na operaci s nosem. 

Jeden z méně zábavných soubojů byl Andrew Sanchez (10-4 MMA, 3-2 UFC) vs. Markus Perez (10-2 MMA, 1-2 UFC). Perez zaskakoval za Antonio Braga Neta a na přípravu měl zhruba měsíc - ale nestačilo to a prohrál 3x 29-28. Sancheze lze pochválit za to že vydržel s fyzičkou, což u něj není zrovna obvyklé, ale jina to nestojí moc za zmínku. Sanchez má všechny tři výhry v UFC na body, Perez má zase na body obě porážky v UFC. 

Nejrychlejší zápas večera předvedl Mickey Gall (5-1 MMA, 4-1 UFC) kterému k výhře nad George Sullivanem (17-7 MMA, 3-4 UFC) stačilo pouhých 69 vteřin. Gall si šel pro výhru přímočaře: poraz, backtake, dva pokusy o RNC a hotovo. Gall tak všech pět výher v kariéře získal právě díky RNC a stal se také skokanem večera: polepšil si o 149 míst a je teď #186. Ze specifického experimentu přivedného do UFC kvůli CM Punkovi se z něj tak stal legitimní borec který má své místo v divizi. Sullivan naopak v UFC asi bude končit - nabral třetí porážku v řadě, všechny prohry v UFC stopkou, spadl o 99 míst a je teď až někde kolem #433 - tedy jednak padák turnaje a jednak nejníže nasazený borec turnaje.

Své fanoušky určitě potěšila Joanne Calderwood (12-3 MMA, 4-3 UFC). Ta se zabydluje v nové váze 125 liber kde jí tak neničí shazování váhy. Teď proti ní stála Kalindra Faria (18-8-1 MMA, 0-3 UFC). Ta dobře věděla že Joanne je v postoji dobrá, tak jí rovnou vzala na zem a skoro celé kolo kontrolovala. Jenže Joanne cca minutu před koncem nahodila dobrý obranný trojúhelník. Kalindra se z něj sice v závěru dostala, jenže Joanne to změnila na páku a Kalindra musela tři vteřiny před koncem prvního kola vzdát. Hodně nečekaná záležitost: Pro světovou dvacítku Joanne to byla první výhra submisí v její kariéře a prý konečně setřásla pochyby že do UFC patří. Kalindra si naopak před zápasem dost věřila, jenže ani na třetí pokus nezískala v UFC vítězství. 

Drew Dober (20-8 MMA, 6-4 UFC) hladce přebodoval Jona Tucka (10-5 MMA, 4-5 UFC) 2x 30-26, 30-27 a je teď prý připraven posunout se o level výš, tedy na nějakého TOP 10 soupeře. To je možná maličko předčasné, protože Tuck nebyl ani ve světové stovce a sám Dober se teprve teď dostal do TOP 50, ale někoho z dvacítky nebo třicítky by už dostat asi mohl :) Tucka zatím nikdo neporazil před limitem. 

Tradičně pohřbený zápas byl v batamu: Rani Yahya (26-9 MMA, 11-3 UFC) si šel typicky za svým a Luke Sanderse (12-3 MMA, 2-3 UFC) dostal za 91 vteřin heel hookem (na druhý pokus). Yahya je teď světovou čtrnáctkou a nechal se slyšet, že díky přestupu do ATT získal velké sebevědomí a rád by teď šel o titul - má totiž bilanci 7-1 v posledních osmi, což je hodně slušné (jediná porážka Joe Soto). Ani tak asi Dillashawa příště nedostane (i když teď dorovnal jeho rekord v počtu finišů), ale dál než jeden zápas od titulu už asi není. Sanders je naopak velkým zklamáním, přišel jako ceněný prospekt a teď má bilanci 1-3 v posledních čtyřech (a všechny porážky má stopkou).

 

Statistiky:

 • Návštěva: 6409. Tržby: 478 tisíc dolarů

 • Sázkoví favorité: 8-5. Letos v hlavních zápasech večera 14-11.

 • 13 zápasů, čistý čas 1:47:49

 • Zápas večera: Cory Sandhagen vs. Iuri Alcantara. Výkon večera: Justin Gaethje (KO), Eryk Anders (KO).

 • Justin Gaethje má 17/19 výher KO. V UFC obě výhry KO a ve čtyřech zápasech posbíral pět bonusů.

 • Gaethje inkasoval deset zásahů. Sám jich ve výhře 7 rozdal. Oproti tomu v prvních třech UFC zápasch Gaethje nasbíral celkem 420 podstatných zásahů. 

 • James Vick má obě kariérní prohry KO.

 • Celkem třem borcům se na tomto turnaji podařilo zabodovat dvěma knockdowny v jediném kole. Byli to Eryk Anders, Bryan Barberena a Deiveson Figueiredo. 

 • Mickey Gall má všech pět výher v kariéře pomocí RNC. V UFC jsou to už 4 RNC finiše a už se blíží k historickým tabulkám: je celkově pátý (se čtyřmi dalšími borci). Před ním jen Carlos Junior s Chiesou (5) a Demian Maia s Kenny Florianem (7).

 • Joanne Calderwood má v UFC muší váze bilanci 2-0 (celkem 4-0 v celé kariéře na této váze). Joanne výhrou nad Kalindrou Fariou zároveň zlomila sérii dvou porážek a zároveň dorovnala současný rekord dvou divizních výher. 

 • Kalindra Faria se stala první ženou ve váze 125 liber se třemi UFC prohrami. 

 • Rani Yahya má 20/26 výher v kariéře submisí, třináct z toho v prvním kole.

 • Yahya má 8 submisí v UFC/WEC bantamu, čímž stanovil nový rekord (Faber jich měl 7). V počtu celkových stopek se Yahiyovi vyrovná ještě T.J. Dillashaw, rovněž s osmi. 

 • Heel hook jsme v UFC viděl naposledy před 658 kdy s ním vítězil Joe Soto - shodou okolností jediný borec který Yahyu porazil od září 2014. 

 • Reebok vyplácel 188 tisíc. Nejvíc dostal končící veterán Ellenberger (20 tisíc) a také Rani Yahya (20), třeba takový Justin Gaethje ale od Reeboku bere jen 4 tisíce. Související články

 
 

 

Diskuze k článku

Pro vkládání a hodnocení příspěvků se přihlašte. Nemáte-li ještě svůj profil, můžete si jej založit zde.

Všechny příspěvky

jaccob - Čtenář - 30.8.2018 v 10:08
ilegal kick - Odpovědět
 

Hele, u toho anderse a williamse, není to tak že Nebraska přijala nové pravidla a tudíž je kop i při třech bodech na zemi normálně legální? Nově bys musel mít na zemi I aspoň jedno koleno nebo druhou ruku ne?